Testi

BMW C 600 Sport – Sneta sekira!

Poraba 6,2 l/100km Cena 11.858 eur
Plusi
  • Dobre vozne lastnosti
  • Zmogljiv motor
  • Dobro vzmetenje
  • Dobre zavore (ABS)
  • Čvrst okvir
  • Veliko shranjevalnih prostorov
  • Ogrevane ročke in sedež
  • Nastavljiv vetrobran
  • Varovalno stikalo v stojalu
Minusi
  • Visoka cena
  • Slabša vetrna zaščita
  • Visoka poraba

BMW-jev skuter C 600 Sport je hitrejši izmed dveh bratov, ki ju poganja 650-kubični dvovaljnik. Ima čvrst okvir in zmogljive zavore. Pelje se bolje kot marsikateri motocikel, a je bistveno bolj udoben za skakanje po mestu in malo naokoli.

Najdražji skuter ta trenutek je bistveno dražji od mnogih motociklov. Zakaj, kako in kdaj je takle luksuzni švigalnik sploh smiselna izbira?

BMW se je skuterjev lotil že drugič – njihovi začetki sodobnega skuterizma pa segajo v čas, ko so predstavili inovativni C1 s trdo streho, ki je denimo sedaj v Franciji na trgu rabljenih vozil pravi bestseller.

Oster dizajn

Ko takole prvič vržemo pogled čez malega divjega Bavarca, je jasno eno – to je skuter le po imenovanju, saj je že na pogled svetlobna leta daleč od tistih majhnih prdulj, ki sta jih polni Azija in Italija. V resnici je to čisto zaresen motor v volčji, pardon, skuteraški preobleki. Oblikovno je vse skupaj videti kot manjša vesoljska ladja, ravno prav agresivna, da je voznik ponosen vsakič, ko se zagleda v izložbi ob cesti, in ravno dovolj umirjena, da se bo le malokatera sopotnica upirala prisesti na zadnji sedež.

Multitalent

Maksi skuterji pravzaprav niso več tisti skromni bencinski sesalci, na katerih frčijo naokoli mulci, stari 10 let ali malo več. Tu gre za dognano prevozno sredstvo, primerno tako za igrivo šviganje po mestu kot za lagodno hitre in dinamične izlete ali službene poti. Večje razdalje niso težava, saj po voznih lastnostih dosega ali celo presega nekatere motocikle. Pri tem mu pomaga 60-glava konjenica, ki je sicer požrešna, a tudi primerno učinkovita in glasna.

Skuter za direktorje?

Na skuterju je vožnja lahko bistveno bolj zabavna kot na motociklu. Nanj sedemo lahkotno, tudi v kratkih hlačah, celo damam v krilih to ne povzroča težav in prav seksi so na njem. Še tisti, ki sovražijo motorje, se znajo zaljubiti v takle strojček.

Pa kdo se ne bi – sedenje in drža za krmilom je manj utrujajoča, sedež je oblikovan ergonomsko udobno, ker ima solidno vetrno zaščito, pa ni težav, če se nanj spravimo v “tazagmašnih” hlačah, srajci in službenem suknjiču.

In super je zavedati se, da ima brenčač nosilnost kar 195 kilogramov – to pomeni, da se na njem lahko peljeta zajeten moški in njegova dama ali pa morda srednjekategorni homoseksualni par, kjer oba rada sorazmerno dobro jésta in ne tečeta ravno maratonov.

Gas, bremza, gas, bremza …

Upravljanje je enostavno – ni treba prožiti sklopke, ročica za dodajanje plina aktivira brezstopenjski menjalnik (jermenski prenos) in dokler privijamo ročico, skuter pospešuje, dokler pač gre – vse tja do 170 km/h. Ko je treba zavirati, ni panike. ABS deluje odlično, čeprav je skuter prazen težak 240 kilogramov, kar je še več od marsikaterega motocikla. Motoristi se morajo navaditi na to, da prednja zavora ni zelo agresivna – kar je za skuterje odlično, saj je treba v mestu ali predmestju pogosto le malo korigirati hitrost in ni potrebe, da je vsako zaviranje “na glavo”.

Skuter kot tovornjak

Še bolj prijazen je skuter v smislu prtljage – pod sedežem ima ta BMW-jev luksuzni švigalnik sorazmerno orjaški prtljažni prostor v katerega gresta dve veliki čeladi ali pa japonke, iPad, srajca, brisača, nekaj majic, termovka z osvežilno pijačo pa še kaj. Prostor so razširili z dodatnim modulom, imenovanim Flexcase – ko je skuter parkiran, se prtljažni prostor poveča vse do zadnjega kolesa in vanj lahko spravimo dodatno čelado.

Skuter v takšni konfiguraciji ni vozen in ga tudi ni mogoče zagnati, zahvaljujoč varovalki. Vsakdanje drobnjarije najdejo svoje mesto v dveh razkošnih predalih pod krmilom – tja z lahkoto spravite fotoaparat, morda kak sendvič. Morda celo nekaj tednov starega kužka :-).

Bavarski cukrčki

Oprema Highline prinaša ogrevane ročice za hladna jutra ali pomlad in jesen, škoda le, da v paketu ni tudi ščitnikov za dlani. S stikalom vklopimo tudi ogrevanje obeh sedežev – prav smešno je, kako zelo prav včasih pride, da je zadnja plat na toplem, celo ob poletnih večerih, če se človek prijetno utrujen priklati z Obale domov. V opremi je še tipalo tlaka v pnevmatikah, kar olajša kontroliranje ali je vozilo v optimalni vozni formi, na armaturi ne manjka niti bogat potovalni računalnik z obveznim merilnikom temperature.

Veliko cekina je to …

Ni poceni, a ponuja veliko. Za po mestu je super, tudi mulariji bi raje kupil tak skuter kakor resnejši motocikel. V Sloveniji jih ne bo veliko, kar je lahko še en plus za nakup, če imate seveda dovolj plusa na tekočem računu. Predlagam, da zraven dokupite še Akrapovičev izpuh. Dvojni plus!

Nasvet #2 za cestno sožitje: Ne podcenjujte skuterjev

Na cesti je zelo pomembno, da pravilno predvidevamo dejanja soudeležencev v prometu in hkrati, da lahko tudi oni ustrezno ocenijo, kaj nameravamo storiti mi. Pri čemer naj nihče ne ogroža drugega. Pri skuterjih je to marsikdaj težko doseči – neprestano brenčijo nekje okoli, fantje v kratkih hlačah in pogosto brez čelad, le s svetlečimi frizurami, znajo resnemu slovenskemu vozniku iti na živce ali mu celo kdaj namenoma stopiti na žulj. A bodimo previdni: skuteristi so še posebej občutljivi udeleženci v prometu, saj, za razliko od motociklistov, običajno nimajo prav bogate zaščitne opreme, nemalokrat vozijo v natikačih in kratkih hlačah, zato so njihovi padci lahko še posebej katastrofalni. Zato raje dvakrat vdihnite in počakajte, da psihična bolečina mine. Nikakor pa jih ne skušajte dati »v red« – to lahko obrodi le tragične sadove.

Besedilo in foto: Simon Ručigaj

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dokaj močan motor, kompetenten prenos moči, a vendar bi si želel manjšo porabo.
    8
  • Notranjost
    Odlična dodelava (za svet skuterjev).
    9
  • Opremljenost
    Bolje opremljenega skuterja trenutno ni.
    10
  • Vozne lastnosti
    Krasno se pelje. Kak čudak bi si želel le, da bi imel spredaj dve kolesi, da na semaforjih ne bi bilo treba stopati z eno nogo na tla.
    9
  • Gospodarnost
    O gospodarnosti tega skuterja ne moremo govoriti z resnim obrazom. Drag je in porabi veliko goriva.
    4
  • Zmogljivost
    Zmore veliko (za skuter), primerljiv je celo z motocikli.
    9
  • Sklep
    Eden najboljših skuterjev ta trenutek, vendar ima še veliko prostora za izboljšave. Kljub temu si zasluži visoko oceno - če drugega ne, za spodbudo inženirjem, da so na pravi poti.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 11.858
dolžina × širina × višina (mm) 2.155 x 877 x 1.378
dovoljena masa vozila (kg) 445
gibna prostornina (cm3) 647
kompresija (1:) 11,6
masa praznega vozila (kg) 237
medosna razdalja (mm) 1.591
menjalnik/pogon CVT - jermenski brezstopenjski
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 44 kW (60 KM) pri 7500 vrt./min.
največji navor (Nm pri vrt/min) 66 Nm pri 6.000
napake med testom brez napak
osnovna cena vozila (€) 10.950
pnevmatike 120/70 ZR 15, 160/60 ZR 15
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,4 (90 km/h), 5,6 (120 km/h)
prostornina posode za gorivo (l) 16
vrtina × gib (mm) 79,0 x 66,0
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "BMW C 600 Sport – Sneta sekira!"


W3s7_S1D3
11 leta 9 meseci nazaj

Ne vem no. Za tako ceno pričakuješ, da tudi dobiš BMWja in ne Kymcota z BMWjevo značko

cashy
11 leta 9 meseci nazaj

luštna zadeva, tale skuter, res pa pije kot žolna. Pa lepo turo ste z njim naredil, malo po Bledu, Bohinju, pa po Trubarjevi 🙂

 
Toyota RAV4 2,2 D-CAT 4WD S/M Executive – kRAVa
Volkswagen Multivan 2.0 TDI (84 kW) Bluemotion Startline – Avto ali avtobus?