Vožnja z zasenčenimi lučmi je v vrsto državah Evropske unije danes zakonsko predpisana. Kljub temu pa le t.i. dolge luči, sploh ponoči in v pogojih slabše vidljivosti, omogočajo optimalno dolžino svetlobnega snopa, da morebitne nevarnosti opazimo kar najhitreje. Ob vedno več prometa tako na regionalkah kot tudi na avtocestah je neprestano menjavanje dolge in zasenčene luči za voznika vsaj moteče in predvsem zoprno ponavljajoče se opravilo, da o tem, da s (pozabljenimi) dolgimi lučmi dobesedno zaslepimo nasproti vozeče vozilo, sploh ne pišemo. Danes že obstajajo sistemi, ki to (zoprnost) programsko nadzorujejo in s pomočjo kamer in senzorjev upravljajo, a ob vsej tehnologiji je moč narediti še več in to preprosteje, menijo pri podjetju Valeo.
BeamAtic Plus
Razvojno podjetja Valeo je pod zgoraj navedenim imenom razvilo sistem, ki ne deluje tako, da (zgolj) samodejno preklaplja med zasenčeno in dolgo lučjo, temveč dolžino snopa svetlobe kontinuirano prilagaja razmeram in (nasproti vozečemu) prometu.
BeamAtic Plus s pomočjo več motorčkov in modula žarometa v primerih, da vozilo »sreča« nasproti vozeče vozilo, dolžino snopa svetlobe (iz največje možne dolžine dolgih luči) samodejno in kontinuirano skrajšuje vse do najkrajše možne (dolžine zasenčenih luči). Z nadzorom distribucije stožca snopa svetlobe pa še dodatno vpliva na homogenost osvetlitve vozišča, saj najprej in hitreje skrajša levi del stožca, nato še desnega. Voznik ima tako največji možni del vozišča vedno osvetljen in občutka, da »pademo v temo«, ko/če iz dolgih luči preklopimo na osenčene, ni več.
BeamAtic Premium – vedno dolge luči
Sistem BeamAtic Premium pa omogoča, da so dolge luči vedno prižgane – in to brez, da bi zaslepili nasproti vozeča vozila. Oba žarometa namreč svetita tako, da le na delu vozišča, v smeri vožnje kjer je to (zaradi nasproti vozečih vozil) nujno potrebno, svetijo zasenčene luči, povsod drugje pa dolge luči. Sistem seveda deluje tudi v zavojih, saj s pomočjo dinamičnega prilagajanja snopa smeri vožnje osvetlitev samodejno prilagaja vozišču, (zaviti) cesti in ostalim vozilom.
Oboje je mogoče s pomočjo kamere, nameščene na spodnjem delu notranjega ogledala. Ta hipno ves čas meri vire svetlobe, ki prihajajo proti vozniku, napredni računalniški sistem pa podatke obdeluje in prepoznava razlike med tem, ali gre (pri viru svetlobe) za osebno ali drugo vozilo, osvetljene označbe na in nad voziščem ali zgolj za cestno osvetljavo. V meritev je vključena tudi razlika, ali gre (pri vozilu) za svetlobo prednjih ali zadnjih žarometov. Kamera in programska oprema je zasnovana tako modularno, da jo je moč integrirati tudi z drugimi sistemi, npr. s sistemom sleditve nenamerni zapustitvi voznega pasu.
Tri-Xenon
Poleg zgoraj opisanih sistemov pa Valeo ponuja tudi (alternativni) t.i. Tri-Xenon sistem, ki poleg zasenčenih in dolgih luči ponuja še tretji način osvetlitve – t.i. luč za (na) avtocesto. Ta je sicer nekaj manj tehnološko napreden kot zgoraj opisana sistema, a ob tem cenovno ugodnejši. Tretja svetlobna možnost deluje podobno kot zasenčena luč, kar pomeni, da ne osvetljuje okolice višje od horizonta, a vseeno podaljšuje snop svetlobe za 60 metrov. Modus osvetlitve je aktiven šele pri hitrostih nad 100 km/h, deluje pa s pomočjo preprostega sistema zrcal, nameščenih kar v žaromet. Ti namreč svetlobo, ki bi bila, zaradi optičnih značilnosti sicer izgubljena, usmerjajo nazaj na cesto.
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Napredni sistemi žarometov proizvajalca Valeo"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Pravzaprav – avtomatsko preklapljanje med kratkimi in dolgimi je imel že Cadillac v začetku petdesetih.
Je bil že čas da se to "staromodno" preklapljanje kratke-dolge nadomesti z sodobnim, avtomatiziranim. 🙂