tehnika

Audi Valvelift System

Audi je v motorja 3.2 FSI in 2.8 FSI vgradil sistem za dvostopenjsko odpiranje sesalnih ventilov. Tehnika.


Doslej poznani sistemi večstopenjskega odpiranja ventilov se poslužujejo dodatnih mehanskih podsklopov z nastavljivimi ali drsnimi elementi med odmično gredjo in ventili. Slaba stran tega je seveda povečanje izgub v mehanizmu zaradi porasta notranjega trenja, masa premikajoočih se elementov naraste, običajno pa se poslabša tudi togost celotnega sistema.

Preprosto, a učinkovito

Audi je pri razvoju sistema Audi Valvelift ubral samosvojo pot, ki je kljub preprostosti zasnove zelo učinkovita. Dvostopenjsko nastavljiv mehanizem se ne poslužuje posebnih zapletenih mehanizmov in vzvodov, ki bi bili vgrajeni med odmično gredjo in ventile, temveč gre še naprej za dokaj neposredno odmikanje ventilov z odmično gredjo.

Trik je v vzdolžno nastavljivih odmičnih elementih
Na obeh sesalnih odmičnih gredeh so s tehnološkim postopkom prešanja vtisnili dodatna tako imenovana vzdolžna prehodna ozobja, na katerih so nameščeni po trije odmični elementi na posamezno odmično gred. Ti odmični elementi so dejansko puše valjaste oblike s po dvema različnima odmičnima krivuljama oziroma grebenoma. Ena krivulja z manj poudarjenima odmičnima grebenoma za manjše nesimetrično odpiranje ventilov pri delnih obremenitvah in druga za vožnjo pri polnih obremenitvah, ko bolj poudarjen odmični greben polno odpira sesalna ventila posameznega valja.
Notranje vzdolžno ozobje v odmičnih elementih jim omogoča, da se vzdolž odmičnih gredi pomikajo za 7 mm. Nalogo vzdolžnega pomikanja odmičnih elementov po odmični gredi prevzemata dva zatiča, ki se s pomočjo dodatnih elektromagnetnih aktuatorjev v trenutku spustita za štiri milimetre in nasedeta v posebne utore v odmičnih elementih. V primeru, da pride iz krmilne elektronike ukaz po spremembi stopnje odpiranja ventilov, se spusti eden od obeh zatičev v spiralno oblikovani utor na odmičnem elementu, ki povzroči, da se slednji vzdolžno pomakne po gredi. V naslednjem trenutku se zaradi razbremenjenega elektromagnetnega akturatorja zatič povsem mehansko umakne iz utora, sam odmični element pa s pomočjo dodatnega varnostnega elementa ostane v novem položaju. Varnostni mehanizem, ki preprečuje nenadzorovane vzdolžne pomike odmičnega elementa, sestoji iz dodatnih notranjih radialnih utorov znotraj odmičnih elementov, v katere se v enem od dveh možnih položajev elementa zaskoči kroglica z vzmetjo. Ob ukazu po vzpostavitvi prvotne odmične krivulje oziroma stopnje odpiranja sesalnih ventilov se drugi od omenjenih dveh elektromagnetno krmiljenih zatičev, ki je vgrajen na drugo stran odmičnega elementa, podobno kot prvi v točno določenem trenutku „izstreli“ v spiralno oblikovani utor na drugi strani odmičnega elementa ter ga vzdolžno premakne v prvotni položaj, kjer se s pomočjo krogljice z vzmetjo ponovno zaskoči v novem položaju.

Nesimetrično odpiranje ventilov pri delni obremenitvi
Bolj poudarjena od obeh odmičnih krivulj odpre ventil odmičnih vzvodov za 11 milimetrov, medtem ko druga pri delnih obremenitvah odpre en ventil za 5,7 mm, drugega pa samo za 2 mm. S to načrtno nesimetričnostjo in posebno obliko sesalnih kanalov ter zgorevalnega prostora so inženirji dosegli, da se polnilni zrak med vstopanjem še bolj meša in vrtinči, kar ugodno vpliva predvsem na pripravo sveže mešanice.

Preklop pri vseh šestih valjih v času dveh vrtljajev glavne gredi

Zaradi zahtev mehanike, da se preklop lahko odvije samo, ko sta sesalna ventila posameznega valja zaprta, je  za preklop na drugo odmično krivuljo pri vseh šestih parih sesalnih ventilov potrebno toliko časa, kolikor traja, da se odvijejo vsi štirje takti v motorju, torej natanko dva vrtljaja glavne motorne gredi. Sistem je zasnovan tako, da preklaplja v območju motornih vrtljajev od 700 do 4000 vrt/min, nad to mejo pa je ne glede na položaj stopalke za plin vklopljen režim delovanja z izdatnejšim odpiranjem ventilov.

Porast moči kot pri turbomotorjih
Kombiniranje kratkotrajnih posegov, kot je trenutna zakasnitev vžiga, sprememba nastavitve kota odpiranja ventilov in pripiranje dušilne lopute omogočajo, da voznik med vožnjo ne zazna med preklopom drugega kot le enakomeren porast moči, kot je značilen za turbomotorje. Elektronska pamet ima v sebi zapisana dva ločena programa za delno in polno obremenitev ter dodatni program za fazo preklopa.

Poleg dviga zmogljivosti tudi izboljšana gospodarnost

Audi pri tem poroča o največ sedemodstotnem znižanju porabe predvsem pri vožnji z enakomernimi hitrostmi v srednjem območju obremenitev, ko recimo deluje motor do hitrosti 140 km/h v peti ter do hitrosti 150 km/h v šesti prestavi z nastavitvijo za delno obremenitev.

Najprej v A5 in A6
Prva, ki se kot serijska izdelka ponašata s to tehniko v svojih motorjih, sta limuzinski in karavanski A6 z motorjem 2.8 FSI ter novi kupe A5 z motorjem 3.2 FSI, nedvomno pa bo družina motorjev s tehniko Audi Valvelift System s časom še rasla.

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Audi Valvelift System"


Neyo-Neyo
18 leta 3 meseci nazaj

ja sj sm reku Podobna pač pod določenimi vrtljaji se ventili drugače odpirajo

esem
18 leta 3 meseci nazaj

si prepričan?
"medtem ko druga pri delnih obremenitvah odpre en ventil za 5,7 mm, drugega pa samo za 2 mm. S to načrtno nesimetričnostjo in posebno obliko sesalnih kanalov ter zgorevalnega prostora so inženirji dosegli, da se polnilni zrak med vstopanjem še bolj meša in vrtinči,"

Neyo-Neyo
18 leta 3 meseci nazaj

podobna fora kot pri hondi V-tec sistem

esem
18 leta 3 meseci nazaj

Ne samo, da ste popravili, napisali ste tudi nekoliko bolj razumljivo. Pohvalno!

esem
18 leta 3 meseci nazaj

napisali ste:
"je čas potreben za preklop na drugo odmično krivuljo pri vseh šestih parih sesalnih ventilov dolg, toliko kolikor časa traja, da"
pravilno pa je:
"je čas, potreben za preklop na drugo odmično krivuljo pri vseh šestih parih sesalnih ventilov dolg toliko, kolikor časa traja, da"

Prva vejica (čas) je nepomemben lapsus (nekdo pač ne zna slovenščine, čeprav bi jo moral), druga pa vpliva na pomen. Nekdo bi ob napisanem lahko pomislil, da je čas dolg, čeprav je lahko zelo kratek.
Popravite in morda nabavite boljšega lektorja

 
Sistem Dynamic Performance Control iz BMW-ja
Napredni LED-žarometi proizvajalca Hella