Testi

Citroën C3 Picasso Confort VTi 95

Poraba 6,2/10,1/8,8 l/100km Največja hitrost 174 km/h Cena 16.090 eur
Plusi
  • zunanja oblika
  • prostornost
  • prilagodljivost
  • kakovost materialov
Minusi
  • šibek motor
  •  nenatančen menjalnik
  • poraba goriva
  • ni ESP-ja

Uspešnost enoprostorcev se v zadnjih letih seli in širi v nižje avtomobilske razrede. Trend so začele Oplova meriva, fiat idea in lancia musa, sedaj pa ima svojega malega enoprostorca, ali vsaj dela na tem, že skoraj vsak proizvajalec. Čisto svež med njimi je tudi Citroënov mali »slikarček«, ki vabi s svežim izgledom in seveda obljublja prostornost in uporabnost. Test.

Izvirna in dodelana zunanja podoba Najmanjši picasso navzven deluje kompaktno. Ima skoraj SUV-ovsko visok nos, varovanju pločevine pa naj bi sluzila izbočena dela odbijača v bleščeče črni barvi, resnici na ljubo pa služita predvsem estetskim smotrom. Prav posebno je veliko vetrobransko steklo, v katerem se skrivata tanka in v črno barvo odeta prva stebrička. Od tu naprej je C3 picasso igrivo škatlast, njegov zadek s pokončnima lučema, ki sta navidezno nadaljevanje zadnjega stekla, in osrednjim delom odbijača v bleščeče črni barvi, pa dokaj izviren. Zelo koristen dodatek (tudi v estetskem pogledu), s katerim pa testni primerek ni bil opremljen, sta tudi vzdolžna strešna nosilca v srebni barvi. Prostorna in prilagodliva notranjost

V potniškem prostoru tako v prvi kot v drugi vrsti prevladuje občutek prostornosti. Slednjemu za volanom botruje veliko vetrobransko steklo. Le-to je podprto s tankima stebričkoma, ki pa se skrijeta za klasična A stebrička in potnikoma na sprednjih sedežih omogočata izjemno vidljivost. K zračnosti pripomore tudi ohišje instrumentne plošče, ki je (kot smo tega vajeni pri večini enoprostorcev) nameščeno na sredino armaturne plošče, potisnjeno pa je globlje proti vetrobranskemu steklu. Glavni podatki, kot so hitrost, število vrtljajev in količina goriva, so v digitalni obliki prikazani na velikem in lepo berljivem prikazovalniku, čigar ozadje osvetljuje dnevna svetloba. Uro ter podatke z avtoradia in potovalnega računalnika pa nam posreduje bolj klasičen ekran z oranžno osvetlitvijo. Položaj sedenja spredaj je po pričakovanju nekoliko višji kot pri klasičnih avtomobilih. Izdatna nastavljivost voznikovega sedeža v kombinaciji z višinsko in globinsko nastavitvijo volanskega obroča omogoča udoben položaj za voznika, ki pa vedno ohranja malo »kombijevskega« pridiha. Zelo dobro se godi potnikom v drugi vrsti, kjer je radodarno odmerjen prostor tako za noge kot za glave. Na naslonjalu sprednjih sedežev sta nameščenipreklopni polički z lučko (dodatna oprema), v okviru stranskih stekel pa najdemo tudi priročne zložjive zavese. Prtljažni prostor v osnovni postavitvi meri 385 litrov, z odstranitvijo police, ki ločuje dva nivoja, pa njegova prostornina takoj naraste na 500 litrov. Povečamo ga lahko tudi z vzdolžnim pomikom zadnjih sedežev (do 15 cm) ter z enostavnim zlaganjem hrbtnega naslona (z gumbom), ki nam skupaj prinese dobrih 1.500 litrov prostora. Bencinski motor ima veliko dela

V testnem picassu je bilo bencinsko srce z 1,4 litra prostornine in 70 kilovati moči (95 KM). To sicer zadostuje za normalno uporabo, moramo pa takoj pozabiti na kakršnekoli dinamične vzgibe. No, dinamične vožnja niti ni namen tega avtomobila, potniki in prtljaga pa so njegovo bistvo. In, če dodobra izkoristimo njegove prostorske zmogljivosti, potrebujemo moč prav vseh 95 “konjičev”, kakšen več pa nikakor ne bi škodil. Razmeroma kratka prestavna razmerja ročnega petstopenjskega menjalnika so idealna za mestno in primestno vožnjo, pri avtocestnih hitrostih pa motor kmalu postane precej glasen. Pri menjalniku so nas zmotili precej dolgi hodi prestavne ročice in zatikanje pri pretikanju v vzvratno (nesinhronizirano) prestavo. Ne ravno zmogljiv motor je botroval tudi razmeroma visoki porabi goriva, ki je na testu znašala 8,8 litra na 100 prevoženih kilometrov. Za umirjene voznike

Tudi v vožnji takoj ugotovimo, da je Citoroënova prikupna škatlica ustvarjena predvsem za umirjene družinske namene. Že visok in razmeroma pokončen položaj sedenja ter ogromne steklene povšine precej jasno sporočajo, da to ni dirkalnik, potrditev pa dobimo, ko se z njim zapeljemo in občutimo nihanje karoserije. Poleg prečnega nagibanja karoserije v zavojih, je prisotno tudi močno vzdolžno nihanje pri zaviranju. Na to smo postali pozorni zlasti pri vožnji čez daljše in višje hitrostne ovire, kjer si avto gotovo zasluži prvo nagrado za »cestno guganje«. Kakorkoli, dokler se nam nikamor ne mudi in ostanemo pri umirjeni vožnji, nad njegovim obnašanjem nimamo pripomb tako, kot jih najbrž ne bo imela večina ciljnih uporabnikov.

Ne razvaja

Pri opremi Confort ima avtomobil serijsko vgrajen zavorni sistem ABS, čelni in stranski varnostni blazini ter varnostni zavesi, elektronski sistem za nadzor stabilnosti ESP pa le v kombinaciji z močnejšim dizelskim motorjem. Pri bencinarju je tako za ESP potrebno doplačati. Na področju udobja v njem najdemo vse, kar je nujno potrebno. Serijsko v srednji paket opreme spadajo električni pomik sprednjih stekel in ogledal, ročna klimatska naprava, osvetljen in hlajen predal pred sovoznikom, avdio sistem z mp3 predvajalnikom, potovalni računalnik, tempomat z omejevalnikom hitrosti in sprednji meglenki. Ob serijskih 16-palčnih jeklenih platiščih so seveda na voljo tudi platišča iz lahke litine, ki so krasila tudi testni primerek, za katera pa je potrebno seči malce globlje v denarnico.

Za konec

C3 picasso je značilen novodobni avtomobil, ki združuje glavne lastnosti več avtomobilskih razredov. Njegova glavna aduta sta prostornost in uporabnost, združena v kompakten in všečen paket. Kljub temu da je cilj vsestranskih avtomobilov racionalizacija postora in stroškov, kar je v zadnjem času še kako aktualno, pa za resnično vsestransko uporabo priporočamo izbiro različice z dizelskim ali močnejšim bencinskim motorjem, saj osnovni bencinar ne blesti ne po zmogljivostih ne po porabi goriva.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Motor in menjalnik sta povprečna.
    6
  • Notranjost
    Prostornost, prilagodljivost in kakovostni materiali.
    9
  • Opremljenost
    Tudi pri srednji stopnji je oprema precej osnovna.
    7
  • Vozne lastnosti
    Za udobje so žrtvovane druge lastnosti.
    7
  • Gospodarnost
    Nakupna cena in poraba goriva sta razmeroma visoki.
    6
  • Zmogljivost
    Za zahtevnejše naloge utegne biti motor prešibek.
    7
  • Sklep
    Izvirno oblikovan in uporaben avtomobil brez presežkov.
    7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 14.990
cena testnega vozila (€) 16.090
dolžina × širina × višina (mm) 4.078 × 1.730 1.624
dovoljena masa vozila (kg) 1.742
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 2 leti/12 let/3 leta/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.397
kompresija (1:) 11,0
masa praznega vozila (kg) 1.259
medosna razdalja (mm) 2.540
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 174
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 70 (95) pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 135 pri 4.000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,6
pnevmatike 195/55 R 16
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,2/10,1/8,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 9,2/5,6/6,9
pospešek 0-100 km/h (s) 13,9
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 385 - 500 - 1.506
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 77,0 × 75,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Citroën C3 Picasso Confort VTi 95"


xandrej
15 leta 9 meseci nazaj

Lep in uporaben avto.

zraice
15 leta 9 meseci nazaj

kr neki

roomeo
15 leta 9 meseci nazaj

Zdi se mi super avto. Edino, kar bi jaz dal v ta avto, je motor. 1.6 HDI 90 oz 110KM

S--LINE
15 leta 9 meseci nazaj

ESP bi pa počas že lahko vgradili v vse avtomobile že novi polo ga ima pa se začne pri dobrih 10000 evrov . Zunanjost zelo lepa in privlačna tudi ta zelena barva se mu poda.

 
Peugeot 308 Feline
Subaru Impreza 2,0 D Sport