Reportaže

Peter Podlunšek s četrtim mestom v Spielbergu optimistično na ameriško turnejo

V avstrijskem Spielbergu se je razpletla šesta dirka v sezoni Red Bull Air Race, kjer je v pokalu Challenger zmagal Francoz Mikael Brageot, v pokalu Masters pa Avstralec Matt Hall. Naš as Peter Podlunšek je ponovno osvojil nehvaležno četrto mesto, vendar se je s tem dosežkom uvrstil na najpomembnejšo tekmo sezone – v finale v Las Vegasu.

Brez treninga in kvalifikacij

Avstrijsko dirkališče Spielberg se je v srca ljubiteljev hitrosti zapisalo že skozi dirke Formule 1 in drugih športih vozil. Tokrat so prednost pred njimi dobila športno-akrobatska letala, ki jih upravljajo piloti z občudovanja vrednimi psihofizičnimi lastnostmi. Po kraljevi dirki v Ascotu se je karavana preselila v Avstrijo, zadnji dve dirki sezone pa bosta potekali v Združenih državah Amerike.

Red Bull Air Race Spielberg 2015_7
V nižji stopnji tekmovanja vsi piloti sedijo v letalu Extra 330LX, ki je dolgo 6,9 metra in ima osemmetrski razpon kril.

Red Bull Air Race je edinstveno tekmovanje s številnimi različnimi elementi, med njimi so zagotovo vidni obrisi akrobatskega letenja, izredno visokih hitrosti in natančnosti. Letala upravljajo elitni vrhunski in tekmovalno uveljavljeni piloti, ki kljubujejo zakonom težnosti v špartansko odmerjenem kokpitu. Naj bo zunaj štirideset ali deset stopinj Celzija, morajo piloti premagati obremenitve ter z zbrano in natančno vožnjo prevoziti celotno progo v najkrajšem možnem času.

V nižji stopnji tekmovanja vsi piloti sedijo v letalu Extra 330LX, ki je dolgo 6,9 metra in ima osemmetrski razpon kril. Za pogon skrbi Lycomingov šestvaljni motor AEIO-580-B1A s 315 “konjskimi močmi”. Najvišja hitrost je 400 km/h, a je pri prehodu skozi štartna vrata omejena na 370 km/h. Vrhunski piloti se v letalih zapodijo na okrog pet kilometrov dolgo namišljeno progo, ki jo določajo 22-metrski z zrakom napolnjeni stožci, vmes pa morajo premagovati naravne in fizične izzive, ki jih narekuje proga skozi celotno dolžino.

Dirka v Spielbergu ima poseben čar, saj je višinska razlika med vratci nadpovprečno velika, je povedal Podlunšek: ”Proga je strašno zahtevna. Nismo navajeni tako velike višinske elevacije od začetka do sredine in potem nazaj. Vse skupaj je tega okoli 80 metrov, kar na tako malem prostoru in času ni enostavno premagovati.”

Poleg razgibane konfiguracije terena je potrebno k enačbi dodati še močan veter, ki je nedeljsko dirko maksimalno otežil. Zaradi močnih nalivov so piloti celo soboto prečakali in preizkušali meje potrpežljivosti. Vreme se je v nedeljo umirilo, za nekaj trenutkov je celo zasijalo sonce in vladarji neba so se polni motivacije zapodili proti štartnim vratom.

”Ponavadi na dirki dobimo en let, tokrat smo zaradi odpadlega treninga in kvalifikacij dobili dva leta, na koncu je štel najboljši. Proga je bila zahtevna in pričakovanja so se uresničila, močno je pihalo in nastale so turbolence. Pogoji so se spreminjali od tekmovalca do tekmovalca, zato so nam dali dva leta ter s tem kompenzirali primanjkljaj treninga,” je o nedeljski zračni dirki povedal slovenski as Peter Podlunšek.

Turbolenten let za končno četrto mesto

Red Bull Air Race Spielberg 2015_18
”Mislim, da sem tam izgubil toliko hitrosti, zato se je skozi celo progo razlika začela povečevati, ker nimaš energije, hitrosti in je ne pridobivaš nazaj.”

Najhitrejša motošportna serija na svetu na vsaki dirki pokaže drug obraz. Tokrat je bil veter eden izmed glavnih dejavnikov, kar se je poznalo tudi v vožnjah.

”Moj let je bil precej turbolenten. Začelo je pihati, mrzel zrak je na prvem vertikalnem zavoju pritiskal navzdol, kar je za naše avione problem. Mislim, da sem tam izgubil toliko hitrosti, zato se je skozi celo progo razlika začela povečevati, ker nimaš energije, hitrosti in je ne pridobivaš nazaj.”

S težavami so se spopadali tudi ostali tekmovalci, vendar sta v pokalu Challenger izstopala dva – Čeh Peter Kopfstein in Francoz Mikael Brageot

V pokalu Masters, ki je še stopničko višje v smislu hitrosti in zahtevnosti, je v tesnem finalu prvič zmagal Matt Hall. Za pičlih pet stotink je premagal vodilnega v svetovnem prvenstvu, Britanca Paula Bonhommeja, in se mu približal le na pet točk zaostanka. Dvajset tisočglavo množico je pretresel odstop domačega matadorja, Hannesa Archa, ki je nespretno zadel štartna vrata in odstopil. Sanje o domači zmagi so tudi tokrat splavale po vodi (lani je po odličnem vikendu v finalu napravil napako in izgubil) in domači navijači so le žalostno spremljali dvoboj preostalih pilotov.

Peter Podlunšek, slovenski junak, je na koncu osvojil četrto mesto. Ambicije so bile višje, tudi na račun številnih slovenskih zastav, ki so plapolale na tribuni. ”Let ni bil slab, je bil OK. Ne morem reči, da sem s četrtim mesto zadovoljen, vsi si želimo biti na stopničkah, kar je normalno v športu. Seveda je pa tudi četrto mesto v redu, je tudi mesto, ki me pelje na finalno dirko v Las Vegas. To je bil tudi cilj, zbirati točke skozi celotno sezono in se uvrstiti v finale. Ker bič poči na koncu, so prvi trije uvrščeni v finalu zmagovalci pokala Challenger v letu 2015. Jasno gledam tekmo v Las Vegasu kot zadnjo stopnico – če tam pridem na stopničke je celotna sezona poplačana.”

Vsaka malenkost šteje

Red Bull Air Race Spielberg 2015_1
Zadnji dve dirki sezone potekata na ameriških tleh.

Tako kot povsod v športu, je tudi v zračnih dirkah pomembna vsaka malenkost. Od nesrečnega piša vetra, ki letalo odmakne iz idealne linije, do prehitrega premika pilotske palice – na koncu o zmagi odloča vsaka najmanjša malenkost. V pokalu, kjer tekmuje Peter sta bila očitno boljša Brageot in Kopfstein, tretji Ryfa pa je zaostal že za sekundo in pol.

Tudi v mojstrskem pokalu je bila na koncu razlika skoraj ničelna, a ravno to privabi številne navijače. Bonhomme, vodilni v skupnem seštevku, je bil celotno progo v zelenem, a na koncu pristal na drugem mestu. ”Prvi zavoj je bil odločilen. Če tam izgubiš nekaj hitrosti in energije, potem te energije enostavno ne prenašaš več naprej v progo. Iz tega sledita še dva vertikalna manevra, kjer se ta majhna izguba na prvem potencira skozi ostala dva. Analizo leto bom še naredil, ko dobim posnetke in telemetrijo, vendar sem skoraj prepričan, da sem stopničke izgubil v prvem povratnem zavoju.”

Prihaja ameriška turneja

Zadnji dve dirki sezone potekata na ameriških tleh. Motorji bodo zarohneli 26. in 27. septembra v Fort Worthu, Dallas, in čez tri tedne, 17. in 18. oktobra, v Las Vegasu. ”Do prve dirke v Dallasu ne bo počitka. Že jutri pričnemo s treningom in do odhoda 23. septembra bom treniral vsak dan. V ZDA bo velik preskok, saj bodo tam višje temperature in že po fiziki vemo, da motorji slabše delajo tam kot pri nižjih temperaturah. Preskok bo v vseh elementih precej velik, plus časovna razlika. Za adaptacijo bomo imeli dejansko samo dva dneva in tisti, ki se bo prej privadil, bo imel prednost.”

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.