Predstavitve

Vrnil se je največji Mitsubishi

Mitsubishi Outlander: slovenska predstavitev

Mitsubishi je naposled le sprejel odločitev in v Evropo pripeljal nazaj svojega kralja, Outlanderja. Štirikolesno gnani športni terenec je na voljo samo s priključno-hibridnim pogonom, ki obljublja po WLTP 86 kilometrov električnega dosega in bo kupce v Sloveniji prepričeval tudi s svojim japonskim šarmom ter potniško kabino z izrazitim poudarkom na uporabnosti.

Outlander z izrazitim sprednjim delom vsekakor ne more biti spregledan. Trapezoidna maska hladilnika, deljena sprednja žarometa, obilica kroma in raven pokrov motorja pustijo močan vizualni vtis. Ker gre za dokaj velikega športnega terenca, o aerodinamičnih presežkih ne moremo govoriti, a so Mitsubishijevi inženirji kljub temu namestili zaščito dna in aktivna zakrilca v odbijaču. Za boljši pretok zraka skrbi še zadnji usmerjevalnik, nekaj vpliva na aerodinamiko pa imajo tudi 18- ali 20-palčna platišča.

Z 20-centimetrsko oddaljenostjo od tal jasno nakazuje svoj značaj

V primerjavi s predhodnikom ni bistveno daljši, vsega dva centimetra. Je pa občutno širši, kar za devet centimetrov. Sprednja odbijača sta oblikovana tako, da so poveli vstopni in izstopni kot vozila, svoje terenske ambicije pa jasno nakazuje tudi z 20-centimetrsko oddaljenostjo od tal.

Serijski štirikolesni pogon ima štiri možne nastavitve delovanja, dodatno pa so na voljo še trije vozni profili, ki prilagajajoMitsubishi Outlander PHEV-20 delovanje pogonskega sklopa. Tokrat je pri Outlanderju na voljo le še priključno-hibridni pogon. V primerjavi s predhodnikom, ki je bil na voljo z enako vrsto pogona, pa je znatno izboljšan. Že sama baterija, vgrajena v dnu, je bistveno bolj zmogljiva, saj sprejme 22,7 kilovatnih ur (oziroma 19 kilovatnih ur uporabne vrednosti). Energijo iz nje črpata dva elektromotorja. Tisti na sprednji osi ima 85 kilovatov, drugi na zadnji pa 100 kilovatov. Ko zmanjka energije, se bo Outlander na pomoč zatekel k 2,4-litrskemu bencinskemu štirivaljniku s 100 kilovati moči. Sistemska moč se ustavi pri 225 kilovatih.

Električni doseg po WLTP znaša 86 kilometrov, a pri Mitsubishiju pravijo, da bo ob izključno avtocestni rabi Outlander na elektriko še vedno prevozil vsaj 70 kilometrov, v mestu pa se bo številka prevoženih električnih kilometrov približala 100 kilometrom. Za vse, ki se bojijo premajhnega dosega – skupaj z bencinskim motorjem bi moral Outlander prevoziti okoli 850 kilometrov.

Stavi na stvari, ki pri drugih niso samoumevne

Japonski način zasnove potniške kabine je bil vedno nekoliko drugačen kot pri drugih. Več je poudarka na uporabnosti, pomembno je intuitivno upravljanje, čeprav mogoče ni po zadnjih trendih. Japonci temu pravijo Omotenashi – pozornost do podrobnosti podprta z japonsko gostoljubnostjo in idejnemu principu sledi tudi Outlander.

Pogled na Outlanderjevo notranjost ne bo navdušil kupcev, ki si želijo velikanske zaslone na dotik ali stikal popolnoma očiščeno potniško kabino z veliko barvnimi svetlobnimi elementi. Outlander ohranja številne otipljive elemente – po domače, stikala. Ta imajo drugačno strukturo izdelavo, zato imajo daljšo življenjsko dobo. Razdeljena so po segmentih, voznik se bo nanje tako lažje navadil. Še vedno sta na armaturni plošči dva zaslona, oba z diagonalo 12,3-palcev in sila preprosta, pregledna in intuitivna.

Usnje ostaja med oblazinjenji

Mitsubishi Outlander PHEV-7Na voljo je pet paketov opreme, kupec pa se lahko odloča še med tremi različnimi oblazinjenji. Osnovno je iz blaga, drugo v kombinaciji z usnjem in alkantaro ter tretje v celoti usnjeno. Vožnja je zaradi izdatne izolacije res tiha. Tudi na kratki testni vožnji po gorenjskih cestah je bila to ena izmed prvih stvari, ki jo zaznaš.

Potem so tukaj še malenkosti, ki izboljšajo uporabnost. Serijsko ima Outlander električno pomična prtljažna vrata, ki so nastavljiva po višini, in dva 1.500W 220-voltna priključka, eden na zadnji klopi in eden v prtljažniku. Serijsko je opremljen še z širokim naborom varnostnih elementov in ozvočenjem Yamaha (8 zvočnikov). Še en zanimiv serijsko vgrajen element –  toplotna črplaka za ogrevanja ali hlajenje baterije. Ima dvojni tokokrog, zato lahko hladi ali greje tudi potniško kabino in s tem pomaga varčevati pri porabi goriva. Cene za Outlander se pričnejo pri 48.990 evrih, najdražji paket Instyle pa prinaša praktično celoten nabor opreme in stane 57.490 evrov. Celoten cenik si lahko ogledate na tej povezavi.

Besedilo: Gašper Pirman. Foto: Urška Mihelič Radolović.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Revolucionarni Renault za čistejšo prihodnost
Najbolj aerodinamična Škoda zdaj z boljšo ceno