Reportaže

Pripravljeni na Red Bullov letalsko akrobatski spektakel v Ascotu

Slovenskim ljubiteljem hitrosti in akrobatskih letal je Red Bullovo tekmovanje Air Race poznano predvsem po uspešnemu slovenskemu akrobatskemu pilotu Petru Podlunšku in po dirki v Rovinju, ki je najbližja našim krajem. Mi pa smo se tokrat odpravili na prizorišče v britanskem Ascotu, kjer bo potekala peta dirka sezone.

Sezona se bo počasi prevesila v drugo polovico, zato je vročica z vsakim odletenim krogom večja. Dirka v Ascotu je prva dirka sezone, kjer bodo piloti svoja akrobatska letala preganjali nad kopnim, sama dirka ne poteka po obstoječem dirkališču in začetek dirke je malenkost drugačen – piloti bodo štartali s stoječega štarta in ne, tako kot je to ponavadi, v štartni ravnini.

Ascot je znan predvsem po galoperskih dirkah in je le nekaj kilometrov oddaljen od kraljičinega bivališča, gradu Windsor. V prihajajočem letalskem vikendu bodo konje zamenjali s konjskimi močmi in britanski plemiči bodo lahko občudovali vragolije, ki jih izvajajo izkušeni piloti.

Peter Podlunšek je prvi Slovenec, ki tekmuje v tako imenovanih zračnih dirkah. V vratolomnih dirkah z letali, ki poskušajo akrobatske in natančne prelete med visokimi napihnjenimi stožci opraviti v kar najkrajšem času, zdaj že drugo sezono zapored nastopa 45-letnik iz Murske Sobote. Čeprav bo na enem mestu zbrana elita vrhunskih in tekmovalno uveljavljenih pilotov, Red Bull Air Race nima veliko skupnega s klasičnim akrobatskim letenjem. Gre za edinstveno tekmovanje s številnimi različnimi elementi, med njimi so zagotovo vidni obrisi akrobatskega letenja, izredno visokih hitrosti in natančnosti.

Peter tekmuje v pokalu Challenger Cup, ki je namenjen novincem, najbolj eliten pa je pokal Masters, v katerega se prebijejo le najboljši piloti. Vsi tekmujejo z enakimi letali Extra 330LX, ki so dolga 6,9 metra in imajo razpon kril osem metrov. Za pogon skrbi Lycomingov šestvaljni motor AEIO-580-B1A s 315 “konjskimi močmi”, najvišja hitrost je dobrih 400 kilometrov na uro.

Tekmovalna letala so prilagojena individualnim potrebam in zahtevam pilota, predvsem v aerodinamičnem smislu. Poleg različnih prezračevalnih načinov je Hannes Arch krila svojega tekmovalnega letala oblekel v kožo morskega psa in s tem izboljšal aerodinamične zmogljivosti svojega letala. Celoten paket je optimiziran za čim nižjo maso in upor, s tem pa so letala sposobna premagovati visoke hitrosti, pri čemer na pilote v določenih zavojih delujejo obremenitve do 10 G.

Lahko bi rekli, da je Red Bull Air Race Formula 1 v zraku, ki privabi tudi do 250.000 gledalcev. Vrhunski piloti se v letalih zapodijo na okrog pet kilometrov dolgo namišljeno progo, ki jo določajo 25-metrski z zrakom napolnjeni stožci. Hitrosti se povzpnejo vse do 500 km/h; omejene so le pri prehodu skozi štartna vrata in sicer na 370 km/h. Od štarta do cilja se šteje čas, tekoče letenje in najboljši izkoristek energije.

Besedilo: Gašper Pirman. Foto, video: Red Bull.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Daj petko!
Letalski as Peter Podlunšek v kraljevem Ascotu na četrtem mestu