Klasični žarometi z žarilno nitko velik del vložene energije prevajajo v toploto, ne v svetlobo. Zaradi tega so neekonomični in posledično veliki porabniki energije. V času vse večje okoljske zavednosti so žarometi s takšno tehnologijo vse manj priljubljeni. Od 1962, ko so na trgu t.i. LED-diode, ki jih odlikuje predvsem močna svetilnost in majhna poraba energije, zaradi svoje majhnosti ponujajo veliko možnosti vgradnje in zelo dolgo življenjsko dobo, ki presega 10.000 ur svetilnosti, zato so predvsem med avtomobilskimi izdelovalci zelo cenjeni. V omejenem obsegu so že nekaj časa v uporabi kot svetilna telesa za zavorne in vzvratne luči pri avtomobilih, vedno pogosteje pa tudi kot dodatna svetilna telesa v glavnem žarometu.
Poleg zgoraj opisanih možnosti uporabe predvsem v zadnjih lučeh je od leta 2001 mogoče vgrajevati svetilna telesa tudi v prednje luči. LED-diode namreč lahko svetijo tudi čisto belo svetlobo. Uporabljajo jih predvsem za pozicijske in dnevne luči.
Barva snopa svetlobe LED-diod v mnogočem posnema pravo dnevno svetlobo. Kako? Svetloba, ki jo oddaja luč, namreč vsebuje lastno barvo, ki jo določa temperatura, izražena v kelvinih (K). Višja ko je temperatura, bolj bela je barva svetlobe. Zato so danes LED-diode, ki svetijo s temperaturo 5.500 K, že zelo blizu 6.000 K, ki jo ima dnevna svetloba. (za primerjavo: ksenonski žarometi svetijo s 4.000 K).
Hellin glavni avtomobilski žaromet v tehniki LED, ki so ga poskusno vgradili v Oplov signum, ponuja celoten spekter svetilnih teles za vse režime delovanja: zasenčeno luč, ki jo tvori šest svetlobnih diod, dolgo luč, kjer se aktivirajo dodatne tri LED-diode, ter luč, ki zna osvetliti ovinek, za kar je dovolj ena sama svetilna dioda. Trenutno prototipni žaromet v nekaterih režimih delovanja že dosega zmogljivosti klasičnega ksenonskega žarometa, do leta 2008 pa bo, kot zatrjujejo pri Helli, njegove zmogljivosti že presegal.
Bistvo novega žarometa in zmage svetilnih diod nad ostalimi vrstami svetlobnih teles je njihov svetlobni izkoristek, merjen v lumnih na watt (lm/W). Lumen ponazarja vidno svetlobo, torej več lumnov na watt pomeni svetlejšo luč. Trenutno LED-diode svetijo z 40 lm/W, razvijajo pa tudi že LED-diode s 130 lm/W (za primerjavo: ksenonski žarometi svetijo z približno 90 lm/W, klasični halogenski zgolj z 20 lm/W).
Po predvidevanjih razvojnih strokovnjakov pri Helli bo v petih letih tehnologija LED omogočala vrsto novih aktivnih režimov delovanja svetlobnih teles; npr. posebnih režimov delovanja za mesto, avtocesto ali za slabe vremenske pogoje. Delovanje naprednih LED-sistemov bo nadzorovala zmogljiva elektronika, ki bo s pomočjo senzorjev sama izbrala najboljši režim delovanja in prilagodila svetilnost žarometa.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Napredni LED-žarometi proizvajalca Hella"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Dejstvo je, da ŠE NI diod ki bi imele večji izkoristek od xenona; to je samo prodajanje bučk. Razvijajo diode s 120-140lm/W že nekaj let…
Zaenkrat pa kažejo samo primere ki ne svetijo nič (ali pa preveč kurijo)