11,0, 8,1 in 15,3
Kar se tiče tehnike je vrstni šestvaljnik poleg dveh turbopuhal seveda založen tudi z vsemi ostalimi danes poznanimi triki, sistemi in rešitvami, ki mu po eni strani dvigujejo zmogljivosti in izkoristek ter po drugi strani zmanjšujejo emisije izpušnih plinov in porabo goriva. O slednji lahko zapišemo, da je glede na paket avta, res zgledna. Kljub visokim hitrostnim povprečjem, zajetni lastni masi avta malo čez 2100 kg in ne ravno rekordnega količnika zračnega upora je povprečna poraba na testu enajst litrov plinskega olja na sto prevoženih kilometrov več kot zgleden dosežek. Njegove žeje nam tudi ob najbolj umirjeni vožnji ni uspelo spraviti pod osem stokilometrskih litrov, ko smo mu »izsesavali dušo« pa se je zavihtela tudi preko 15 litrov plinskega olja na sto prevoženih kilometrov poti. Toda, v zagovor motorju, naj vam zaupamo, da smo bili takrat z X5 med najhitrejšimi na cesti, če ne celo najhitrejši.
Še enkrat odličen menjalnik
Poleg hvale vrednega motorja moramo še enkrat izkoristiti to priložnost in inženirje pri BMW-ju ter ZF-u (izdelovalec menjalnika) pohvaliti za izvrstno delo, ki so ga opravili pri zadnji generaciji šeststopenjskega samodejnega menjalnika. Ta je namreč zares izvrsten v vseh voznih okoliščinah, še posebej pa pozdravljamo njegovo zmožnost zelo zgodnjega vklopa toge zveze hidravlične sklopke. Ravno slednja je namreč tudi deloma zaslužna, da je lahko odlična prožnost motorja prišla do izraza med vožnjo.
Športna sedeža spredaj: odlična izbira
V kabini nam je delalo družbo žlahtno usnje všečne rjave barve. Poleg slednjega so tudi ostali materiali okoli voznika in potnikov vzbujali občutek o kakovosti, robustnosti in prestižu, ki so ob skoraj 80.000 evrih maloprodajne cene testnega primerka nenazadnje tudi pričakovani.
Testnež je bil založen tudi z na dobrih 4000 evrov vrednotenim športnim paketom, ki je med drugim vključeval tudi športna prednja sedeža in električno nastavljivost zanju. Slednja dva smo posebej izpostaili zato, ker sta zares odlična primerka dobrih avtomobilskih sedežev. Njuni bočni opori sta izvrstni, nastavljivost obeh izdatna in natančna, piko na i pa pristavi po dolžini nastavljivo sedalo sedeža, ki tako med vožnjo nudi dobro oporo tudi nogam višjeraslih posameznikov.
Aktiven volan: neobvezen, a dobrodošel
Tako kot 51 svežih »konjev«, ki pridejo v »štalo« pod motorni pokrov s črko »s«, tudi aktiven volan ni obvezen dodatek, brez katerega ne bi mogli spodobno shajati z X5, a to še ne pomeni, da ga ni prijetno imeti in se razvajati z manjšo potrebo po sukanju volanskega obroča.
Odličen aktivni volan se izvrstno dopolni z že opisano nadpovprečnostjo dinamike vožnje v X5, ki (za enkrat) še ni našla sebi enakega med konkurenti. Pri tem pa moramo opozoriti, da je usmerjenost k zagotavljanju dobre dinamike vožnje pustila nekaj posledic na udobju vožnje. Razmeroma togo vzmetenje namreč na kratkih grbinah, luknjah in razpokah v cesti stresa in občasno tudi pozibava avto ter tako malo načne udobje vožnje.
Za konec
Komur se zdi doplačilo za tisti mali »s« in 51 »konjev« nepotrebno razmetavanje, mu po racionalni plati seveda pritrjujemo, po uživaški pa ne. Samo pomislite, na svetu je ogromno stvari, ki niso nujno potrebne za preživetje, a jih je, če si jih lahko privoščimo, prijetno imeti in uporabljati. Kje je meja, kaj je še smisel in kaj ne več, je odvisno izključno od posameznika, ki sodi o smiselnosti.
Gledano zgolj skozi evre tudi eden BMW ni smotrn nakup. Toda, za nas, okužene z bencinskimi hlapi, je nakup in tudi kasnejša uporaba avta predvsem čustveno doživetje. In ko človek začne enkrat obravnavati nakup in uporabo avta s čustvi, postane tudi doplačilo za malo črko »s« in nekaj deset konj povsem opravičljiv strošek.
Mnenja uporabnikov
9 komentarjev za "BMW X5 3.0 sd"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
X5 je že dolgo passe…sploh pa tak dizelski traktor s porabo 15L. XC90 V8 ali T6 je dober SUV al pa RR sport ne pa tale precenjen bavarc.
Tudi sam bi pohvalil članek in hkrati dodal še nekaj svojih misli. Avtomobil ima neznansko grdi zadnji izpušni cevi ( bencinar ima lepši ) in zelo neprivlačna aluminijasta platišča. Ni kaj, očitno smo se navadili na impozantnejšega X6.
Pohvale za obširen test (v kolikor seveda ni prevod iz kake tuje revije, kot je v praksi pri nas).
Turbini sta vezano ZAPOREDNO, res pa je, da je območje vrtljajev, ko obe delujeta zelo ozko, saj pretok zraka za majhno turbino kmalu preseže njeno zmogljivost, tako da bi takrat prej predstavljala ozko grlo kot pomoč. Zato takrat večja turbina prevzame celotno nalogo polnjenja motorja, manjša se pa v celoti izklopi.
Nekako mi deluje X5-ka že zastarelo. Dočim X6 je naravnost fantastičen.