V znamenju srebrne je stavba oblečena v aluminij in steklo, skupaj s premišljeno urejenim okoljem pa seveda izraža nemški ali, če hočete, Mercedesov luksuz, edinstvenost in eleganco. Zunaj vas najprej pozdravi kip Fangia s svojim dirkalnikom. V notranjosti pa pogled obstane na bizarno oblikovanih dvigalih, ki so verjetno ušli iz kakšnega znanstveno fantastičnega filma iz črno-bele dobe. Ti obiskovalce popeljejo v deveto nadstropje, prav na vrh. In tukaj se zgodba o znamki Mercedes tudi resnično začne. Rdeča nit muzejskega sprehoda je časovnica. Vsako nadstropje predstavlja svoje obdobje in preko spiralnih prehodov nas pot pripelje v novo nadstropje, v novo obdobje.
Naj se več kot 120-letna zgodovina prične… ampak samo na kratko, da vzbudimo željo po obisku. Je že bilo tako, da se je vse skupaj pričelo s konjem, predvsem pa mobilnost. V vsakem obdobju je s fotografijami orisano tudi takratno življenje in pomembnejši dogodki v svetu, da obiskovalec dobi čut, kaj se je takrat pravzaprav dogajalo, kako so takrat razmišljali in kakšne skrbi so imeli ljudje. Mercedesova zgodovina se prične z Daimlerjevim dvokolesom, motornimi kočijami, z rojstvom znamke in prvim Mercedesovim simplex avtomobilom. Časovnica sledi v medvojno obdobje, kjer se vidi »nadmočna« takratna nemška manufaktura avtomobilov recimo v obliki SSK-ja iz 1928. Vrhunska izdelava, tehnika – preprosto impresivno, kaj so znali že takrat. Mercedes se je takrat vrgel tudi v letalske motorje. Po drugi svetovni vojni se je začel industrijski razcvet. Velikoserijske proizvodnje, rojstvo legendarnega 300SL gullwing in dirkalnega SLR-ja. Sledi obdobje do 1984, kjer so prevladovale inovacije in posvečanje varnosti. Kup iznajdb iz tistega časa je danes v serijski opremi in si brez njih ne predstavljamo avtomobila (ABS, zračne blazine…). Takrat se je rodil tudi zelo priljubljeni baby benz 190E. Glasniki modernega časa so bili potem večji model 200 in seveda zastavonoša S600 iz 1995, ki ga je upravljal prav Arnold Schwarzenegger. Z 2003 se zaenkrat zgodovina zaključi, a v zadnjem nadstropju naletimo na ponos trikrake zvezde – športni dosežki. Predstavljeni so vsi modeli od novih formul, DTM dirkalnikov, letečih Le-mans prototipov do starodavnih športnikov, ki so zmagovali širom po svetu. Pot zgodovinske spirale se zaključi v baru z drago kavo, med srebanjem pa lahko občudujete konceptne avtomobile in lovilce hitrosti. Med njimi je tudi T80 iz 1939, ki zmore 2206 kilovatov in bi naj zmogel hitrost celih 600 km/h. V praksi ga niso nikoli preizkusili.
Med obdobji v vsaki medetaži obstaja slepi prostor, kjer se skrivajo tematski avtomobili. Prva soba je soba potovalnikov, kjer najdemo avtobuse, kombije in avtomobile iz vseh obdobij, ki so tako ali drugače zaznamovali zgodovino. Sledi soba transportnih vozil. Posebej zanimiv je tovornjak za prevoz avtomobilov, na njem pa 500 SEC, 230 E, 280 CE in 380 SEL iz osemdesetih. Nadstropje nižje se nahaja soba interventnih vozil. Gasilci, policija, vozila za cestno pomoč in celo C 32 AMG F1 zdravniški avto. Sledi soba vozil znanih. Tukaj boste videli papamobil, SL500 last princese Diane, ML iz Jurassic Parka, 190 E 2,3 AMG Ringa Starra in še nekaj vozil nam manj znanih oseb. V sobi herojev boste našli nekaj prav posebnih vozil, med njimi so traktor, mrtvaški avtomobil, izstopajo pa W123, ki so jih izdelali v kar 2,3 milijona primerkih.
Preden končate obisk muzeja in se sprehodite do garaže, kjer so vmes v steklenih kletkah nekateri moderni koncepti, sledi še sprehod skozi trgovino spominkov. Dosti zanimivih stvari, precej drage, a za kakšen modelček bi moralo ostati kaj evrov. Če pa bo teh preveč, lahko nekaj metrov stran kupite kar prave velike nove mercedes, od A-ja do SLR.
Vstopnina znaša za študente 4 €, za odrasle pa 8 €. Odpiralni čas od 9:00 do 18:00, zaprt ob ponedeljkih, za božič in novo leto. Mercedes-Benz muzej
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen