Reportaže

Iskanje najboljšega v vročem segmentu manjših križancev

Prispevki o ponudbi in izbiri manjših križancev na našem trgu bodo morda koga spominjali na nadaljevanko, a smo si v uredništvu enotni, da ne gre za žajfnico. Če želimo primerno pojasniti izhodišča, kriterije in nenazadnje izbor avtomobila, ki je po mnenju skupno kar sedmih slovenskih avtomobilističnih medijev trenutno najboljši manjši križanec na trgu, tega ne moremo storiti kar mimogrede. Še posebej, ker smo se v vseh pogledih obsežne primerjave vročega segmenta v takšni zasedbi lotili prvič.

 

Najboljši?

Komu se morda zatakne že kar na začetku: kaj pomeni najboljši? Za sodelujoča uredništva v primerjavi ni bilo dileme: najboljši je tisti, ki se v izkaže v seštevku vseh kriterijev, ki smo jim vnaprej dodelili določeno težo.

Člani uredništev s primerjanimi modeli na poligonu varne vožnje AMZS na Vranskem.

To ne pomeni, da je najboljši hkrati najboljši na vseh področjih, temveč da mu je uspelo biti povsod dovolj prepričljiv. Ali še enostavneje: pod črto je bil v povprečju boljši od drugih.


V primerjavo smo vključili modele:  Opel Mokka, Škoda Yeti, Renault Captur, Peugeot 2008, Citroën C4 Cactus, Suzuki Vitara, SsangYong Tivoli, Ford EcosportMazda CX-3Nissan Juke.


Povprečje?

Jasno, povprečja imajo svoje prednosti in slabosti, kar smo se učili že v šoli. Pa se jim kljub temu ne moremo izogniti. V primerjavo smo skušali vključiti tudi težje primerljive lastnosti – če je manj težav pri tehničnih podatkih, se zatakne pri bolj subjektivnih, kot so kakovost materialov in izdelave, komunikativnost volana ali videz.

ocene
Od lastnosti do številk …

S tem namenom smo številčno ovrednotili vse vključene kriterije, primerjanim avtomobilom po posameznih lastnostih podelili ocene ter na koncu zbrali mnenja vseh sedmih uredništev. Na tem mestu ni odveč poudariti, da smo prepričani, da ima primerjalni test veliko težo prav zaradi slednjega – sodelovanja sedmih uredništev. Večje število različnih mnenj namreč primerno uravnoteži glasove prav tam, kjer so kategorije najbolj »mehke«, ter zmanjša morebitno pristranskost.


Manjše križance smo primerjali: Volan, Žurnal24, Finance, Siol, Dnevnik, Avto Fokus in Avtomobilizem.com


Veste kaj? Še sami smo bili presenečeni, kako zelo enotne so bile naše ocene. V skupnem seštevku razlika med najboljšim in najslabšim rezultatom posameznega modela ni nikoli presegala 15% vseh podeljenih točk. Tudi zaradi tega smo se odločili, da ne bomo izpostavljali ocen posameznega uredništva, temveč se osredotočili na primerjane avtomobilske modele in kriterije, po katerih smo jih ocenjevali.

Kriteriji?

Kot na vseh področjih tega obsežnega projekta, tudi tukaj ni manjkalo usklajevanja o tem, kateri in v kolikšni meri so pomembni posamezni dejavniki pri izbiri novega manjšega križanca.

Preverili smo tudi vozno dinamiko.

Glede na to, da smo na tem področju doma, se seveda nismo mogli izogniti dinamiki vožnje, a smo ji dodali tudi druge, ki so po našem mnenju v tem segmentu zelo pomembni: uporabnost in prostornost, opremljenost s sodobnimi varnostnimi sistemi, pa videz oziroma »tisto-ne-vem-kaj« in nenazadnje cena.

Največjo prednost so si primerjani avtomobili lahko pridobili v kategorijah uporabnosti in prostornosti ter vozne dinamike. Največ petino vseh točk smo jim namenili glede na njihov cenovni položaj na trgu, dobra šestina je pripadla subjektivni oceni videza in splošnem vtisu, ki ga je avtomobil imel na nas.  Dobra osmina je ostala za nagrado modelom znamk, ki dajo največ poudarka širši uporabi sodobnih elektronskih pomagal.

kriteriji

Več podrobnosti bomo nanizali pri konkretnih ocenah primerjanih modelov, ki smo jih na začetku izmed množice avtomobilov izbrali na podlagi njihovih osnovnih lastnosti.

Manjši križanec?

Priznamo, v poimenovanju avtomobilskih segmentov je precej zmede, tako glede velikostnih razredov, kot tudi z vidika oblike in nenazadnje osnovnega namena uporabe.

Za skupek modelov, ki združujejo elemente cestnih in terenskih zmogljivosti, pri nas načeloma uporabljamo besedo športni terenci. Potem pa je tukaj cel kup avtomobilov, ki na terenu ne bi daleč prišli, se pa kljub temu ponašajo z večjim odmikom od tal in vsaj kakšnim oblikovnim elementom, ki spominja na robustnejša terenska vozila. Ti so v najširši rabi besede postali križanci.

Zdelo se nam je, da oznaka »mali« ne bi bila prava, saj so povsem dovolj veliki tudi za družinsko uporabo. Po drugi strani pa je pri nas prav tako zelo razširjen razred srednje velikih križancev, ki spadajo v velikost segmenta C. Kakšen izmed njihovih predstavnikov je prav tako odličen kandidat pred končno odločitvijo o nakupu, saj se včasih zelo približajo s ceno – a smo morali nekje potegniti črto.

Primerjalec_krizanci-70

Naš prvi nabor primernih modelov je bil še nekoliko daljši od zgoraj naštetih desetih, a se je na žalost zataknilo pri zastopnikih, ki nam niso uspeli zagotoviti primernega testnega vozila. Da bi si bili modeli vsaj približno primerljivi tudi v vožnji, smo se namreč odločili, da morajo imeti vsa testna vozila bencinski motor.

Zakaj bencin in dvokolesni pogon?

Odgovor na zgornje vprašanje je dokaj enostaven: ker je na našem trgu, sodeč po podatkih o registracijah*, največ manjših križancev opremljeno prav z bencinskim motorjem in dvokolesnim pogonom. Seveda lahko vedno rečete, da ti podatki niso realni, ker toliko prvič registriranih avtomobilov nikoli ne vozi po naših cestah. A smo jih prečesali tudi z vidika uporabnikov (omejili na fizične osebe), pa še vedno ni bilo posebne razlike – okvirno dve tretjini z bencinskim in tretjina avtomobilov z dizelskim agregatom.

Precej manjši je delež fizičnih kupcev, ki se odločijo za štirikolesni pogon, ki loči mestno šminko od potencialnega terenskega avanturista, le približno sedemnajst odstotkov. Še nižji, dobrih šest odstotkov, pa je pri zasebnih uporabnikih delež manjših križancev z avtomatskim menjalnikom.

Seveda navedena razmerja, ki se nanašajo na pogonske sklope, odstopajo glede na posamezne znamke, a smo se morali tudi tukaj odločiti na podlagi skupnih podatkov.

Priporočamo

Na podlagi vseh zbranih podatkov vam pred nakupom manjšega križanca mirne vesti svetujemo, da ne prezrete vsaj treh najvišje uvrščenih kandidatov, ki so se najbolje izkazali na našem velikem primerjalnem testu.

Avtomobilizem.com (Foto: Gašper Pirman, Klemen Korenjak SiolNET in Ciril Komotar SiolNET.)

*Podatki o prvih registracijah za leto 2015, vir: NIO.

Mnenja uporabnikov

6 komentarjev za "Iskanje najboljšega v vročem segmentu manjših križancev"


pskoda
8 leta 5 dni nazaj

Haha captur ima najslabšo vodljivost. Glede na to kaj zna renault naredit z RS-si ne bi nikoli pričakoval kaj takega

ggorenc
8 leta 8 dni nazaj

Slovenija je pac majhna vas kjer se vsi poznamo in sistem modrih kuvert skupaj z balkanskim razmisljanjem zelo dobro deluje. Kdor da debelejso je uvrscen visje.

ban
8 leta 8 dni nazaj

Od kdaj je pa golf mali križanec?

cashy
8 leta 8 dni nazaj

ne rabi bit, ker golf je car in bi zihr zmagal. Tako, kot Chuck Norris 🙂

ggorenc
8 leta 9 dni nazaj

Se dobro, da ni notri golfa, ker bi zihr zmagal.

a_sist
8 leta 8 dni nazaj

Sva imela iste misli 🙂

 
Motoristi, ste pripravljeni na novo sezono?
Izbrali smo najboljšega manjšega križanca