Šminka zunaj …
Kuga deluje simpatično, skladno in prepričuje z dinamično zasnovo – tokrat preizkušeni model s specifično doplačilno opremo pa z mnogimi detajli privlači dodatne poglede. Spregledati ni moč 19 palcev velikih platišč iz aluminijeve litine, črnini vozila se smelo podajo zatemnjena bočna stekla, atraktiven je zadek z difuzorjem z dvema izpušnima cevema, črnino pa simbiotično prekinjajo mnogi kontrastni, svetleči kromirani dodatki.
Dotik posebnosti v kabini …
Opremski paket Individual pomeni več pozornosti pri oblikovanju sedežev – te dodatno zaznamuje prevladujoči črnini kontrastno bela črta šivov ter drugi, v občutljivo, svetlečo belo barvo odeti deli – predvsem na vratih in sredinski konzoli. Notranjost je sicer premišljeno zasnovana, instrumentna plošča pregledna, sredinska konzola urejena, ergonomija upravljanja pa ustrezna – izjema je le prezapleten sistem navigacije, del zmogljivega multimedijskega paketa, z ekranom nekam podpovprečne berljivosti. Neergonomsko je tudi na vrhu konzole nameščen gumb za zagon motorja.
Z usnjem prekriti športni sedeži spredaj so udobni, z vrsto nastavitev, a tam višjeraslim in ne, ker bi jim primanjkovalo prostora, vseeno ni najlaže poiskati udobni položaj za vožnjo, kar preseneča. Zadaj je prostora morda še več kot spredaj, vsekakor pa v razrednem povprečju – dolgine morda lahko zmoti kratko naslonjalo sicer prijetno oblazinjene klopi. Prtljažnik ni med večjimi, pohvalno je, da je drobnarije moč pospraviti v številne predalčke v dnu, hvalimo tudi dvojno odpiranje prtljažnih vrat in enostaven sistem odmika prtljažnega roloja. Če potrebujemo več prostora, je moč prostornino povečati s tretjinskim podiranjem klopi.
Izbrani materiali so primerni, izdelava je zgledna, pohvale je vredno, da v vozilu ne primanjkuje odlagalnih površin.
Težko je več …
Paket dodatkov Individual vključuje usnjene, ogrevane športne sedeže, mizici na hrbtni strani sprednjih sedežev, naslona za roko spredaj in zadaj, posebne tepihe, dodatne ploščice na pragovih, strešne sani, zatemnjena stekla, aluminijaste stopalke, 19-palčna platišča in pnevmatike. Ob najbogatejšem paketu opreme Titanium z nekaj doplačili, kot so multimedijski sistem z MP3-predvajalnikom, osmimi zvočniki in priključkoma USB in iPod ter modrozobo podporo, ogrevanim sprednjim steklom, parkirnimi tipali spredaj in zadaj je težko najti še kaj, kar bi voznik, ali potniki res pogrešili.
Najmočnejši dizel blesti, samodejni menjalnik Durashift niti ne …
Najzmogljivejši turbodizelski motor v ponudbi je zelo dobra izbira za kugo. Vžiga hipno, v prostem teku pa tudi pod polno obremenitvijo teče kultivirano, je dobro odziven, ponuja zgledne pospeške, visoko končno hitrost ter dobro elastičnost. Kar nekaj iskrivosti mu vzame šeststopenjski dvosklopkovni menjalnik, ki večinoma kar dobro »najde« pravo prestavo in prestavlja mehko, a vsaj občasno se zdi, da pretika pre-lenobno, pogosto nerazumljivo sili motor v visoke vrtljaje, ko to ni potrebno, na trenutke je pri speljevanju grob in pri parkiranju nenatančen, obenem pa terja skoraj za liter več pri porabi. Menjalniku sicer lahko vzamemo primat ter pretikamo ročno, kar je priporočljivo predvsem na terenu, ali ob zelo dinamični vožnji. Poraba je pričakovana, ne zares ugodna, težko kdaj pod »šest na sto«, večkrat blizu »deset na sto«, testno povprečje pa jo je »ustavilo« pri 8,8 litra na 100 kilometrov.
Veliko dinamike in ne dosti manj udobja
Modni SUV se odlično znajde tako v mestni džungli kot na odprti, tudi ovinkasti cesti. Čeprav v prvem okolju kdaj trpi okretnost – rajdni krog ni najmanjši – se oddolži z odlično lego na cesti in suverenostjo v vožnji, saj so nagibanja minimalna, volan komunikativen, zadek pa ubogljiv in le zelo redko »gre po svoje«. Nizkopresečne pnevmatike zagotavljajo velike hitrosti v ovinkih, a včasih le povprečno smerno stabilnost in ob dobro uigranem podvozju le neopazno zmanjšujejo sicer zgledno mehkobo blažilnikov. Samodejno priklopljivi štirikolesni pogon s pomočjo Haldex sklopke prenaša (sprva) vso moč na sprednji kolesni par, ob izgubi oprijema do 50 odstotkov moči prenese še na zadnji kolesi. Na cestah delovanja pogona praktično ne opazimo, na lažjih terenih pa smo zaradi njega precej suvereni in nas vsak strm, razdrapan kolovoz le ne ustavi. Za kaj več predvsem na račun cestnih pnevmatik in nizke oddaljenosti od tal (upravičeno) pa kuga, sploh testna, ni nared.
Pod črto
Avto je všečen, odlično opremljen, zelo dobrih voznih lastnosti, zmogljivega motorja in pričakovane prostornosti. Štirikolesni pogon doda suverenost na lažjih terenih in na sneženih cestah, le samodejni menjalnik ne paše povsem »v sliko«, saj prednosti ne odtehtajo slabosti. S slabimi 38.000 evri pa testna kuga ni več vsakemu dosegljiv modni SUV, ali bolje, s ceno sega v področje, kjer premijska konkurenca obvladuje trg, zato so kupci takšnega vozila redki.
Mnenja uporabnikov
9 komentarjev za "Ford Kuga 2,0 TDCi 4×4 Durashift Titanium Individual"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Navigacija je bolj revne sorte – če sploh. Na sliki opazim Sonyjev mp3 radio. Druga pomanjkljivost je odsotnost xenonskih žarometov. Avtomobil za to ceno bi jih moral imeti.
Men osebno zelo všečen avtomobil, sorodniki ga imajo že kako leto pa pol naredil že kar nekaj km pa smo se mal pogovarjal so rekli, da nimajo nikakih pripomb, dobro kakšna malenkost se že najde drugače je njihov z ročnim menjalnikom. Mislim, da med konkurenco ne zaostaja v nobeni kategoriji.
LP
@ma_hi: Ja seveda, po vseh standardih je isto sranje kot Kuga, ti pa take pokaš. Country se na terenu zaradi odmika od tal, robustnosti in okretnosti po terenu verjetno znajde bolj od večine današnjih SUV-ov. Drugače pa lep razgiban SUV, mogoče izjema res tisti zadnji difuzor. Škoda, da ne ponuja več prostora za višje potnike (zadaj), ker bi bila zelo zanimiva alternativa Tiguanu, sploh iz finančnega vidika (malo cenejših različic).
Tiguan pa res ni SUV, oziroma vizualno ne izgleda kot SUV. Je bolj privzdignjen Golf, kot je že bil včasih Golf Country ali kako so mu že rekli.
lepši kod tiguan