tehnika

Audi Q7 6.0 V12 TDI Quattro

Audi je prag nesmiselnega prestavil še eno stopničko višje. Komur v Q7 tudi 4.2 TDI ni dovolj, so pripravili nov izziv: isti avto z agregatom 6.0 V12 TDI. Tehnika.

 
V bistvu so uporabili preverjeno in najenostavnejšo enačbo: 1+1=2, oziroma v tem primeru V6+V6=V12. Ja, res je, V12 TDI, ki so ga vtaknili v nos petmetrskega Q7 je namreč, kar se tiče vrtine (83,0 mm) in giba batov (91,4 mm), do desetinske milimetra enak že dobro poznanemu 3.0 V6 TDI-ju … oprostite, 2×3.0 V6 TDI-ju.
 
Najmočnejši med sebi enakimi
Pri tem imamo v mislih tako agregat V12 TDI, ki s svojimi 368 kW oziroma 500 KM in 1000 Nm nedvomno išče sebi enakega, kot tudi razred velikih terencev, v katerega se Q7 uvršča. Tako oborožen kolos se zmore katapultirati do stotice v vsega 5,5 sekundah in doseže elektronsko omejeno največjo hitrost 250 km/h. Da se pri tem v evropskem povprečju zadovolji z 11,9 litri plinskega olja na vsakih sto prevoženih kilometrov, pa tako in tako ni bistven podatek, saj peščica ljudi, ki si bo Q7 V12 TDI od konca leta 2008 sploh lahko omislila, poraba goriva prav gotovo ne igra odločilne vloge pri izbiri avta.
 
Popolnoma uglajen
V12 TDI naj bi voznika in njegove sopotnike navdušili predvsem z neizmerno zalogo moči, navora in nenazadnje tudi uglajenostjo delovanja. Za razliko od kota med vrstama valjev, ki pri hišnem V6 TDI-ju znaša 90 kotnih stopinj, so inženirji pri V12 agregatu valje razmestili pod za dvanajstvaljnike idealnim kotom 60 °. S tem so že v njegov genetski zapis vdelali popolno notranje uravnoteženje gibljivih mas in s tem seveda pregovorno svilen tek.
Dodaten faktor pri zagotavljanju mirnega teka motorja je tudi izredno togo ohišje motorja. Njegova posebnost je tudi posebna siva litina, ki so jo oplemenitli z vermikularnim (dobesedni prevod pravi »črvivi«) grafitom, po zaslugi katerega je lahko ohišje motorja tudi 15 % lažji glede na enak blok ulit iz klasične sive litine.
 
Z 2000 bari v zgorevalne komore
Tlačilka sistema skupnega voda zadnje generacije je zmožna »nabiti« tlak gorivu do največ 2000 barov, 12 vbrizgovalnih šob, ki delujejo s pomočjo hitrih piezoelektričnih aktuatorjev, pa je zmožno razdeliti posamezen brizg plinskega olja v zgorevalno komoro tudi na do pet med seboj ločenih manjših brizgov.
Vsako vrsto V-ja napaja svoje turbopuhalo, pri čemer za njuno odzivnost skrbi spremenljiva geometrija vodilnih lopatic in največji nadtlak 1,6 bara s katerim pihata v valje. V puhalih segret polnilni zrak se seveda ohladi in zgosti v dveh ravno tako med seboj ločenih vmesnih hladilnikih zraka.
 
Ojačan menjalnik
Posebej za V12 TDI-ja je razvit tudi dodatno ojačan šeststopenjski samodejni tiptronic, ki tako zmore pogoltniti 1000 Nm navora in 500 »konjev« moči. Nobenega dvoma tudi ni, da se ta poplava »njutnov« prenaša na vse štiri okončine skozi stalni štirikolesni pogon Quattro, ki v osnovi deli navor med prednjo in zadnjo osjo v razmerju 60:40, pri čemer odteka večji delež pogona na zadnjo os.
 
»Keramika« za zavorne kolute
Krepko več kot dve tone težak kolos s 500 »konji« je rteba sevedatudi spodobno ustaviti. Zato so ga obuli v 21-palčna kolesa in pod njih skrili 20-palčne zavorne kolute. Njihova dolgotrajna trpežnost in omejena masa je zagotovljena s posebno mešanico keramike, ki so ji primešali ogljikova vlakna. Spredaj grize v vsak kolut po ena osembatna zavorna čeljust, zadaj pa se mora Q7 V12 TDI zadovoljiti z »le« štiribatnima čeljustima.
 
Nezmotljivo 500-»konjski« Q7
Seveda pa je najmočnejšemu Q7 zagotovljena tudi dostojna 500-»konjska« pojava.

Namesto prednjih smernikov sta zdaj tam dnevni luči, katerih »črti« sestavlja po en ducat LED diod. Zelo »tech« izgled najmočnejšega Q7 zagotavljata tudi kromirana mreža motorne maske in iz nerjavnega jekla izdelana svetleča zaščita motorja, ki se zajeda v spodnji del odbijača. Na bokih izstopajo za 26 milimetrov razširjena koloteka spredaj in za 30 mm zadaj ter že omenjena 21-palčna kolesa. Na zadku kraljujeta dve zajetni ovalni izpušni cevi ter ravno tako kot spredaj svetleča zaščita dna vozila iz nerjaveče pločevine.

Mnenja uporabnikov

9 komentarjev za "Audi Q7 6.0 V12 TDI Quattro"


Kritik
17 leta 1 mesec nazaj

No, me boste popljuval, ampak točno tu se vidi dvoličnost avtomobilske industrije.. po eni strani so ekološko nadvse osveščeni, po drugi strani pa pompozno prestavljajo čedalje večje in požrešnejše motorje. WTF?!!!

Dr.M3
17 leta 1 mesec nazaj

kaka možn poraba….
toliko porabi že Q7 3.0TDI.

AudiFreak
17 leta 1 mesec nazaj

Za dnevne luči so zelo primerne te ledice. Svetijo zelo močno in porabijo malo energije (dnevne luči 2,5 dcl na 100 km). Za porabo 11,9L bi pa jaz počakal, na DSFu bo ziher kako testiranje, tako kot je bilo z A8 4.2 TDI od Munchna do Barcelone z enim tankom. Jaz rečem da je čist možna ta poraba.

Shatzy
17 leta 1 mesec nazaj

Zakaj ne vklučjo auspuhov od Pikes Peak koncepta? Sicer pa, če povzamem komentar iz ene druge strani: 11,9 litrov spije ta avto verjetno ponoč v garaži. 🙂 Zgleda pa besen ja.

Dr.M3
17 leta 1 mesec nazaj

ledice so samo modna muha. uporabne pa ne bodo do takrat, dokler ne bodo na voljo za zasenčene in dolge luči.

 
Mercedes-Benz CL 500 4Matic
Mercedes-Benz razred C BlueEfficiency