Testi

Ford Ranger 3.2 TDCi Wildtrak – Lepota po ameriško

Poraba 11,6 l/100km Največja hitrost 175 km/h Cena 36.870 eur
Plusi
  • Mišičast izgled
  • Počutje v kabini
  • Terenske zmogljivosti
  • Obilica navora
  • Veliko prostora tudi na zadnji klopi
  • Paket opreme Wildtrak
Minusi
  • Menjalnik
  • Prelep za delovno vozilo
  • Kesonski rolo je neroden in zahteva veliko moči
  • Majhen informacijski zaslon
  • Celoletne pnevmatike

Z novo generacijo je Ranger naredil ogromen preskok, tako v varnostnem kot tudi v uporabnem smislu. Z nosilnostjo do 1.200 kilogramov in z možnostjo vleke kar 3.350 kilogramov je prava pošast. V veliki meri je za to zaslužen 3,2-litrski turbodizelski agregat, ki razpolaga s kar 470 Nm navora. Poleg tega so mu na Euro NCAP testu podelili še vseh 5 zvezdic. Papirnate specifikacije so tako več kot prepričljive, vprašanje je le ali se enako dobro odreže tudi kot splošno uporabno vozilo?

Samozavesten

Z modnimi karoserijskimi dodatki v opremi Wildtrak je pravi zapeljivec, ki bolj spominja na vozilo, ki nekaj pove o vašem življenjskem slogu, kot na delovnega konja. Z več kot petimi metri dolžine in skoraj dvemi metri širine je na cesti pravi velikan, ki poskrbi za zaskrbljene poglede v vzvratno ogledalo. Visok položaj sedenja, mišičast izgled in velikost dvignejo raven ega na nevarno visoko raven. Tako je Ranger avto za ”prave” moške, ki bodo znali krotiti njegov zunanji izgled.

A njegova velikost je za običajnega uporabnika bolj slabost kakor prednost. Še posebej se to izkaže v mestih, ozkih ulicah ali utesnjenih parkiriščih. Enostavno prevelik je, da bi z lahkoto našel primeren parkirni prostor pred trgovino, in enostavno preširok za vožnjo po prostranih ozkih cestah.

Notranjost, kot se šika

Usnjeni sedeži, samodejna klimatska naprava, multimedijska enota, ogrevanje sedežev in vetrobranskega stekla in še bi lahko našteval. Tudi mene je presenetil širok nabor dodatne opreme, ki jo premore Ranger Wildtrak. Voznikov sedež je udoben in električno prilagodljiv v vse mogoče smeri. Prostora je ogromno. Tako spredaj kot tudi zadaj se sedi udobno in brez premišljevanja, kam bi pospravil noge. Preglednost nazaj je s pomočjo ogromnih stranskih ogledal odlična in celo boljša kot v marsikaterem osebnem vozilu. Kamera za vzvratno vožnjo je le pika na i, ki olajša vožnjo vzvratno tudi tistim, ki je niso preveč vešči.

Počutje v kabini je vse prej kot tisto v delovnem vozilu. Nikakor si nisem predstavljal, da bi v njej sedel nekdo, ki dela na gradbišču ali v gozdu. Je preveč lepa in preveč šik, da bi jo umazal z blatom, prahom in ostalo svinjarijo, ki gre skupaj z ”umazanimi” službami.

Predmet pogovora …

… je zagotovo turbodizelski agregat. Vozniku je na voljo sprejemljivih 147 kilovatov in skoraj kamionskih 470 Nm navora. Ravno zaradi tega je vožnja zabavna in vse prej kot počasna. Ne mara priganjanja v visoke obrate, vendar tega niti ne potrebuje. Z izbranim štirikolesnim pogonom in obilico navora prileze na vsak, še tako strm klanec. Seveda ob primerni obutvi, kajti testni Ranger je imel nataknjene celoletne pnevmatike, ki so slab kompomis. Zasluži si set letnih in zimskih pnevmatik, ki bodo še povečale njegovo uporabnost in sposobnosti.

Velik minus pripišem menjalniku, ki je nenatančen in potrebuje veliko mero zbranosti za pravilno prestavljanje. Lahko bi dodal, da menjalnik daje kamionski občutek zaradi svojih dolgih in nenatančnih hodov ročice.

2H, 4H ali 4L

V osnovi je Ranger gnan samo na zadnji par koles, vendar je izbira pogona sila preprosta. Zavrtimo gumb na želeno izbiro in v trenutku nam je na voljo štirikolesni pogon. Prehod med različnimi pogoni je nemoteč in neopazen. Ranger ima tudi  možnost preklopa na reduktorski 4×4, ki je primeren za enostavno premagovanje najzahtevnejših ovir.

Ford Ranger Wildtrak je odlično vsestransko vozilo za tiste, ki potrebujejo velik keson in terenske sposobnosti. Z mišičastim izgledom, odlično notranjostjo in prilagodljivim pogonom za njim radi pogledajo tudi tisti, ki jim pick-up stil sicer ne ustreza. Največjo pomanjkljivost je zame predstavljal le menjalnik, toda Ranger je kljub temu dokazal, da je prava izbira v svojem razredu.

Več na uradni strani.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Svetla točka je dizelski agregat, ki prepriča s svojo močjo in predvsem navorom. Žal je 6-stopenjski menjalnik podpovprečen. Je nenatančen in pokvari užitek med samo vožnjo.
    8
  • Notranjost
    Udobna namestitev za voznika in tudi za ostale sopotnike. Prostora na zadnji klopi je dovolj celo za višjerasle. K temu pripomore tudi višji položaj vozila. Kljub velikosti je vidljivost skozi stranska ogledala odlična.
    9
  • Opremljenost
    Paket Wildtrak ponuja ogromno serijske opreme. Usnje je lahko za nekoga minus, vendar je zaradi lažjega čiščenja primerno in dobrodošlo. V veliko pomoč je tudi kamera zadaj in parkirni senzorji. Tudi gretje vetrobranskega stekla pride prav v mrzlih zimskih dneh.
    9
  • Vozne lastnosti
    Odlične terenske sposobnosti v kombinaciji z obilico navora in štirikolesnim pogonom. Zaradi velikosti je seveda težje manevriranje po vsakodnevnih opravkih v mestu. Kot je pričakovati, ima raje makedamske poti in klance kot asfalt, vendar se tudi tam obnese zadovoljivo.
    8
  • Gospodarnost
    Za tip vozila, njegovo velikost, opremljenost in izbiro motorja je končna cena za komplet ugodna. Tudi dizelski agregat je kljub porabi okoli desetih litrov primeren za karakteristike vozila. Problem je le omejen krog kupcev, ki tako vozilo potrebujejo.
    7
  • Zmogljivost
    Mogoče se sliši dvesto "konjev" veliko, toda v tem primeru jih je ravno prav, da je Ranger še dovolj poskočen. Prednost je tudi obilica navora, ki ga dodobra izkoristi v strmih klancih.
    8
  • Sklep
    S svojo velikostjo in atraktivnim izgledom je pridobil kar nekaj simpatij. Z odličnim dizelskim agregatom in štirikolesnim pogonom lahko premaga marsikateri še tako zahteven klanec. Nikakor pa si Rangerja Wildtrak ne predstavljam kot delovno vozilo. Je enostavno prelep, da bi v keson naložil pesek ali nekaj "žakljev" cementa.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 36.870
dolžina × širina × višina (mm) 5.351 x 1.850 x 1.815
dovoljena masa vozila (kg) 3.200
emisija CO2 (g/km) 249
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 3.198
masa praznega vozila (kg) 2.181
medosna razdalja (mm) 3.220
menjalnik/pogon ročni/zadaj ali 4x4
največja hitrost (km/h) 175
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 147 (200) pri 3.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 470 pri 1.500 - 2.750
namestitev motorja spredaj vzdolžno
napake med testom Brez napak.
obračalni krog (m) 12,4
osnovna cena vozila (€) 20.880
pnevmatike 265/60 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 11,6
poraba goriva po ECE (l/100 km) 12,0/8,1/9,5
pospešek 0-100 km/h (s) 10,3
prostornina posode za gorivo (l) 60
prostornina prtljažnika (l) 1.613 x 1.560 x 511
število valjev/ventilov 5/20
vrsta motorja turbodizelski
zavore spredaj/zadaj kolutne (prisilno hlajene)/bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Ford Ranger 3.2 TDCi Wildtrak – Lepota po ameriško"


mrtwelvetrees
11 leta 5 meseci nazaj

“Čemu pa bi služil večji zaslon?” to je en razlog zakaj jaz ne kupim Forda, ker me to ZELO moti.

enaguma
11 leta 5 meseci nazaj

prelep za delovno vozilo je pod minus; a če bi biu grd bi pa to dal pod plus? 😀

gasolinedream
11 leta 5 meseci nazaj

Čemu pa bi služil večji zaslon?

evilfury
11 leta 5 meseci nazaj

Kaj fordu ni jasno da daje tako majhne zaslone za navigacijo… še moj telefon ma večji zaslon kot tole…

 
Kia pro_ceed 1.4 CVVT LX Vision – Drugi
Nissan Note 1.2 Acenta Look – Šlager