tehnika

Audijev menjalnik S tronic za 550 Nm

Audi je končno razvil tudi menjalnik z dvema sklopkama, ki ga bo možno spariti z močnejšimi in vzdolžno vgrajenimi motorji. Tehnika.

 
S sedemstopenjskim S tronicom je Audi predstavil novo poglavje v svojem razvoju menjalniške tehnike, pri čemer s ponosom poudarjajo, da je menjalnik v celoti plod dela hišnih inženirjev.
 
Za srednje velike audije
 
DSG menjalnik z dvema sklopkama, ki so ga pri Audiju poimenovali S tronic, so končno razvili tudi za močnejše modele v njihovi paleti. Glavna novost v primerjavi z obstoječimi DSG-ji oziroma S tronici je v tem, da so ga razvili z mislijo na povezavo z vzdolžno vgrajenimi motorji v srednje velikih audijih A4, A6 in novi A5, pri čemer tudi motorni navor ne bo predstavljal večje omejitve.
 
550 in največ 9000 skozi 7
 
Zagotavljajo namreč, da je zasovan za do največ 550 Nm vrtilnega momenta motorja, s čimer so zajeti praktično vsi pogonski motorji iz omenjenih treh modelov. S sedmimi prestavami so inženirji rahlo razširili območje, ki ga pokrivajo prestavna razmerja (v prvi prestavi znaša skupno razmerje tudi 8,0:1), obenem pa so le ta tudi bolj na drobno “razkosana”. Rezultat je boljša prilagoditev obratovalnih okoliščin motorja vsakršni vozni okoliščini, ki se odraža v boljših zmogljivostih ter gospodarnosti avta.
Da imajo fantje pri Audiju velike načrte s tem menjalnikom, je razvidno tudi iz podatka, da zmore prenesti vrtilno frekvenco ročične gredi do 9000 vrt/min.
 
Trije režimi delovanja
 
Inežnirji so za voznika pripravili tri režime obratovanja menjalnika. Dva samodejna in en ročni. S položaji izbirne ročice D (Drive) in S (Sport) se izbira med bolj udobnim in normalnim delovanjem menjalnika, medtem ko športni način pretika v višje prestave kasneje in v nižje prej ter je obenem tudi bolj odziven na voznikove ukaze s stopalke za plin. Več vpletenosti v vožnjo si lahko voznik zagotovi z ročnim pretikanjem z izbirno ročico ali pa bolj po dirkaško z doplačljivimi obvolanskimi stikali.
 
Dve sklopki in osem zobniških dvojic
 
Sedemstopenjski S tronic sestavljata dva ločena menjalniška sklopa. Od dveh večploščnih sklopk je prva večja (S1) vgrajena v obodu sklopke in je povezana s “polno” gredjo z zobniškimi pari lihih prestav 1, 3, 5 in 7, ki so vgrajeni v zadnjem delu menjalnika. Votla gred, ki obdaja polno gred, je povezavana z manjšo notranjo sklopko (S2) in povezuje sode prestave 2,4 in 6 ter obenem tudi zobnike vzvratne prestave.
Vsi zobniški pari so razvrščeni na obeh gredeh v eni vrsti, pri čemer si od prednjega dela proti zadnjemu delu menjalnika sledijo zobniki prestav 4, 6, 2, R, 1, 3, 7 in 5.

Kot je znano, sta v obeh strukturah menjalnika vedno vklopljena po ena prestava, a le ena od njiju je tudi dejansko preko sklopljene sklopke S1 ali S2 povezana z motorjem. Ko je recimo vklopljena tretja prestava, je med pospeševanjem avta hkrati na drugi gredi vklopljena tudi četrta prestava. Ko nastopi trenutek za prestavljanje, se sklopka S1 začne razdvajati, sklopka S2 pa se hitro vklopi. Celoten postopek traja tako le nekaj stotink sekunde in je izveden povsem brez prekinitve pogona in sunkov skozi pogonski sklop.

Mazalni sistem z dvema mazalnima tokokrogoma
 
Edinstven S tronicu je tudi mazalni sistem z dvema ločenima oljnima tokokrogoma. Prvi tokokrog s skupno sedmimi litri olja za samodejne menjalnike ATF se pretaka znotraj sistema obeh glavnih sklopk S1 in S2, mehatronskega krmilnega sistema menjalnika in glavne oljne črpalke menjalnika. Drugi tokokrog s skupno 4,5 litri olja za hipoidna ozobja pa maže sredinski in prednji diferencial ter spremne zobnike prenosnikov pogona med prednjo in zadnjo osjo.
 
Tudi s quattrom
 
Za razliko od menjalnika Multitronic, ki ga Audi ponuja zaradi tehničnih omejitev zgolj s spredaj gnanimi modeli, pa so pri S troniku to pomanjkljivost odpravili. Slednji bo namreč na voljo tudi v povezavi s hišnim štirikolesnim pogonom Quattro. S tronic bodo Nemci postopoma začeli ponujati v svojih modelih od sredine letošnjega leta naprej, pri čemer o strošku doplačila zanj še ne govorijo, a predvidoma bo moral kupec odšteti podobno vsoto evrov kot za klasični samodejni menjalnik.

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Audijev menjalnik S tronic za 550 Nm"


17 leta 1 mesec nazaj

Spet odličen članek, teli članki se vedno bolšajo in bolšajo bravo ekipa Avtomobilizem

 
Mercedes-Benz razred C BlueEfficiency
Prihodnost avtomobila: BMW Hydrogen 7