Testi

Hyundai i20 1,2 CVVT Dynamic – Siva miš, ti loviš!

Poraba 6,1 l/100km Največja hitrost 168 km/h Cena 12.330 eur
Plusi
  • nerazburljiva oblika
  • spodobna ergonomija
  • pregledni merilniki
  • uravnoteženo podvozje
Minusi
  • nerazburljiva oblika
  • glasnost pri avtocestnih hitrostih
  • občutljivost na bočni veter
  • delovanje samodejnosti klimatske naprave
  • odmaknjenost in neosvetljenost tipke potovalnega računalnika

Nekako tako se je v zadnjih treh letih znalo slišati za malim Hyundajevim mestnim modelom i20. Sicer povsem korekten predstavnik svojega razreda, je več ali manj (ne)uspešno lovil svojo, pretežno evropsko konkurenco. Časi Getza, pri katerem si dobil občutek, da se Hyundai s ceno malce heca, pa so že tudi davno minili. Korejci pa so medtem ugotovili, da bi za uspešnejši preboj potrebovali poleg korektnosti tudi mikavnejšo obliko.

Ko se Corsa zabije v zadek …

Sicer je treba priznati, da je bil i20 pred osvežitvijo zelo spodobno oblikovan izdelek, ki se mu nikakor ni bilo potrebno sramovati pred najbližjo konkurenco. A njegovi zunanjosti je morda manjkala kakšna drznejša linija, ki bi ga naredila bolj poželjivega. Modernistična dizajnerska linija, ki bi ga vsaj malce oddaljila od rahle dolgočasnosti ter približala sferam opojnejše sladostrastnosti. Oziroma, da se kolikor toliko približa kakšnim damskim oblikovnim fantazijam, v obliki Peugeotove 208-ce. Ter se oddalji od tistega nivoja, kjer kraljuje … Škodina Fabia.

In tako je prišel čas, da siva miška (ne Molkova!) doživi manjšo prenovo. Da poskuša uloviti vsaj najnovejšo … khm … Kio Rio. Pred osvežitvijo je tako Hyundajev malček deloval, kot da bi se Oplova Corsa zaletela v zadek Hyundaja i30 prve generacije. Po osvežitvi pa deluje, kot da bi se Oplova Corsa zaletela v zadek Hyundaja i30 … druge generacije. A vendarle, bo to dovolj, da i20 ne bo še vedno edini izbor le nepretencioznim, racionalnim voznikom, ki jim avto pomeni le prevoz od točke A do točke B? Namesto, da bi iskali vmes še točko G?

Prstki so navdušeni

Avtomobilski »poznavalci« menda v sekundi in pol ugotovijo, če bi znal biti dotični model avta dovolj kvaliteten. Ostro oko se najprej ustavi na njegovi znački, velik vpliv ima menda tudi barva karoserije. Potem dvakrat nežno brcnejo v sprednjo desno gumo ter pričnejo z obveznim »šlatanjem« notranjosti. Hyundajev i20 bi jih znal malce presenetiti, saj so bistroumni Korejci trde plastične oplate premazali s posebno snovjo, ki poskrbi za gumiran občutek ob tipanju armaturne plošče. Prebrisano!

Kljub prenovi se še vedno ni moč otresti rahlo cenenemu splošnemu občutku, a je ergonomija povsem spodobna. Sprednji sedeži so dovolj trdi in zadovoljivo oprijemljivi, da bodo tudi na daljših poteh povšeči veliki večini voznikov. Prenova je sicer prinesla osvetlitev notranjih upravljal z »volkswagnovsko« modrino, pri najbogatejšem paketu opreme, katerega sicer testni avto ni bil deležen, možnost razvajanja ob brezstičnosti ključa in zadenjski kameri. Prenova pa je končno prinesla tudi (hvala Hyundajevim bogovom!) serijski ESP.

Who cares?*

S »faceliftom« je bil i20 deležen tudi rahle osvežitve pod motornim pokrovom. Dodatnih sedem konjev je pridobil najmanjši motor v ponudbi, 1.2 Hyundajev Kappa motor lahke aluminijaste gradnje, ki je morda še najprimernejša (cenovna) opcija v malem Hyundaju. Prestavno razmerje je sicer preračunano dokaj na kratko, kar doprinese pri avtocestnih vožnjah v peti prestavi že dokaj visoke vrtljaje (okrog 3.700 vrt./min.). Ter posledično (pre)glasen hrup motorja. Šesta prestava pa bi še kako pripomogla k temu, da bi se kolikor toliko lahko približali tovarniško navedeni porabi, s katero se Korejci tako radi pohvalijo.

Spodobne vozne lastnosti, ki so menda po prenovi še izboljšane, je sicer težko primerjati s kakšno Fordovo Fiesto. Za kaj takega bi morali pri Hyundaju še vsaj za manjši odtenek dodelati podvozje. A se kljub temu izkaže za zelo uravnoteženo, cestne neravnine potnikov ne spravljajo v jok, konec koncev pa je tudi volanski mehanizem bolj komunikativen kot pri Renault Cliu.

Ampak, potrebno se je resno vprašati – mar povprečnega kupca Hyundaja i20 to sploh zanima?

Chanometer

Siva Hyundajeva miška je s prenovo dobila vsaj toliko zagona, da se lahko v določeni meri dokaj enakovredno meri z najbližjo konkurenco. Sicer je potrebno pozabiti na kakšno oblikovno avantgardnost, katera je sicer lahko na primer v germanofilskem okolju tudi predmet posmeha. Odreči se je potrebno pretirani tehnični inovativnosti, ki pa lahko kaj hitro prinese preživljanje dragocenega prostega časa, namesto z lastnim otrokom, z najljubšim serviserjem ter bolj detajlno poznavanje turbinskih podložk ter napenjalcev verig. In nenazadnje je potrebno pozabiti tudi na, še donedavno povsem samoumevno, korejsko cenovno perverznost, ki pa tudi ni doprinesla k pretiranemu »ugledu« voznika med najbližjimi malomeščanskimi sosedi.

A lastnik novega i20 bo zadovoljen ob trojnem petletnem jamstvu (splošno jamstvo brez omejitve kilometrov, mobilna asistenca ter brezplačni preventivni servisni pregledi), kar spada pri vseh evropskih proizvajalcih še vedno pod rubriko Znanstvena fantastika. Ter zavestjo, da se v kriznih časih obnaša definitivno bolj racionalno od marsikaterega sonarodnjaka, ki medtem, ko prešteva zadnje cente za odhod v bližnjo trgovina Jager, željno vzdihuje ob oglasih rabljenih Audijev na avto.net.

* Koga briga? (angl.)

Več o Hyundaju I20 na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Voznik, vajen sodobnih prisilno polnjenih turbobencinarjev, se bo ob osnovni i20 motorizaciji počutil rahlo »amputiran«. Deloma ga bo v dobro voljo spravil mehak in dokaj natančen petstopenjski menjalnik.
    7
  • Notranjost
    Rahlo dolgočasno črnino notranjosti poživijo ponaredki aluminija ter modra osvetlitev. In, ne, ne govorim o Volkswagnu …
    7
  • Opremljenost
    Srednji paket opreme Dynamic ponuja vse tisto, kar se dandanes pričakuje v razredu majhnih mestnih avtomobilov – nič več in nič manj.
    7
  • Vozne lastnosti
    Spodobna kombinacija udobnosti in dovoljšnje trdosti. Preseneti dokaj komunikativen volan.
    8
  • Gospodarnost
    V upanju na kakšen konkretnejši »korejski« popust, saj i20 ni več hecno (pre)poceni.
    7
  • Zmogljivost
    Ob polno naloženem avtomobilu na kakšnem daljšem avtocestnem vzponu se bodo na voznikovem čelu pojavile potne srage, členki prstov, ki oprijemljejo volan, pa postali beli, ko bo v tretji prestavi tiščal plin do konca.
    6
  • Sklep
    Racionalen nakup, pred katerim pa mož ne sme pokazati ženi Peugeotovih, Citroenovih ter celo Kijinih katalogov. Svojim najstniškim sinovom pa naj pred nakupom nalepi v sobi poster z različico WRC.
    7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 12.330
dolžina × širina × višina (mm) 3.995 x 1.710 x 1.490
dovoljena masa vozila (kg) 1.515
emisija CO2 (g/km) 109
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 5/12/5
gibna prostornina (cm3) 1.248
masa praznega vozila (kg) 1.045
medosna razdalja (mm) 2.525
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni / spredaj
največja hitrost (km/h) 168
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 62,5 / 85 pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 120,7 pri 4.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
osnovna cena vozila (€) 11.990
pnevmatike 185/60 R15
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,6/4,1/4,7
pospešek 0-100 km/h (s) 12,9
prostornina posode za gorivo (l) 45
prostornina prtljažnika (l) 295
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
zavore spredaj/zadaj kolutne / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Audi A3 2.0 TDI Ambition – Kraljeva vrnitev
Seat Altea XL Style 1.6 TDI – Pričakovanje