Reportaže

Izbrali smo najboljšega manjšega križanca

Nekateri so bili boljši na enem, drugi na drugem področju našega primerjalnega testa. Ob seštevku vseh rezultatov pa nas je čakalo pravo presenečenje, saj se je za trenutno najboljšo izbiro med manjšimi križanci izkazal avtomobil, ki ni bil na prvem mestu v nobenem izmed petih sklopov ocenjevanja.

Pred začetkom našega primerjalnega testa bi morali pobirati stave. To bo pravzaprav moj predlog kolegom, preden se bomo lotili naslednjega skupnega projekta. Tokratni se je, po uvodnem izboru kandidatov in opredelitvi primerjalnih kriterijev, začel povsem drugače.

Zato pa si lahko vi, še preden preberete do konca, zapišete svojega favorita na listek papirja. Ali pa, ker je ravno petek, poberete glasove še od sodelavcev. Zmagovalec ne plača piva …

Noter in ven, odpri, zloži in zapri

V prvi fazi smo začeli z ogledovanjem notranjosti. Saj veste, odpreš vrata, sedeš v avto, si namestiš volan in ogledala ter poskušaš najti najboljši položaj. Pogledaš, kam bi odložil mobilni telefon, denarnico in ključe stanovanja. V tem zaporedju. Nato se presedeš v drugo vrsto sedežev in preveriš, če je ostalo še kaj prostora za zadnje potnike. Pa kako enostavno (ali zapleteno) je namestiti dva otroška sedeža.

Primerjalec_krizanci-43Ob vsem tem dobiš občutek o avtomobilu, malo pogladiš in potipaš, se obrneš okrog sebe in natančno veš – ali ti je všeč ali pa enostavno ni zate. Podobno si kupci ogledujejo avtomobile v salonu – če že tam ne začutijo prave povezave, se jim na testno vožnjo niti ne bo dalo.

Naša velika prednost je bila, da smo se na istem mestu lahko presedli v kar deset konkurenčnih modelov, med katerimi so bili v tem pogledu najbolj prepričljivi Škoda Yeti, Peugeot 2008 in Opel Mokka, ki so jim tesno sledili Citroën C4 Cactus, SsangYong Tivoli, Mazda CX-3 in Suzuki Vitara.

Naslednji je prišel na vrsto prtljažnik, s premikanjem zadnje sedežne klopi, kjer je bilo to mogoče, pa podiranjem naslonskih delov in, pri najbolj praktičnem, celo odstranitvijo zadnjih sedežev.

Primerjalec_krizanci-57V uporabnosti prtljažnega prostora so bile razlike med modeli nekaj večje kot v potniškem prostoru. Vsem smo namenili enak nabor predmetov, ki jih večina družin slej ko prej prevaža s sabo: potovalno torbo, otroški voziček, dva paketa pijače (24 x 0,5 l in 6 x 1,5 l), poganjalček in še veliko vrečo. Kot najbolj družinsko oziroma praktično naravnan se je na koncu po našem mnenju izkazal Peugeot 2008, ki je pobral vse razpoložljive točke.

Seštevek vseh kriterijev, po katerih smo ocenjevali potniški in prtljažni prostor manjših križancev, je prinesel našo prvo razvrstitev, kjer smo na najvišje mesto  postavili Peugeot 2008, za petami pa sta mu bila Škoda Yeti in Opel Mokka.

Varna vožnja v nadzorovanih pogojih

Med našimi stalnimi lokacijami, kjer lahko pod nadzorovanimi pogoji in budnim očesom izkušenih inštruktorjev varno preverjamo avtomobile tudi v bolj dinamični vožnji, je poligon varne vožnje AMZS na Vranskem. Takšnemu postanku se pravzaprav nismo mogli izogniti, saj na vsakodnevnih poteh navadno ne prihaja do situacij, kjer bi voznik v omejenem času lahko preveril več elementov voznih lastnosti.

Pospeševanje, zaviranje, nagibanje v zaporednih zavojih, zvočno udobje, pa preglednost v vožnji naprej in nazaj – pravzaprav ni bilo elementa, ki se ga ne bi dotaknili. Čeprav je med avtomobili za tihega favorita veljala Mazda CX-3, jo je v vsem še nekoliko prekašal najstarejši član odprave, Škoda Yeti. Zato pa naslednja, ki si zaslužita vse pohvale, nista bila nobeno presenečenje: Suzuki Vitara in Opel Mokka.


Gašper je po zaključku vožnje na poligonu povedal: “Če bi me pred začetkom vprašali, kateri bo najboljši, bi kot iz topa ustrelil: Suzuki Vitara! Tukaj se je pokazala kot vozniško izvrstna, a se mi je zdelo večje presenečenje vožnja s Škodo Yeti, saj tudi brez štirikolesnega pogona deluje kot zelo zanesljiva izbira. Med preizkušanjem sem si mislil, da bi v njej brez pomisleka vozil svojo družino, saj je med stožci vijugala suvereno, brez pretiranega drsenja nosa in nagibanja. Eno večjih razočaranj je bil zame Renault Captur, njegov ESP je bil daleč najbolj vsiljiv in je na trenutke popolnoma pokvaril vozniško izkušnjo. Nič kaj bolje se ni odrezal Fordov Ecosport, ki se ni izkazal na voznem poligonu, a je po drugi strani zaviral kot profesor. Zadovoljen sem bil še z Opel Mokko, ki je odlično vodljiva navkljub starejši zasnovi in večji masi v primerjavi s tekmeci. Največ krogov pa sem prevozil v Mazdi CX-3, ki je z eno besedo igriva. Kar nekako v ozadju so se znašli Peugeot 2008, SsangYong Tivoli in Citroën C4 Cactus – vsi trije so svoje delo opravili dobro, a nikjer niso bistveno izstopali, zato so se verjetno izgubili v povprečju. 


Če je prvi del cestnega preizkusa predvideval nekoliko bolj ekstremne situacije, je drugi del povzemal običajno pot voznikov, ki se po zaključku delovnega dne odpravijo domov. Z Vranskega nas je odneslo proti Mariboru, deloma po avtocesti, deloma pa po regionalnih in lokalnih poteh. Tukaj smo pravzaprav izkusili vse, od upočasnjene vožnje v koloni do zastoja na avtocesti, pa relativno praznih odsekov ovinkastih regionalk do polnih mariborskih vpadnic v popoldanski prometni konici.

Povzetek naših voznih izkušenj ni bil posebno presenečenje, podeljene točke so pokazale, da smo bili najbolj zadovoljni v Mazdi CX-3, ki sta se ji približali Škoda Yeti in Suzuki Vitara, v pozitivni smeri pa sta v primerjavi s konkurenti izstopala še Opel Mokka in Peugeot 2008.

Več pomoči za bolj zanesljivo in varno vožnjo

Pri ocenjevanju manjših križancev smo del pozornosti namenili tudi sodobnim varnostnim pomagalom, ki jih v svoje modele vse pogosteje vključujejo proizvajalci avtomobilov. Vsak od nas ima lahko o njih takšno ali drugačno mnenje, zdi pa se nam pomembno predvsem dvoje: da se širi njihova dostopnost iz večjih in dražjih avtomobilov v manjše in cenejše, ter da ima vsak uporabnik možnost, da si jih omisli, če to želi.


Opremljenost s sodobno tehniko in varnostno asistenčnimi sistemi: preverjali smo ali imajo modeli možnost opremljenosti (standardno ali za doplačilo) s sistemom samodejnega zaviranja pri mestnih hitrostih, kamero za vzvratno vožnjo, sistemom za samodejno preklapljanje med dolgim in zasenčenim snopom žarometov, opozorilnim signalom za nenamerno zapuščanje voznega pasu in vozila v mrtvem kotu, štirikolesnim pogonom, navigacijo, parkirno asistenco, zaslonom na dotik in projicirnim zaslonom.


Na tem področju se je do določene mere pokazala prednost novejših modelov pred starejšimi, saj imajo daleč največ izbire na tem področju kupci Mazde CX-3, ki se morajo ob nakupu odpovedati le parkirni asistenci.

Z vidika družinskega proračuna

Prišli smo do področja, ki se je že od daleč zdelo najbolj zapleteno. Kako se sploh lotiti primerjave cen desetih avtomobilov, ki že zaradi različne ponudbe pogonskih agregatov in paketov opreme niti ne morejo biti povsem primerljivi.

Izbrali smo modele s kar se da podobno opremo in bencinskim agregatom, kjer razpon nazivne moči v skupini znaša med 81 in 103 kilovati, glede na razpoložljivo ponudbo posameznega proizvajalca. Pri navorsko bogatih turbobencinskih motorjih smo izbrali šibkejše, pri klasičnih pa nekoliko močnejše različice.

Izbrane kombinacije smo točkovali glede na njihov cenovni položaj – nakupno ceno z upoštevanim popustom znotraj segmenta manjših križancev, kjer se cene po pridobljenih podatkih gibljejo okvirno med 14.000 in 20.000 evri. Vse ostale navedene cene in stroške vzdrževanja smo dodali zgolj v informativne namene.

prave cene

Rezultati so pokazali, da je trenutno najbolj cenovno ugoden nakup Peugeota 2008, za katerega imajo trgovci, podobno kot v primeru Škode Yeti, res vabljive cene. Če vas torej ne skrbijo pretirano prihajajoče prenove in življenjska doba modelov, je odgovor povsem jasen, saj se jima ostala konkurenca v tem pogledu težko približa.

Za ene nepomembni, za druge odločilni

Z zgornjim naslovom bi lahko opisali zadnji sklop dejavnikov, ki po našem mnenju tudi na trgu manjših križancev vplivajo na odločitve bodočih kupcev: videz, počutje za volanom, zanimive posebnosti in nenazadnje težko opisljiv faktor X, ki naredi kakšen avto privlačen iz nam neznanih razlogov.

Prav zato, ker gre za tako subjektivne vidike, so bila naša mnenja pri nekaterih modelih precej različna. Na koncu pa lahko zapišemo, da je največ točk za videz in počutje za volanom dobila Mazda CX-3,  za nedefiniran faktor X pa Citroën C4 Cactus.

V seštevku sta si v tem delu primerjave vrh razdelila Mazda CX-3 in Citroën C4 Cactus.

Najboljša izbira med manjšimi križanci je …

Upamo, da ste pripravili listek s svojim favoritom. Tudi člani sodelujočih uredništev smo imeli pred začetkom vsak svojega, a je na tem mestu že povsem jasno, da nas je čakalo manjše presenečenje.

razvrstitev

Veliki primerjalni test manjših križancev-2Seštevek oddanih točk sedmih uredništev je pokazal, da je prvi … večno drugi! Škoda Yeti se je namreč v vseh petih sklopih ocenjevanja uvrstila na pregovorno nehvaležno drugo mesto, ki se je tokrat izkazalo kot zmagovalna kombinacija. Ob bok ji lahko postavimo še dva modela, Peugeot 2008 in Mazdo CX-3, ki sta vsak na svoj način odlična izbira, pa tudi za Suzuki Vitaro imamo veliko dobrih besed.

V zaključku lahko zapišemo le še to, da je najboljša izbira pravzaprav vaša izbira, saj med naštetimi dejavniki v upoštevate tiste, ki vam pomenijo največ. Upamo le, da smo s svojim pristopom uspeli na enem mestu zbrati čim več koristnih podatkov, ki vam bodo olajšali morebitni nakup.


Končni seštevek ocen v primerjavi manjših križancev:

  • Ford Ecosport 757 – 44,1 % vseh točk: mali Ecosport se na žalost v tako močni konkurenci ni dovolj izkazal, res zablestel je le pri zaviranju na poligonu. Sicer pa smo imeli kar nekaj pripomb tako na njegove vozne lastnosti kot tudi na ergonomijo voznikovega prostora in uporabnost. Na koncu se ni izkazal niti pri ceni, kar ga je postavilo na dno razvrstitve.
  • Renault Captur 879 – 51,3 % vseh točk: lep primer avtomobila, ki je videti dovolj atraktiven, a mu zmanjka elana tako v notranjosti kot tudi na cesti. Njegovo uvrstitev je nekoliko poslabšalo dejstvo, da je izbrani motor na voljo le s samodejnim menjalnikom EDC, kar je zvišalo nakupno ceno.
  • SsangYong Tivoli 934 – 54,5 % vseh točk: v pozitivnem smislu izstopa s ceno ter je v sami sredini po ocenah potniškega prostora, prtljažnika in vozniške izkušnje. Nekoliko ga zmanjka le na področju sodobnih tehnologij in asistenčnih sistemov, kjer na seznamu opreme ni moč najti danes vse bolj iskanih pomagal. 
  • Opel Mokka 942 – 54,9 % vseh točk: Za Mokko smo pred začetkom pričakovali boljšo uvrstitev, a jo je odnesla primerjalno previsoka nakupna cena in medel splošni vtis, ki ju niso mogle ublažiti niti dobre ocene splošne uporabnosti in nadpovprečne vozne lastnosti. 
  • Citroën C4 Cactus 1043 – 60,8 % vseh točk: sproščeni Cactus je imel v rokavu kar nekaj asov, med katerimi izstopajo videz in vtis, ki ga pusti na uporabnika ter spodobna cena. Pri asistenčnih sistemih je simpatičen Francoz pripravljen na večino želja današnjih kupcev, le v vožnji in pri oceni prtljažnega prostora se ne uvršča med boljše v razredu. Je pa zato udoben 😉
  • Nissan Juke 1093 – 63,7 % vseh točk: presenetljivo, kako po šestih letih na trgu še vedno ohranja atraktiven nastop med tekmeci, ki so z izjemo Yetija vsi prišli na trg za njim. Ker je tako drugačen, ga pravzaprav v ponudbi ne morete zgrešiti, a so mnenja o njem še vedno deljena. Še najslabše jo je odnesel pri oceni potniške kabine in pri vozni dinamiki, tekmece pa kljub starosti lovi tudi na področju sodobnih asistenčnih sistemov.
  • Suzuki Vitara 1146 – 66,8 % vseh točk: mala samurajka je bila favoritka kar nekaj novinarjev, saj se je res dobro izkazala tako v običajni kot tudi bolj poskočni vožnji, pri čemer ni imela težav prav z nobenim poligonskim manevrom. K temu lahko dodamo še enega najboljših prtljažnih prostorov v razredu ter spodobno ceno, kar bi jo v očeh bodočih kupcev že skoraj moralo uvrstiti na seznam obveznih kandidatov.
  • Mazda CX-3 1.223 – 71,3 % vseh točk: kljub odličnemu tretjemu mestu smo CX-3 pričakovali še višje, a kot je jasno iz ocen, so bile pri vrhu razlike res majhne. Odlično se obnese na cesti in ponuja v primerjavi s tekmeci trenutno največ voznih užitkov, jo pa zato pestijo težave slabše družinske uporabnosti, ki je vidna tako v potniškem kot tudi v prtljažnem prostoru. Z izjemo parkirne asistence odličnjakinja na področju sodobnih tehnologij, poleg tega pa oblikovno res atraktivna.
  • Peugeot 2008 1.233 – 71,9 % vseh točk: prvak notranjosti se je izkazal s prijetnim, uporabnim in udobnim potniškim prostorom ter izvrstno oceno prtljažnega dela. Ob povsem povprečnih voznih lastnosti ga je na drugo mesto brez dvoma postavila odlična prodajna cena.
  • Škoda Yeti 1.292 – 75,3 % vseh točk: dokaz, da se splača biti dosleden na vseh pomembnih področjih. Najstarejši izmed modelov je pobral odlično oceno potniške kabine, solidno smo ocenili prtljažnik ter ga pohvalili v vožnji, kjer res ne kaže svojih let. Še bolj se je izkazal s solidno bero sodobnih pomagal, kjer nanj pri znamki niso pozabili. Ob zelo dobri ceni je piko na i dodalo dejstvo, da se človek v njem med vožnjo dobro počuti, tudi če njegov videz ne sledi najnovejšim oblikovalskim smernicam.

tehnični

Avtomobilizem.com (Foto: Gašper Pirman, Klemen Korenjak SiolNET in Ciril Komotar SiolNET, Anže Jereb Volan.)

Mnenja uporabnikov

23 komentarjev za "Izbrali smo najboljšega manjšega križanca"


pskoda
7 leta 11 meseci nazaj

Ostale znamke so imele tudi gume all season kot Captur? Ker če nimajo potem je logično, da se je prižigal ESP samo Capturju, ker so gume za en k

besoft
7 leta 11 meseci nazaj

Yeti je zmagal, ker je enostavno dober, ni najbolši – je dober. Glede oblike je nesmisel debatirat, ker imajo vsake oči svojega malarja. Meni je recimo prav Captur obupno grd, mi je pa C4 všeč.

in še en link:
http://www.autoexpress.co.uk/best-cars/driver-power/91218/best-cars-to-own-in-2015

Moje mnenje, razvrstitev dobro postavljena.

ggorenc
7 leta 11 meseci nazaj

na 1.2TSI motorju imam jaz pri 90.000km TRETJO KETNO!!! Tako, da kar postrezite si s temi jajci.

yashica
7 leta 11 meseci nazaj

Novinarji pri ocenjevanju vozil nimajo postavke ” znane okvare pogonskega sklopa”, poleg tega je neresno prenašati osebno izkušnjo na zmagovalca tega testa.

Glede razočaranosti te povsem razumem. Odisejado menjavanja verige “po tekočem traku” bi moral preprečiti po drugi menjavi in zahtevati nov motor, ki bi ga z veliko verjetnostjo tudi dobil.

7 leta 11 meseci nazaj

Renault Captur je najbolje prodajan manjši križanec v Sloveniji in zelo dobro prodajan v Evropi, po ocenah naših novinarskih poročevalcev je slabši kot Kitajec. To mora biti 1.aprilska šala saj si Captur zasluži mesto vsaj med prvih pet. Podvozje, 1.2 tce, 1.5 dci so sami plusi, za Mercedes je dovolj za naše novinarje ne.
Na ceno po ceniku vpliva tudi kako dolgo je model na trgu in seveda oprema. Tudi če se vzame povsod osnovno opremo, pri enem proizvajalcu dobiš več kot pri drugem.
Glede na to da je Škoda Yeti(z vmesnim faceliftom) na tržišču od 2009 je pričakovano najcenejša . Vprašanje je tudi kakšno varnostno oceno bi dobila na NCAP vozila s starejšim datumom kot je 2013. Na lestvici so kar 4 takšna.

pleomax
7 leta 11 meseci nazaj

To s škodo se strinjam. Oblikovno je,če si priznamo večini med najgršimi kar je tudi posledica njene starosti in zaradi tega je tudi cena nižja. Varnost je po mojem slabša. Že v letu razlike se poznajo pri določenih modelih razlike v varnosti. Renault captur pa je odznotraj slabe kakovosti kolikor sem bral in tudi izgleda malce plastično preveč. Na enem testi jim je naprimer lučka v stropu kar ven padla. Notranjost na izgled sicer izgleda boljša kot v cliotu,v katerem so z materiali res brcnili v temo in je veliko razočaranje. Kdo da trdo svetlečo plastiko na volan,kjer se ga drži in pa na vrata kjer počiva roka in je primernejše blago že zaradi udobja? Res neumna stvar. Tudi poceni se mi ne zdi. 2008 je res neprimerno boljse skupaj sestavljen.

RedBaron
7 leta 11 meseci nazaj

Kar se varnosti tiče, pomoje ni velikih razlik, ker imajo vsi po 5 zvezdic, poleg tega je (pasivna) varnost pri večini na vrhuncu in ni več možnosti za velike izboljšave (kot je bilo to 10 – 15 let nazaj). Se pa strinjam da so lažji avtomobili (recimo vitara je precej lahka) manj varni v določenih situacijah (trk z težjim avtom). Poleg tega ima samo yeti (izmed teh) na voljo (sicer res kot opcijo) tudi zadnje bočne AirBag-e, tako da teorija o slabši varnosti yetija, ne drži.

tha_man
7 leta 11 meseci nazaj

Yeti mogoče ni lep, ampak meni je všeč ravno zaradi drugačnosti in na cesti deluje kar pozersko… edino škoda za facelift, ker je imel pred njim veliko bolj kul prednjo masko. Edini res lep avto v tej konkurenci mi je CX-3, potencial ima tudi Cactus, ampak ga po mojem mnenju niso dobro izkoristili (koncept je res zelo obetal). Pa Juke je oblikovno stvar debate, ostalo je pa oblikovno bolj povprečje.

Glede Capturjeve notranjosti se pa strinjam, je precej plastik fantastik zadeva, kar primeš v roko škriplje in tista svetleča plastika deluje ceneno. Je pa fajn tisti velik predal pred sovoznikom in prevleke sedežev, ki se dajo staktnit.

Ivan36
7 leta 11 meseci nazaj

Kakor koli 1 4×4 je Mokka, 2 Vitara ima pač terenske gene in 4×2 Cactus že vozil in je bil že 82KM mlinček odličen za v klance! Captur je pa drugi od 4×2, tudi vozil med prvimi leta 14, TCe90.

 
Iskanje najboljšega v vročem segmentu manjših križancev
Babica in vnučka