Testi

Audi Q5 2.0 TDI quattro S Tronic – V iskanju idealnega

Poraba 7,3 / 9,5 / 8,3 l/100km Največja hitrost 200 km/h Cena 72.059 eur
Plusi
  • notranja arhitektura
  • opremljenost testnega vozila
  • motor in menjalnik
  • poraba goriva
  • izvrstno delovanje asistenčnih sistemov
  • videz paketa S Line
Minusi
  • cena testnega vozila
  • cena dodatne opreme
  • skopa osnovna oprema
  • prirezan volanski obroč

Kar nekaj let sem ga iskal. Avtomobil, ki bi se še najbolj približal slovenskemu idealu. Model avtomobila, katerega bi najverjetneje rad videl v svoji garaži prav vsak prebivalec podalpske kure. Avtomobil, ki bi zadostil vsem potrebam in sanjam velike večine Pahorjevih in Türkovih volivcev med Goričkim in Piranom. Mislim, da sem ga končno našel!

Sedmica

In če povsem odmislim, da bi v teh apatičnih časih nezanemarljivemu številu delovnega ljudstva pomenil ideal že v obliki rabljene Dacie Sandero, pa verjamem, da bi se ob naključnemu zadetku sedmice na lotu razmišljanje ljudstva povsem spremenilo. Avtomobil, ki bi bil dovolj prostoren tako za vso enomesečno špecerijo, kakor tudi za odhod na enotedensko smučanje v Kranjsko Goro. A vendarle ne tako ogabno prevelik, da bi že na zunaj izkazoval lastnikovo pomanjkanje okusa. SUV-jevsko moden, z elegantnim štirikolesnim pogonom ter pripadajočim emblemom Quattro, s katerim se bo pred znanci moč hvaliti celo brez tega, da bi dragocen avto mazali v blatu. Ter definitivno še dovolj subtilno prestižne znamke, da bodo sosedje vsaj malček zavistni.

Zatorej nikakor ne čudi, da je Audijev kompaktni model Q5, od svojega rojstva v letu 2008, postal pravi prodajni hit. Ne le na Slovenskem, temveč tudi na drugih trgih. Ter kar nekako potisnil v ozadje prestižnejšo Q sedmico, ki je naenkrat postala politično oporečna ter preveč požrešna. Zavistneži so Q5 sicer opisovali kot malce napihnjeno različico karavanskega A4. In niso se preveč zmotili! Pa kaj potem, saj že štirici prav nič ne manjka! A že vrabčki na strehi čivkajo, da je celo za golo preživetje v drugem življenjskem ciklu nujno potrebna kakšna lepotna operacija, s čimer se soočajo celo naše kvazi estradnice. Zatorej se je po štirih letih nujno potreben facelift dotaknil tudi Audijevega »bestsellerja«. Ob ogledu najnovejše verzije Q5 bo sicer potrebno konkretno izbuljiti oči ter opraviti pravi test vida, da bi v primerjavi s prejšnjim modelom opazili vsaj sedem razlik.*

Detajli

Audiju je potrebno priznati, da ima prav poseben občutek za detajle, katerega bi lahko preprosto poimenovali že kar audijevstvo. To pomeni, da kljub resnično minornim kozmetičnim popravkom, kateri so skorajda manj opazni od resničnih poštenjakov na Gregorčičevi 20-25, ustvari z ravno pravimi detajli neverjetno osveženo in zopet precej moderno celoto. Bravo! Dosežek, katerega že par let nikakor ne razume Miša Molk.

Audijevstvo zna pomeniti tudi odličnost notranjih materialov, ki razvajajo oči ter prstne blazinice, da se prične površni opazovalec spraševati, zakaj za vraga ne doživlja podobnih občutkov tudi v konkurenčnem in podobno dragem BMW-ju. Audijevstvo pa hkrati pomeni tudi izvrstno ergonomijo ter doplačilni seznam dodatne opreme, vredne vsaj dobro opremljenega Golfa 7. generacije. A kljub izvrstno delujočemu radarskemu tempomatu, ki je poskrbel na daljši poti za skorajšnjo odrevenelost desne noge, odličnemu multimedijskemu sistemu, ki je po faceliftu še malce poenostavljen ter sistemu Drive Select, ki uravnava motor, menjalnik, krmiljenje ter blažilnike, pa sem, pri precej zasoljeni ceni testnega vozila, še vedno zaman iskal zadenjsko kamero ali pa vsaj električno poklopna zunanja ogledala. Ter, zaradi odsotnosti slednjih pomagal, s precej dolgim nosom prekinil del testa, pri katerem sem želel na vsak način ugotoviti, če imam v svoji garaži dovolj prostora za Q5.

Terenec

SUV-ji so čedalje bolj popularni. Športno uporabna vozila, ki jih množica še vedno rada malce generično poimenuje »terenci«, kar nekako deluje podobno, kot če bi Pumine športne copate površno poimenovali »adidaske«. Sodobni kompaktni SUV-ji srednjega razreda se lahko pri voznih lastnostih postavijo ob bok prav vsaki limuzini srednjega razreda. Tako je povsem napak govoriti o kakšnih pozibajočih in plavajočih terenskih voznih lastnostih. Prav neverjetna pa je ob tem ugotovitev, kako znajo predstavniki prestižnih znamk še toliko bolj dodelati podvozje, volanski mehanizem ter izboljšati zvočno izolacijo, primerjalno s cenejšimi in bolj plebejskimi modeli. Zatorej so precej netočne navedbe, da se Audijev Q5 pelje povsem isto kot družinski VW Tiguan (ali če hočete celo novi Hyundajev Santa Fe), voznika pa naj bi k večvrednosti prepričevali med vožnjo le in samo 4 prestižni krogi na nosu avta. Ok, te razlike sicer niso premosorazmerne s ceno, so pa opazne. In pika!

Prenova je osvežila motorni prodajni hit (2.0 TDI), ki po novem proizvede 7 konjičev več, sam motor pa smo spoznavali že v manjšem bratcu Q3. Sparjen je z izvrstnim 7-stopenjskim dvosklopčnim menjalnikom, v delovanje katerega pa ni potrebno pretirano vmešavanje z ročnim pretikanjem. V kombinaciji z dovolj močno in navorsko radodarno motorizacijo pa ponuja najverjetneje daleč najbolj idealen izbor pri vsakodnevnih premikih. Tudi s hvalisanjem z dokaj ugodno porabo, ki se je na koncu ustavila pri 8,3 l/100km.

Facelift Q5 je prinesel rahle spremembe z izboljšanim elektromehanskim servo krmiljenjem ter z bolj uravnoteženo nastavitvijo vzmeti in blažilnikov. Pričakovati pa, da bi vse te rahle spremembe občutil in opazil povprečen lastnik predfaceliftanega modela, pa je nekako tako optimistično kot pričakovati od 93-letnega ata z zadnjim stadijem Parkinsove bolezni, da bi zaradi potresa z močjo 4,1 po Richterju na vso moč šprintal iz doma upokojencev, medtem ko se ubada s problemi z vetrovi.

Chanometer

Audijev Q5 je definitivno dovolj prepričljivo prestižne znamke, da bodo prav vsi sosedje zavistni. Brez težav se lahko kosa tudi s svojo najbližjo konkurenco v obliki modelov BMW X3, MB GLK, Volvo XC60. Zelo subjektivno deluje, da je Audi v tej druščini prestižnih kompaktnih SUV še najbolj uravnotežen oziroma deluje še najbolj »pahorijansko« (beri: želi ugajati najširšemu krogu).

Po drugi strani je ravno prav velik, da mi ne bi bilo potrebno skrbeti, da bi moral zaradi prevelikih proporcev avtomobil puščati na mestu za invalide. Je ravno dovolj prostoren, da bi se lahko odpravil po nakupih enomesečne špecerije v … Lidl. A le, če bi ostalo še kaj drobiža v denarnici. Ima odličen štirikolesni pogon, da bi lahko brez težav splezal na bližnji 50 metrski zasneženi hribček. A le, če bi si lahko privoščil nove zimske gume.

Zatorej se je pri ceni testnega avtomobila, ki je znašala dobrih 72.000 EUR, le potrebno najprej vprašati, če lahko v časih, ko se ubadamo z več kot 11-odstotno stopnjo brezposelnosti ter s stalnim povečevanjem bruto zunanjega dolga sploh še govorimo o idealnem avtomobilu.

Več o Audijevem Q5 na uradni strani

Tekst in foto: Chan

* namige najdete v priloženem slikovnem materialu

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kljub mikavnim 6-cilindrskim opcijam na ceniku, je kombinacija 177-"konjskega" motorja, izvrstnega menjalnika ter prepričljivega štirikolesnega pogona povsem optimalna izbira.
    9
  • Notranjost
    Kljub temu, da Q5 prehaja v drugo življenjsko obdobje, je njegova notranja arhitektura še vedno pojem odličnosti, katero konkurenca le stežka dosega.
    10
  • Opremljenost
    Podobno opremljenih kombinacij, kot je bila pri testnem primerku, bo v Sloveniji najverjetneje še manj kot podpisov podpore nesojeni predsedniški kandidatki Martini. A vendarle oprema razvaja bistveno bolj kot ogled razgaljenih kandidatkinih slik.
    9
  • Vozne lastnosti
    Že tako prepričljive vozne lastnosti, ki so v razredu SUV-jev med najboljšimi, še dodatno nadgradi Audi drive select ter dinamično krmiljenje, ki pa žal ne pomeni tudi … okroglega volana.
    10
  • Gospodarnost
    Ceno osnovnega modela je ob bližnji konkurenci možno prežvečiti, porabo ob skorajda dvotonski masi ter štirikolesnemu pogonu pa povsem prebaviti.
    8
  • Zmogljivost
    Celo primerljive s kakšnim težjim in večjim SUV, katerih lastniki se lahko »hvalijo« le in samo še s plačilom bistveno višje nove cestne takse.
    9
  • Sklep
    Če povsem odmislim ceno testnega vozila, gre pri danem paketu za najverjetneje trenutno enega najboljših približkov idealnega družinskega avtomobila.
    9.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 72.059
dolžina × širina × višina (mm) 4.629 x 1.898 x 1.655
dovoljena masa vozila (kg) 2.430
emisija CO2 (g/km) 159
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 (podaljšano jamstvo za 3. in 4. leto) / 12 / neomejena
gibna prostornina (cm3) 1.968
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.895
medosna razdalja (mm) 2.807
menjalnik/pogon 7-stopenjski S Tronic / štirikolesni
največja hitrost (km/h) 200
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 130/177 pri 4.200
največji navor (Nm pri vrt/min) 380 pri 1.750-2.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
osnovna cena vozila (€) 46.130
pnevmatike 255/45 R 20
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,3 / 9,5 / 8,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,8 / 5,6 / 6,0
pospešek 0-100 km/h (s) 9,0
prostornina posode za gorivo (l) 75
prostornina prtljažnika (l) 540
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizel
zavore spredaj/zadaj kolutne notranje hlajene / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

12 komentarjev za "Audi Q5 2.0 TDI quattro S Tronic – V iskanju idealnega"


Tattoo-
11 leta 4 meseci nazaj

@igork: Se strinjam, da je cena brutalna, ampak vseeno si dal čist brezvezno primerjavo…ima tvoj avto tudi radarski tempomat, nastavitev podvozja, navigacijo, usnje,…najbrž ne, kajne?! 😉

igork
11 leta 4 meseci nazaj

S ceno so pa res pretiraval, pa kljub temu nima vzratne kamere in električno poklopnih ogledal,…slednje ima še moj avto, ki bo star 12 let in spada v nižji srednji razred.

maxipin
11 leta 4 meseci nazaj

Zanimivo da je taka cena, ker naj bi osnovni sq5 stal 52k€.

Dandy
11 leta 4 meseci nazaj

predzadnja slika je pa pod melltalom 🙂

 
Volvo V40 T4 Momentum – Dober vtis
Opel Ampera E–Pioneer Edition – Zvok tišine in ležečih policajev