tehnika

VW Touareg BlueTDI

Volkswagen namerava svoje terensko vozilo Touareg za ZDA od 2008 naprej opremljati z novim zmogljivim katalizatorjem SCR. Tehnologija je posledica sodelovanja s tovarnama Audi in DaimlerChrysler, saj pri slednjem že uveljavljajo tehnologijo BlueTec. Glavna prednost je znižanje škodljivih emisij dušikovega oksida za do 90%.

Volkswagen z novim načinom vbrizga goriva in čiščenja izpušnih plinov predstavlja enega najbolj čistih motorjev sploh. Touareg BlueTDI, kot so novo vozilo poimenovali, s katalizatorjem SCR v trilitrskem šestvaljniku s 166 kW, lahko učinkovito zmanjša emisije škodljivih dušikovih oksidov vse do 90%. Tako izpolnjuje strog standard izpustov emisij, ki dovoljuje le 43 miligramov dušikovega oksida na kilometer vožnje. Za primerjavo – trenutno veljavna norma Euro 4 dovoljuje do 250 miligramov dušikovih oksidov na prevoženi kilometer.
Kratica SCR pomeni Selective Catalytic Reduction (v prostem prevodu – selektivna katalitična redukcija).
Katalizatični pretvornik s pomočjo tekočini podobne mase, imenovane AdBlue, ki je nestrupena, brez vonja in biološko razgradljiva, škodljive dušikove okside iz izpuha motorja ločuje na enostavna kemična elementa – dušik in vodo. Kemikalijo AdBlue s pomočjo pametne motorne elektronike, ki meri vsebnost dušikovih oksidov v izpuhu, sistem ob delovanju motorja zvezno vbrizgava v katalizatični pretvornik. Poraba znaša 1 dcl na 100 kilometrov, tako da je potrebno rezervoar s kemikalijo polniti le ob servisnih intervalih pri pooblaščenih serviserjih. Katalizatični pretvornik SCR pa je samo ena od novosti, s katero so zmanjšali vsebnost škodljivih emisij dušikovih oksidov.
Med ostale pomembne novosti, ki jih uvaja Volkswagen z novim touaregom BlueTDI, sodijo še posebna tipala v samih zgorevalnih komorah, ki sproti merijo tlak v valjih motorja. Tipala podatke o tlakih v posameznih valjih sproti sporočajo motorni elektroniki, ki tako prilagaja vbrizg goriva za vsakega izmed valjev posebej. Poleg boljšega zgorevanja, posledično pa tudi mirnejšega in tišjega teka motorja ter še izboljšanja emisij, senzorji in motorna elektronika omogočata uravnoteženje zgorevanja tudi pri morebitnih izrazitih nihanjih v kakovosti dizelskega goriva.
Obenem najnovejši Boschev sistem vbrizga preko skupnega voda omogoča vbrizg goriva s tlakom vse do 2000 barov. T.i. piezo injektorji imajo sedaj nekoliko manjše glave z osmimi vbrizgovalnimi odprtinami, ki omogočajo še natančnejše vbrizgavanje pod večjim pritiskom.
Pri Volkswagnu načrtujejo takšnega tuarega sprva ponuditi preko luže, enako kot za prihodnje leto v Ameriki načrtujejo sila priljubljen model Jetta opremiti z novim, zmogljivim sistemom čiščenja izpušnih plinov.

Okoljsko bolj čista vozila bodo v istem letu ponuditi tudi evropskim kupcem.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Sistem Dynamic Performance Control iz BMW-ja