BMW X6 ActiveHybrid
Od dvojice novincev je za odtenek bolj napreden model X6, kar je presenetljivo, saj smo pričakovali, da je BMW razvil en sistem in ga preprosto vtaknil v dva modela, a temu ni povsem tako. Na področju pogonskega sklopa je namreč skupen obema le V8 twinpower turbobencinar, pa še to le z mehanskega stališča.
V8 v X6 activehybrid tako razvija enako moč kot serijski X6 5.0i (300 kW/407 KM), a njegovim „konjem“ pomagata kar dva elektromotorja, ki vsak zase zmoreta še dodatnih 63 kW (86 KM) in 67 kW (91 KM).
Tudi samo na elektriko
Zasnova tako imenovanega dvorežimskega hibridnega sistema v X6 omogoča, da se zmore X6 največ 2,5 kilometra daleč in z največjo hitrostjo 60 km/h voziti zgolj na električno energijo. V tem režimu namreč prvi elektromotor, vgrajen v drobovino sedemstopenjskega samodejnega menjalnika, črpa elektriko iz visokonapetostnih (312 V) Ni-MH akumulatorjev z zmogljivostjo 2,4 kWh, medtem ko drugi elektromotor, vgrajen ravno tako v menjalniku, čaka v pripravljenosti, da zažene bencinski stroj v primeru potrebe po dodatni pogonski moči oziroma če električna energija poide.
Bo pa možno X6 zgolj na elektriko tudi ustavljati, saj bo potrebe po pojemku 0,3 g-ja ali manj avto zaviral zgolj zaradi upora, ki ga povzroča električni generator v fazi regeneracije energije. V primeru da bo voznik rabil več pojemka, bo izdatnejši pritisk na stopalko zavore zavorni sistem pretvoril v pojemek, ki bo posledica uporabe klasičnih zavor.
Skupno največ 485 KM
Kljub temu da je v X6 turbobencinar podprt s kar dvema elektromotorjema, pa največja razpoložljiva moč pogonskega sklopa ni preprost seštevek vseh treh, temveč le bencinskega in enega električnega. Rezultat je največ 485 KM in kar 780 Nm največjega navora, s čimer po navoru preseže celo najzmogljiuvejšega X6 M, ki postreže z „le“ 680 Nm.
Te zmogljivosti mu zagotavljajo največjo (elektronsko omejeno) hitrost 236 km/h, a Nemci ponujajo možnost doplačila za športni paket, ki to mejo dvigne na 250 km/h. Pospešek do stotice, ne glede na paket opreme, traja 5,6 sekund, v evropskem povprečju pa naj bi se zadovoljil z za 2,5-tonski kolos tovrstnega značaja zglednimi 9,9 l/100 km neosvinčenega bencina, glede na primerljivo motoriziranega X6 5.0i pa znaša prihranek pri gorivu tudi do okoli 20 odstotkov.
BMW ActiveHybrid 7
Kot smo že omenili je od dvojice malo manj napreden hibridni sistem v seriji 7, kjer je enak, a zmogljivejši V8 turbobencinar, nadgrajen s samo enim elektromotorjem. To pomeni, da 4,4-litrski V8 razvije deset odstotkov več kot tisti v serijski 750i/Li, torej 330 kW (449 KM), dodatno pa so mu med vztrajnik motorja in hidravlično sklopko menjalnika vrinili še trifazni sinhronski elektromotor z največjo močjo 15 kW (20 KM) in 210 Nm navora. To pomeni, da razvija hibridni pogonski sklop v activehybrid 7 465 KM največje moči in okroglih 700 Nm navora, ki mu zagotavljajo najhitrejšo vožnjo s hitrostjo 250 km/h, pospešek do stotice 4,9 sekund in povpečno evropsko porabo zglednih 9,4 l/100 km.
Vedno na bencin
Glavna razlika in posledično tudi nižja stopnja naprednosti hibridnosti v activehybrid 7 glede na X6 activehybrid, je posledica tega, da je v sedmici ob bencinskem stroju vgrajen le en elektromotor in, da je njegov akumulator dosti manj zmogljvi (120 V in 0,8 kWh) , kar pomeni, da je BMW sedmico s tem „nastavil“ tako, da nikoli ne more voziti samo na elektriko. Posledica tega je tudi rahlo manjši prihranek pri gorivu glede na navadnega 750i, saj ta v najboljšem primeru znaša “samo še” okoli 15 odstotkov. Je pa res, da je menjalnik pri sedmici osemstopenjski samodejni, ki ga navadna 750i (še) nima, tako da je največji prednost hibrid dejansko še kakšen odstotek ali dva manjši.
Skoraj 27.000 € doplačila
In da, že spet je „biti okolju prijazen“ vse drugo kot prijazno do denarnice. Trenutno je sicer znana samo uradna (nemška) cena za X6 activehybrid, ki znaša 102.900 evrov oziroma točno 26.800 evrov več od modela X6 5.0i. Četudi to vrednost prilagodimo na enostavnejšo zasnovo sistema v seriji 7, bo pri njej gotovo treba računati na doplačilo v višini okoli 15 do 20 evropskih tisočakov, kar na osnovo cene modela 750i pomeni 110.000 do 115.000 evrov cene osnovnega modela.
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "BMW activehybrid za X6 in serijo 7"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
nimate sans proti Lexusu
zelo zanimiov članek