Testi

BMW X1 20d xDrive – Ljubezen na drugi pogled

Poraba 7,5 l/100km Največja hitrost 205 km/h Cena 48.931 eur
Plusi
  • motor in menjalnik
  • uravnotežene vozne lastnosti (tudi na slabših podlagah)
  • po kozmetični prenovi prijetnejši notranji materiali
  • sprednja sedeža
  • ergonomija voznikovega prostora
  • poraba goriva
Minusi
  • cena dodatne opreme
  • serijska oprema brez tempomata
  • skopost potovalnega računalnika
  • navigacijska naprava s precej pomanjkljivimi podatki (lokalne ceste)
  • vzvodi za nastavitev sprednjih sedežev

Ko sem pred slabimi petimi leti prvič ugledal najmanjše BMW-jevo športno uporabno vozilo ter ga do potankosti pretipal, sem kot pravi podkaravanški »poznavalec« jeklenih konjičkov brž pripomnil, da tako drag avto s tako ceneno plastiko v notranjosti že ne more biti kaj prida. In šele v letošnjem letu, ko sem se prvič zapeljal z X1, sem pričel počasi spreminjati svoje zakoreninjeno mnenje.


Pomlajevalna terapija

Ko se je BMW X1 leta 2009 predstavil širši javnosti na avtomobilskem salonu v Frankfurtu, je znal marsikaterega ljubitelja bavarskih iksov pustiti precej hladnega. Ker je bil videti zgolj kot povišana karavanska Trojka (nenazadnje tudi sloni na podvozju serije 3 Touring prejšnje generacije), je X1 marsikdo očital, da deluje premalo terensko oziroma premalo SUV-jevsko. Pohvaliti pa se ni mogel niti s svojo nič kaj prestižno notranjostjo, ki se je že na salonskem primerku »ponašala« s sumljivim škripanjem nekaterih ostro obrobljenih plastičnih delov.

A ker, podobno kot Silvio Berlusconi, tudi bavarski proizvajalec že nekaj časa ve, da lahko mladostni videz podaljšuješ z majhnimi kozmetičnimi operacijami, so X1 v tem času že dvakrat rahlo prenovili. In če je predzadnji poseg pred dvema letoma prinesel nujno potrebno osvežitev notranjega interierja, ki je končno (!) postal vreden znamke z modro belim propelerjem na nosu, pa je pri tokratni prenovi, ki se je zgodila letošnjo pomlad, že potrebno iskati spremembe z mikroskopom. In šele nekajminutno buljenje v okular bo razkrilo rahlo spremenjen sprednji odbijač, bolj sveža aluminijasta platišča, malenkost višje postavljena upravljala klimatske naprave in serijske (!?!) dnevne luči. Le pri 1.606 evrov vrednem navigacijskem sistemu Business boste zaman čakali to, kar je znal desetkrat cenejši Garmin že pred slabimi desetimi leti – da bi vas žametni glas nagovoril v slovenščini, sicer enemu izmed 24 uradnih jezikov Evropske unije. Če že vseh lokalnih cest na podeželju ne pozna …

Generično

Pri omenjenih kozmetičnih prenovah modela X1 pa nikakor ni bilo nobene potrebe po drastičnih spremembah voznikovega okolja, ki se že od samega začetka ponaša z izvrstno ergonomijo. Pa najsi gre za intuitivna upravljala, nad katerimi bodo vihali nos zgolj bolestni ljubitelji ingolstadtskih štirih krogov, ali pa za skorajda idealen položaj za volanom, katerega lahko kritizirajo zgolj bizarno neproporcionalno raščeni osebki, katerim so vrata cirkusa Moira Orfei vedno na stežaj odprta. Nenazadnje je osnovna arhitektura delovnega prostora poznana že iz ostalih modelov bavarskega proizvajalca, kar nikakor ne more biti slabo. Pa čeprav so otroci iz vrtčevske skupine »Ježki« na fotografijah zelo težko našli vsaj 7 razlik med posameznimi BMW-jevimi modeli.

Kljub temu bi se pri spremembah lahko dotaknili nerodnih upravljal za nastavitev sprednjih sedežev, kakršnih ne najdeš niti pri romunski Dacii. Tako je potrebno pri nastavljanju ustrezne višine sedeža »ustrezno dvigniti« tudi svojo zadnjico, da se lahko sedež uspešno zaskoči v položaj. In nenazadnje, leta 2014 bi sam pri vozilu, vrednem skorajda toliko kot glavna nagrada resničnostnega šova »Kmetija«, ponižno pričakoval, da ne bo potrebno doplačati 367 evrov za samoumevnost, kot je tempomat. Da bi imelo 582 evrov vredno šestzvočniško HiFi ozvočenje še kakšen dodaten elektro-akustični aktuator, ki prevaja električni signal v zvok. Ter da bi bil njegov enosmerni potovalni računalnik bolj podroben kot pri Škodi Fabia letnika 2000 in bi prikazal še kaj več kot le osnovne štiri podatke.

Spreobrnitev

Pri testnem X1 se je tokrat največja sladostrastnost skrivala pod motornim pokrovom. Že poznani dvolitrski turbodizel s 135 kilovati (184 KM), ki je leta 2011 zamenjal za odtenek šibkejšega 130-kilovatnega (177 KM), je namreč v kombinaciji z osemstopenjsko avtomatiko vsaj tako prepričljiv kot Ivan Štuhec pred Dobom. Resda si je potrebno priznati, da bi najverjetneje bil dovolj zmogljiv in povsem zadovoljiv že cenejši 105-kilovatni 18d. A je močnejša različica brez dvoma vredna razmisleka o doplačilu v višini dveh promilov Patrijinih podkupnin. Pa četudi se s svojo ceno že nevarno bliža sferam večjega X3.

In če X1 že s svojo kombilimuzinsko zunanjo obliko precej dobro skriva SUV-jevsko naravo, pa jo kasneje s svojimi voznimi lastnostmi povsem uspešno zataji. Saj je, kljub 19-centimetrskemu odmiku od tal, značilno »terensko« prečno nagibanje v ovinkih komajda zaznavno. Še najbolj pa me je navdušil z izvrstnim požiranjem cestnih neravnin (tudi na luknjasti makadamski cesti) ter ob tem pokazal celo večji talent kot njegova najbližja konkurenca (Audi Q3, Range Rover Evoque).

Bliskovito odziven štirikolesni pogonom XDrive (večlamelna mokra sklopka) sicer poskrbi za odlično trakcijo tudi na spolzkih cestiščih, sistem Performance Control, pri katerem dobita zunanji kolesi v ovinkih večjo pogonsko moč, notranji kolesi pa manjšo, pa pripomore k uživaškemu priganjanju med serpentinami. Skupaj s svojim izjemno komunikativnim volanskim mehanizmom (ki pa zna biti malce preveč težaški le med manevriranji po dvorišču) bi tako znal spreobrniti še največjega nasprotnika SUV-jev, ki sicer meni, da lahko tovrstni »kvazi terenci« ponujajo toliko športnih užitkov v vožnji kot SIP-ova nakladalka med spravilom sena.

Chanometer

Četudi gre pri X1 za model, ki je na cestišču velikokrat spregledan in vsaj na začetku niti ne razločiš ali gre morebiti za kombilimuzinsko serijo 1 ali večjega X3, pa je med kupci naletel na dokaj topel sprejem. In čeprav se ne more ravno pohvaliti z obiljem prtljažnega prostora (kot npr. Toyota RAV ali Honda CRV), kakor tudi ne s prilagodljivejšo notranjostjo (kot npr. Toyota RAV ali Honda CRV), pa zaradi svojih prikladnih zunanjih mer in prestižnih ledvičk na nosu po njem posegajo tako upokojenci s priviligiranimi pokojninami kakor tudi trendovski »hip« mladci s športno-rekreativnimi ambicijami.

Ob kakšnih akcijskih ponudbah, kot je trenutna Joy Edition, postaja X1 dokaj konkurenčen tudi SUV-jevskim predstavnikom iz »plebejskih« vrst. A se ob cenah (obveznih?) doplačil za kolikor toliko spodobno opremljen in motoriziran avto že pričneš počasi spraševati, če le ne bi bilo bolje pogledovati k večjemu in očem skladnejšemu X3. Pa čeprav ima v notranjosti enako plastiko …

Tekst in foto: Chan

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kombinacija odličnega, a rahlo robatega dvolitrskega dizla z dvojno turbino ter osemstopenjskega Steptronica, ki dobesedno bere voznikove želje, je optimalna izbira pri X1.
    10
  • Notranjost
    Preslikava večine BMW-jevih modelov, tako z dobrimi lastnostmi (splošna ergonomija, položaj za volanom, oblika prestavne ročice), kakor tudi z nekaterimi slabimi (skopost potovalnega računalnika, vzvodi prednjih sedežev).
    8
  • Opremljenost
    Glede na to, da sem pri vozilu za malo manj kot 50 evrskih tisočakov zaman iskal tempomat, bi si skorajda že zaslužil nezadostno oceno.
    7
  • Vozne lastnosti
    V razredu kompaktnih športno uporabnih vozil med najbolj uravnoteženimi. Presenetljivo suvereno požiranje cestnih neravnin!
    10
  • Gospodarnost
    Podobno opremljena bližnja konkurenca (GLA, Q3, Evoque) je zelo podobno cenovno pozicionirana. Izjemno dobra poraba goriva!
    8
  • Zmogljivost
    Dovolj suverene, da ni pretirane potrebe pogledovati k močnejši verziji 25d.
    9
  • Sklep
    Rahlo prenovljeni X1 je kot blejska grmada, ki te pozitivno preseneti šele tedaj, ko jo do potankosti »okusiš«. Prava ljubezen na drugi pogled.
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 48.931
dolžina × širina × višina (mm) 4.454 x 1.798 x 1.545
dovoljena masa vozila (kg) 2.145
emisija CO2 (g/km) 143
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.995
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.660
medosna razdalja (mm) 2.760
menjalnik/pogon 8-stopenjski samodejni / štirikolesni
največja hitrost (km/h) 205
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 135/184 pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 380 pri 1.750-2.750
namestitev motorja spredaj vzdolžno
napake med testom
obračalni krog (m) 11,3
osnovna cena vozila (€) 38.250
pnevmatike 225/50 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,1/5,1/5,4
pospešek 0-100 km/h (s) 8,0
prostornina posode za gorivo (l) 61
prostornina prtljažnika (l) 420-1.350
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizel
vrtina × gib (mm) 90,0x84,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "BMW X1 20d xDrive – Ljubezen na drugi pogled"


9 leta 9 meseci nazaj

Hvala za ta opis in ta avto je odpadel iz mojih želja. Ravno opisane pomankljivosti bi me zelo motile.

freetreex
9 leta 9 meseci nazaj

preveč umetniško napisano… mislim da je ta stran namejena testom avtomobilom ne pa poeziji

 
Renault Captur Helly Hansen dCi 90 – Klic avanture
Nissan Juke 1.5 dCi Tekna – Trapasto?