Testi

BMW 530d touring – Imate dovolj velikega prašička?

Poraba 7,2/9,8/8,6 l/100km Največja hitrost 243 km/h Cena 85.026 eur
Plusi
  • zunanji izgled
  • urejenost voznikovega prostora
  • volanski obroč
  • komfortna sedeža
  • vzvratna kamera Top view
  • zmogljivosti
  • uglajenost motorja
  • menjalnik
  • vodljivost
  • potovalno udobje
  • poraba goriva
Minusi
  • odlagalni prostori
  • (ne)prostornost
  • multimedijski predvajalnik ne prepozna vseh USB naprav
  • osnovna oprema
  • končna cena

S tem poslom se ukvarjam predvsem zato, ker so mi všeč avtomobili. Z zanimanjem se usedem prav v vsakega. Ob nekaterih pa srce posebej zaigra, pa naj bo zaradi karoserijskih linij, zmogljivosti ali skupka tehnike, ki nam jo ponujajo.

V to skupino sodi gotovo tudi BMW-jeva petica. Najprej zato, ker po »Bangleovem intermezzu« v njej ponovno najdem rdečo nit BMW-jevega oblikovanja, ki že desetletja ustvarja sloke in dinamične, obenem pa tudi elegantne avtomobile.

Oblika, ki pritegne tudi tiste, ki…

Moja žena je ena tistih, ki jim za avtomobile res »dol visi« in imajo do njih odnos izključno praktične narave. Da bo zadeva še bolj jasna, ona večino avtomobilov ločuje po barvi, to pa zato, ker se res ne poglablja. A karavanska petica je pritegnila tudi njeno pozornost, kar je pospremila z vzklikom: »U, ta je pa ful lep. Zelo velik, ampak res lep«. In verjemite, da to ni povezano z imidžem znamke, z željo po prestižu ali s statusnimi simboli. Zato ji lahko le pritrdim.

Vrnitev na pota stare slave

Tako, kot je njo »očarala« zunanjost, pa je mene navdušil potniški prostor. No, če sem čisto iskren, predvsem voznikovo okolje. Ob dejstvu, da še nisem sedel v BMW-ja, v katerem ergonomsko gledano ne bi bilo vse na svojem mestu (tudi v malce pusti Bangleovi petici), me je tu navdušila vrnitev k osnovnim oblikam. Torej k veliki instumentni plošči s prav tako velikimi in preglednimi merilniki, prevsem pa s proti vozniku usmerjeno sredinsko konzolo.

Vse je sicer res že zelo velikopotezno in po mnogočem spominja na sedmico, ki se, kot vemo, nahaja v samem vrhu ponudbe bavarske znamke, a petica kljub temu ohranja bistveno športno kompaktnost, zaradi katere so mi BMW-ji od nekdaj všeč. Tu pa so seveda še odlični materiali in natančna izdelava, ki ustvarjajo tisti občutek kakovosti in prestiža, ki je lasten samo premijskim izdelkom.

Kot da tekmeci ne obstajajo

Edina lastnost, s katero se karavanska petica ne more boriti za najvišjo stopničko, je sama prostornost potniške kabine. Če se bosta na sprednja sedeža namestila potnika, ki merita več kot 180 centimetrov v višino, in prav tako visoka dva ali trije zadaj, bodo lahko slednji, zlasti glede na zunanje mere avtomobila, pripomnili kakšno pikro. Omejeni bodo namreč tako s prostorom za kolena, kot za glave. Pri slednjem malce tudi zaradi strešnega okna, ki vzame nekaj milimetrov. No, prostora je po mojem mnenju še vedno dovolj, a ne toliko, kot bi ga pričakovali v skoraj pet metrov dolgem karavanu.

Podobno velja za prtljažni prostor, ki meri za ta razred vse prej kot rekordnih 560 litrov. A, če sama prostornina res ni njegova močna točka, pa se odkupi s priročnim odlagališčem v dnu samega prostora ter z zelo enostavnim zlaganjem zadnjih sedežev – ob pritisku na gumb se naslon zadnjih sedežev samodejno spusti, pri čemer nastane prostor z ravnim dnom. Ob tem moram pohvaliti končno obdelavo ter zelo enostavno odstranjevanje in ponovno nameščanje roloja. Slednji je, tako kot tudi prtljažna vrata, električno pomičen. Ob odpiranju se tako samodejno umakne, ko vrata zapremo, pa diskretno pokrije vsebino prtljažnega prostora. Aja, tu je še ločeno odpiranje stekla prtljažnih vrat, ki pride zelo prav, če ni dovolj prostora za odprtje celih vrat.

Do tu sama hvala, a najboljše šele pride

BMW-jev vrstni šestvaljnik ima dušo, pa naj bo bencinar ali dizel. Najlepše pa je, da se pri takšnem avtomobilu z velikostjo, odlično izolacijo potniškega prostora in nenazadnje z uglajenostjo samega motorja izgubijo temeljne šibke točke dizelskih strojev. To pa so zame dizelski tresljaji ter značilno in prav nič privlačno reglanje. Tako nam ostanejo le še prednosti, ki se kažejo z izjemno količino navora in sorazmerno varčnostjo pri porabi goriva.

Z 245 konjiči in 540 njutonmetri največjega navora, ki je na voljo med 1.750 in 3.000 vrtljaji na minuto, se karavanska petica morda res ne zdi tako zelo poskočna kot enako motorizirana in dobrih 200 kilogramov lažja trojka (330d xDrive), a verjemite, da ni velike razlike. Od 0 do 100 km/h potrebuje zgolj 6,4 sekunde, pospeševanje pa zaključi pri 243 km/h. Bistvena pri tem pa je izredna lahkotnost, s katero se giblje pri 200 km/h in več. Pravi balzam za dušo!

Pomembno vlogo pri vsem skupaj ima osemstopenjski samodejni menjalnik, s katerim sem se prvič srečal v prenovljenem X5. Že takrat sem ugotovil, da ob izjemnem udobju, ki ga zagotavlja, ponuja tudi možnost bolj dinamičnih vložkov z ročnim sekvenčnim pretikanjem. A testna petica je bila opremljena s športno različico le-tega, ki ob izbirni ročici vključuje še ročici ob volanskem obroču. Čeprav je športnemu duhu tako morda res zadoščeno, pa sem še vedno mnenja, da samodejni način zmaga.

En gumb oziroma dva za vse okuse

Zadeva, ki me je pri tem avtomobilu še najbolj navdušila, je možnost izbire načina vožnje z opcijskim sistemom Adaptive drive. To pa za to, ker za razliko od nekaterih podobnih sistemov (na primer pri vozilih nižjega ranga), le-ta bistveno spreminja lastnosti avtomobila. Pri načinu Sport otrdita podvozje in volan, menjalnik pa tudi po odvzemu plina ohrani višjo vrtilno frekvenco motorja. Poleg tega je na voljo še način Sport +, ki med drugim tudi stabilizacijskiemu sistemu DSC zakasni mejo vmešavanja v vožnjo, kar vozniku v sicer še preveč kontroliranem okolju daje nekaj več občutka neposrednega nadzora.

Nikoli pa si ne bi mislil, da mi bo ob učinkovitih prijemih za povečanje dinamike avtomobila še najbolj všeč način Comfort, ki stavi na udobje. Ob vklopu le-tega avto postane občutno mehkejši in kar lebdi čez neravnine. Da bi bila vožnja kar se da mirna in udobna, pa menjalnik skrbi, da se motor čimveč časa nahaja v območju nizkih vrtljajev. Dajte mi še mojo najbljubšo glasbo in s tem avtom grem kamorkoli.

Žejen kot 1,6-litrski bencinar

Ob mirni nogi in spoštovanju hitrostnih omejitev lahko potujemo ne samo izjemno udobno, temveč tudi res varčno. Na regionalnih cestah se je veliki karavan zadovoljil že z dobrimi sedmimi litri , v mestu je zahteval slabih deset, testno povprečje pa je na koncu znašalo zelo pohvalnih 8,6 litra plinskega olja na 100 kilometrov. Za primerjavo, ženin bencinski mégane zahteva le kak »deci« manj.

A res ni več mej?

Posebno poglavje pa si pri tem avtomobilu, podobno kot pri modelih drugih dveh nemških premijskih znamk, zasluži oprema, predvsem tista za doplačilo. Po eni strani zato, ker s svojo raznolikostjo ne prepušča veliko domišljiji, po drugi strani pa zato, ker so vanjo vključeni za tak avtomobil že precej samoumevni elementi, kot so samodejni menjalnik, navigacijska naprava ali ksenon za zasenčene in dolge žaromete.

Še ne popolno opremljen avto je tako ne samo za nekaj tisočakov, temveč kar za nekaj deset tisoč evrov dražji od osnovnega modela. V primeru testnega, ki je imel med drugim vgrajena udobna sprednja sedeža, odlično vzratno kamero Top view, ki sem jo preizkusil že pri X5, in celo električno zložljivo vlečno kljuko, je cena dodatne opreme znašala natanko 32.026 evrov. Veliko! Boste rekli. Še več pa se vam bo zdelo, če vam povem, da za to ceno ni imel nekaterih zelo koristnih in vse bolj razširjenih varnostnih elementov, kot so na primer sistem za opozarjanje ob nenamerni zapustitvi voznega pasu, opozarjanje na vozilo v mrtvem kotu ali pa meni in vsem tistim, ki so ga kdaj preizkusili, ljubi aktivni tempomat z radarjem. Vse našteto bi ga seveda še »malce« podražilo. Sploh pa ne smete pomisliti, kaj vse bi si namesto teh priboljškov za 32.000 evrov lahko privoščili. Morda garsonjero v Velenju ali enosobno stanovanje v Murski Soboti?

Mu sploh kaj manjka?

Kot ste lahko razbrali iz zgornjih vrstic, BMW 530d touring nima veliko pomanjkljivosti. Mogoče le to, da ni pretirano prostoren. Osebno menim, da se inženirji pri njegovem snovanju s tem sploh niso ukvarjali. Glavno vodilo jim je očitno bilo ustvariti lep, zmogljiv in udoben avto z odličnimi voznimi lastnosti, za katerega ne škodi, če je mimogrede tudi vsaj povprečno uporaben. No, verjetno ni bi bilo ravno tako, a tako se zdi.

Aja, med pomanjkljivostmi je še visoka cena oziroma cena dodatne opreme, ki pa ciljne publike tega avtomobila skoraj gotovo ne bo zmotila. A bi jo v času recesije, tajkunov in podobnega morda le morala. Vsaj moralno.

besedilo: Borut Fakin,  foto: Borut Fakin

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Zmogljiv in uglajen motor z vrhunsko 8-stopenjsko avtomatiko.
    10
  • Notranjost
    Pohvalno ponovno oblikovana v starem slogu znamke, a manj prostorna kot pri tekmecih.
    9
  • Opremljenost
    S preveč doplačili do skoraj popolne opreme.
    9
  • Vozne lastnosti
    Ponuja vse od hude dinamike do uglajenega udobja.
    10
  • Gospodarnost
    Gotovo predrag, a presenetljivo varčen pri porabi goriva.
    8
  • Zmogljivost
    Več kot dovolj za vse potrebe v vseh razmerah.
    9
  • Sklep
    Zataknemo se lahko le ob pretirano zasoljeno ceno, ki je posledica doplačil tudi za precej samoumevno opremo.
    9.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 85.026
dolžina × širina × višina (mm) 4.907 x 1.860 x 1.462
dovoljena masa vozila (kg) 2.460
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 2 leti/12 let/3 leta/5 let
gibna prostornina (cm3) 2.993
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.875
medosna razdalja (mm) 2.968
menjalnik/pogon 8-stopenjski samodejni/zadaj
največja hitrost (km/h) 243
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 180 (245) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 540 pri 1.750-3.000
namestitev motorja spredaj vzdolžno
napake med testom
obračalni krog (m) 11,9
osnovna cena vozila (€) 53.000
pnevmatike 225/55 R 17, 245/45 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,2/9,8/8,6
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,1/5,3/6,3
pospešek 0-100 km/h (s) 6,4
prostornina posode za gorivo (l) 70
prostornina prtljažnika (l) 560 - 1.670
število valjev/ventilov 6/24
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 84,0 x 90,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

16 komentarjev za "BMW 530d touring – Imate dovolj velikega prašička?"


maxipin
12 leta 10 meseci nazaj

Saj je res super zverina, ampak se mi zdi da je trenutno audi pa dosti bolj ugoden izmed premium avtomobilov.

ice-t
13 leta 11 meseci nazaj

sem velik fan bmw sam cena za karavana zelo previsoka!!!

toMmy
14 leta 1 mesec nazaj

Cene vseh avtov so šle nenormalno gor. Recimo leta 05 si dobil akcijskega Golfa za podoben denar, kot pred 6imi leti razred višje oz. konkretno tudi Opel Frontero z dobrim popustom.

zaxxon
14 leta 1 mesec nazaj

Superb je res za svojo ceno odličen avto, ampak vozi se ga pa vseeno malce drugače kot BMW 530D. Ali je BMW res vreden svojega denarja je drugo vprašanje, dejstvo pa je, da je povsem drugačen v vseh detajlih.

14 leta 1 mesec nazaj

Dr.M3 Mislim, da so cene premium (ali pa kar vseh) avtomobilov v 10.letih poskočile za 2x. To kar si dobil dobrih deset let nazaj za 40.000 DEM je danes 40.000 EUR

 
Hyundai ix20 – Popoln?
Volkswagen Passat 2,0 TDI Highline DSG – Še vedno prava stvar