Testi

Ford Focus Karavan 1.6 TDCi 77 kW ECOnetic 99g Titanium – Korektnost

Poraba 5,4 l/100km Največja hitrost 187 km/h Cena 21.130 (akcijska cena) eur
Plusi
  • uglajen motor
  • vozne lastnosti
  • spodobna poraba goriva
Minusi
  • motorna anemičnost v nižjih vrtljajih
  • obilica tipk na armaturni plošči (radio)

Leta 2020 bomo stiskali pesti za naše športnike na poletnih olimpijskih igrah v Tokiu. Na Eurosong poslali zmagovalko resničnostnega pevskega šova, kateri bo glasbo in aranžma napisal Raay. Na predčasnih parlamentarnih volitvah imeli možnost glasovati za pet povsem novih političnih strank. Ter se muzali ob podatku, da bi tudi »nekdaj precej zeleno vozilo«, Ford Focus 1.6 TDCi ECOnetic 99g, že presegalo tisto mejo izpusta CO2, ki jo je pred leti postavila Evropska komisija.

Meje

Evropska unija je namreč že pred dvema letoma postavila meje za povprečne emisije ogljikovega dioksida, katere naj bi se do leta 2020 zmanjšale na vsega 95 g/km pri večini novih avtomobilov. Zatorej so Fordovci brž zaprli svoje strokovnjake v laboratorije ter jim zabičali, da jih bodo spustili na prostost šele takrat, ko jim bo uspelo ustvariti dovolj zelene modele. S pomočjo optimiziranega skupka tehnologij so tako prišli do precej »dietetične« verzijo Focusa, ki se lahko pri (istem) 1,6-litrskem dizelskem agregatu pohvali celo z dvema verzijama, pri katerih emisije ogljikovega dioksida ne presežejo psihološke meje 100 g/km. Ob tem se oslabljena verzija (ki sicer ni bila na tokratnem testu) lahko pohvali s skorajda tako malim izpustom CO2 kot hibridni Auris (88 g/km).

Površni okoljevarstveni dušebrižniki bodo zadovoljèni že ob podatku, da se obe verziji ponašata z normirano porabo, katero bi jima zavidali še Pahorjevi enogrbi kameli. Vsi ostali realisti pa se sprašujemo, koliko so v vsakdanjih voznih razmerah sploh učinkovite izboljšave »dietetičnega« Focusa, pa najsi gre za motorno optimizacijo, izboljšan količnik zračnega upora, nizkokotalne pnevmatike, varčnejša prestavna razmerja ter za (skorajda že povsem samoumeven) sistem Start-Stop. Ali pa so omenjene optimizacije (zopet!) namenjene zgolj in samo pogojem laboratorijskega testa?

3,7 ≠ 5,4

Tretjo generacijo Fordovega Focusa, ki je bil v lanskem letu najbolj prodajan avtomobilski model na zemeljski obli (tudi zaradi rasti na kitajskem trgu), smo v slabih treh letih dodobra spoznali že na naših testih. In ker sem tudi sam v preteklosti že preizkušal karavansko različico z malenkost bolj »umazanim« 1.6 TDCi motorjem, me je sedaj zanimala neposredna primerjava z najnovejšo optimizirano verzijo, ki ima sicer 10 »konjičev« manj, a je hkrati po tovarniških navedbah za pol litra manj požrešna (3,7 l/100km).

Najnovejša (zelena) motorizacija, ki se ponaša z novimi sistemi vbrizga in turbine, je precej vljudna s hrupom in vibracijami. V spodnjih vrtljajih je, podobno kot starejša verzija, zaspan kot koala na evkaliptusu, zaradi česar je potrebno malce več telovadbe s prestavno ročico. A se kasneje zbudi in razživi (najvišja navorska vrednost 270 Nm se razkrije pri 1.750 vrtljajih) in ponuja povsem zadovoljive performanse, brez da bi bilo potrebno trgovskim potnikom, ki se v prostem času igrajo družinske očete, pogledovati k močnejšim agregatom.

Tokratna testna poraba je bila sicer za pol litra manjša, kot pri bolj »umazani« različici s 115 konji, a je bila še vedno za skorajda 50% višja od deklarirane tovarniške! Tako se lahko oglaševani porabi najverjetneje približaš le v zavetju povsem steriliziranega laboratorija, ob pogoju, da je voznik v napol hibernacijskem stanju.

Dietetični režim

K sreči pa se tokratna dieta ni dotaknila samih voznih lastnosti in volanske komunikativnosti, ki so v tem razredu še vedno med boljšimi. Primerjalno pa niso več tako izvrstne, kot so bile pred tremi leti, da ne bo pomote! Novi Golfov Variant deluje na trenutke bolj uravnoteženo.

S podaljšano »zadnjico« je sicer še vedno dovolj prostoren, da pred družinskim dopustom ne bo potrebno varčevati s prtljago kot na nizkocenovnem letu. A je tudi v tem segmentu najbližja konkurenca postala precej bolj dobrodušna, saj zna ponujati celo za več kot 100 litrov več prostora. Pa četudi se le-ta skriva v rezervni gumi, pod tapetami in v kompletu za prvo pomoč …

Poseben dietetični tretma pa je nujno potreben na armaturni plošči, saj se še vedno ponaša s tolikšnim številom gumbov kot v glavni nadzorni sobi jedrske elektrarne. Bližnji facelift k sreči odpravlja kakšnih 50% teh tipk.

Chanometer

Fordov kompaktni bestseller (četudi v predfaceliftani verziji) je še vedno izjemno korekten voz. Gre namreč za avtomobilski model, pri katerem kupec enostavno ne more zgrešiti. Ob tradicionalnih Fordovih akcijskih cenah (trenutno 4.000 evrov nižja cena) pa že posega v tiste sfere, kjer so bili do nedavnega zasidrani zgolj korejski predstavniki.

Še posebej vredna razmisleka je nova »dietetična« verzija, saj je celo za 560 evrov cenejša od starejše 115-konjske. To pa je že razlika, s katero si bomo lahko leta 2020 privoščili kakšnih … 200 litrov goriva.

Več o Focusu pa na Fordovi strani.

Tekst in foto: Chan

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Simpatična motorizacija, ki pa ji v nižjih vrtljajih manjka malce več volje do življenja.
    8
  • Notranjost
    Kdor se je v rani mladosti dodobra naučil igranja na frajtonarico, ne bo imel pretiranih težav z upravljanjem gumbov na armaturni plošči.
    8
  • Opremljenost
    Šele opremski paket Titanium, ki je sicer najbogatejši v ponudbi, ponuja nekatere povsem samoumevne dodatke (tempomat, bluetooth), še vedno pa nekateri manjkajo (tipala za pomoč pri parkiranju zadaj). Asistenčni sistemi zgolj ob doplačilu.
    8
  • Vozne lastnosti
    Še vedno med prepričljivejšimi v tem razredu, čeprav mu konkurenca že diha za ovratnik in celo pod ovratnik.
    9
  • Gospodarnost
    Čeprav je v realnosti tovarniško navedena poraba vsaj toliko oddaljena kot Bratuškova od prihajajočega premierskega stolčka, pa je »dietetičnega« Forda še vedno moč oceniti za dovolj gospodarnega.
    9
  • Zmogljivost
    Tokratna ekološka dieta se k sreči ni preveč poznala pri končnih zmogljivostih. Povsem primerljive verziji s 115 konji.
    7
  • Sklep
    Nova »dietetična« Focusova motorizacija je poskrbela za rahlo shujševalno kuro tudi pri ceni, s čimer dobi pojem »varčevanje« končno svoj smisel.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 21.130 (akcijska cena)
dolžina × širina × višina (mm) 4.556 x 1.823 x 1.505
dovoljena masa vozila (kg) 1.900
emisija CO2 (g/km) 99
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.560
masa praznega vozila (kg) 1.374
medosna razdalja (mm) 2.613
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 187
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 77/105 pri 3.600
največji navor (Nm pri vrt/min) 270 pri 1.750-2.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 11,0
osnovna cena vozila (€) 21.660
pnevmatike 205/55 R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,4
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,3/3,4/3,7
pospešek 0-100 km/h (s) 12,0
prostornina posode za gorivo (l) 53
prostornina prtljažnika (l) 490-1.516
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizel
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Ford Focus Karavan 1.6 TDCi 77 kW ECOnetic 99g Titanium – Korektnost"


svetilnik
9 leta 10 meseci nazaj

Vozne lastnosti… le kateri avtomobil razen mogoče golfa mu v tem razredu diha pod ovratnik???

 
Honda Sporty NSC50R – Fensi šmensi
Fiat Panda 1.3 Multijet 16v Trekking – Za džoging v naravi!