Testi

Citroën DS3 THP 150 Sport Chic

Poraba 6,2/11,1/8,2 l/100km Največja hitrost 214 km/h Cena 19.510 eur
Plusi
  • oblika
  • možnost personalizacije
  • zmogljivosti
  • poraba goriva
  • kakovost materialov in izdelave
Minusi
  • uporaba velikoserijskih koncerenskih delov
  •  (pre)lahek volanski mehanizem

Pred poldrugim letom je Citroën najavil novo ekskluzivno paleto modelov z oznako DS. Prvi predstavnik nove linije, ki je poklican v boj proti miniju in njemu podobnim malim ekskluzivnežem, je na naše ceste zapeljal v začetku marca. Preverili smo, ali je lahko kos zahtevni nalogi. Test.

Izvirnost oblike karoserije je moč nadgraditi z vpadljivimi barvnimi kombinacijami

 

Ker je bila prestižna linija DS ustvarjena kot dopolnilo ponudbe že ustaljene modelne palete in ker Citroën v tem velikostnem razredu že ponuja prav tako svežega, a bolj umirjenega C3, DS3 postreže s precej bolj drzno in nenavadno obliko. Spredaj pogled nedvomno ujameta dve pokončni vrsti svetilnih diod, ki sta domiselno nameščeni v navideznih zračnih režah na levem in desnem robu odbijača. Drugi element, ki gotovo naredi vtis, je »lebdeča« streha, ki sloni na črnih stebričkih in tako ustvarja vtis, da se ne dotika spodnjega dela karoserije. Vse skupaj je poudarjeno z možnostjo izbire različnih barv in poslikav strehe in zunanjih ogledal ter s številnimi kromiranimi dodatki. Tako je moč avto povsem prikrojiti lastnim željam in okusu ter, kot so nam ob pogledu na strupeno rumeno-črno kombinacijo potrdili odzivi in komentarji mimoidočih, ustvariti zelo privlačen in vpadljiv končni izdelek.

 

Atraktivna, kakovostno izdelana in dovolj udobna notranjost

 

Čeprav se DS3 od bolj uniformiranega C3 skoraj povsem razlikuje, med njima le najdemo nekaj skupnih točk. Družijo ju na primer oblika armaturne plošče, enak avtoradio ter vsi gumbi in stikala, a DS3 odlikujejo agresivnejša grafika merilnikov, atraktivne barvne kombinacije ter številni aluminijasti in kromirani detajli. Vsi materiali so prijetni na otip in z natančno končno izdelavo ustvarjajo zelo kompaktno in kakovostno celoto. Razmeroma majhen volanski obroč in čvrsta športna sedeža prispevata k športnemu duhu, nastavljivost le-teh pa k dobri ergonomiji. Kljub stilskemu oblikovanju armaturna plošča ob velikem predalu pred sovoznikom ponuja tudi dovolj odlagališč za drobnarije na sredinski konzoli. Spredaj je dovolj prostora tudi za višjerasle voznike in sovoznike. Zadaj ga je razumljivo malce manj, a še vedno dovolj za tri potnike, ki niso ravno skregani. V primerjavi z najbolj razvpitim tekmecem ima DS tudi spodobno velik in uporaben prtljažnik, pri katerem lahko iz osnovnih 285 pridobimo do 980 litrov prostora.

 

Zmogljiv motor preseneča z zmerno žejo

 

Testnega DS3 je poganjal znani 1,6-litrski tlačno polnjeni bencinar, ki ga je skupina PSA razvila v sodelovanju z BMW-jem in ki ga v sicer nekoliko močnejši različici najdemo tudi v modelu Mini Cooper S. V malega citroëna vgrajena različica razvije 115 kilovatov moči in 240 Nm največjega navora. Slednji je na voljo med 1.400 in 4.000 vrtljaji na minuto, kar pomeni, da avto suvereno vleče in je zelo odziven praktično na celotnem območju vrtenja. Svojo vlogo zelo dobro opravlja šeststopenjski menjalnik, ki je hiter in natančen, vsekakor precej bolj kot smo bili pri Citroënih vajeni do sedaj. Uradne meritve pravijo, da motorizirani DS3 pospeši od 0 do 100 kilometrov na uro v 7,3 sekunde in doseže najvišjo hitrost 214 kilometrov na uro. V praksi pa to pomeni, da se ob pritisku na zelo odzivno stopalko za plin lahko (tudi na avtocesti) zelo kmalu znajdemo visoko nad območjem dovoljene hitrosti. K pritiskanju na plin vabi tudi prijetno športen in ravno prav glasen zvok motorja. Kljub pretežno živahni vožnji je povprečna poraba na testu znašala zelo sprejemljivih 8,2 litra na 100 prevoženih kilometrov, brez prevelikega odrekanja voznim užitkom pa se ta lahko giblje med sedem in osem litrov na sto kilometrov.

 

Hiter, dobro vodljiv, a ne ekstremno športen

 

Francozi so se potrudili tudi na področju voznih lastnosti in DS3 namenili čvrsto podvozje, ki dovoljuje zelo malo prečnega nagibanja v zavojih, obenem pa ni tako ekstremno togo, da bi spravljalo v obup pri vsakdanji uporabi. Volanski mehanizem je neposreden in natančen, za dinamično vožnjo (ki jo zmogljiv motor brez težav omogoča) pa malce prelahek in preobčutljiv. V hitreje odpeljanih zavojih sta zato obvezni obe roki na volanskem obroču. Prestavljanje ob nepravem času, nagel odvzem plina ali močnejše zaviranje lahko zaradi razmeroma lahkega zadka v najslabšem primeru avto namreč spravijo iz želene smeri. Z nekaj vaje pa postane zelo obvladljiv in težko preseneti. Za tiste, ki želijo iz njega iztisniti vse, je za to na voljo tudi izklop sistema ESP.

 

Tudi z atraktivno opremo cenejši od tekmecev

 

Za bogato opremljenega in dinamično naravnanega DS3 s tlačno polnjenim bencinskim motorjem in opremo sport chic je potrebno odšteti 18.300 evrov. Z nekaj dodatki s spiska dodatne opreme, kot so dvobarvna zunanjost ter barvna dekoracijo armaturne plošče in usnjeno oblazinjenje, postane resnično atraktiven, njegova cena pa še vedno ostaja pod 20 tisočaki, kar ga postavlja pred glavne tekmece.

 

Za konec

 

Čeprav pri DS3 morda res najdemo nekaj več konfekcijskih detajlov (zlasti v notranjosti) in ta ne ponuja tako neposrednega »gokart« stila vožnje kot mini, pa ob zadostnem čustvenem naboju dosega višjo raven vsakdanje uporabnosti. Prav tako v ničemer ne zaostaja za primerljivo motorizirano alfo mito, oziroma jo celo prekaša v kakovosti materialov in izdelave. Ob naštetem Francoz ponuja tudi najboljše razmerje med opremo in končno ceno.  

 

 

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Zmogljiv motor v kombinaciji s hitrim in natančnim menjalnikom.
    9
  • Notranjost
    Zmotijo le preveč standardni detajli.
    9
  • Opremljenost
    Poleg navigacije manjka le še kakšna malenkost.
    9
  • Vozne lastnosti
    Ob zanesljivi legi lahko povzorči kakÅ¡no nevÅ¡ečnost le razmeroma lahek zadek.
    9
  • Gospodarnost
    Pozitivno nas je presenetil tako s ceno, kot z nizko porabo goriva.
    9
  • Zmogljivost
    Objektivno bi kaj več lahko želeli le nabolj veÅ¡či vozniki.
    9
  • Sklep
    Zelo dober avto, ki ima vse adute za kosanje z že priznanimi tekmeci.
    9

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 18.300
cena testnega vozila (€) 19.510
dolžina × širina × višina (mm) 3.950 × 1.715 1.460
dovoljena masa vozila (kg) 1.595
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 2 leti/ 12 let/3 leta/ 2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.598
kompresija (1:) 11
masa praznega vozila (kg) 1.165
medosna razdalja (mm) 2.465
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 214
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 115 (156) pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 240 pri 1.400 - 4.000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,7
pnevmatike 205/45 R 17, 6,0J×17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,2/11,1/8,2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 9,4/5,1/6,7
pospešek 0-100 km/h (s) 7,3
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 285 - 980
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 77,0 × 85,8
zavore spredaj/zadaj kolutne (prisilno hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

11 komentarjev za "Citroën DS3 THP 150 Sport Chic"


eljuero
13 leta 9 meseci nazaj

počasi bodo pospeški kot pri ta pravih raketah 🙂

13 leta 9 meseci nazaj

Jack86 @ kaj pa je tu tako odpuljenega v obliki?? Navaden mali pirhek, kot nešteto drugih v tem razredu. Le dvo barvna kombinacij naredi svojevrsten efekt, kar pa spet ni nič novega v svetu avtomobilizma. Te fore so uporabljali že pred več, kot pol stoletja.

~toMmy~
13 leta 9 meseci nazaj

Novosti v tem najbolj zabavnem(/minijevem) razredu so vsekakor dobrodošle, sem vozil coopera S-a in se mi še zdaj cedijo sline, ko kakšnega zagledam. Zelo atratkiven malček, posebno všeč mi je armatura v barvi karoserije. Te LED-ice so mi pa vsaj na prvo žogo v mraku delovale zelo kičasto, mogoče le stvar navade… Kar pa zame ostaja neznanka, je dejstvo, da so takšni žepni raketi namenili tako "francoski" volan in s tem ubili precej užitka v vožnji.

Žumi
13 leta 9 meseci nazaj

sem ga vozil, super avto res!!

jack86
13 leta 9 meseci nazaj

Francozi pa majo jajca za odpulene oblike! Zanimiv avto.

 
Audi A5 Sportback 2,0 TDI (125 kW)
Fiat Punto Evo 1.4 Multiair Fun