Reportaže

Maratonski test: Šele na cilju UTEČEN

Po 50.000 kilometrih je bil motor 1.2 TSI razstavljen do zadnjega vijaka, nato pa je z natančnim merjenjem ugotovljeno, da se je šele utekel in da je Petrolovo gorivo, ki smo ga uporabili med testom, vrhunske kakovosti, sledovi pa komaj zaznani…

Po 11 mesecih je eden od naših maratoncev končno prispel na cilj, v hitrem tempu pa je prevozil načrtovanih 50.000 kilometrov. Gre za vozilo Volkswagen Golf šeste generacije, ki ga poganja pravi mali tehnični biser, in sicer 1,2-litrski turbobencinski štirivaljni TSI, ki je v naši različici Ambition na voljo v osnovni različici s petstopenjskim ročnim menjalnikom in 86 KM. Po tem, ko je prestal številne preizkušnje, ki jih je brez ugovora izvrševal, zahtevajoč samo upoštevanje rednih servisnih intervalov, si je Volkswagen Golf 1.2 TSI v našem uredništvu pridobil sloves prijetnega sopotnika, na katerega se lahko zanesemo, ne glede na to, ali se z njim družimo v mestu, na lokalnih cestah ali pri hitrem obvladovanju kilometrov na odprti poti. Ker mu ni bilo prizaneseno, smo nestrpno čakali zadnji pregled, in sicer razstavljanje motorja s ciljem iskanja morebitne obrabe. Osnovni razlog, zaradi katerega smo se odločili za ta korak, je ugotoviti resnično stanje, saj pri nas še vedno prevladuje mnenje, da kombinacija pridobivanja velike moči iz male prostornine vpliva na zanesljivost in trajnost pogonskega sklopa. O tem, ali je res tako, smo se odločili preveriti v Volkswagnovem pooblaščenem prodajno-servisnem centru Nipex v Tuzli, ki je bil lani zahvaljujoč kakovostnim storitvam uvrščen med 100 najboljših Volkswagnovih servisov v Evropi. Prav zaradi tega oziroma strokovne usposobljenosti osebja smo bili prepričani, da bomo dobili resnične in objektivne rezultate, ki bodo pojasnili, ali je Golf šeste generacije z 1.2 TSI agregatom zares kakovostno vozilo. V moderno opremljenem servisnem oddelku centra Nipex so avto najprej pregledali z diagnostično napravo, ki bi nas opozorila, ali je med vožnjo avto zabeležil kakršnokoli napako. Od zadnjega servisa do 50.000 prevoženih kilometrov ni zabeležena nobena napaka, tako da smo lahko začeli s prvim postopkom razstavljanja motorja, ki ga je vodil vodja servisa Nipex, gospod Saša Nišandžić.

»Motor testnega vozila je razstavljen ob upoštevanju vseh postopkov, ki jih predpisuje Volkswagen. Po enakih postopkih je izmerjena obrabljenost vseh njegovih vitalnih delov, ki jih je Volkswagen predvidel za merjenje, nato pa smo pridobljene podatke primerjali s tovarniškimi podatki,« nam je povedal gospod Nišandžić.

Prvi poseg pred razstavljanjem agregata je bilo merjenje tlaka olja v motorju, ki lahko pokaže, kako zdrav je naš avto.

»Z diagnostičnim testiranjem smo ugotovili, da je vozilo prišlo na servis brez evidentiranih napak, nato pa smo izmerili tlak olja v motorju. Izmerili smo ga z manometrom na segretem agregatu pri 2000 obratih na minuto, dobili pa smo vrednost 4 bare, kar dokazuje, da je tlak olja v motorju idealen, kar smo tudi predvidevali. S postopnim povečanjem števila obratov do maksimalne vrednosti lahko tlak doseže vrednost 7 barov. Naš manometer je potrdil, da se agregat tako tudi obnaša, zaradi česar lahko zaključimo, da je glede na tlak olja motor v odličnem stanju,« nam je pojasnil gospod Nišandžić.

Po ugotovitvi, da je tlak olja na ravni tovarniških predpisov, ki veljajo za popolnoma nov agregat, smo izmerili tudi tlak v posameznih cilindrih.

»Tlak v cilindrih smo izmerili z napravo VAG 13-81. Kataloški podatki navajajo, da mora biti tlak v cilindrih med 10 in 15 bari, maksimalno odstopanje med cilindri je lahko 3 bare, minimalna spodnja meja ali meja obrabe pa 7 barov. Po končanem postopku merjenja smo ugotovili, da se tlak v vseh cilindrih giblje med 13,7 in 13,8, kar ustreza vrednostim, ki jih ima popolnoma nov motor. Zaradi tega lahko potrdimo, da se trenutno stanje agregata lahko poistoveti z novim agregatom,« je ugotovil gospod Nišandžić.

Odmična gred in ventili

Po tem, ko prvi pregled ni odkril sledi obrabe, so serviserji podjetja Nipex, upoštevajoč Volkswagnovo specifikacijo, preverili odmično gred v glavi motorja.

»Naslednje merjenje, ki ga moramo opraviti pred popolnim razstavljanjem motorja, je merjenje aksialnega premika odmične gredi. Gre za merjenje dovoljene meje obrabe aksialnega premika odmične gredi, kjer proizvajalec dovoljuje obrabo 0,40 mm. Na glavo motorja smo namestili komparator prek Volkswagnovega nosilca 387, s katerim merimo aksialen premik odmične gredi. Z merjenjem smo ugotovili neznaten premik odmične gredi za 0,1 mm,« nam je pojasnil gospod Nišandžić.

Po pregledu odmične gredi je sledilo razstavljanje spremljajočih agregatov, nato pa je sledilo snemanje glave motorja, kar nam je omogočilo popoln vizualen vpogled v stanje agregata. S snemanjem glave motorja se je prva operacija pregleda obrabe nanašala na tako imenovano pozicijo ležišč sesalnih in izpušnih ventilov.

»Po demontaži glave motorja smo njeno obrabo merili na mestu ležišč ventilov (obraba vodil ventilov). V specifikaciji proizvajalca je navedeno, da dovoljeni hod ventila med vstavljanjem ventila v vodilo znaša 0,80 mm. Za to merjenje smo na glavo motorja znova namestili komparator z nosilcem 387 in z njim izmerili obrabo vodil na sesalnih in izpušnih ventilih. Komparator je pokazal zelo nizko vrednost, in sicer 0,30 mm odmika, kar je veliko manj od dovoljene meje, ki znaša 0,80 mm. Glede na rezultate torej ni prišlo do obrabe vodil v glavi motorja,« je opazil gospod Nišandžić.

Za naslednji poseg – merjenje dimenzij ventilov – smo s pomočjo specialnega Volkswagnovega orodja izvlekli ventile ter odstranili pomožne elemente, kot so vzmeti, varovalke in hidravlični dročniki.

»Z uporabo mikrometra smo izmerili dimenzije sesalnih in izpušnih ventilov. Proizvajalec je navedel, da se pri tem posegu merijo tri dimenzije: debelost ventila, širina glave in njegova dolžina. S primerjanjem pridobljenih podatkov s tistimi, ki jih je predpisal proizvajalec, ugotovimo, da ni nobenega odstopanja oziroma kakršnihkoli sledi obrabe katerekoli od teh treh izmerjenih dimenzij. Lahko potrdimo, da so ventili v odličnem stanju in da na njih ni usedlin, kar potrjuje, da je bilo izgorevanje v tem motorju odlično, najverjetneje tudi zaradi odličnega goriva, ki je uporabljeno med preizkusom,« je zaključil gospod Nišandžić.

Med preizkusom smo gorivo točili na bencinskih črpalkah družbe Petrol BH Oil Company, d. o. o., medtem ko smo zunaj Bosne in Hercegovine gorivo točili na bencinskih črpalkah matične družbe Petrol.

Bati in ročična gred

Po ventilih so na vrsto prišli tudi bati. Izmerjen je prečnik bata, in sicer 15 mm od njegovega spodnjega dela na mestu, ki ga je proizvajalec navedel kot merilno točko.

»Normirani podatek za prečnik oziroma širino bata znaša 70,95 mm. Merili smo z mikrometrom, dobljeni podatek pa je identičen normiranemu podatku, kar nas pripelje do zaključka, da ni nobenih odstopanj. Spomnimo se, da je Volkswagen predvidel morebitno mejo obrabe bata za 0,04 mm,« nam je povedal gospod Nišandžić.

Dodal je, da je na batih izmerjena tudi osna obraba utora bata, na katerih so batni obročki.

»Proizvajalec je normiral dimenzije tolerance obrabe pri prvem in drugem kompresijskem obročku oziroma utora v batu, kjer je navedeno, da lahko toleranca med batom in batnim obročkom znaša od 0,02 do 0,09 mm. Za to merjenje smo uporabili Volkswagnove merilne lističe (0,05 in 0,10 mm), ki so nam pokazali, da so utori v batu za batne obročke identični normiranim podatkom in daleč od mejnih vrednosti obrabe, ki znaša 0,15 mm. Pri vizualnem pregledu bata lahko spet potrdimo, da je bilo izgorevanje v motorju odlično, ker na glavi bata ni usedlin, kar pa je v veliki meri zasluga tudi kakovostnega goriva, ki je uporabljeno med preizkusom,« nam je pojasnil gospod Nišandžić.

Po tem, ko so ugotovili, v kakšnem stanju so bati, so mehaniki podjetja Nipex začeli meriti obrabo ročične gredi.
»Merjenje obrabe ročične gredi smo opravili na mestu vdolbine ojnice, kjer so tako imenovani pomični ležaji. Normirani podatek proizvajalca za mesto ležišča ojnice je 42 mm, kar smo dobili tudi pri merjenju z mikrometrom pri testnem vozilu. Odstopanj ni in lahko potrdimo, da je ročična gred v takšnem stanju kot pri popolnoma novem vozilu,« nam je pojasnil gospod Nišandžić.

Ko smo razstavili celoten motor in izmerili njegove posamezne vitalne dele, smo povzeli rezultate tega edinstvenega testa.

»Zahvaljujoč natančnim merjenjem vitalnih delov agregata 1.2 TSI in njihovo primerjavo z normiranimi podatki, ki smo jih dobili od podjetja Volkswagen, lahko ugotovimo, da nismo opazili nepredvidene stopnje obrabe v motorju. Celo potrdimo lahko, da je testni Golf z 1.2 TSI agregatom po prevoženih 50.000 kilometrih v odličnem stanju in da pridobljeni podatki ustrezajo vrednostim popolnoma novega motorja. Menimo, da se lahko to vozilo še zelo dolgo uspešno uporablja,« nam je zaupal Saša Nišandžić, vodja servisa Nipex.

Kraljevo novo oblačilo
Predsodki, ki smo jih imeli na začetku tega edinstvenega testa glede zamisli malega turbobencinarja in masivnega Volkswagna Golfa, so se na koncu razblinili kot milni mehurčki. Čeprav nekateri menijo, da je 50.000 kilometrov premalo, da se sodoben agregat ustrezno obremeni, je bilo nam popolnoma dovolj, da ugotovimo, da gre za eno od najzanimivejših kombinacij v kompaktnem razredu, ki pa se tudi najbolj izplača. Mali bencinar na krilih turba in mehanskega kompresorja zagotavlja odmerjen pogonski potencial, ki po učinku ustreza pogojem v Bosni in Hercegovini. Poleg tega se lahko njegova povprečna poraba, ki se je med preizkusom gibala okrog 6,6 litra, označi kot varčna, še posebej, če poudarimo, da smo med vožnjo z lahkoto dosegli tudi porabo, manjšo od petih litrov na 100 km/h. Zaradi navedenega se nam cena 28.395 konvertibilnih mark*, kolikor je stal naš popolnoma nov in opremljen maratonec, ali 29.900 konvertibilnih mark*, kolikor danes stane še bogateje opremljen model Rabbit z agregatom 1.2 TSI, zdi primerna. Zlasti, če upoštevamo, da Golfu vrednost zelo počasi pada in nenehno raste popularnost, ki mu zagotavlja odlično mesto na trgu rabljenih vozil.

*Op. prev.: Po tečaju menjave na dan 10. 8. 2012 znaša 28.395 bosanskih konvertibilnih mark 14.518,13 evra in 29.900 konvertibilnih mark 15.287,63 evra.

Vir: Petrol

Mnenja uporabnikov

17 komentarjev za "Maratonski test: Šele na cilju UTEČEN"


DePalmo
11 leta 7 meseci nazaj

Heh, če bi vsi proizvajalci gledali svoje avte pri 50.000 KM, bi vsi bili še kot iz tovarne in z 0 KM. Dajte ga na supertest z 200.000 KM pa bomo videli kaj in kako.

Aja, pa VW avto in v VW delavnici so merili? Zelo prepričljivo o nepristranskosti. Sedaj sem pomirjen in verjamem da so meritve 100% natančne …

toMmy
11 leta 7 meseci nazaj

To pa res ni nič prevoženih…

lancia-hf
11 leta 7 meseci nazaj

Po mojih izračunih 3 😀

ddas
11 leta 8 meseci nazaj

Koliko raztegnjenih verig pa so menjali , to pa niso povedali. Banda

xandrej
11 leta 8 meseci nazaj

Lobij VW ter petrola v sloveniji… Bruh

 
Švedska – Michelin Performance Tour 2012
Ford Kuga v objektivu – Panning