Testi

Toyota Avensis Wagon 2,0 Executive

Poraba 8,2/12,0/9,8 l/100km Največja hitrost 200 km/h Cena 36.580 eur
Plusi
  • zunanji izgled
  • prtljažni prostor
  • možnost prestavljanja ob volanskem obroču
  • serijska oprema
Minusi
  • neodločen pogonski sklop
  •  kakovost plastike na sredinski konzoli
  •  piš vetra pri višjih hitrostih
  •  vidljivost prikazovalnikov in gumbov na   sredinski konzoli

Prejšnji avensis ni bil ravno vznemirljiv avtomobil. Svojo slavo je, tako kot večina toyot, gradil na zanesljivosti ter kakovosti in natančnosti izdelave. Nova generacija se navzven zdi bolj drzna, drugačna. Pa je res tako? Test.

Zna opozoriti nase

S klinastim nosom, visokimi boki in oglatim zadkom novi avensis deluje odločno. Dodatki, kot so temna steklena streha in velika platišča pa dodajo dovolj prestiža in impozantnosti, da se ga opazi tako na cesti kot na parkirišču, tudi če se znajde med več vrstniki iz “iste kaste”.

Urejena in udobna notranjost z nekaj odvečnega škripanja

Če analizo potniškega prostora začnemo kar pri armaturni plošči, lahko pohvalimo zgledno urejenost voznikovega delovnega prostora, ki se, če odmislimo oblikovno osvežitev, v marsičem zgleduje po svojem predhodniku. Vse je precej logično razporejeno, le obilica gumbov za upravljanje avtoradia in navigacijske naprave zahteva nekaj vaje. Največjo napako pa so pri Toyoti gotovo zagrešili pri izbiri materialov. Nad mehko in na pogled kakovostno umetno maso na armaturni plošči in vratnih oblogah ter nad usnjenim oblazinjenjem nimamo pripomb, daleč pod premijsko pa je kakovost plastike na sredinski konzoli. Slednja namreč zaškripa že, če se ob strani rahlo naslonimo na njo s kolenom in prav veselo “zacvili”, če s prsti stikamo okoli pepelnika in klimatske naprave.

Idealen za družine z veliko prtljage

Sedenje spredaj je predvsem udobno, za kaj bolj dinamičnega pa bi si želeli malce nižji položaj za volanom in malce več bočne opore. V drugi vrsti je dovolj prostora za noge, višjerasli potniki pa bodo ugotovili, da ta ni tako velikodušno odmerjen za glave. Poslanstvo karavanov avensis izpolnjuje s premišljeno zasnovanim prtljažnikom. Ta se lahko pohvali tako s prostornostjo, ki se s 543 litri uvršča nad razredno povprečje, kot s prilagodljivostjo. Z zlaganjem naslona zadnjih sedežev ga lahko povečamo na 1.609 litrov prostornine, njegovo uporabnost pa povečujejo dvojno dno s predali za drobnarije in štiri pomične pritrditvene točke.

Pogonski sklop, ki brez pravih slabosti ne prinaša niti posebnih prednosti

Dvolitrski bencinski motor v kombinaciji z neskončnostopenjskim menjalnikom Multidrive S že zaradi splošne naravnanosti slovenskih kupcev, na našem trgu gotovo ne bo pogosta izbira. Na testu pa se je pokazalo, da dejansko ni tehtnega razloga, da bi bilo drugače. Za bencinarja sicer ne moremo ravno reči, da je podhranjen, a v kombinaciji s tem menjalnikom, njegovih dobrih 150 “konjičev” nekako ne pride do izraza. Kljub gladkemu delovanju avtomatike ter možnosti vožnje v športnem načinu, ki se trudi vzdrževati motor v območju višjih vrtljajev, se tako motorizirani avensis najbolj izkaže ob umirjenem križarjenju. Za tiste, ki se nočejo odpovedati bolj dinamičnim voznim vložkom, pa Toyotin CVT ponuja tudi ročno pretikanje z obvolanskima ročicama med šestimi računalniško določenimi prestavami, a tudi ob tem posebnih voznih užitkov ne moremo pričakovati. Od testiranega pogonskega sklopa nismo pričakovali posebne varčnosti, z 9,8 litra neosvinčenega bencina, koliko je v povprečju zahteval na 100 prevoženih kilometrov, pa se ni izkazal niti za posebno požrešnega.

Za lagodna potovanja

Kljub izdatnim karoserijskim meram in nezanemarljivi masi je karavanski avensis dobro vodljiv avtomobil. Ob zanesljivi legi, ki jo zagotavlja razmeroma toga nastavitev podvozja in informacijah, s katerimi volanski mehanizem ne skopari, svoje dodajo tudi nizkopresečne in široke pnevmatike. Pri resnično hitro odpeljanih zavojih pa precejšnje nagibanje karoserije vseeno nagovarja k bolj umirjeni vožnji. Skratka, na koncu želja po udobju prevlada tudi na področju voznih lastnosti.

Veliko serijske opreme z nekaj zasoljenimi doplačili

Ob bogati varnostni opremi paket Executive vključuje tudi skoraj vse, kar si lahko zamislimo na področju udobja in prestiža. Ob popolni elektrifikaciji, dvopodročni samodejni klimatski napravi, ogrevanju sprednjih sedežev in usnjenem oblazinjenju, so tu še sistem za samodejno odklepanje in zagon motorja s pritiskom na gumb, tipala za pomoč pri parkiranju zadaj, dinamično prilagodljiva biksenonska žarometa, panoramska steklena streha z električno pomičnim senčnikom in atraktivna 18-palčna platišča iz lahke litine. Vse to pri Toyoti ponujajo za dobrih 32 tisočakov. S “težkimi” doplačili za samodejni menjalnik Multidrive S, navigacijsko napravo z zaslonom občutljivim na dotik in modrozobo napeljavo ter denimo kovinsko barvo pa je za karavanskega avensisa potrebno odšteti nekaj več kot 36.500 evrov.

Za konec

Z novo generacijo je avensis dobil bolj značajno obliko in tako postal bolj trendovski. Na ostalih področjih pa je ohranil bistvo solidnega družinskega avta, ki z ničemer ne preseneča ali vznemirja. Ob urejenosti in prostornosti notranjosti razočara cenena plastika na sredinski konzoli. Bencinski motor s CVT menjalnikom je v tem razredu posebna izbira in pri avensisu ne najbolj posrečena kombinacija, saj ob nekoliko višji porabi goriva ne prinaša višjih zmogljivosti in večjega užitka v vožnji, zaradi katerih bi se bilo vredno odpovedati prednostim (predvsem racionalnim), ki jih prinaša dizelska različica. Gre torej za dober avto, ki pa ni tudi odličen, kot bi si Toyota želela.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Bencinski motor in CVT menjalnik skupaj ne blestita.
    7
  • Notranjost
    V udobni notranjosti razočarajo nekateri materiali.
    7
  • Opremljenost
    Serijska in dodatna oprema sestavljata popoln paket.
    10
  • Vozne lastnosti
    Predvsem potovalni stroj.
    8
  • Gospodarnost
    Ni varčen, a niti pretirano potraten.
    7
  • Zmogljivost
    Dovolj za umirjeno uporabo brez razburljivih vložkov.
    8
  • Sklep
    Dober avtomobil, ki pa še vedno ne seže v premium segment.
    7.8

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 32.300
cena testnega vozila (€) 36.580
dolžina × širina × višina (mm) 4.795 1.810  1.480
dovoljena masa vozila (kg) 2.100
garancija (splošna/prerjavenje) 3 leta ali 100.000 km/12 let
gibna prostornina (cm3) 1.986
kompresija (1:) 10,1
masa praznega vozila (kg) 1.490
medosna razdalja (mm) 2.700
menjalnik/pogon samodejni CVT/spredaj
največja hitrost (km/h) 200
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 112 (152) pri 6.200
največji navor (Nm pri vrt/min) 196 pri 4.000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,8
pnevmatike 225/45 R 18, 7,5 J×18
poraba goriva na testu (l/100 km) 8,2/12,0/9,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 9,2/5,8/7,0
pospešek 0-100 km/h (s) 10,3
prostornina posode za gorivo (l) 60
prostornina prtljažnika (l) 543 - 1.609
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 80,5 × 97,6
zavore spredaj/zadaj kolutne (prisilno hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

14 komentarjev za "Toyota Avensis Wagon 2,0 Executive"


deyann
14 leta 4 meseci nazaj

1. Andraz3d, ti si verjetno retardiran. Vprašanje, če si sploh kdaj vozil avto s to mašino. D-cat se po kakovosti in čistoči ne more sploh primerjat s tdi-ji, ker je tako neprimerno naprednejši. In ja, eu5 ustreza.
2. Tista plastika na sredinski konzoli ni tako cenena, kot to mislijo novinarji, eden jih je napumpal, zdaj pa vsi mislijo, da je res. Gre za takesumie vstavke. Karkoli so si japonci s tem že predstavljali..v celoti ni tako zgrešeno.
Sedeži so udobni in prijetni, usnje in elektro-memory paket imejte obvezno!
Imam dizla z avtomatskim menjalnikom. Menjalnik je odličen (6 prestav), prestavljanje ob volanu je užitek. V načinu D ima avto do 100km/h slabih 10s, v načinu M+sport (prestavljanje s flappy pedals) pa 8,9s. Tako sva namerila s kolegom in je točno! Suha cesta, zimske gume. Končna hitrost je 215km/h, in ne 205km/h-kot piše v katalogu; suha cesta, letne gume. Že večkrat preverjeno. Na avtocesti je tih in gre lepo. Med pospeševanjem se seveda sliši, da je 4cilindraš in ne 6!
Avto je mogoče malenkost pretrd.
Mašina je v osnovi 177konjska, ampak so jo japonci za avtomatika zmanjšal na 150KM. Če ima kdo izkušnje s čipom nazaj na 177KM naj mi pa pove. Ne bi na svojem avtu glih sprobaval taprvi..

Žumi
14 leta 6 meseci nazaj

andraz3d: pravi da je diesel 2.2 polom? potem sem pa takoj za da mi pripraviš 2.0tdi ! 143 oz 170 pa gremo probat. porabo/navor/moč itd –> da ti takoj rezultat povem: saj veš toyota 😉

nalcoq4
14 leta 7 meseci nazaj

Problem Aurisa je ravno v tem da se ga sestavlja v Evropi. Potem takem se ne čudim da je šlampasto narejeno.

Ceed
14 leta 7 meseci nazaj

@Nacog4 lepo te prosim, a si se usedel v Aurisa kdaj, v notranjosti ima o šlampariji dost za povedat, tako izdelava kot plastike so na nekaterih mestih obup. Pri tem Avensisu pa ni drugih problemov kot cena, ta cena za tak avto ni nikakor upravičljiva. Tak tip avta (Insignia/C5) bi te s toliko opreme stalo garantirano pod 30, pa ta Avensis se mi res ne zdi tako superioren, da bi bilo

nalcoq4
14 leta 7 meseci nazaj

kaj tako grajate plastiko pri japoncih itaq to ne vpliva na uporabnost.Je pa zato kakovost toliko boljša od ostale evropske šlamparije. Vam pa powem da Japonski inžinir na zadnje po misli po kakovosti plastike na armaturi. S tem se obadamo samo Evropejci.

 
Volkswagen Golf Plus 2,0 TDI Comfortline
Ford Fiesta 1,4i Trend