Testi

Ford Ka 1,2 Grand Prix

Poraba 5,5/8,6/6,8 l/100km Največja hitrost 159 km/h Cena 13.100 eur
Plusi
  • vpadljiv zunanji izgled
  • pestra notranjost
  • okretnost
  • oprema
Minusi
  • slaba kakovost nekaterih materialov
  •  visok položaj sedenja za volanom
  • končna cena

Čeprav prvi ka pri nas ni doživel večjega uspeha, je bil v nekaterih evropskih državah, zlasti na otoku, zelo priljubljen avtomobilček. V drugi izdaji je dobil italijansko dušo in s tem izgubil nekaj originalnosti, a se še vedno trudi biti poseben in drugačen. Test.

Vpadljiv in fotogeničen

In na določenih področjih mu to tudi uspeva. Drugačen je, ker je manjši od večine avtomobilov na sploh. Kar je majhno pa se nam velikokrat zdi tudi bolj prikupno, če ne že samo bolj praktično. Med pojave, ki ljudi privlačijo, sodijo gotovo tudi kontrasti in tudi v tem je ka pravi mojster. Majhen odbijač z veliko trepezoidno odprtino za dovod hladnega zraka motorju, majhen pokrov motorja in majhna blatnika z velikima, v hišnem slogu razpotegnjenima žarometoma, na drugi strani pa majhna ritka z velikima zadnjima žarometoma in predrzno velikim strešnim spojlerjem. Vse to pa je lahko, tako kot pri testnem primerku s paketom Grand Prix, potencirano z »odbitimi« barvnimi kombinacijami in vzorci.

Že videna, a z dodatki zelo personalizirana notranjost

Malce manj originalen, a nič manj poseben je ka-jev potniški prostor. Že na pogled ugotovimo, da je armaturna plošča (z manjšimi popravki) prenesena iz Fiatove pande, s čimer ni pravzaprav nič narobe, je pa že videno in ne tako originalno kot pri predhodniku. Zelo fiatovski (v mislih imamo njegove manjše modele) je tudi splošen občutek za volanom – pojavi se občutek cenenosti, ki ga ob dotiku pusti trda plastika ali pa trdo oziroma neprožno delovanje nekaterih stikal. Poleg naštetih podrobnosti, nas je najbolj zmotil visok položaj sedenja, saj je voznikov sedež le omejeno višinsko nastavljiv, pohvaliti pa moramo priročno nameščeno prestavno ročico. Seveda pa ka tudi tu ponuja nekaj individualnosti z masivnim trikrakim volanskim obročem, ki zelo lepo »sede« v roke, s posebnim dizajnom vrha prestavne ročice, z logotipom na sredinski konzoli in nenazadnje z milo rečeno pisanimi barvnimi kombinacijami, ki so le logično nadaljevanje zunanje podobe.

Prostora ni veliko, a ga je moč dobro izkoristiti

Čeprav je registriran za štiri potnike, je Fordov malček idealen za prevoz dveh odraslih oseb, saj je, ob normalni prostornosti na sprednjih sedežih, prostor v drugi vrsti resnično skopo odmerjen. To pa ne pomeni, da je neuporaben, saj lahko na zadnjih sedežih brez težav namestimo tudi dva otroška sedeža. Iz prtljažnika, ki je s karoserijskimi merami v osnovi omejen na 225 litrov, pa lahko s podiranjem naslonjala druge vrste sedežev iztisnemo do 710 litrov prostora.

Bencinski strojček z italijanskim rodovnikom

Pri Fordu so si za svojega malčka od Italijanov sposodili, pravzaprav so od njih kupili, tudi tehniko pod pločevino. Tako si ka s pando deli platformo, poganjajo pa ga tudi nekoliko prirejeni Fiatovi motorji. Tako 1,2-litrski bencinski štirivaljnik z dvoventilsko tehniko, namesto pandinih 44, razvije 51 kilovatov (69 KM) (kot fiat 500) in požene malčka od 0 do 100 kilometrov na uro v dobrih 13 sekundah ter mu omogoča drvenje s hitrostjo do 159 kilometrov na uro. Tako motorizirani ka seveda ni raketa, je pa prijetno poskočen v mestnem prometu, čemur so naklonjena tudi razmerja ročnega petstopenjskega menjalnika. Po drugi stani na avtocesti kmalu postane zelo glasen, zaradi česar bi bila zelo dobrodošla dodatna, šesta prestava.

Rojen za mesto

Glavna in najvažnejša značilnost ka-jevih voznih lastnosti je okretnost, ki jo ta pokaže v mestu. S servom močno ojačan volanski mehanizem omogoča lahkotno manevriranje, le dobrih devet metrov velik obračalni krog in skromne karoserijske mere pa so druge ključne sestavine zmagovalne kombinacije za izkoristek vsake urbane »luknje«. Žal se lahkotnost volanskega mehanizma pri višjih hitrostih prevaja v malce preveč posreden »sistem informiranja« o dogajanjupod kolesi. Kot proti utež temu deluje razmeroma trda nastavitev podvozja, ki preprečuje zibanje karoserije v zavojih, a obenem ni tako trda, da bi pri vožnji čez »ležeče policaje« potnike spravljala v obup.

V opremi je velik del njegove osebnosti

Najmanjši ford je v Sloveniji v osnovi dobavljivz bogato opremo Titanium, ki za 10.650 evrov med drugim vključuje zavorni sistem ABS, štiri varnostne blazine, električni pomik stekel in zunanjih ogrevanih ogledal, centralno zaklepanje z daljinskim upravljanjem, klimatsko napravo, radio s CD predvajalnikom, ki podpira tudi datoteke v zapisu mp3 ter potovalni računalnik. Za paket Grand Prix, ki ka-ja okrasi s kontrastnimi barvami karoserije, karoserijskimi nalepkami, športnim strešnim spojlerjem, kromiranim zaključkom izpušne cevi, 16-palčnimi platišči iz lahke litine, v notranjosti pa s posebnim volanskim obročem, prestavno ročico, ročico parkirne zavore in posebnima tepihoma pa moramo ošteti še slaba dva tisočaka. Naštetemu lahko s spiska dodatne opreme (tako kot pri testnemu) dodamo na primer še samodejno klimatsko napravo in modrozobo napravo za prostoročno telefoniranje, s čemer pri končni ceni kmalu prebijemo mejo 13 tisočakov.

Za konec

Tako kot Fiatova malčka, iz katerih izhaja, je ka idealna izbira za mestno uporabo. S precej razigranim značajem je gotovo bolj poseben in zanimiv od pande, ne dosega pa stilske dovršenosti ponovno oživljene 500-ke. Zato se tudi cenovno uvršča ravno nekje vmes in predstavlja zanimivo in svežo, a čeprav ne ravno cenovnougodno alternativo.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Preverjena mehanika brez presežkov.
    7
  • Notranjost
    Glavni poudarek je na estetiki.
    8
  • Opremljenost
    Z nekaj doplačili bi si v takem avtu težko želeli več.
    8
  • Vozne lastnosti
    Prepriča z okretnostjo, malce manj z občutkom zanesljivosti pri hitrejši vožnji.
    7
  • Gospodarnost
    Ob razmeroma visoki nakupni ceni ponuja sprejemljivo porabo goriva.
    7
  • Zmogljivost
    Ne osupne, a zmore povsem dovolj za mestne naloge.
    7
  • Sklep
    Atraktiven malček s preverjeno tehniko, ki pa se razmeroma visoko ceni.
    7.3

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 12.560
cena testnega vozila (€) 13.100
dolžina × širina × višina (mm) 3.620 × 1.658 1.505
dovoljena masa vozila (kg) 1.320
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/ 2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.242
kompresija (1:) 11,1
masa praznega vozila (kg) 865
medosna razdalja (mm) 2.300
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 159
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 51 (69) pri 5.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 102 pri 3.000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 9,4
pnevmatike 195/50 R E15, 6 J×15*
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,5/8,6/6,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,3/4,4/5,1
pospešek 0-100 km/h (s) 13,1
prostornina posode za gorivo (l) 35
prostornina prtljažnika (l) 225 - 710
število valjev/ventilov 4/8
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 70,9 × 78,9
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

8 komentarjev za "Ford Ka 1,2 Grand Prix"


lovecars¸
15 leta 2 meseci nazaj

super avto. lahko bi bil še kakšen motor z 90km.

sašo5
15 leta 2 meseci nazaj

naspram predhodnika – lepotec (v tem segmentu za moje pojme zmaguje twingo)

colecutter
15 leta 3 meseci nazaj

Se mi zdi, da bo tole bolj za punce…

15 leta 3 meseci nazaj

cruiser , se strinjam obup od obupa, ampak kompakten avtek…skakanje na ležečih potrjeno , 🙂

dct
15 leta 3 meseci nazaj

Haha! Ležeči, kot rečeno, res niso problem. 🙂

 
Citroën Berlingo 1,6 HDi Multispace (7 sedežev)
Mazda3 MPS (2010)