tehnika

Novi hibridni pogon podjetja Scuderi

Hibridni sistem, ki deluje s pomočjo dodatnega rezervoarja komprimiranega zraka, naj bi običajne hibridne sisteme povsem zasenčil – 50% nižja poraba, 80% manj emisij, povečanje specifične moči motorja ter manjši proizvodni stroški kot pri običajnih električnih avto hibridih so le nekaj prednosti.

Bistvo sistema predstavlja preprosta rešitev, kar omogoča, da je sistem mogoče vgraditi v vsak motor z notranjim zgorevanjem, bencinski ali dizelski. A v primerjavi s klasičnimi hibridnimi pogoni, ki dodatno energijo skladiščijo iz sproščene energije ob zaviranju in za skladiščenje le-te potrebujejo kompleksni električni sistem, Scuderijeva rešitev dodatno energijo pridobi iz stisnjenega zraka. Za skladiščenje energije (stisnjenega zraka) potrebuje le manjši rezervoar za komprimirani zrak in pripadajočo nadzorno elektroniko, ki naj ne bi stala več kot nekaj 100 evrov.

Scuderijeva rešitev je t.i. Split-Cycle motor, kar v praksi pomeni, da klasični štirje takti vsakega motorja z notranjim zgorevanjem (sesanje, kompresija, delovni takt in izpuh) ne potekajo v enem valju, temveč v dveh, povezanih preko ročične gredi. Prva dva takta potekata v t.i. kompresijskem valju, druga dva pa v delovnem valju. V prvem valju najprej poteka sesanje in komprimiranje zraka, ki preko posebne povezave sistem stisne v drugi valj, kjer se vbrizga gorivo in mešanica vžge. Zaradi t.i. predkompresije zraka za zgorevanje je sistem podoben motorju s kompresorjem.

Motorje, ki delujejo po principu Split-Cycle, poznamo že od leta 1914. Dosedanje slabe izkušnje s takšnimi motorji naj bi nov sistem odpravil. Na tem mestu, med dvema valjema namreč, nastopi vpliv rezervoarja za skladiščenje zraka, ki se lahko polni tudi s pomočjo energije, nastale ob zaviranju. To je razlog za učinkovito delovanje, saj komprimiran zrak, pridobljen ob regeneraciji, motor porabi za zgorevanje, kar pomeni, da kompresijski valj takrat ne deluje.

Scuderijev Split-Cycle motor pozna štiri režime delovanja: prvi, kjer zaradi učinka regeneracije ob zaviranju ni potrebno delovanje delovnega valja, a nadaljnjo vrtenje motorja vseeno omogoča sam zagon vozila. V tem režimu kompresijski valj tlači zrak v dodatni rezervoar.
V drugem, visoko učinkovitem režimu delovanja, ne deluje kompresijski valj, delovni valj napaja stisnjeni zrak iz rezervoarja.
V tretjem režimu, imenovanem tudi cruise mode, kompresijski valj sesa del zraka, ki ga delovni valj potrebuje za zgorevanje, preostanek zraka pa se skladišči v dodatnem rezervoarju. V kolikor se rezervoar napolni, sistem preide v visoko učinkovit režim delovanja.
Pri vseh motorjih s turbo puhalom poznamo še četrti režim – t.i. turbo režim. Sistem uporablja turbopolnilnik za pridobivanje energije iz izgorelih plinov, pri čemer turbopolnilnik s stisnjenim zrakom polni motor, zaradi česa kompresijski takt odpade. To je, tako Scuderi, še posebej učinkovito za stacionarne generatorje. Sistem namreč ni namenjen vgradnji samo v avtomobile.
Bistvo novega sistema gotovo predstavlja nižja poraba in manjše onesnaževanje atmosfere. Sistem, ki je še v razvoju, pa je Scuderi že predstavil nekaterim bolj znanim evropskim avtomobilskim znamkam.
Kdaj bi visoko učinkovit sistem lahko prešel v serijsko proizvodnjo ni znano.

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Novi hibridni pogon podjetja Scuderi"


surda
18 leta 1 mesec nazaj

Najprej hvala lepa za pohvalo. Hvala lepa tudi za pozorno in natančno branje. Gradivo za članek smo zbrali na vec mestih, na uradni strani http://www.scuderigroup.com in na drugih mestih, kot recimo http://www.auto-news.de…, http://www.iaa.de/06/index.php?L=0&cHash=1f209f4bb8&id=210&tx_ttnews%5BbackPid%5D=209&tx_ttnews%5Btt_news%5D=354.
Članek verodostojno in pravilno razlaga delovanje novega sistema. Še nekaj dodatnih komentarjev: Hibrid, v avtomobilskem smislu po definicji poznamo kot vozilo, ki za pogon uporablja dve ali več različnih vrst virov goriva, je zavestno in pravilno uporabljeno, namreč… v tem širokem in neselektivnem duhu besede je napisan tudi članek. Hibrid, ki v prostem in posebnem prevodu/uporabi na tem mestu pomeni, dodatni; t.j. alternativni, neselektivni in od delovanja konvencionalnega motorja z notranjim zgorevanjem drugačan način dovajanja zraka za zgorevanje, v tem primeru stisnjenega zraka iz dodatnega ločenega rezervoarja, ki niso praksa v klasičnih motorjih z notranjim zgorevanjem. V tem smislu je uporabljena tudi beseda hibrid v tem članku. Besedo hibrid smiselno sicer uporabljamo tudi drugače, kot laično, a vseeno pozorno razloži tudi wikipedia.
Lep pozdrav. J.K.

esem
18 leta 1 mesec nazaj

Lepo, da se zanimate tudi za alternativne pogone.

Žal so v članku take napake, da je že kar sramotno – če se motim in sem kljub ponovnemu pregledu celotnega opisa delovanja na njihovi strani spregledal nekatere bistvene stvari, se globoko opravičujem. Če pa se ne motim, čimprej popravite.

Kot prvo – o tem smo na forumu pisali že septembra – tu http://www.avtomobilizem.com/forum/viewtopic.php?t=46633 . Če oni to poimenujejo "air hibrid", to še ne pomeni, da je to hibriden motor (v klasičnem pomenu) – je samo znotraj običajnega ottovega motorja razdeljen na kompresijski in ekspanzijski del, ki se lahko odvijata hkrati, a to še ne pomeni, da je to motor na komprimiran zrak – nasprotno. Ob vaši predpostavki bi tudi vsak turbo (ali mehansko)kompresorski motor bil hibriden, razlika bi bila samo v tem, kje zajema pritisk za dodatno polnjenje – v delu razdeljenega ciklusa ali po kolektorju (turbo).

Zdaj pa k dosti hujši napaki. Pri najboljši volji nisem zasledil niti ene omembe o tem, da komprimira zrak med zaviranjem z motorjem. Od kje vam ta podatek. Na linkih v postu, ki je na forumu (zgoraj omenjeno) so natančno razloženi principi delovanja, o polnjenju med zaviranjem niti omembe! Ste morda to pobrali od kje drugje, kjer so si stvari malo po svoje razlagali?

Tudi podatki o prihrankih, povečani moči itd se razlikujejo od podatkov, omenjenih na originalni strani (in tam še vedno le teoretičnih).

Če imate kakšne linke od že preizkušanih motorjev – torej ne le teoretičnih – kar sem z njimi (lahko tudi na ZS).

V pričakovanju popravkov (ali vsaj predložitvi dokaza, da sem v zmoti) vas lepo pozdravljam.

esem

 
Napredni LED-žarometi proizvajalca Hella
Novi sistem krmiljenja ventilov pri Nissanu