Oblika je prikupna, moderna
Uvodoma pohvale oblikovalcem, da so oblikovne značilnosti študije beat, ki je napovedala novi spark, v večji meri obdržali in nje značilnosti prenesli v produkcijsko vozilo. Avtomobilček deluje sveže in je prepoznavno drugačen. Izstopa z močno poudarjeno motorno masko, velikimi sprednjimi lučmi, kratkim pokrovom motorja in veliko, prav do konca vozila potegnjeno kabino, kjer jo zadek strmo odseka v simpatičen zaključek vozila. Domiselno skriti sta kljuki zadnjih vrat, izstopa še velik zaključek izpušne cevi, ki pa je le oblikovni trik – notranja cev izpuha je namreč opazno ožja. Spark iz vseh zornih kotov deluje sveže, še posebej v drzni modri barvi, kot jo je imel testni primerek.
Dovolj prostora v kabin(c)i
Pravo presenečenje notranjosti je prostornost – upoštevaje, da je spark le dobrih 3,6 metra dolg avtomobil. Svež oblikovni pristop je tudi tukaj opazen – armaturna plošča je minimalistična, a ponuja dovolj informacij, čeprav je upravljanje s serijskim potovalnim računalnikom nerodno in mu manjka podatek o povprečni porabi goriva, moti tudi slaba berljivost merilnika za hitrost in vrtljaje. Sredinska konzola je prečiščena, upravljanje z gumbi in stikali je takoj razumljivo.
Udoben položaj za volanom iščemo nekoliko dlje in to kljub štiri smerni nastavitvi sedeža in dvosmerni nastavitvi volanskega obroča. Sedeži so vseeno dovolj veliki in solidno oblazinjeni, a pravzaprav brez bočnega oprijema, to pa ne pomeni, da niso udobni tudi na daljših poteh. Prostora je spredaj dovolj, še najmanj ga je v širino, kar je logično – spark pač ni širok avtomobil.
Zadaj je prostora manj, a tistim do slabih 180 centimetrov v višino streha vseeno ne bo preblizu, bolj suhljatim tudi sopotnik ne, treh pa le ne posadite na sicer solidno udobno zadnjo klop, spet brez kakršnekoli konture.
Mestni avtomobilček ob povsem zadaj postavljeni klopi ponuja ne prevelikim nakupovanjem primeren prtljažni prostor, ki ga je zaradi oglatih mer moč v celoti izkoristiti. Vrečke in drugo robo je moč pritrditi s pripenjanjem v ušesca. Tretjinsko podiranje klopi prinese preskok iz 170 na 568 litrov prostornine in ravno nakladalno dno, a gre na račun spredaj sedečih. Ob podrtih zadnjih sedežih bo namreč spredaj prostora opazno manj.
Pohvalno je, da ima spark veliko predalčkov, poličk in drugih odlagalnih mest, ki pogoltnejo vse tiste malenkosti, ki jih vedno imamo v vozilu, modernosti sledi z AUX in USB izhodom solidnega avtoradia, velikosti in splošnemu namenu uporabe se zdi klimatska naprava celo nepričakovano zmogljiva, škoda le, da se sredinski reži ne zapreta povsem. Čeprav je plastika nič kaj (barvno in oblikovno) navdušujoča in resne trdote, so vsaj spoji natančni.
Najbogatejša oprema ima že serijsko praktično vse
Elektrika za stekla, daljinsko centralno zaklepanje in pomik ogrevanih ogledal, elektronska klimatska naprava, potovalni računalnik, meglenke, radio z MP3 predvajalnikom, upravljanjem na volanu in šestimi zvočniki, celo parkirna tipala zadaj je pavšalni pregled opreme za udobje. ABS, ISOFIX, šest varnostnih zračnih blazin je bistvo opreme za varnost. ESP se doplača z 240 evri in več v takšnem vozilu ne rabimo.
Motor in menjalnik – povprečje …
Testnega sparka je poganjal močnejši od obeh motorjev iz ponudbe, povezan z ročnim, petstopenjskim menjalnikom. Kljub 60 kilovatom moči in le slabi toni teže vozila je motor sicer solidno zmogljiv, a le povprečno odziven, podpovprečno elastičen (peta prestava je predolga), se pa vsaj priganjanju, ki razen hrupnosti ne prinese kakšnega učinka, ne brani. Moči bo v mestu vseeno dovolj – izpred semaforjev smo lahko zato kar urni, a že na regionalki moramo prehitevanja skrbno načrtovati, na avtocestah pa nas omejitev hitrosti ne skrbi zelo, dosti več, kot je zakonsko dovoljeno, spark niti ne zmore. Kje se skriva nazivna moč, se pogosto sprašujemo, a vsaj ob priganjanju je odgovor bolj na dlani – ob takšni vožnji »konji« popijejo več, kot so pokazale meritve povprečne porabe, ki je s 6,9 litra na sto kilometrov ugodna. Petstopenjski menjalnik teče tekoče, je pa nekam dolgih hodov in, kot smo že omenili, prestavno razmerje pete prestave je predolgo.
V vožnji – mestno je njegov revir
Mehko naravnano vzmetenje in lahkoten volan, ob pomoči dveh tipal na zadku, pomenijo dobro osnovo za lahkotna in nenaporna mestna križarjenja, majhen rajdni krog in dobra preglednost so tukaj dodatni bonusi. Nenatančen volan, ki v mestu ne moti, na bolj zaviti cesti izda svoje minuse – informacij, kaj se dogaja pod kolesi, takrat nimamo dovolj, a nič ni kritično. Cestne neravnine in grbine, sploh tiste bolj globoke sorte, mu tudi na račun le 14-palčnih pnevmatik kljub mehkemu vzmetenju pridejo do živega – podvozje takrat »odnese« le del nihanj, ostalo se prenese na hrbtišča potnikov. Ozkost karoserije in višina potencirajo nagibanja karoserije in kažejo, da je spark predvsem mestni avtomobil. Lega je vseeno zanesljiva, pri avtocestnih hitrostih pa lahko – a tam bo spark verjetno bolj redek gost – ponagaja bočni veter. Zavore, čeprav zadaj celo bobnaste, puščajo prepričljiv občutek in vozilo suvereno zavirajo.
Pod črto
Spark svoj tržni delež išče med mestnimi malčki, med njimi pa svoje prednosti kaže z zanimivo, svežo, prepoznavno obliko, dovolj prostora v kabini, prijetno preseneti tudi z vrsto odlagališč in dovolj opreme. To, da je motor le povprečno zmogljiv, ne moti zares, ker je vsaj varčen, lega na cesti pa v mestu ni v ospredju – tukaj šteje predvsem okretnost, ki pa jo spark ima.
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Chevrolet spark doma v mestu"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
…ko si šli že vsi domov 🙂
Sprednji del in notranjost sta kar všečna, zadek je pa (podobno kot aktualni twingo) očitno bil zrisan v petek popoldan…
He he, ta avto me spominja na Twinga, ko je prišel ven v začetku 90 let ali kdaj že…. Ali ti je zelo lep ali nagravžno grd. Vmesne variante ni……