tehnika

Mercedes-Benz menjalnik AMG Speedshift MCT 7

Mercedes-Benz je v SL 63 AMG-ju predstavil nov samodejni menjalnik, katerega posebnost je večploščna sklopka v oljni kopeli.

 
Pravite nič posebnega. Pa je, gre se namreč za prvo sparitev klasične zasnove samodejnega menjalnika s planetnimi ozobji z večploščno sklopko potopljeno v oljno kopel, ki je tako nadomestila standardno hidravlično sklopko.
 
Ne marajo dvosklopkovnih menjalnikov
 
Zanimivo pri tem je, da Mercedes več kot očitno ohranja hladen odnos do menjalnikov z dvema sklopkama tipa DSG. Pravijo namreč, da so dosegli enak učinek hitrosti menjavanja prestav vključno z zanemarljivo kratko prekinitvijo pogonskega toka »konjev« in »njutnov« z združitvijo omenjene zasnove klasičnega samodejnega menjalnika in večploščne mokre sklopke.
 
Sklopka z dušilnikom sunkov
 
Seveda pa pri tej tehnični rešitvi ni šlo brez nadgradnje osnovnih gradnikov, saj so sklopki dodali dvostopenjski vzvojni dušilnik sunkov, ki omogoča nežno, nezaznavno in hitro menjavanje prestav. Večploščna sklopka tako pri speljevanju vozila opravi standardno nalogo premostitve razlike vrtljajev med vstopno gredjo menjalnika in ročične gredi motorja. Ko je proces speljevanja opravljen, pa glavnino dela opravljajo paketi sklopk posameznih prestav v samem menjalniku.
 
Kot klasični samodejni menjalnik
 
Menjavanje prestav tako poteka na popolnoma enak način kot pri klasičnem samodejnem menjalniku, kjer se izvrši zamenjava dveh prestav s preprosto izmenjavo vklopljenosti in izklopljenosti ustreznih sklopk posameznih prestav. Namesto standardne hidravlične sklopke pa v fazi menjavanja prestav vrši nalogo izravnave vrtilnih frekvenc vstopne in izstopne gredi sklopke večploščna mokra sklopka, dušenje morebitnih sunkov skozi pogonski sklop pa dodan dvostopenjski vzvojni dušilnik sunkov.
 
Pretikanje z med-plinom
 
Da ne bi trpela hitrost pretikanja prestav navzdol, so elektroniki vdelali v menjalniško in motorno krmilno elektroniko funkcijo med-plina. Njena naloga je v trenutkih tik pred vklopom nižje prestave z ravno pravšnjo količino med-plina dvigniti (beri: izenačiti) motorne vrtljaje na raven vrtljajev izstopne gredi iz večploščne sklopke, ki so posledica v menjalniku vklopljene nižje prestave. S tem se izniči učinek sunka skozi pogonski sklop, ki bi se sicer pojavil zaradi »požiranja« razlike vrtljajev v sami večploščni sklopki. V praksi se to kaže skozi hitra, a še vedno nežna in udobna pretikanja.
 
Program za katapultiranje SL-a
 
Po vzoru BMW-jevih SMG-jev v modelih M je tudi Mercedes pripravil program oziroma funkcijo za lansiranje SL 63 AMG-ja opremljenega z menjalnikom AMG Speedshift MCT7. Poleg izbirne ročice menjalnika je nameščen vrtljivi gumb, ki ponuja vozniku izbiro enega od štirih (C, S, S+ in M) razpoložljivih programov delovanja menjalnika ter vklop funkcije lansiranja avta Race start. V udobnem režimu C (Comfort) speljuje avto v drugi prestavi, menjavanja prestav in odzivnost motorja pa sta uravnani na mehkost in udobje. V športnem režimu S (Sport) menjalnik in motor postaneta bolj odzivna in z 20 odstotkov krajšimi časi pretikanja kot v programu C tudi hitrejša. Sport plus (S+ vse to še bolj zaostri in še dodatno skrajša čase pretikanja za 20 odstotkov glede na režim S, ročni način pretikanja prestav M (Manual) pa prepusti vlogo »diktatorja« menjalniku v celoti vozniku, hitrost pretikanja se skrajša še za dodatnih 10 %, torej je že skupno skupno 50 odstotkov hitrejši kot v režimu C, kar prevedeno v dejanski čas pomeni čas trajanja menjvanja, ki traja le 100 milisekund.
 
Za enkrat samo v SL 63 AMG
 
Za konec navedimo še nekaj suhoparnih številk. Menjalnik je težak 80 kilogramov, kar je nekaj manj kot je težak v ostalih modelih 63 AMG vgrajeni samodejni menjalnik AMG Speedshift 7G-Tronic. Vstopna gred menjalnika se sme zavrteti do največ 7200 vrt/min, prestav je sedem, krmilna elektronika z 80-megaherčnim procesorjem pa je zmožna menjalniški drobovini »naročiti« tudi preskoke večih prestav, recimo iz sedme v tretjo, in s tem še dodatno izboljšati odzivnost in vozne zmogljivosti avtomobila.
Menjalnik je na voljo samo v roadsterju SL 63 AMG, a ni greh, da ga bodo inženirji vgradili tudi v katero drugo 63-ko AMG.

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Mercedes-Benz menjalnik AMG Speedshift MCT 7"


M156
17 leta 4 dni nazaj

@Tahut:
a tako….maš prav! tnx

Tahut
17 leta 4 dni nazaj

ML 63 AMG, E 63 AMG, C 63 AMG …

M156
17 leta 5 dni nazaj

Citat:

Menjalnik je na voljo samo v roadsterju SL 63 AMG, a ni greh, da ga bodo inženirji vgradili tudi v katero drugo 63-ko AMG.

…Kako a ni že vgrajen v 63-ko….a je mogoče več verzij 63??

 
Mercedes-Benz OM 651: nova generacija štirivaljnega dizla
ADAC-ova statistika okvar vozil