Dinamična in prijetna na pogled
Fordi novejših generacij so vsi sorazmerno dinamični na pogled. Takšna, torej dinamična in predvsem na moč drugačna, vsaj v primerjavi s prejšnjo generacijo, je tudi nova fiesta. Kljub tako imenovanemu kinetičnemu oblikovanju sicer manj drzna od trivratne različice, a vseeno tudi petvratna fiesta deluje sveže, tudi športno in obljublja prostornost. Oko se vedno znova ustavi ob velikih žarometih spredaj in zadaj, veliko steklenih površinah in bočni liniji, ki simpatično raste proti zadku. Le pnevmatike se zdijo nekam nebogljene in majhne v velikih odprtinah.
Dinamika tudi znotraj
Z dinamiko in prijetno svežino nas razveselitudi kabina. Pozna se, da so se notranjosti pri Fordu lotili v želji, razviti nekaj novega – armaturna plošča in sredinska konzola sta res drugačni. Če so instrumenti pregledni, oblikovanje sredinske konzole drzno, celo zabavno, se o prednostih takšne rešitve krešejo mnenja. Ureditev namreč zahteva nekaj privajanja. Spredaj se sedi prijetno nizko, kar je danes izjema in ne pravilo. Sedeža sta tudi višjeraslim dovolj velika in udobna, a prav veliko bočnega oprijema ne nudita. Ob izdatno nastavljivim volanskim obročem in po višini nastavljivim sedežem, voznik hitro najde dober položaj za vožnjo. Dodatna bočna vrata močno olajšata vstopanje in sedanje na zadnjo klop. Ta je dovolj prostorna za dva, na krajših poteh celo za tri ne zares velike potnike, a če je prostora v širino dovolj, ga bo za kolena že manj, še manj pa za glavo. Kljub počasneje padajoči strehi, v primerjavi s trivratno različico, je ta, streha namreč, glavni razlog za majhno notranjo višino zadaj.
Prtljažnik v osnovi meri 295 litrov prostornine in ga je moč z zlaganjem klopi povečati na slabih 1000 litrov. Takrat moti nepraktična stopnica, ki je rezultat dejstva, da naslona klopi ni moč povsem spustiti. Med minuse smo, poleg že omenjene stopnice v prtljažniku zapisali še, da so materiali, vsaj tisti na armaturni plošči, sredinski konzoli in na nič kaj prefinjenemu naslonu za roke med prednjima sedežema, preveč trdi, pa tudi izdelava ponekod ni najbolj skrbna.
Paket opreme Trend
Ta serijsko vsebuje ročno klimatsko napravo, električni pomik prednjih stekel, daljinsko centralno zaklepanje, potovalni računalnik, po višini nastavljiv sedež, volan v usnju, radio z CD/MP3 predvajalnikom, če naštejemo najpomembnejše, a ne več kot to. Za več udobja, ali varnosti – štiri varnostne blazine in zavorni sistem ABS so serijski, je potrebno doplačati.
Motor je »korekten«…
Morda izraz ni najustreznejši, a 1,4-litrski štirivaljnik z 71 kilovati (96 KM) je sorazmerno prepričljiv na papirju, v praksi pa je zgodba drugačna. Kot da se »konji« pogosto »pasejo«. Če je v mestu in na primestnih cestah motor dovolj močan, smo na avtocestah že precej manj suvereni. Še posebej, če je vozilo bolj naloženo. Ker je navor in moč postavljena v zgornjo tretjino vrtljajev, je motor za doseganje zmogljivosti (12,2 sekund do 100 km/h, 175 km/h končne hitrosti) potrebno priganjati. Temu se sicer ne upira, svoje kultiviranosti tudi takrat ne izgubi povsem, a hrupa je več, kot bi si želeli. Petstopenjski menjalnik teče gladko in natančno, hodi pa so daljši, kot izgleda na prvi pogled. Prestavna razmerja so razporejena sorazmerno »na kratko«, zato bodo vrtljaji, že ob zmernih avtocestnih hitrostih, precej visoki. Poraba? Priganjanje, ki je pogosto potrebno za doseganje solidnih povprečij, ali veliko mestne vožnje porabo potiska proti in čez devet litrov, a tudi nižje skupno povprečjes 7,7 litra na 100 kilometrov ni poseben dosežek.
Dobra lega, dosti udobja
Kljub povsem neprimernemu motorju za iskanje zadnjih desetink na ovinkasti cesti, se tudi ta fiesta pelje dobro. Suvereno. Z veliko natančnosti v ovinku in z malo nagibanja. Volan ponuja dovolj informacij izpod koles, pa tudi v sredinski legi je natančen. Zadek, tudi ob pretiravanju, ostaja miren, na zavorese lahko vedno zanesemo. Vozniki takšne fieste bodo najverjetneje vozili prej umirjeno kot ne, zato bodo cenili, da fiesta ponuja tudi veliko udobja, solidno zvočno zatesnjenost in dobro smerno stabilnost pri višjih hitrostih. Občasno zna kakšna groba neravnina ali globok jašek stresti karoserijo, a to ni zares moteče.
Pod črto
Petvratna fiesta sicer nagovarja malenkost drugi segment kupcev, kot že večkrat omenjana trivratna različica, a tudi ta ostaja »top tri« izbira v svojem razredu. Navdušuje nova, sveža in dinamična zunanjost, vozne lastnosti, udobje, dovolj prostora v kabini in za nezahtevne dovolj opreme. Moti anemičen in vse prej kot varčen motor, pomanjkljivosti pri materialih in izdelavi, navsezadnje tudi cena, ki glede na opremo, ali konkurenco ni med najnižjimi.
Mnenja uporabnikov
6 komentarjev za "Ford Fiesta 1,4i Trend"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Sam sem imel možnost stestirat fiesto 1.6 tdci morem rečt, da je avto res super. Zlo lepo se pelje notranjost je pa res super pa imam v vsakdanjem življenju delo okrog avtomobilov pa nisem opazil cenene plastike.
Nisem pristranski ampak se mi zdi posrečen avto bolj kot kater drugi v tem razredu.
Npr. opel ima zelo slabšo plastiko in tako opevani VW se mi ne zdi nič posebnega, da ne omenjam renaulta, tam bolš da ne odpiraš kake plastike se takoj razleti.
Mislim, da so fordi zelo konkurenčni, ko ga enkrat preizkusiš šele potem vidiš. vsak pa ima svoje mnenje.
Nabolj cenena plastika med konkurenti že dolgo kazi fiesto in focusa. Sta pa drugače super avtomobila.
Ales js pa nism presenečen. Najbolj ceneno plastiko med konkurenti ima. P.S. To so samo moja opažanja.
slabi materiali in izdelava; sem malo presenečen nad tem
tale fiesta je res huda sploh v bordo rdeči barvi 🙂