Hruške in jabolka
Včasih, ko je bilo pri nas vsega še bistveno manj, je marsikdo rekel, da ni dovolj bogat, da bi kupoval poceni. Šel je v trgovino in si kupil dražji plašč, ki ga je s pridom nosil naslednjo petletko. Čeprav se logike ne da neposredno prenesti na avtomobile, kjer je razlika v istem dimenzijskem razredu lahko velika tudi kot (več)letni družinski proračun, se v trenutku, ko imaš na razpolago evrskih deset tisočakov za nakup avtomobila, lepo zaplete. Kar nekaj takšnih primerov se vsak mesec pojavi tudi na našem forumu, skupaj z vprašanji na kaj je dobro biti pozoren pri nakupu rabljenega avtomobila.
Večna dilema: kupiti nov ali rabljen avto. Poznam jih kar nekaj, ki pravijo, da si ne upajo kupiti rabljenega, saj jih skrbi stanje vozila in predvsem, kaj vse bo potrebno zamenjati po nakupu. V Sloveniji je od lanskega leta sicer predpisano, da mora prodajalec (pravna ali fizična oseba, ki opravlja pridobitno dejavnost) izdati garancijo za brezhibno delovanje kupljenega avtomobila za najmanj mesec dni, a se lahko obseg in uveljavljanje garancije na stvarne napake hitro zaplete. Še najbolj na čistem – na burji brez plašča – ste, če ste kupili rabljen avto od fizične osebe ter se podpisali pod klavzulo “videno-kupljeno”. V tem primeru se lahko postavite v vrsto pred sodišče in poskusite svojo srečo.
Pri razmerju cen novih avtomobilov si ne razbijajte pretirano glave; za nas praktično v realnem času deluje ekonomska teorija. Znamke so na trgu medsebojno cenovno pozicionirane “v milimeter”, prav tako velja za razmerja med različnimi modeli posamezne znamke. Več elektronike, inovacij, kvalitetnejših materialov in dragih oblikovalskih potez stane in bo vedno ovrednoteno v končni ceni avtomobila. Do opaznejših odstopanj v cenah (beri: popustov, prihrankov, ugodnosti) pride lahko le kratkoročno, ko nekdo pobere češnjo in malo smetane do trenutka, ko se vsi ostali igralci spet prilagodijo.
Ostanejo torej le še vaše osebne preference.
Na pogled
Zdi se mi in upam, da bo razvidno tudi iz fotografij, da Sandero sploh ni napačen na pogled. Kot sem že komentirala v predstavitvi, se mi zdi nekoliko preprost, kar ga loči od modernih, bolj ostrih in dinamičnih potez sodobnikov, ampak tudi te znajo biti marsikomu pretirane in celo grde.
Tudi v notranjosti se mi je zdel Sandero bistveno bolj prijeten kot Duster, ki sem ga vozila lani. Za dodatno domačnost pa poskrbijo kakšni dobro znani Renaultovi elementi.
Na otip
V tem delu testa se jim je “investicija” v usnjen volanski obroč dobro obnesla, saj gre za površino, ki jo imate med vožnjo neprestano v rokah. Sicer pa so materiali v notranjosti povsem v skladu s pričakovanji za tak cenovni razred, a prav zares ne delujejo ceneno. Obilica gumbov, stikal in nenazadnje Media Nav z zaslonom na dotik bodo dovolj, da ne boste v uporabnosti in obveščenosti prav nič zaostajali za sosedom v kakšni dražji pločevinki.
Zvok
Morda se vas bo le malo bolj slišalo, ko boste loputali z vrati, ki se včasih kar nočejo zapreti. Čeprav, podobno kot pri postavitvi stikal, tudi tukaj trdim, da je potrebna le navajena roka lastnika in ne mehkužna roka preizkuševalca avtomobilov. Grif oziroma strokovni prijem boste vadili v prvem tednu, pa vam bo služil ves čas uporabe.
Več težav pa bi znali imeti zaradi pomanjkanja zvoka, kar se mi je zgodilo pri uporabi prostoročne povezave za telefoniranje. V kabini je glas sogovornika dobro in razločno slišen, po drugi strani so se brez izjeme vsi moji sogovorniki pritoževali nad kvaliteto zvoka. Najprej sem šum hotela pripisati slabi zvočni izolaciji kabine, pa ni bilo v naselju nič bolje kot na avtocesti. A vseeno: glede na to, da smo v uredništvu imeli na testu že kar nekaj vozil z Media Nav sistemom, pa ni imel nihče podobnih težav, je še najbolj verjetno, da gre za osamljeno napako.
Na cesti
Dobra stran tega, da Dacia izdeluje avtomobile za ceste in brezpotja je, da so se zelo potrudili pri nastavitvah podvozja, ki ni niti pretrdo niti premehko in da slutiti, da bo ostalo takšno tudi po več letih uporabe. Voznik ima za volanom občutek, da je situacija pod nadzorom, vožnja pa tako ostane prijetna in nenaporna.
Pred koncem
Dacia jih je v zadnjem času kar precej slišala na račun Lodgyjevih treh zvezdic, ki so zame še vedno bolj posledica spleta nesrečnih okoliščin kot odraz dejanske varnosti avtomobila. Ta je bil po vseh indikacijah in doseženih točkah posameznega sklopa namenjen k štirim zvezdicam, a se je nerodno spotaknil na zadnji stopnici. Oceno štirih zvezdic bo predvidoma dobil Sandero, ki na naše ceste prihaja s serijskim ESP in štirimi zračnimi blazinami. Seveda je štiri manj kot pet, a se vedno splača malo bolj pogledati, kaj se skriva za njihovim sijajem.
Zgodbo so z veseljem pograbili vsi, ki želijo s številom doseženih zvezdic pokazati na odklon od “standarda” kvalitete, ki naj bi veljal v današnjih časih. A bodimo realni. Časi niso bleščeči in logično je, da se pojavljajo novi segmenti v ponudbi, ki to odražajo v ceni in posledično vključeni opremi novih avtomobilov, celo na “zrelem” trgu, kot je naš. Strategiji Renaultove Dacie se bo kmalu pridružil še Volkswagen, ki je za leto 2015 napovedal uvedbo svoje nizkocenovne znamke. Koncern PSA je že postregel z dvema izvedbama nizkocenovne limuzine in jasno je, da se za proizvajalce avtomobilov novi in količinsko obsežni trgi odpirajo tam, kjer je denarja (zaenkrat) še manj kot pri nas, zato so kupci temu primerno tudi manj zahtevni.
Za konec
Philip Seymour Hoffman je v vlogi duhovnika Brendana Flynna v filmu Dvom med pridigo povedal zgodbo s simpatičnim citatom. Med spovedjo je ena od vernih ovčic staremu župniku O’Rourkeu priznala, da je širila govorice o človeku, ki ga komaj pozna. “Je to greh?” je vprašala O’Rourkea, ta pa ji je odgovoril: “Seveda je, ti nevedna, slabo vzgojena ženska. Igrala si se z negovim ugledom in tega bi se morala sramovati.” Ženska je skesano prosila za odpuščanje, O’Rourke pa ji je naročil, naj gre domov, vzame blazino s postelje ter nož iz predala, se povzpne na streho in z nožem razpara blazino. Ko se je vrnila v župnišče, jo O’Rourke vpraša, kaj se je zgodilo. “Perje,” pravi ženska, “vsepovsod perje!”. Na to ji je O’Rourke odgovoril: “Zdaj pojdi in poberi vsako najmanjše peresce, ki ga je raznesel veter.” Grešnica mu odgovori, da to seveda ni mogoče, saj ne ve, kam jih je odneslo. “In to,” pravi oče O’Rourke, “so govorice!”
Ne poslušajte preveč govoric, rajši vprašajte, poglejte in preizkusite.
Več o Dacii Sandero na uradni strani.
Besedilo in foto: Urška Radolović
Mnenja uporabnikov
6 komentarjev za "Dacia Sandero Laureate 0.9 TCe 90 – Govorice"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Kaj je tu ok za to ceno? Dodaš 750€ in vzameš modernejšega in lepšega Cliota z istim motorjem, boljšo opremo, boljšim podvozjem, boljšo zvočno izolacijo, …
Kaj je narobe s postavitvijo stikala za tempomat? Je pa res za to ceno čisto ok avto.
za to ceno,čisto OK avto
Sam kam dajo stikalo za tempomat… 🙁
da bi bil avto 1000eu ceneje, bi se prodajal.. še kakšen pameten trgovec bi kupil 5 kvadratnih metrov izolacije pri kakšni akustični trgovini in obložil strop, vrata in bi bil avto ko ceed 😀