Iz gibne prostornine 4,4 litra, ki je razdeljena med osem valjev, razporejenih v obliki črke V, razvije agregat največ 300 kW oziroma 407 konjskih moči v območju motornih vrtljajev od 5.500 do 6.400 vrt/min. Krivulja navora doseže svoj vrh 600 Nm že pri 1750 vrt/min in ga vzdržuje vse do 4500 vrt/min.
S hlajenjem do višje kompresije
Podobno kot pri vrstnem šestvaljniku tudi v novem osemvaljniku neposredno vbrizgano gorivo v zgorevalne komore zniža temperaturo v valju v trenutkih pred vžigom mešanice. Nezanemarljiv del toplote, ki se porablja za uparjevanje v valj vbrizganega goriva namreč znižuje temperaturo v valju, kar so inženirji s pridom izkoristili in tako namenili motorju razmeroma visoko kompresijsko razmerje 1 : 10,0, ki še dodatno poveča izkoristek motorja.
Tehnično novost predstavlja tudi namestitev turbopuhal v prostor med motornima glavama znotraj motornega V-ja, ki omogoča še bolj kompaktno gradnjo in premestitev sesalnih ter izpušnih kanalov motorja, ki so zdaj tudi krajši in večjega premera, kar zmanjšuje pretočne upore znotraj cevi.
Namesto enega velikega, dve manjši
Do spoštljivih motornih zmogljivosti pomaga novemu osemvaljniku tudi že omenjeno nadtlačno polnjenje s Twin Turbo tehniko. Njena posebnost je, da pomagata dihati motorju dve manjši turbopuhali, ki vsaka zase polnita po štiri valje. Zaradi te zasnove sta vgrajeni puhali manjših mer in posledično tudi bolj odzivni.
Izpolnjuje zahteve eura 5 in ULEV-a II
K ostalim odlikam motorja pa prispevajo svoje tudi lahka gradnja z motornim blokom in glavami motorja iz aluminijeve zlitine, sistem zveznega nastavljanja kotov odpiranja in zapiranja sesalnih in izpušnih ventilov dvojni VANOS, natančen neposredni vbrizg goriva, ki se skozi hitre in natančne piezo vbrzigovalne šobe vbrizguje pod tlakom 200 bar. Rezultat združitve vseh teh sistemov in elementov motorne gradnje je tudi dovolj čist izpuh, da izpolnjuje stroge zahteve o dovoljenih emisijah v izpušnih plinih evropskega standarda Euro 5, ki šele prihaja, in ameriškega ULEV II.
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "BMW bencinski motor V8 s tehniko Twin Turbo"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
@Vinci. Ja, v bistvu je res, da gre pri Twin Turbu za klasičen biturbo motor, saj sta turbini tudi tu vzporedno vezani. Sistem, ki si ga ti opisal, pa je BMW poimenoval Variable Twin Turbo in ga uporablja za svoje navite dizle. Pri VTT je glavna razlika od "navadnega" Twin Turba oziroma biturba v tem, da sta turbini vezani zaporedno, pri čemer se dopolnjujeta, kot si tudi sam napisal. LP
Ani twin turbo tehnologija ko ena turbina dela pri niskih obratih pri nekih srednjih obratih delata obe pri najvišjih pa samo ena.S taki načinom delovanja naj bi odpravili turbo luknjo. To kar piše v članku je klasičen bi turbo.Naj me kdo popravi če se motim.
hudo! Bravo za članek ekipa!
hudo, zlo so mi ušeč takšni članki še več takšnih