Reportaže

Ford Kuga v objektivu – Panning

Panning ali tehnika sledenja se uporablja za slikanje premikajočih objektov. S fotoaparatom sledimo gibanju predmeta, s čimer dosežemo efekt, ki da predmetu na sliki občutek gibanja, občutek hitrosti.

Cilj slikanja v tehniki sledenja je, da je predmet na sliki čimbolj oster skozi celotno dolžino ter ozadje zamegljeno in ”povlečeno” v smeri gibanja. Sam sem spoznal, da je najlažje izvajati tehniko panninga na predmetih, ki se gibljejo v ravni smeri.

Kako naj se lotim slikanja?

Fotografija je zajeta s pomočjo svetlobe in časa. Prepustnost svetlobe omejujemo in kontroliramo preko zaslonke, s časom zaklopa pa določujemo čas osvetlitve. Daljši kot je čas zaklopa, več sprememb lahko fotoaparat zajame. Vendar je potrebno biti previden, kajti za hitrejše objekte potrebuješ krajši čas kot za objekte, ki se premikajo počasneje. Prvo pravilo je, da se panninga nikoli ne lotevamo v avtomatskem načinu. Slikati je potrebno v ročnem načinu  (manual) ali v programu časovna prioriteta (shutter priority), fokus naj bo nastavljen na neprestano fokusiranje (continuous focus).

Priporočam, da se postavite nekje ob ravni cesti, kjer ne bo nič motilo vaših slik (zgradbe, znaki, kozolci …). Za začetek prestavite fotoaprat v shutter priority, s tem bo vaš fotoaparat sam izračunal odprtost zaslonke, proženje fotoaprata pa nastavite na rafalno slikanje. Čas odprtja zaslonke na začetku nastavite na  1/250 s, kajti če boste šli nižje, bo večina prvih slik neostrih.

Sčasoma boste dobili občutek za hitrost in sledilo bo nižanje časa odprtosti zaslonke – npr. na 10-20 dobrih slik lahko znižate čas odprtosti zaslonke.  Ob sončnem vremenu nastavite ISO vrednost na najmanjšo možno (ISO 100), v oblačnem vremenu ga lahko tudi dvignete (vendar ne preveč) za potrebe uspešne slike.

Drugo pravilo je, da uporabite najdaljšo goriščno razdaljo, ki jo imate na voljo. Kajti bližje kot ste predmetu pri paningu, težje ga je ujeti ostrega po celotni dolžini. S fotoaparatom  je potrebno konstantno slediti gibanju predmeta, do konca njegovega gibanja, kar se v večini primerov izkaže kot najtežji del. Fotoaparata ne smete premikati gor/dol in ne smete prehitevati/zaostajati z gibanjem naprej, kajti s tem boste povročili, da slika ne bo ostra.

Preden začnete s slikanjem,  priporočam, da  nekajkrat sledite predmetu brez pritiska na sprožilec. S tem se boste lažje navadili in osvojili hitrost premikajočega predmeta. Ko ste pripravljeni, se stabilno namestite in začnite s slikanjem. Vedno poskušajte slediti gibanju tudi potem, ko ste prenehali s slikanjem.Tako se boste prepričali, da bo slika ostala ostra.

Ko pričnete s slikanjem, naredite čim več posnetkov. Kajti od 100 slik, ki jih boste naredili postaneta dve odlični, ostale pa povprečne ali zanič. V kolikor  naredite samo eno sliko, je možnost uspešne slike skoraj neznatna. Če ugotovite, da je potrebno prilagoditi hitrost zaslonke jo spremenite in poskušajte ponovno.

Za bolj uspešno slikanje še en namig: preden se vam predmet približa, globoko vdihnite in skozi sledenje držite sapo. S tem boste poskrbeli za minimalno gibanje vašega fotoaparata. Veliko ljudi uporablja pri panningu stative. Sam sem proti uporabi stativa, saj nam je v večini primerov bolj kot ne v napoto.

V galeriji je tudi nekaj slik panninga, kjer je fotografija  avta nastala sredi zavoja. To je tehnika, kjer poskrbimo da je sprednji del avtomobila oster, zadnji pa nakazuje premikanje v stran. Veliko težja tehnika, ki zahteva še daljše čase odprtosti zaslonke in še bolj mirno roko. Vsekakor pa vredna truda, saj je končni rezultat še boljši in bolj dramatičen.

Kratek povzetek za lažje orientiranje:

  1. Avto imate v vidnem polju fotoaparata že takrat, ko se vam približuje.
  2. Avtu sledite in pazite, da imate celoten avto ves čas v vidnem polju kukala.
  3. Pritisnite prožilec do polovice, da izostrite avtomobil, vendar ne prenehajte s sledenjem avtomobila.
  4. Ko je avto direktno pred vami (pravi kot) začnite slikati. Seveda med slikanjem ves čas enakomerno sledite gibanju avtomobila
  5. Tudi ko prenehate slikati, za kratek čas še sledite gibanju avtomobila, ki se odmika od vas.

Veselo slikanje!

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Ford Kuga v objektivu – Panning"


J.McLane
11 leta 8 meseci nazaj

… In izklopi stabilizacijo

 
Maratonski test: Šele na cilju UTEČEN
5 koristnih nasvetov pri fotografiranju avtomobila