Da, v našo »garažo« je tokrat zapeljal mali fiat 500 z dodatkom v imenu C. Kdor še ne ve, 500C je v tehnični osnovi identičen vsem 500-tkam v ponudbi, saj ga lahko poganjajo enaki motorji, ki so združeni z enakimi menjalniki, na voljo je enako obširen nabor dodatne opreme in tudi spisek osnovne opreme je pri »ceju« enak tistim 500-tkam brez dodane črke C ob številki. Se pa C od ostalih bratov loči po strehi. Izmed strešnik lokov so mu namreč odrezali pločevino in med njiju razpeli platno.
V 18 sekundah pri najhitreje 60 km/h
Dobra stran tega platna je, da je njegovoazložljivost« elektrificirana. Pri vožnji do največ 60 km/h ga je možno s stikaloma ob sredinskim ogledalu odpreti ali zapreti v najmanj 18 sekundah. Najmanj zato, ker se platno vmes ustavlja na določenih vmesnih legah in je treba za njegovo popolno odpiranje večkrat pritiskati stikalo za odpiranje. V obratno smer je treba za popolno zaprtje strehe ravno tako večkrat pritisniti stikalo za zapiranje. Če se bojite, da je možno streho odpirati samo tako, kot so Fiatovi inženirji predvideli, vam lahko zaupamo, da ga je možno ustaviti tudi v poljubnih legah in s tem po lastnih željah uravnavati stopnjo vetra v kabini.
Pozitivna stran izvedbe zložljive strehe je tudi njena zadnja steklena šipa, ki je tudi ogrevana, a žal tudi zelo skromnih mer. Ko je šipa nameščena na svojem mestu, je namreč njen zgornji rob postavljen prenizko, da bi bil pogled nad dogajanjem za vozilom v vseh okoliščinah nemoten. Podobno okrnjen pogled nazaj je tudi, kadar je streha povsem zložena, saj se le-ta zloži nad prtljažnikom in ne v njem. To na eni strani pomeni, da streha v nobenem primeru ne posega v prtljažnik, a se po drugi strani mehanizem strehe s platnom vred zloži za sedežno klopjo. Njen zgornji rob je namreč takrat tako visoko, da povsem zakriva pogled na za 500C vozečimi vozili, kar vozniku tudi ne daje dobrega občutka, saj veliko težje sledi dogajanju za vozilom. Res pa je, da 500C tudi nazaj bočno ni dobro pregledna, saj zajeten C stebriček in majhni zadnji bočni šipi zakrijejo velik del dogajanja ob in za malčkom.
Na cesti
Med vožnjo je moč čutiti zmanjšanje vzvojne togosti karoserije, saj se celotno »ostrešje« avtomobila, zaradi oslabitve konstrukcije, bolj stresa kot pri navadnih 500-tkah. Poleg že tako ne najbolj učinkoviti osnovni zvočni izolaciji avtomobila tudi platno, sicer dvoslojno, ne zadrži ravno veliko trušča. Posledica tega je bolj neugodna zvočna obremenitev, kot bi si želeli. Za dodatno slabše počutje poskrbi že večkrat omenjeno togo nastavljeno vzmetenje in kratko medosje, ki povzročata tudi pri »ceju« izrazitejše pozibavanje in stresanje. Pričakovali bi, da bi tako nastavljeno podvozje poskrbelo za dobre vozne lastnosti, a nekega užitka tudi ob 100 »konjih« nismo začutili. Volan je preveč posreden, avto se na večino neravnin odzove z nemirnostjo vožnje, med priganjanjem pa ga hitro začne tudi odnašati preko sprednjih koles.
Notranjost
Kot smo že omenili, je 500C v svoji tehnični osnovi identičen 500-tkam z navadno pločevinasto streho. To pomeni, da je njegova notranjost, tako kot zunanjost, oblikovana v všečnem retro slogu. Večina stvari v kabini je izdelana iz sicer trde, a na pogled zelo všečno oblikovane plastike, ki je deloma obarvana tudi v barvo zunanjosti avta. Enako so tudi merilniki še naprej nagneteni in ne najbolje pregledni, sedenje na sprednjih dveh sedežih je utesnjeno, a vendarle še znosno. Niti približno znosno prostorno pa ni na zadnji sedežni klopi, kjer je v širino odmerjenih centimetrov komaj še dovolj, a jih za odrasle osebe zmanjka tako v dolžino (kolena) kot tudi v višino … No ja, pri odprti strehi vsaj slednje ni več problematično, a občutek, ko ugotoviš, da ti glava »štrli« preko zunanjih robov strešnih lokov, tudi ni najbolj ugoden.
100 »konjev«, ki rabijo priganjanje
Ne, v testnem 500C se ni vrtel sveži 1.4 16V Multiair bencinar, a je kljub temu ponujal v uporabo 73,5 kilovatov in 100 konjskih moči ter 131 Njutenmetrov navora. Te številke v takšnem paketu avtomobila obljubljajo veliko, a resnica je manj energična, kot bi pričakovali, saj je treba motor priganjati v višje vrtljaje, če želimo od njega kar največ iskrivosti. Na slednjo sicer do neke mere lahko vplivamo z vklopom programa »Sport«, saj takrat motorna elektronika omogoča boljšo odzivnost motorja na ukaze s stopalke za plin, omeji pa tudi na pomoč servoojačitve volana. Dobra plat pogonskega sklopa je nedvomno šeststopenjski ročni menjalnik, ki je tokrat prepričal s hitrostjo in natančnostjo pretikanja.
Za konec
Naj nam nekdo pove, zakaj bi človek za avto, pri katerem število objektivnih slabosti daleč preseže število subjektivnih prednosti, odštel kar 19.000 evrov? Samo zato, ker mu je všeč in ker si ga lahko privošči brez najema kredita ali druge finančne pomoči! In točno zato se novodobni fiat 500 že od vsega začetka njegovega prihoda na tržišče prodaja kot tople žemljice. Predvsem zaradi vsesplošne prikupnosti in izredno všečnega retro videza. Pri tem njegova kabrioletska izpeljanka 500C vse to dviguje še za stopničko višje. A glede na dosedajšnjo uspešnost navadne različice ni dvoma, da bo tudi »ce« izpeljanka petstotke, ne glede na količino objektivnih slabosti, žela dobre prodajne uspehe. Iz tega pogleda lahko Fiatu samo iskreno čestitamo za zadetek v polno, ki ga je s 500C-jem še enkrat ponovil.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Fiat 500C 1.4 16V Lounge"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Se strinjam, da je nakup takega avta neracionalen. Ekskluziva gor ali dol.