Kot zmeraj kinetični design…
Ford svoja vozila oblikuje v slogu designa, ki ga je sam poimenoval »kinetični«. Kaj točno to pomeni, pravzaprav ni povsem jasno. Jasno pa je, da je tudi zadnja prenova focusa v tem slogu. Po prenovi ima focus precej drugačen prednji del. Velika odprtina za zajemanje zraka pod odbijačem in manjša nad njim, skupaj z drugačnima žarometoma odločilno vpliva na dinamično, športno podobo vozila. Izbočeni blatniki in velika kolesa privlačijo pogled s strani, še najmanj spremenjen pa je zadek, kjer je res drugačna le grafika svetilnih teles. Kromirana letvica nad tablico in opazen strešni usmerjevalnik zraka delujeta elegantno in dinamično obenem. Prenova zunanjosti je dobro uspela; avto namreč že takoj deluje moderno, privlačno in agresivno obenem.
Notranjost je pričakovano …
… prostorna, urejena, modno oblikovana in všečna. Če omenimo še visoko kakovost materialov in dobro končno izdelavo, je gotovo dovolj za »pokušino«. A pojdimo po vrsti. Spredaj se sedi dobro, čeprav za višjerasle previsoko. Sedeži dobro oprijemajo telo in so udobni tudi na daljših vožnjah. S kakšnim dodatnim centimetrom pri dolžini sedala, pa bi bili še boljši. Merilniki so všečni in lahko berljivi, po prenovi spremenjena sredinska konzola je zelo pregledna. Z vsemi gumbi in vzvodi, po res kratkem uvajanju intuitivno upravljamo, čeprav je res, da je do nastavitev stopnje pomoči servo ojačitvenega sistema, vseeno prezamudno »priti«. A o tem več pri voznih lastnostih. Trikraki, na pravih mestih odebeljeni volan lepo sede v roke, ravno prav dolga prestavna ročica »sama poišče« desno roko. Odlagalnih, večinoma zaprtih površin je precej. Največ spravimo v globok predal pod neoblazinjenim naslonom za roko med prednjima sedežema in v predal pred sopotnikom.
Če je spredaj prostora tudi za dva dolgina dovolj, ga je zadaj vsaj za številko manjše tudi. Focus je namreč eden prostornejših predstavnikov svojega razreda, zato zadaj vsi, tam do dobrih 180 cm v višino, sedijo dovolj udobno in imajo nad glavami in pred koleni še kakšen centimeter prostora. Prtljažnik je za ta avtomobilski razred spodobno velik, lepo obdelan, prtljažna vrata se tudi za višjerasle odpirajo dovolj visoko, da ni strahu za glavo. Več prostora v prtljažniku dobimo s tretjinskim podiranjem zadnje klopi, če je stiska, lahko nekaj pospravimo stvari tudi pod dno prtljažnika, saj vozilo ni imelo klasičnega rezervnega kolesa.
Oprema je bogata, pa vendar …
Paket opreme titanium je bogat in ima poleg vseh danes pravzaprav samoumevnih »kosov«, še nekaj (športnejših) dodatkov, ki delajo druženje s focusom zelo prijetno. Vseeno mu do popolne opreme še manjka. Med seznamom doplačilne opreme, katere je bilo v testnem focusu za slaba dva evrska tisočaka, smo pogrešali (vsaj še) tempomat.
Dober motor, ni kaj …
Dvolitrski dizelski TDCI v testnem focusu ima 100 kW in 320 Nm navora. Če se je v pred kratkim testiranem c-maxu enak motor dobro obnesel, je tukaj rezultat še boljši. Zaradi manjše mase avta in boljše aerodinamike je namreč še bolj suveren. V vseh vrtljajih vleče odločno, turbo luknjo pod 1.500 v/min občutijo le najbolj občutljivi. Elastičnost je odlična, pospeški zelo dobri, končno hitrost visoka. Zmeraj deluje kultivirano in uglajeno, kar pa ne pomeni, da »dizla« ne gre občasno tudi »navijati«; motor se namreč ne brani tudi visokih vrtljajev. Šeststopenjski ročni menjalnik teče gladko in dovoljuje tudi bolj hitra prestavljanja, je pa res, da so gibi prestavne ročice malenkost dolgi. Prvih pet prestav je krajših, šesta je namenjena varčevanju. Slabihsedem litrov povprečne porabe na testu je ugodnih, čeprav velja poudariti, da je porabo precej lažje zvišati kot opazno znižati.
Peljese odlično …
Že prvi focus se je peljal zelo dobro, po zadnji prenovi se zdi vse le še boljše. Fordovcem je res dobro uspelo združiti udobje in lego na cesti. Volan je zelo natančen in ponuja obilico informacij, kaj se dogaja pod kolesi. Kot že omenjeno, je bilo v testnem focusu moč nastaviti stopnjo pomoči servo ojačitvenega sistema. Na voljo so tri različne stopnje in razlike v delovanju med njimi so opazne. Priporočamo, tudi na testu največkrat izbrano možnost “sport«, ki ponuja največ suverenosti in užitkov, pri čemer dodatna »občutljivost« volana pri višjih hitrostih na avtocesti, ne moti. Ravno prav trdo vzmetenje in skladno nastavljeno podvozje dopušča marsikaj in odpušča pravzaprav vse. K legi prispevajo tudi široke in nizko presečne pnevmatike, ki se vsaj na suhi cesti dobesedno lepijo na podlago. Focus je suveren, odziven in nevtralen tako v kratkih in počasnih kot v dolgih in hitrih ovinkih. Zmeraj ga zlahka usmerimo tja, kamor želimo. Če smo le prehitri, nas opozori s nežnim zdrsom preko prednjih koles. ESP se vmeša pozno, diskretno, a učinkovito. Na mokri cesti je potrebno več previdnosti. Široke pnevmatike takrat namreč niti približno niso dovolj za krotenje obilice navora že v nizkih vrtljajih in kljub zmogljivim zavoram, ki se ne utrudijo, raje vozimo za odtenek bolj zadržano.
Pod črto
Mnenja uporabnikov
10 komentarjev za "Ford Focus 2,0 TDCi Titanium"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Lepo da ima 136 KM in ne 140 kot večina drugih dizelskih motorjev. Se kar nekaj privarčuje pri zavarovanju.
@Zraice če se že gremo osebno… Naj samo povem, da sta bila prav astra in focus v ožjem izboru ko sem kupoval avto. In prav astrin design je podal končno besedo. Vsak ima svoj okus. Sicer je bilo to pred faceliftom focusa. Torej še "star" model a razlika ni tako velika, ker sem sedel tudi že v novem. Ne me narobe razumet. Focus je z faceliftom pridobil ogromno in je dober avto. Vozi se super. Lahko bi bil pa še boljši. Predvsem bencinski 1.6 agregat kot tudi še vedno pravim notranjost. Vsak ima svoj okus.
Zanimiv avtomobil. Opaziti je porast cen tudi pri Fordu. Če primerjamo cene je skoraj enak VWju.
barva oz. to je mišljena ta siva masa ko je gor namazana da ne bi rjavelo
hahah…ja kombi ma tudi osem let na prerjavenje…pa je spodi vse rjavo…..ampak na servisu je ata pokazo, pa so mu rekli da je to garancija da ne nastanejo lukne…in da ni to garancija na to da je rjasta barva