Spet je tu obdobje obvezne uporabe zimske opreme na vozilih, zato nekaj nasvetov in podatkov o vsem, kar morate vedeti, da boste tudi v bližajoči se zimi varno premagovali vse nevšečnosti na cestah.
Zakaj sploh zimske pnevmatike? Niso dovolj že letne pnevmatike in verige v prtljažniku?
Kljub dežju v teh dneh in nižjim temperaturam, celo napovedanemu sneženju v višjih legah… saj statistike kažejo, da so zime vse manj snežene in vse bolj mile. V Sloveniji je nazadnje pred tremi leti padlo nekaj več snega, zadnji dve zimi pa sta bili sicer hladni, a precej suhi. Številni vozniki lahko morda zaključijo – zimskih pnevmatik sploh več ne potrebujem…
Že res, da se letna pnevmatika vsaj na suhi cesti, tam do 5 stopinj C, pri zaviranju in oprijemu ne razlikuje dosti od zimske, a že najmanjša ledena ploskev, ali zgolj blago pomrznjeno cestišče je dovolj, da letna pnevmatika povsem izgubi oprijem. Nekatere dolgoletne statistike kažejo, da je moč v povprečni zimi računati vsaj s 50 dnevi zmrzali, kar je že sam po sebi dovolj velik razlog za zimsko opremo. Še niste prepričani? V primeru snega na cestišču je razlika med letno in zimsko gumo najbolj opazna. V povprečju letna pnevmatika zavira vozilo več kot trikrat slabše. Vozilo z letnimi gumami se bo namreč, na vsaj malo zasneženi cesti ustavilo šele po več kot trikrat tako dolgi zavorni poti kot tisto, ki je opremljeno z zimskimi pnevmatikami. Nižja je temperatura, večja je razlika v zavorni poti. Obenem letna pnevmatika tudi ne ponuja prav nobenega oprijema ob speljevanju. Že centimeter ali dva snega na cestišču, na komaj zaznavnih vzpetinah je dovolj, da lastniki vozil z letnimi pnevmatikami ne morejo speljati.
So tako imenovane "celoletne pnevmatike" alternativa?
Tako imenovane celoletne pnevmatike so, po mnenju mnogih, dobra alternativa zimskim. V neprezahtevnih pogojih so takšne pnevmatike dober kompromis, zato tehtno premislite in jih kupite, če pri vas tudi pozimi ni »pravih« zimskih razmer. A pomnite, tudi najboljša »celoletna« pnevmatika v zimskih pogojih nikoli ne »premaga« zgolj povprečne zimske pnevmatike.
Kaj pravi zakon?
Med 15. 11. in 15. 3. morajo biti vozila v Sloveniji opremljena z zimsko opremo, ki jo sestavljajo štiri zimske pnevmatike z oznako M+S, z minimalno globino profila tri milimetre ali štiri letne pnevmatike z minimalno globino profila tri milimetre in ustrezno velike snežne verige v priboru. Vozila s štirikolesnim pogonom morajo imeti v primeru uporabe letnih pnevmatik snežne verige vsaj za stalno vklopljeno os. Vozila, katerih največja dovoljena masa presega 3,5 t, morajo imeti zimske pnevmatike vsaj na pogonskih kolesih ali na vseh kolesih letne pnevmatike in ustrezne snežne verige in lopato v priboru. Na priobalnem območju, ki se zaključi na območju Kozina – Kastelec – Podgorje, je dovoljena uporaba tudi samo letnih pnevmatik z minimalno globino profila 1,6 mm.
Predpisana kazen za neustrezno zimsko opremo osebnih vozil je 120 EUR, če pa je zaradi neustrezne opreme promet oviran, se po zakonu voznik kaznuje s 400 EUR.
Pomembnejši simboli na pnevmatiki so…
Poleg takoj opazne oznake M + S ima prava zimska pnevmatika vedno tudi znak snežinke. Poleg takoj očitnega, namreč, da upoštevamo najbolj razširjeno pravilo, da so tudi zimske pnevmatike najbolje kar enakih velikosti, kot letne, pa je mogoče, vsaj pri večini vozil, izbrati tudi nekaj drugih, po pravilih manjših dimenzij pnevmatik. To ni nič narobe, a vseeno bo najbolje, da pravo dimenzije pnevmatik, s katerimi lahko »obujete« vašega konjička, poiščete v prometnem dovoljenju, ali povprašate kar vašega prodajalca. Ob nakupu pa velja biti pozoren tudi na nekaj drugih posebnosti. Poleg že omenjene prave dimenzije, vedno preverite tudi tako imenovani hitrostni razred in tako imenovano največjo dovoljeno utežno obremenitev pnevmatike.
Hitrostni indeks na pnevmatiki, to je tista črka povsem na koncu oznake (npr. 195/65 R 15 H), pomeni, kako hitro lahko vozimo z zimskimi pnevmatikami. Najpogosteje so pnevmatike označene s hitrostnimi indeksi Q = do 160 km/h, R = do 170 km/h, T = do 190 km/h, H = do 210 km/h, V = do 240 km/h in redkeje z indeksi W = do 270 km/h, ali celo z Y = do 300 km/h.
Oznaka o največji dovoljeni masi, ki jo posamezna pnevmatika lahko nosi, pa je označena s številko med 50 in 120, kar predstavlja obremenitev med 190 in 1400 kg.
Pozor velja nameniti tudi datumu izdelave, saj že nekaj let stara, pa čeprav povsem nevožena pnevmatika, več ne zadošča več zahtevam proizvajalca po prožnosti in oprijemu.
Ah, sej je še dobra…
Zakon govori o najmanj treh milimetrih globine profila. Čeprav bomo s takšno pnevmatiko zadostili vseh zakonskih omejitvam, pa testiranja dokazujejo, da je zimsko pnevmatiko zelo priporočljivo zamenjati, ko globina profila pade pod štiri milimetre. Nekatere pnevmatike imajo ravno za ta namen poseben indikator, ki kaže globino dezena. Dobesedno zlato pravilo pa je, pogreznite v profil pnevmatike evro kovanec za 1 evro – če vidite zlat rob, je čas za menjavo.
Zakon ne govori tudi o starosti, a nepisano pravilo pravi, da je menjava zimskih pnevmatik nujna najkasneje po petih zimah ali najkasneje po 40.000 prevoženih kilometrih, kar pač prej »pride«.
Investicija v zimske pnevmatike se obrestuje. Gotovo! Poglejmo: povprečni komplet pnevmatik (npr. velikosti 195/65 R15) vas bo veljal okrog 400 evrov. Preračunano na pet let življenjske dobe – 80 evrov ne leto. Če smo res pikolovski in preračunamo strošek nakupa za čas obvezne uporabe (15.11-15.3.), to pomeni dobrih 65 centov na dan!
Seveda, najbolj pikolovski bodo rekli, tu so še stroški menjave, pa čakanje v vrsti pa… Res je. Ampak, ali ste vi, vaši najbližji in vsi ostali udeleženci tudi kaj »vredni«? Pomnite: štiri pnevmatike so edini stik vozila s cesto, tako pri petih stopinjah plusa in ravni, suhi cesti, kot pri minus desetih stopinjah, poledeneli, ovinkasti cesti in močnem sneženju. Zato, nikar ne odlašajte!
Nakup pnevmatik mimovrste
Mnenja uporabnikov
9 komentarjev za "Obvezna zimska oprema"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
savine letne so res na spodnjem nivoju…zimske so mnogo bolše.kupim rajši savo eskimo s3. že več kot 10 let delajo te pnevmatike, pa še vedno jih.zakaj? ker so dobre.sm večkrat pelam v hribe, pa me še niso pustle na cedilu.tolko iz prakse in ne testiranj
sava se prehitro obrabi …
Ice, si dobil moj zs?
Upam da sem prej razumljivo napisal: primerjali so letne in zimske gume od proizvajalca SAVA. Namen testa pa je bil pokazati, da so zimske gume dejansko v vseh pogojih, razen v snegu, veliko slabše od letnih in ne da so savine gume zanič. Letos se je na avstrijskem testu S3 uvrstila točno na sredino. Če so pregovorno slabe savine letne gume toliko boljše od savinih zimskih celo na ledu, potem je z zimskimi gumami na splošno nekaj zelo narobe.
Ultragrip 7+, Snowtrac3, WinterResponse/3D, Supremo/Montero2…