Huuuda!
Tako imenovani kinetični dizajn je s trivratno fiesto gotovo dosegel svoj trenutni vrhunec. Trapezoidna odprtina za dovod hladnega zraka motorju, velika razpotegnjena žarometa, ostra bočna linija, ki se dviguje proti zadku, ter streha, ki se v loku proti njemu spušča, so odlična osnova. Paket Sport, ki vključuje še podaljšek sprednjega odbijača, velik strešni spojler, navidezni usmerjevalnik zraka na zadnjem odbijaču in opcijska 17-palčna platišča iz lahke litine pa iz nje naredijo pravi cestni “metek” – z oblikovnega vidika, seveda.
Preverjeno dobra ergonomija v novi obliki
Z isto mero dinamičnega duha so se oblikovalci lotili tudi potniškega prostora. Najbolj so si dali duška pri oblikovanju armaturne plošče in ustvarili sodobno in razigrano delovno okolje. Kljub drzni obliki pa ključni elementi ohranjajo klasično postavitev in preverjeno ergonomijo. Najbolj zabavna je sredinska konzola, ki povzema obliko mobilnih telefonov in s pomočjo modrozobe tehnologije tudi tako deluje. O resnični praktičnosti razporeditve tipk bi lahko razpravljali, gotovo pa zahteva nekaj privajanja. Športna sedeža ponujata dober bočni oprijem, voznikov, ki je nastavljiv tudi po višini, pa v kombinaciji z nastavljivim volanskim obročem zagotavlja pravilno in udobno namestitev. Tisti, ki bodo morali v fiesti v drugo vrsto, najbrž ne bodo noro navdušeni. Utegne jih zmotiti malce bolj neroden dostop do zadnjih sedežev, predvsem pa pomanjkanje prostora za glavo, ki ga je zakrivila poševna streha. Prtljažni prostor v osnovni postavitvi pogoltne pohvalnih 295 litrov prtljage, pri povečevanju z zlaganjem sedežne klopi pa ne pokaže posebnih vrlin, saj hrbtnega naslona ne moremo spustiti v povsem vodoravni položaj, pri tem pa nastane tudi nepraktična stopnica.
Sodoben in varčen motor brez presežkov
Pod pokrovom testne fieste se je skrival 1,6-litrski bencinar, ki razvije 88 kilovatov (120 KM) in 152 Nm največjega navora. Tako motorizirana fiesta gotovo ni dirkalnik in po zmogljivostih malce zaostaja za zelo dinamično podobo. Čeprav vemo, da ne gre za ultimativno športno različico Fordovega malčka (ta še pride), pa bi od kar zajetne konjenice vseeno pričakovali še malo več poskočnosti. Štirivaljnik je značilen predstavnik atmosferskih motorjev s štiriventilsko tehniko, ki se razživijo in razvijejo vso moč šele pri visokih vrtljajih. Tako lahko vseh 120 “konjičev” preštejemo šele, ko igla na merilniku vrtljajev pokaže oznako 6.000, največji navor pa začutimo pri prav tako razmeroma visokih 4.050 vrtljajih. Kljub začetni zadržanosti pa se motor z veseljem zavrti in tudi ob priganjanju nikoli ne postane požrešen. Na testu, kjer se nismo ukvarjali z varčno vožnjo, je namreč v povprečju zahteval manj kot osem litrov neosvinčenega bencina na 100 prevoženih kilometrov. Fiesta zadovolji tudi z natančnim delovanjem ročnega petstopenjskega menjalnika, ki pa bi mu bolje pristajali malo krajši hodi prestavne ročice.
Veliko dinamike in dovolj udobja
Poleg privlačne podobe so fiestin glavni adut dobre vozne lastnosti. Glavno vlogo pri tem ima prijetno trdo športno podvozje, nezanemarljiv prispevek pa nudijo tudi nizkopresečne pnevmatike, v katera so obuta opcijska 17-palčna platišča iz lahke litine. Lahko si torej privoščimo zelo dinamično vožnjo skozi zavoje, pri kateri zanemarljivo prečno nagibanje karoserije in dober oprijem vselej skrbita za občutek zanesljivosti. Za slednjega je zaslužen tudi zadovoljivo neposreden volanski mehanizem, ki voznika skrbno obvešča o dogajanju pod kolesi. Kljub naštetim lastnostim je fiesta še vedno dovolj udobna, negativna plat njene športne naravnanosti pa se pokaže le na neravninah poškodovanih cestišč ali pa na bolj konkretnih hitrostnih ovirah za umirjanje prometa.
Za resnično varno in udobno celoto je potrebno doplačati
Pri opremi testne fieste bi si težko želeli še kaj več. A ni vse tako zelo rožnato, kot se morda zdi na prvi pogled. Na varnostnem področju moramo doplačati za varnostni zavesi, če poleg ABS-a, ki je vgrajen serijsko, želimo še ESP pa si moramo omisliti tudi Fordov opcijskipaket za aktivno varnost IVD (ABS, ESP, EBD, EBA). Doplačila so potrebna tudi za samodejno upravljanje klimatske naprave ter za paket, ki, poleg serijskega avtoradia s CD in mp3 predvajalnikom, vključuje še USB priključek in praktični modrozobi vmesnik za prostoročno telefoniranje. Nekaj malega pa je nenazadnje potrebno odšteti še za “nadgradnjo” s 16 na 17-palčna platišča iz lahke litine, katerih prispevek h hudemu izgledu fieste je vse prej kot zanemarljiv.
Za konec
Nova fiesta je trenutno gotovo eden od najbolj zanimivih, če ne celo najbolj zanimiv avto v svojem razredu. Pred konkurente se uvrsti s svežim in drznim dizajnom, prepriča z dobrimi voznimi lastnostmi in zadovolji z sodobnim in razmeroma varčnim motorjem. Zmotijo le določena doplačila na področju varnosti in udobja, ki končno ceno dvignejo na raven, kjer se lahko v odločitev o nakupu vmešajo tudi konkurenti iz višjega segmenta.
Mnenja uporabnikov
12 komentarjev za "Ford Fiesta 1,6 Sport"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Sem pred nakupom novega manjšega avtomobila 5 sem jih mel na testni vožnji pa me je fiesta prepričala. Če kupujete nov avto se splača ga preizkusit.
a bo st mela končno turbo motor??
lep avto ček !!
super avto!
Res fleten avto. Všeč mi je razpotegnjena maska z veliko bunko z znakom ford na sredini 😀 I like!
mali, opasni ford. svaka jim čast;)