Bled spomin

Mislim si, da je precej težje oblikovati vozilo takšnih dimenzij in proporcev, kot jih ima Alhambra. Praktičnost je pri takšni vrsti avtomobila vedno pred lepoto, toda Alejandro Mesonero-Romanos, zdaj že nekdanji vodja Seatovega oblikovanja, se je podpisal pod marsikateri izredno zapeljiv izdelek. V prvi vrsti je to tretja generacija Leona, ki si drobovje deli z dolgočasnim Golfom, a je na zunaj pravi španski zapeljivec, enako bi lahko rekli za Ibizo in Pola.
Ni mi jasno, kaj za vraga je šlo narobe pri relaciji Alhambra in Sharan. Španski proizvajalec se je od nekdaj postavljal kot čustven proizvajalec, ki veliko stavi na zunanji videz, tokrat pa so pogoreli na celi črti. Že Volkswagnov Sharan, s katerim si praktično deli vse mehanske dele, ni pravi zapeljivec, a je v mojih očeh še vedno lepše oblikovan. Res je, da družine v grobem cenijo, kaj se skriva znotraj in da imajo vsake oči svoje malarja, toda kljub temu si želim, da bi Seat pokazal več poguma pri zunanjem oblikovanju in, tako kot že nekajkrat, združil zapeljiv zunanji videz s praktično zasnovano potniško kabino.
Le najbolj zagreti bodo opazili novosti
S prenovo naj bi Alhambra največ pridobila ravno v potniški kabini in seveda pod pokrovom motorja. Kot smo že navajeni, je tokratna prenova zelo malenkostna. Ker mora iti družinski avtobus v korak s časom, so za potrebe povezljivosti namestili nov 6,5-palčni zaslon na dotik, ki ne obvlada le zabavnostnih vsebin, temveč je obenem prava mala pisarna. Zna se celo povezati s Samsungovim telefonom preko sistema Android Auto. Aja, da ne pozabim – Alhambra zna slovensko, kar je v mojem primeru prvič, da se je kateri izmed Volkswagnov naučil naš jezik. Pohvalno!

Med najbolj opazne novosti sodi še volanski obroč, ki so si ga sposodili iz Leona. Seat pravi, da so v potniški kabini raven kvalitete dvignili na nov nivo in izboljšali sleheren gumb in stikalo. Žal mi ni uspelo preizkusiti Alhambre pred prenovo, lahko pa mirne vesti potrdim, da pri vozniku vse štima. Ne le, da je odlagalnih mest malo morje, odlična je tudi ergonomija. Vsa nujno potrebna stikala so na pravih mestih in preglednost nazaj (če tam ni potnikov s tretje vrste) ter v stran sta odlični. Ko bi le bilo malce manj sivine – glede na najboljši paket bi lahko monotonijo razbil kakšen dodatek iz brušenega aluminija.
Dodatna dva sedeža nista le marketinški trik
Prvič, ampak res prvič, sem se v dodatnem sedežu v tretji vrsti počutil udobno. Kolena me niso suvala v želodec, stopala niso bila zatlačena pod sedež in vrat ni bil nagnjen pod 90-stopinjskim kotom. Medtem ko v enem največjih konkurentov, Renault Espaceu, v dodatni tretji vrsti udobno sedi le otrok, sem se v Alhambri med sedenjem prav dobro počutil – brez sklepanja kompromisov.
Naj pojasnim: svoj voznikov sedež sem imel nameščen tako, kot ga imam vedno, sedež za mano sem si nastavil tako, da sem imel še 10-15 centimetrov prostora za kolena, nato pa sem sedel v levi sedež v tretji vrsti. Pri 183 centimetrih mi je ostalo še dobrih 5 centimetrov za kolena, z glavo pa se nisem dotikal strehe. Ob upoštevanju dejstva, da bodo uporabniki tretje vrste pretežno otroci, je to odličen podatek, k povečani uporabnosti zadnje klopi pa pripomore preprost in razmeroma lahek odmik sedeža naprej.
1.000 kilometrov? Brez problema.
Po podatkih tovarne je novi dvolitrski turbodizelski agregat za 15 odstotkov bolj varčen od predhodnika, kljub temu, da ponuja 7 kilovatov moči več. A pustimo uradne številke ob strani, še posebej podatke o porabi, ki v realnosti močno variirajo glede na uradne podatke. Med testom je Alhambra porabila zadovoljivih 6,5 litra goriva, zmožna pa je porabiti tudi manj kot 6 litrov. Odličen rezultat, na katerega močno vpliva uporaba jadranja oziroma coastinga.
Kaj to pomeni v praksi? Ob sprostitvi stopalke za plin se motor odklopi od glavne gredi in kolesa poganjajo motor, takrat je seveda poraba nična. Ob pravilnem predvidevanju dogajanja na cesti lahko na tak način prevozimo precej dodatnih kilometrov, saj med jadranjem hitrost pada bistveno počasneje kot ponavadi. Res dober pogonski sklop nadgradi še samodejni menjalnik DSG, ki kot ponavadi svoje delo opravi odlično, prav nič pa nisem presenečen, da je možno z enim tankom goriva prevoziti preko 1.000 kilometrov.
Veliko muzike za zmerno ceno

Glede na precejšnjo založenost z dodatno opremo, med katero najdemo elektronsko odpiranje drsnih in prtljažnih vrat, številne varnostne elemente, sedem sedežev in pet isofix priključkov ter nov zadovoljivo zmogljiv dizelski agregat z menjalnikom DSG, je cena presenetljivo prijazna denarnici.
Kljub temu, da si mehanske dele deli z bratskim Sharanom, je cenejši in nudi nižje obratovalne stroške, zato ni presenečenje, da jih je na slovenskih cestah kar precej. Je pa potrebno pogledati h konkurenci – Citroën Grand C4 Picasso je odlično zapisan pri Slovencih, Sharan se zanaša na Volkswagnove korenine in nekdanji brat, Ford Galaxy, prepričuje z atraktivno obliko ter obilico varnostih elementov. Je pa potrebno poudariti, da se le Alhambra in Sharan lahko pohvalita s pomičnimi drsnimi vrati, medtem ko večina tekmecev zadaj nudi le običajno odpiranje vrat.
Besedilo, fotografije in video: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
9 komentarjev za "Družinska jadrnica za sedem potnikov"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
to je pa poraba alhambre med kranjsko goro in Litijo. BC laže cca 5%.
https://www.youtube.com/watch?v=pAIXyCAilFI
Da bi dosegli res nizko porabo bi morali dati not 141kW motor! Ali pa 2.5 Tdi.
Kaj še hočeš manj kot 6.5l pri tako veliki kravi? Pa to je test, torej se verjetno tudi zmogljivosti dobro stestirajo, to pa je možno samo tako, da dobro pritisneš na plin, takrat pa gre poraba lepo navzgor… Ob neki umirjeni vožnji lahko sigurno še odšteješ vsaj pol litra od te porabe, seveda lahko pa pije tudi 9l ob kakšni zelo dinamični vožnji. Močnejši motor pa ne bi pil kaj manj, sploh pa ne 2.5 tdi…
Niti ni dolgočasen. Tudi cena je primerna za to velikost / opremo / motor/ menjalnik.
Alhambra je večji in težji avto, kot pa smax.
Teža je tu nekje +50kg za alhambro, čelna poršina pa je verjetno nekoliko večja pri alhambri. Ampak to niti ni bistveno. V mislih sem imel, da tale coasting in start-stop ni neka uau pridobitev.
Saj ne da bi grajal, ampak takšno porabo (od 6,3 do 6,8 l/100km) jaz redno dosegam z S-maxom, letnik 2008, 2.0 dizel, 140 KM, brez start-stop in coasting sistema… tako da se mi poraba okoli 6.5 l ne zdi nek rekordno nizek dosežek…
Tako povprečno porabo imam jaz z novim leonom 2.0 tdi. Z to velko gajbo bo vsaj liter več
Ni rekordno nizka, tega niti ne trdim, a je glede na skoraj 1.800 kilogramov in ne ravno aerodinamično obliko to dober dosežek. Lp, Gašper