Razvoj s pravim namenom
Priključni hibridi so v svoji zasnovi in izkušnji vožnje nekakšen most med klasičnimi avtomobilskimi modeli s termičnimi motorji in baterijsko-električnimi modeli. Čeprav je bila ideja v svojem bistvu odlična, so bili s tovrstnimi pogonskimi sklopi najprej na voljo zmogljivejši in dražji modeli prestižnih znamk, kjer so jih kupcem prodajali predvsem z obljubo po višji moči in dramatičnih (časovno omejenih) vplivih na vozno dinamiko. Realnost so zaznamovali majhni električni dosegi, izrazito povečana masa na račun vgrajenih baterij, posledično pa je – ko je bila baterija po nekaj deset kilometrih izpraznjena – sledil občuten dvig porabe goriva. Nekaj časa so bili tudi pri nas še med elektrificiranimi vozili, ki so bila upravičena do nepovratne državne subvencije ob nakupu, a se je ta zgodba relativno hitro zaključila.
Pri Toyoti so se razvoja svojega prvega priključnega hibrida lotili po svoje. To sicer ni posebno presenečenje, saj so znani po tem, da se praktično vsega lotijo z nekoliko drugačnim pogledom na osebno mobilnost, ki mora v današnji dobi seveda vsebovati tudi trajnostno komponento. Toyotini razvojni inženirji so za tehnično osnovo priključnega hibrida izbrali zmogljivejši samopolnilni hibrid z dvolitrskim bencinskim motorjem, a ga izboljšali s pomembnimi prilagoditvami.
Dvolitrski štirivaljnik je sicer ostal nespremenjen, so pa zato nadgradili pogonski elektromotor. Ta ponuja po novem največ 120 kW moči oziroma 40 kW (50 odstotkov) več kot v navadnem hibridu, nazivni navor so z 206 dvignili na 208 Nm. Zaradi močnejšega elektromotorja je višja tudi sistemska moč, ki znaša 164 kW. Tretji in nepogrešljivi element hibridnega sklopa je visokonapetostna baterija. V nasprotju z dolgoletno tradicijo Toyotinih hibridov, ki so se zanašali na nikelj-metal-hidridni (NMH) tip baterije, je v priključno-hibridni izvedenki modela C-HR baterija litij-ionske sestave. V primerjavi s samopolnilnim hibridom ima baterija tudi ustrezno višjo kapaciteto (13,6 kWh).
Vožnji izključno na električno energijo je namenjenih okoli tri četrtine zaloge energije, preostala četrtina (3,6 kWh) pa je namenjena hibridnemu pogonu, ki vstopi v igro po tem, ko se baterija že dodobra izprazni. In prav v tem se zdi ključna prednost priključno-hibridnega C-HR: zaradi delovanja v hibridnem režimu je povprečna poraba, kljub višji masi baterije in dodatne motorne komponente, na podobni ravni kot pri “običajnem” samopolnilnem hibridnem C-HR.
Potrditev na cesti
Ker navedbe tržnikov in tehnične podatke pri nas najraje preverimo v praksi, smo tudi tokrat storili enako. Z Urško sva sedla vsak v svoj C-HR. Srebrno-črnega je poganjal močnejši samopolnilni hibridni pogon, bakreno-črnega pa priključno-hibridni pogon. Oba sta bila napolnjenja, pred začetkom poti pa sva jima ponastavila še potovalna računalnika. Da bi bil rezultat kar se da realen ali vsaj po vzoru vsakdanjih poti različnih voznikov, sva v najino traso vključila gorenjsko avtocesto, opravila z lepim odsekom regionalne ceste vse do Bohinja, se povzpela in spustila s Pokljuke ter se zapeljala še v mestni središči Kranja in Ljubljane.
Skupno 248 kilometrov je štirikolesno gnani hibridni C-HR prevozil s povprečno porabo 5,3 litra na 100 prevoženih kilometrov. Glede na pregled ločenih podatkov po naravi vožnje je v mestu in na regionalnih cestah v povprečju porabil 4,4 litra, na avtocesti 5,9 ter na vzponu na Pokljuko in navzdol 5,5 litra na sto kilometrov. Delež časa, prevoženega izključno električno energijo, se je gibal med 50 in 60 odstotki. V mestu je bil že skoraj pri 80 odstotkih, na avtocesti pa se je ta delež gibal nekje do petine.
Kaj pa priključno hibridni C-HR, ki ni imel štirikolesnega pogona? Kot običajno, rezultati v tem primeru zahtevajo nekaj več pozornosti. Na električno energijo bi tako gnani C-HR lahko prevozil med 50 in 70 kilometri, odvisno od zunanje temperature in deleža avtocestnih kilometrov. A naju je še bolj zanimal podatek, kako se bo priključno-hibridni C-HR odrezal potem, ko mu je zmanjkalo zaloge energije v litij-ionski bateriji.
No, čakalo naju je presenečenje. Čeprav sva vozila drug za drugim, z enako dinamiko, pot pa sva začela z vožnjo pri višjih avtocestnih hitrostih, se je po zaključku najine vožnje, torej po 248 prevoženih kilometrih, poraba C-HR (seveda do takrat z že zdavnaj izpraznjeno baterijo) ustavila pri 5,2 litrih na sto kilometrov. Ves čas se je gibala v zelo podobnem območju kot pri hibridnem C-HR, ključen za nekoliko nižjo končno porabo pa je bil spust s Pokljuke. Odlična sposobnost rekuperacije energije je omogočila, da se je baterija ob spustu po podatkih potovalnega računalnika napolnila za kar dodatnih 13 električnih kilometrov. To je zadoščalo za vožnjo na električno energijo vse do avtoceste in še malenkost dlje. Časovni delež vožnje na električno energijo pa je bil celotno pot praktično enak kot pri C-HR s samopolnilnim hibridnim sklopom, torej nekje med 50 in 60 odstotki. Ker je Toyota priključno-hibridni C-HR zasnovala na samopolnilnem hibridnem sklopu, je bil najin strah o pretirano višji porabi goriva ob prazni bateriji odveč, kar se je izkazalo tudi v mestni vožnji z izpraznjeno baterijo – delež električne vožnje se je tudi tam povzpel do 78 %.
Ni vse v povprečju
Pri Toyoti sta kupcem modela C-HR seveda na voljo obe pogonski različici, samopolnilni hibrid ponuja še izbiro med dvema nivojema zmogljivosti (103 kW ali 145 kW sistemske moči). Verjetno so hibridi že dovolj dolgo na trgu in je voznikom jasno, zakaj je pred dokončno nakupno odločitvijo pametno premisliti o strukturi običajnih dnevnih voženj, da bi lahko izbrali tako na podlagi optimizacije porabe kot seveda tudi vloženih sredstev.
Nekomu, ki dnevno prevozi bistveno več kot 50 km pri višjih povprečnih hitrostih, bo dodatna zaloga električne energije v priključnem hibridu verjetno prinesla premajhne prednosti v primerjavi z višjo nakupno ceno vozila. Še posebej, če nima možnosti domačega polnjenja. Po drugi strani pa uporabnik s pretežno mestnimi in obmestnimi krajšimi vožnjami lahko prebije v avtomobilu kar nekaj časa, preden bo sploh občutil zagon termičnega motorja. Povprečne porabe, niti najine v tokratnem testnem krogu niti tiste iz predhodno opravljenih preizkusov ali recimo uporabnikov nemškega portala Spritmonitor, žal ne odražajo potencialnih prihrankov posameznika. Slednje še toliko bolj velja za voznika priključnega hibrida, ki bi jo v najboljšem primeru lahko odnesel z manj kot litrom porabe na sto prevoženih kilometrov. In če je tako, bi na vsakih 10 tisoč kilometrov ob današnjih cenah goriv porabil za bencin skoraj 640 evrov manj, kot če bi si omislil samopolnilni hibrid. Stroškov elektrike na tem mestu sicer ne zanemarjam, so pa seveda zelo odvisni od tega, v kolikšni meri je uporabnik pokrit z lastno oskrbo.
V osnovi je razlika v ceni med enako opremljenimi primerki C-HR z močnejšim (2.0) samopolnilnim hibridnim pogonom in priključno-hibridnim pogonom okroglih 2.500 evrov, kar se ne zdi pretirano, a dovolj za prej omenjeni razmislek pred nakupom. So pa pri slovenskem zastopniku pripravili posebne ugodnosti pri nakupu z opremo dobro založene serije C-Cool, ki prinašajo še nekaj več prednosti kupcem samopolnilnih hibridov ter tako nekoliko prevesili tehtnico izbire v prid vozil z bolj znanim in razširjenim pogonskim sklopom brez polnilnega kabla. Samopolnilni C-HR C-Cool 1.8 hibrid, ki po ceniku stane 33.790 evrov, je po novem na voljo po akcijski ceni 28.790 evrov, če se ob nakupu staro-za-novo odločite za vozilo iz zaloge ter izberete Toyotino hišno financiranje. Pod enakimi pogoji je ugodnejši tudi nakup C-HR C-Cool PHEV, za katerega je namesto 37.740 evrov potrebno v akciji, ki velja do zaključka leta, odšteti 34.990 evrov.
Besedilo in foto: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
25 komentarjev za "Vsak ima svoje prednosti"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
MORDOR = LA TOYA, vsaj po iq sodeč
En vic na spodnjo debato.
Pravi osel:trava je modra! Pravi tiger:ne trava je zelena! Seveda se ne moreta dogovorit kakšne barve je, zato gresta k sodniku. Po tehtnem premisleku sodnik odloči:trava je modra! Ti tiger pa bodi za kazen 5 let tiho. Osel ves vesel odide, tiger pa žalosten vseeno vpraša sodnika zakaj je tako razsodil saj vendar ve da je trava zelena. Sodnik pa pravi:obsodil sem te zato ker se greš pregovarjat z oslom saj si vendar pametna žival. Torej brez veze se pregovarjat z nekom kateri ne ve kaj je mHEV kaj je HEV in kaj je pHEV Oz kaka tehnologija stoji za tem.
Glede na spodnje trolanje je tale sicer lepa, žal je pa nauk te zgodbe precej napačen…. “oslovih” neumnosti se ne sme legitimizirat, ampak jim je treba direkt in z argumentirano razlago rečt, da so bedarije! In, če jih “osel” vseeno noče razumet mu je treba tudi povedat, da naj bo tiho…. ker drugače se legitimizirana neumnost širi, kot požar.
Vic (ali pa basen), ki je na mestu. 🤔
Bistveno prednost tega toyotinega PHEV vidim v tem, da tudi ko se izprazni baterija, dela pogon še vedno v HEV načinu. Kar pa evropski PHEV tekmeci ne zmorejo, pri katerih ICE pogon vozi s sabo to odvečno težo prazne baterije, vsaj v večini primerov kolikor vem je tako, da slučajno ne delam krivice kaki izjemi.
Za MHEV pa smo že večkrat napisali, da jih ne gre enačit s HEV (FHEV) ali PHEV, na avtomobilističnem forumu bi pričakoval neko minimalno tehnično predznanje..
Vidim pa da Toyota verniki ne morejo iz svoje kože in opevajo super duper Toyote še naprej. Itak so jih pa kitajci že prahiteli. Tako cenovno kot po kvaliteti.
Super. Tukaj smo jo primerjali s super duper Renaultom.
Predrag. Za 22 jurjev dobiš novega Capturja prav tako hibrid, Lepši, boljši, dostopnejši, prijetnejši.
26810€ je najnižja cena, katero sem zasledil za Capturja HEV. Boljši v tehniki zagotovo ni.
Za Capturja Hev s pupusti si ravno na 22 jurjev Tudi Toyota ni već tisto kar je bila. Zanesljivost je samo v glavah zagovornikov. Captur Hev pa odlićen 1.33 hibrit plod skupnega sodelovanja Renaulta, Nissana, Dacie, Mitsubishija in Mercedeza, Pa še veliko lepši je.
Kot ti je povedal xxl, Capturja Hev – NE dobiš pod 26k. O zanesljivosti pa tudi ne bi tako na pamet. Že na sploh je za Renaulta težko govoriti o zanesljivosti. Za njihove hibride pa je še težje govoriti o zanesljivosti glede na to, kako dolgo so na trgu.
Mogoče pa je res Captur malo lepši… 😉
Poglej kolega. Težko tole komentiram ker vse kar si napisal so traparije. Renault še vedno v glavah doloćenih ljudi velja za nezanesljiv. Nemška in japonska vozila pa so zanesljiva. Žal se bo treba sprijazniti, da se je trend precej obrnil. 22350 Captur 1.33 140 hibriid. Cena s popusti Real LJ.
Nisva kolega.
Je pa žena pred nekaj leti kupila Renault – ker ji je bil lep. Še lepše je bilo, ko smo bili na servisu večkrat na leto. In ko jim ni uspelo odpraviti težav, so rekli, da je to “stanje tehnike”.
Sam pa vozim Toyoto hibrid že nekaj časa. Razen predpisanih servisov nobene težave.
Zato lahko iz lastnih izkušenj negiram tvoje komentarje. Poleg tega očitno ne razumeš razlike med hibridi, kar so ti skušali razložiti že drugi člani foruma.
Morda je to res cena za Captur 1.33 140 ampak to ni hibrid ampak blagi hibrid. Polni hibrid ima 1.6 motor in ne 1.33. Oboje je jasno označeno na ceniku. Verjamem pa da bo marsikateri prodajalec vozil rekel, da je hibrid tudi ta, ki je blagi hibrid ampak tu gre preprosto za nevednost ali nerazgledanost potrošnika kaj različne oznake pomenijo. Glede na članek Carwowa in po podatkih Warantywise iz UK (torej drugi največji trg v Evropi) so najbolj zanesljiva vozila japonske proizvodnje, po podatkih Driver Power, ki meri zadovoljstvo lastnikov pa na prvih 5 mest sodijo: Subaru,Tesla, Kia, Porsche, in Citroen. Na zadnjih pet (najslabši je na koncu): Renault, Volkswagen, Ford, Fiat, MG. Tako, da ne vem iz katerih empiričnih podatkov izhaja trditev o zanesljivosti Renaulta.
Ta 1,6 hybrid ima atmosferski motor in pomoć baterije in je na cesti nepremičnina. Hibrid Čeprav blagi je še veseeno hibrid in zelo spodobno vleče. Renault je v zadnjih letih zelo napredoval, medtem ko Toyota razen njihovih velikih strojev v zanesljivosti peša.
Captur sploh ni isti rang avta. To je rang avta Yaris Cross. O hibridni tehnologiji pa kar končajmo, njihova tehnologija je šele kakšnih 2 leti na trgu, od Toyote pa 27 let.
To je res. Kar se hibridne tehnologije tiče je res Toyota vrh. Za ostalo pa je pregovorno kvalitatna Toyota zečala pešati.
Kljub temu imaš težave z razumevanjem hibridov, MHEV, HEV, PHEV. Se mi je zdelo, da površno bereš.
Nimaš pojma. FHEV uporablja Ford naprimer. Tako da so tudi različna poimenovanja glede na znamko. Ja vem si hotel dati vtis da se spoznaš. Svoj PHEV pa kar sam vleci čez sneg in čakaj ob sedviču in čaju.
Zares ima. Kako posamezne znamka komunicira elektrifikacijo modelov je pač na znamki. Ford FHEV uporablja za samopolnilne hibride (torej to kar si predstavljamo pod Toyotinimi hibridi in to kar ima tudi Captur 1.6). Kljub temu Ford uporablja tudi MHEV (blagi hibrid) in PHEV (priključni hibrid). Renault uporablja HEV oznako za samopolnilne hibride, npr. Fiat uporablja besedo Hybrid tudi za blagi hibrid. Spet na potrošniku je, da se informira kaj kupuje, sej ne kupuje štruco kruha. v grobem torej poznamo tri oblike hibridov: blagi hibrid (Captur 1.33), ki je zmožen na elektriko peljati praktično nič ali le majhen del. samopolnilni ali polni hibrid (tipična Toyota) in priključni hibrid (to kar sedaj na veliko delajo kitajska podjetja) in imajo lahko tudi po 100km električnega dosega. In tudi z razlogom se v hibridih uporablja tako velike motorje kot je npr. 2,5 litrski atmosferc. Malo poznavanja tehnike ne bo škodilo preden se tako preko palca primerja vozila. Primerjati Capturja 1.33 s to Toyoto je tako kot da bi primerjal rženi kruh s francosko štruco. Captur ni niti avtomatik, kar samopolnilni ali priključni hibrid avtomatsko je. Če želiš Capturja avtomatik si praktično takoj na 27k. Sta pa oba SUV-ja ja, to pa je res.
To so splošna poimenovanja kar sem jaz podal, ti se pa kar naprej smeši.
Zagovornik Toyote za vsako ceno. To je v resnici smešno. Uživaj v vožnji s popolnim vozilom.
Smešna je (so) tvoja izjava. Jaz samo govorim dejstva. Nimam težave kupiti kaj drugega, če bo boljše.
ego je težka stvar kajne Mordor 🙂 Si že dokazal da ne poznaš zadev in mešaš jabolka in hruške