Res je, da ima Opel v arsenalu malih križancev še Crossland, ki je neke vrste racionalna in umirjena alternativa Mokki. Skupna prodaja obeh je s približno 180.000 primerki letno na ravni Corsine. Se mi pa zdi zanimivo, da je njuna priljubljenost med kupci na primerljivi ravni. Pomeni, da se za Mokko, kot tudi za Crossland, odloči približno 90.000 kupcev letno. Glede na trend na trgu pa pričakujem, da bodo šle te številke še navzgor.
Opazno drugačna
In zakaj sem v nadaljnjo rast prodaje Mokke ter njeno svetlo prihodnost tako zelo prepričan? Medtem ko nagovarja Crossland kupce s prilagodljivostjo in boljšo notranjo prostornostjo, je Mokkin adut njena posebna pojava. Izstopa s sorazmerno dolgim in položnim motornim pokrovom, ostrimi linijami in opcijo karoserije v dveh kontrastnih barvah. S tem se mi zdi Mokka eden bolj funki modelov na trgu, saj se oblikovno opazno loči od praktično vsega, kar v tem razredu danes vozi po naših cestah.
Zmerno večja in opazno višja
Mokkin tloris je v primerjavi s Corsinim sicer res nekaj večji, a je s približno devet centimetrov daljšo ter tri centimetre širšo karoserijo še vedno zmerno majhna ter v mestih okretna. Že res, da ima tudi 23 milimetrov daljšo medosno razdaljo, a se glavna razlika od Corse skriva v Mokkini decimeter višji gradnji. Zaradi nje potniki v avtomobilu sedijo pokončneje, s tem pa so vzdolžne centimetre preuredili na način, da je teh povsod preprosto več kot v Corsi.
Za prvo vrsto sedežev je, pričakovano, prostora okoli voznika in sovoznika v vse smeri dovolj. Glede na velikostni razred avtomobila je to sicer manj samoumevno za drugo vrsto sedežev, a sem sam v Mokko tudi tam brez težav »pospravil« koleni za naslon sedeža ter stopali pod njega. Samosvoje oblikovanje Mokke prinese s sabo nekoliko navzdol potlačen zaključek strehe. Pod njo sam, navkljub poudarjeno lokalno umaknjeni strešni oblogi, nisem mogel povsem normalno sedeti. Po moji oceni je pod njo prostora za glave posameznikov s telesno višino do približno 1,75 metra.
Povsem v zadku je v prtljažniku več litrov kot v Corsi, uporabnost prtljažnika pa še izboljšuje toga polica, ki jo je moč namestiti v dva položaja. Nekaj, kar v Corsi ni na voljo.
Več ali manj enako
Četudi zaznamuje Mokkino notranjost razmeroma veliko trde in prvenstveno črne plastike, je vtis duhamornosti črnine po zaslugi zanimivega in všečnega oblikovanja manj problematičen, kot je pričakovati na prvi pogled. Ureditev in ergonomija voznikovega delovnega mesta sta dobri tudi po zaslugi izdatno nastavljivega volanskega obroča ter sedeža. Veseli me, da so Oplovci v največji možni meri ohranili fizične tipke in gumbe, s čimer je edini dotično-občutljiv element v kabini samo osrednji zaslon večopravilnega sistema.
Zelo dobra pogonska opcija
Na prvi pogled se zdi, da Opel v Mokki ponuja širok nabor pogonskih sklopov, a so ti v resnici omejeni na skupno tri tehnično zares različne opcije. Ena je baterijsko-električna v Mokki-e, druga je bencinska Mokka z 1,2-litrskim trivaljnikom, tretji pa 1,5-litrski dizel. Preizkušeni avtomobil je gnal že dodobra znani 1,2-litrski turbotrivaljnik v močnejši od dveh izpeljank (100 in 130 KM), ki je bil sparjen z ravno tako zdaj že dobro poznanim osemstopenjskim avtomatikom.
Kot že tolikokrat doslej, se je pogonski sklop tudi tokrat v Mokki izkazal kot zelo dobra pogonska izbira. Razen v prostem teku, kjer je tresenje trivaljnika občutno, se v vseh ostalih voznih pogojih ponaša z izvrstno kultiviranostjo, dobro prožnostjo, energičnostjo in zmerno porabo. Po zaslugi številnih prestav menjalnika elektronika tudi nima težav z izbiranjem ravno prave prestave za vsako vozno situacijo, četudi je res, da je elektronika nagnjena k zgodnjemu pretikanju navzgor.
Trša, a ne pretirano dinamično navdahnjena
Mokkino vzmetenje je, predvidoma zaradi njene višje gradnje, nastavljeno bolj togo in se zato tudi razmeroma dobro omejuje prečno nagibanje karoserije med ovinki. Četudi je vzmetenje nastavljeno trše, Mokka nikakor ni dinamično navdahnjen mali avtomobil, ki bi hrepenel po kot presta zvitih ovinkih, saj je za kaj takšnega volan preprosto preveč povratno nem in tudi posreden. Zdi se mi, da se daleč najbolje počuti v mestnem vrvežu in pri mestnih hitrostnih povprečjih ali med umirjeno vožnjo na magistralkah.
Ponudi lahko veliko
Pod črto Mokka premore vse prednosti in odlike Corse ter jih v isti sapi dopolnjuje s ščepcem več prostornosti, uporabnosti, prilagodljivosti in nenazadnje tudi samosvojim oblikovanjem. Kdor torej išče naslednjega mestnega malčka, ki mu bo omogočal biti vsaj malo bolj drugačen in poseben na cesti, naj le zavije tudi v Oplov salon in si ogleda Mokko. Mislim, da mu lahko ponudi veliko.
Besedilo in fotografije: Peter Humar.
Mnenja uporabnikov
8 komentarjev za "Corsa, umakni se"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
33k euro? Sem mislil, da je toliko draga elektricna varianta
Ja, za 33k nižji srednji razred, narod pa kar kupuje (še razni t-roki in ostala jajara)
Naslov clanka od AMZS:
“Slovenski avtomobilski trg v letu 2022: Najmanjša prodaja v tem stoletju!”
tako da narod kupuje ampak manj, kot prejšnja leta
Saj veš, da ni nujno toliko plačat, oziroma prav te kupit. Novo dobiš tudi za manj kot 20 000 €.
Simpatičen mi je ta Stellantisov trojček in nestrpno pričakujem četrtega. 1.2 130 mi zadošča, imam pa pomisleke zaradi znanih pomanjkljivosti tega motorja. Če ne bo sprememb glede zanesljivosti, bom prisiljen zaviti v drug salon. Dizla in EV nočem.
hja, zdej jih maš že 5…. dodala sta se še Fiatov 600 in Jeepov Avenger in če sem prav razumel, bosta tudi ta dva imela verzije s termičnimi motorji. oziroma, če k njim šteješ še Citroenovega C4, ki je tudi narejen na isti, CMP platformi, jih je že šest.
za EB serijo motorjev pa ne vem… vsaj 2/3 njihove nezanesljivosti gre pripisat problemom ki jih povzroča zobati jermen. nekaj časa se je šušljalo, da ga bodo zamenjali z verigo, pa je potihnilo.
Update verzija motorja 1.2 z verigo je zaenkrat v koncernu vgrajena samo v mokko in to v kombinaciji z ročnim menjalnikom (136 KM). Verzija z avtomatskim menjalnikom, pa ima še jermen.
Drugo leto prihaja 1.2 s 136 konji in verigo v obliki mehkega hibrida oziroma že letos za aktualni peugeot 3008. Ta bo imel avtomatski menjalnik. Ne vem pa kaj bo pri ročnem menjalniku. Najbrž bodo imeli enakega kot ga ima mokka že sedaj z ročnim menjalnikom.