Reportaže

Je vaš avto pripravljen za zimo?

Še dva dni je do obdobja obvezne uporabe zimske opreme na vozilih. Ste poleg zimskih pnevmatik vašega konjička že pripravili za mrzle (zimske) dni?

Kljub (zgolj) dežju in nižjim temperaturam v teh dneh, je sneg ponekod že pobelil višje ležeče predele. Ste vi in vaš avto pripravljeni na zimo? Včeraj smo objavili članek o obvezni zimski opremi, tokrat pa nekaj besed o splošni pripravi vozila za zimski čas.
 
Bistvo je…
 
Seveda je bistvo priprave vozila za zimo in najpomembnejše opravilo – montaža zimskih pnevmatik. A zgolj menjava „obutve“ vašega vozila ni dovolj, da v zimskih razmerah pot vedno premagano zanesljivo, varno in nestresno. Bistvo je zanesljivo delovanje vse tehnike v vozilu.
 
Zadostna zaščita proti nizkih temperaturam
 
Najpogostejši vzrok, da z vozilom sploh ne zapustimo parkirišča, niso letne pnevmatike na kolesih, temveč težave z akumulatorjem. Da se izognemo zadregi, ko nam avto noče vžgati, je potrebno raven tekočine preveriti in po potrebi doliti. Dodatno je potrebno kontrolirati polnjenje in oba pola – plus in minus, saj že manjša nečistoča, ali celo korozija, občutno zmanjšuje zmogljivost.
Kaj pa raven in zaščita proti zmrzovanju? Kdaj ste nazadnje kontrolirali hladilno tekočino motorja? Prenizka raven, ali premajhna odpornost na mraz – ta mora znašati do vsaj minus 30 stopinj C, je ravno tako eden pogostejših vzrokov za slabo voljo. Prenizka raven ali celo zamrznitev ima za posledico hude poškodbe motorja.
Tudi na mraz bolj odporna tekočina za pranje stekel je pomembna! Če smo poleti z nizko koncentracijo uspešno odstranjevali mušice iz vetrobranskega stekla, je prav, da pozimi koncentracijo spremenimo. Svetujemo, da kupite nekaj steklenic dobrega koncentrata in ga mešate skladno z navodili na embalaži. Pomembno je tudi, da je tekočine vedno dovolj – umazana stekla niso le manjša ovira, pogosto lahko usodno vplivajo na preglednost iz vozila.
 
Kratek obisk pri mehaniku? Dobra odločitev!
 
Mnogi uvozniki in drugi pooblaščeni trgovci avtomobilskih znamk v Sloveniji v zadnjih dneh oglašujejo in bodisi brezplačno bodisi proti simbolnemu plačilu, ponujajo kontrolo vozila pred zimo. Menite, da takšnega obiska ne potrebujete? Morda, a že močno načeti in prestari brisalci, ki jih je nujno menjati, čeprav bi morda še zdržali to zimo…, lahko močno načnejo vašo samozavest, kot spretnega mehanika. Njihova menjava na vseh vozilih ni tako enostavna, verjemite.
Če smo poskrbeli za čista stekla z novimi brisalci in dovolj tekočine za pranje stekel, velja iztrošeno gobico za brisanje kondenza na notranji strani stekel ravno tako zamenjati. Zarošenost stekel namreč močno povečuje zaslepitev z lučmi nasproti vozečih vozil in povečuje nevarnost trka. Kljub temu, da je zima pred vrati, kontrola filtra klime ni odveč – če je ta namreč zamašen, se stekla še hitreje rosijo.
Če ste že brisalce, gobico in tudi filter za klimo menjali sami, pa serviserju vseeno raje prepustite nastavitev višine in pravilne razpršenosti snopa luči. Za zimske mesece tako značilnih (in zoprnih) veliko ur brez sončne svetlobe, slaba vidljivost, ki jo padavine še slabšajo, je gotovo dovolj dober razlog, da preverimo pravilno nastavitev žarometov.
 
Teh majhnih opravil, kaj vse se da še postoriti, kar ni konec….
 
Tudi vrat, točneje tesnilnih gumic na vratih, tudi na prtljažnih, ne gre spregledati. Za nekaj evrov je moč kupiti specialna silikonska ali glicerinska mazila in pršila, ki učinkovito preprečujejo primrznitev. Čeprav so ključavnice na avtomobilskih vratih vse manj pogoste, pa velja za vse, ki jih na svojih vozilih še imamo, da vanje kanemo kapljico ali dve grafitnega prahu ali posebnega olja za ključavnice. Tako bodo te delovale tudi v najhujšem mrazu.
Marsikdo se odloči na prednji del vozila, zaščiti laka na ljubo, namestiti t.i. »smrček« – sintetično tkanino, ki ščiti pred majhnimi kamenčki in drugimi predmeti, ki poškodujejo lak. Če že ne namestimo te »oblekice«, velja razmisliti o hitrih popravkih tistih majhnih udrtin, ali drugih poškodb laka. Sol, ki jo cestarji uporabljajo za soljenje, je namreč zelo agresivna in povzroča hitro korozijo, tako na laku, kot tudi na podvozju vozila. Če vozila letos niste še polirali, je tudi v teh (hladnejših) mesecih še vedno pravi čas. A bolje boste storili, če boste to naredite sami in »ročno«, ne avtomatsko. Zaščita bo bolj enakomerno nanešena, pa še rekreirali se boste zapovrh.
 
Ali ima vse sploh smisel in ali je res nujno?
 
Vprašanje je seveda retorično. Odgovor: ima. In pika. Zakaj? Prva neprijetna izkušnja, pa čeprav v mili zimi, hitro spremeni trenutno mnenje. Verjemite.
 
Čisto za konec
 
Preverite tudi, če je strgalka za led še vsaj približno v redu in ni čisto otopela, če metlica za sneg še ima kakšno ščetino in če imate v prtljažniku vsaj eno, čim bolj toplo in čim večje pregrinjalo – »koc« po domače. Ta zna še kako prav priti. Pa srečno pot.
 
 
 

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Je vaš avto pripravljen za zimo?"


hejho
16 leta 5 meseci nazaj

še nismo nič …bomo malce tvegal, ane

Žumi
16 leta 5 meseci nazaj

jaz mam sam lopato. moja avensis povsod prleze :P, če ne mal porineš pa je

north789
16 leta 5 meseci nazaj

samo še gume za zamenat pa vitreks not nalit, pa oprat, posesat, armaturo namazat šipe spucat vse to z toyotinimi spreji razen polirat z auto magicom.

hejho
16 leta 5 meseci nazaj

še nič narejeno. jutri bo treba kuit verige 😀

 
BMW xDrive
Varnost in tehnologija v Avtocentru Lekše