Integrirana varnostna blazina naj bi bila tako neopazna, da potnik naj ne bil opazil ničesar. V primeru trka naj bi prožilec najprej izvrgel del tkanine iz pasu, blazina pa naj bi se napihnila v 40 milisekundah. Svoj polni volumen naj bi obdržala več sekund, nato pa naj bi se skozi pore v blazini počasi in kontrolirano praznila. Napihnjena blazina naj bi pomagala potnike, predvsem manjše ali manjše, bolje in trdneje zadržati na sedežu. Dodatna prednost je tudi dejstvo, da napihnjena blazina površino, ki pritiska na prsni koš potnika povečuje za petkrat in tako bolje distribuira sile, nastale ob trku.
Proženje sprožilca varnostne blazine nadzoruje mikroprocesor, ki podatke dobiva od senzorjev, ki beležijo podatke o (morebitnem) trku tudi za ostale varnostne zračne blazine v vozilu. Namesto običajnega pirotehničnega prožilca blazino napolni komprimirani plin, ki je nameščen v posebni komori za sedeži. Najbolj očitna prednost je, da komprimirani plin varnostnega pasu ne segreva, kar bi lahko zaradi bližine varnostnega pasu potniku povzročilo opekline. Obenem je takšen način, čeprav počasnejši od pirotehničnega sistema, ki mora v primeru trka kar najhitreje napihniti blazino v obsegu in volumnu, ki zapolni prostor med potnikom in npr. volanom, lahko počasnejši. Vzrok je seveda bližina varnostnega pasu potniku na zadnji klopi.
Po serijski vgradnji, sprva v novi model Explorerja, pri Fordu načrtujejo pospešen začetek vgrajevanja sistema udi v druga, ne zgolj ameriška vozila.
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Fordova varnostna zračna blazina za varnostni pas"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
no za tole bi se pa že splačal prvezat, tud sam do trgovine pa nazaj, bolš ko pa da ga brezveze razfuka:)
zopet nekaj novega o varnosti, Ford veliko dela na varnosti potnikov, tako naprej.
"…predvsem manjše ali manjše…" 😀