Testi

Ford Focus 2.0 TDCi Titanium – Klasika

Poraba 4,1/7,5/6,2 l/100km Največja hitrost 209 km/h Cena 27.485 eur
Plusi
  • delovanje sistema samodejnega parkiranja
  • ergonomija voznikovega prostora
  • udobje vožnje
  • klasična ročna zavora
Minusi
  • prtljažnik lahko odpremo z gumbom, za zapiranje pa nimamo niti mehanskega pomagala

V ne tako davnih časih je nad kombilimuzinami marsikdo vihal nos, karavani pa so bili namenjeni obrtnikom. Edina prava, spoštovanja vredna oblika avtomobila je imela lepo oblikovan zadek, ki je estetsko in funkcionalno zaključil celoto in naključnemu opazovalcu dal vedeti, da je za volanom ugleden in uspešen lastnik. Pa se je zgodba obrnila.

(R)evolucija?

Danes karavani niso več za mesarje in gostilničarje, ampak za ljudi z aktivnim življenjskim slogom. Limuzine s prisekanim zadkom so s povečano odprtino za nalaganje uspele izničiti negativni učinek zmanjšanega prtljažnega prostora in postale športno dinamični glasnik karoserijske družine, ki narekuje podobo svojih sorojencev. Posvojili smo multifunkcijska osebna vozila v obliki kompaktnih enoprostorcev, ki so ponudila polepšano, oblazinjeno in zastekljeno izrabo nekdanjega tovornega prostora mizarjev in slikopleskarjev. Klasični limuzinski zadki pa so pri nas, kljub svojim prednostim, očitno ostali za dodeljevanje strogo hierarhično razporejenih poslovnih avtomobilov ter za tistih nekaj ljubiteljev “ritk”.

Pa ni povsod tako, saj bi sicer lahko z upoštevanjem zahodnoevropskih trendov praktično zaprli proizvodne linije štirivratnih limuzin. V Rusiji, Turčiji, Indiji, na azijskih in južnoameriških trgih so obline še kako cenjene, zato bi bil greh in škoda, če bi jih avtomobilski proizvajalci zanemarili.

Občudovan in nagrajen

Ponovimo: Focus je požel obilo pohval na račun svojega oblikovanja, uporabljenih tehnologij in uvedbo asistenčnih sistemov, ki so bili do takrat na voljo le v višjih cenovnih razredih. Najbližjima tekmecema iz Wolfsburga ter Rüsselsheima se ni le pohlevno približal, temveč ju je v marsičem prehitel, kar ga je v očeh marsikoga postavilo na častno mesto na seznamu družinskih nakupov. In prav je tako, saj je Focus drzen tam, kjer so drugi ostali previdni.

Slabosti štirivratne limuzine

To bo kratek odstavek, saj slabosti ne vidim. Lahko naštejem očitke kot so premajhna odprtina prtljažnika ali oteženo dostopanje do stvari v zadnjem delu, a jih v isti sapi zavržem. Dogovorite se za dostavo na dom. Sposodite si kombi ali mamin avto. Registrirajte prikolico. Kljub temu, da si smuči že nekaj let sposojam na smučišču, bi si “za vsak slučaj” morda želela le sredinskega prehoda v potniški del kabine, ampak druga najboljša rešitev je obstoječi deljiv naslon zadnje klopi v razmerju 40:60.

Kar se tiče obnašanja na cesti, prav nič ne zaostaja za kombilimuzino – je okreten in lahko vodljiv, kar Focusu tudi sicer štejem za eno najboljših lastnosti. Omogoča dinamično vožnjo, ki je obenem tudi udobna, zato z zadnje klopi ali sovoznikovega sedeža ne bi smeli slišati pripomb, razen če te izvirajo iz drugih, težje rešljivih težav.

Asistenti

Človeka prime, da bi prinesel s sabo v avto škatlo piškotov za robotke, ki vozniku prijazno pomagajo pri vožnji. Eden pove, če si utrujen. Drugi zatrese ali celo premakne volan, kadar te zanese s poti. Tretji ti pomežikne, ko gre na sosednjem pasu mimo kakšen zanimiv obraz. Četrti te reši pri bočnem parkiranju v mestu. Peti zadržuje nogo, da ne bi dobil kazni za prehitro vožnjo. Šesti poskrbi, da ne prezreš prometnih znakov. Sedmi samodejno preklaplja med dolgimi in zasenčenimi žarometi. Osmi v mestu preprečuje, da bi se pri nizkih hitrostih zaletel v vozilo pred sabo.

Ampak … pamet v glavo. Robotki so v pomoč, ne pa da mislijo in upravljajo namesto voznika. Meni je navihanec na Vilharjevi cesti v Ljubljani na primer predlagal, da bi pospešila do 100 km/h – ker je tako prebral z zadka parkiranega avtobusa. Vem, da se sliši skoraj neverjetno, ampak drugega okroglega znaka z napisom 100 tam pač ni bilo. In preden se prvič pred partnerjem postavite z brezhibnim bočnim parkiranjem v mestu, malo povadite na kakšni od manj prometnih ulic. Od vseh malih pomočnikov mi je bil osebno še najbolj všeč omejevalnik hitrosti, ki je ob poostrenih kontrolah poskrbel, da nisem šla nikjer čez predpisano omejitev hitrosti.

Vsakemu svoje

Zaključim lahko, da ne najdem razloga, da ne bi izbrali limuzinskega Focusa. Če vam je seveda všeč, saj na koncu obvelja odločitev vsakega posameznika in naučili smo se, da se o okusih ne razpravlja. V njegovo korist lahko za konec dodam še podatek, da ima pod pokrovom prtljažnega prostora le 15 litrov prostornine manj, kot karavan pod rolojem prtljažnega prostora. In kar 112 litrov več kot kombilimuzina.* Tudi to nekaj šteje.

Več o Fordu Focusu si preberite na uradni strani, test kombilimuzine pa najdete na tej povezavi.

* Prtljažni prostor s 5 sedeži, naložen do pokrova prtljažnega prostora in s setom za popravilo pnevmatike: 4v (475 l), 5v (363 l), karavan (490 l).

Besedilo in foto: Urška Radolović

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Motor se izkaže s prožnjostjo in zmogljivostjo ter je verjetno najboljša izbira med dizli, menjalnik je natančen.
    8
  • Notranjost
    Ljubitelje ravnih linij in čistih površin sicer bolijo oči, pa je v Focusu kljub temu vse na svojem mestu. Prostora je seveda največ za voznika in sovoznika, a tudi zadnjim potnikom ne bo hudega.
    8
  • Opremljenost
    Najvišji nivo opreme in obilica dodatkov spremenita videz in uporabnost avtomobila, ki tudi v notranjosti daje vtis, da spada razred višje.
    9
  • Vozne lastnosti
    Okreten in lahko obvladljiv, dinamičen v vožnji ter udoben v notranjosti.
    8
  • Gospodarnost
    Če se tudi v praksi kombinirana poraba v primerjavi z 1.6 TDCi razlikuje za 0,8 l/100 km (ali morda celo manj?), potem gre po mojem mnenju za sprejemljivo trgovanje med zmogljivostjo in gospodarnostjo.
    8
  • Zmogljivost
    Brez težav se znajde na vseh poteh, a se včasih splača robotku, ki skrbi za optimalno menjavanje prestav, dati dodaten piškot in voziti po lastnem občutku.
    8
  • Sklep
    Limuzinski Ford Focus je zaradi svoje zunanje podobe dostojanstven gospod in na prvi pogled postane zelo podoben razred višjemu Mondeu, pri čemer v notranjosti in vozni dinamiki ohranja že večkrat pohvaljene lastnosti.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 27.485
dolžina × širina × višina (mm) 4.534 x 1.823 x 1.484
dovoljena masa vozila (kg) 2.050
emisija CO2 (g/km) 129
emisijski razred Euro V
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti / 12 let / 2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.997
kompresija (1:) 16,0
masa praznega vozila (kg) 1.429
medosna razdalja (mm) 2.613
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / spredaj
največja hitrost (km/h) 209
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 103 (140) pri 3.750
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 1.750 - 2.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,0
osnovna cena vozila (€) 23.140
pnevmatike 215/55 R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,1/7,5/6,2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,3 / 4,2 / 5,0
pospešek 0-100 km/h (s) 9,0
prostornina posode za gorivo (l) 53
prostornina prtljažnika (l) 421
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 85,0 x 88,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/ kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

19 komentarjev za "Ford Focus 2.0 TDCi Titanium – Klasika"


svetilnik
12 leta 5 meseci nazaj

Bolj me zanima kaj več o motorju in sami vožnji ter obnašanju na cestišču kot pa tista ročna zavora…

eljuero
12 leta 5 meseci nazaj

Meni je tudi mimo, da se k. ročna piše v plus.
Enako bi bilo mimo, če bi se pisala e. ročna v minus.

TrijoAdijo
12 leta 5 meseci nazaj

@dobek: Focusi in c-maxi od 2004 naprej imajo posebno T ročico pod konzolo. Vem, ker sem jo že vlekel 🙂 .Kak imajo pa novi, pa ne vem. Niti ne vem, kako imajo to rešeno druge znamke, verjamem pa, da o tem dovolj piše v navodilih za uporabo 😀

toMmy
12 leta 5 meseci nazaj

Jaz itak speljujem s sklopko v klanec in to ne samo z osebnim, ampak tudi s polno naloženim kombijem v konkretne klance. Ta pomoč pri speljevanju je sicer meni osebno še najbolj koristna v mestu, ker ne rabiš držat bremze ali zategovat ročne pred semaforjem. 😉

12 leta 5 meseci nazaj

trijoadijo: backup ja, ampak ne kot se ena rocka, temvec kvecemu kot vijak, za katerega imas posebaj orodje pospravljeno, pa se vedet moras, kje kaj iskat….sem ze zivce zgubljal na to temo…
in ja, tudi jaz imam raje rocno rocno, kot elektricno, ce ne druga zato, ker el. po svoji logiki spusca in je tudi obraba toliko vecja, ko jo vsake toliko zazlajfa pri speljevanju…
ce se pa veliki zagovorniki slucajno vtaknete v oh-in-ah veliko pomoc pri speljvanju vkreber, pa..hja, je za razmislit, ce tega niste sposobni z drseco sklopko zrealizirat 😉

 
Dacia Lodgy Laureate 1.5 dCi 110 – Za bogate ljudi
Renault Clio Dynamique Energy TCe 90 Stop&Start – Kulski