Testi

Hyundai i20 1,4 CVVT Style

Poraba 6,0/9,8/8,5 l/100km Največja hitrost 180 km/h Cena 12.661 eur
Plusi
  •  serijska oprema
  • oblika volanskega obroča
  • živahne barvne kombinacije v notranjosti
  • kakovost končne izdelave
Minusi
  • kakovost določenih materialov
  •  poraba
  • položaj potovalnega računalnika
  • ni tempomata (niti med dodatno opremo)

Hyundai je že z getzom odkril recept, ki ustreza okusu evropskih kupcev. Sedaj pa je korejski proizvajalec, ki si tudi z drugimi modeli zelo uspešno utira pot na stari celini, še malce začinil prvotni recept in ustvaril i20. Test.

Vse bolj evropska zunanjost

Ker so si pri Hyundaiju najbolj želeli, da bi njihov novi malček zlezel pod kožo evropskim kupcem, so ga zasnovali in oblikovali na evropskih tleh. Nastal je sicer všečen avtomobil skladnih linij, ki pa nima posebnih oblikovnih značilnosti, s katerimi bi izstopal. Zato se zdi, da so se pri oblikovanju i20 zgledovali po uspešnemu getzu in se namesto za revolucijo odločili za evolucijo. Kljub oblikovni zadržanosti pa se lahko korejski malček zlasti s pomočjo trendovske bele barve in platišč iz lahke litine zelo samozavestno postavi ob bok bolj renomirani evropski in japonski konkurenci.

Veliko boljši, a še vedno malce plastičen

Kot rečeno, se je že getz spogledoval z okusom povprečnega evropskega kupca, i20 pa je šel še korak dlje tudi v notranjosti. Za zelo pozitiven prvi vtis poskrbijo dekorativni elementi z videzom aluminija na armaturni plošči ter sicer doplačljiva modro črna kombinacija tkanine na sedežih in vratnih oblogah. Sama oblika armaturne plošče ne zmore vzbuditi posebnih čustev, se pa zato prikupi z berljivimi merilniki in logično postavitvijo gumbov in stikal. Malce nenavadna je kombinacija rdeče osvetlitve merilnikov ter oranžne v prikazovalnikih, ki se sicer ne “tepeta”, nista pa niti ravno skladni. Kljub solidnemu izgledu, si manjšo kritiko zaslužijo določeni materiali, ki so še vedno eksplicitno plastični (zlasti tisti z videzom kovine). Sprednja sedeža z izdatno nastavljivostjo omogočata ugoden položaj sedenja in ponujata (slogu avtomobila primerno) dovolj bočne opore. V drugi vrsti lahko do 185 centimetrov visokim potnikom kmalu zmanjka prostora za kolena, še višje rasli pa bodo potovali s sklonjeno glavo. Prtljažni prostor se z 295 litri prostornine uvršča v razredno povprečje, povprečnaje tudi njegov prilagodljivost, ki sicer prinaša skupno 1.060 litrov tovornega prostora, ne pa tudipovsem ravnega dna. Soliden motor in dober menjalnik

Za pogon testnega i20 je skrbel 1,4-litrski bencinski motor, ki razvije 74 kilovatov oziroma 101 “konjič”. Gre za značilnega predstavnika majhnih agregatov s štiriventilsko tehniko, ki postanejo bolj živahni šele nad 5.000 vrtljaji. Ne moremo sicer trditi, da je pri nizkih vrtljajih povsem mrtev, je pa vsekakor precej zaspan. Med šibkejše točke Hyundaijevih avtomobilov so se včasih uvrščali nenatančni in mnogokrat zatikajoči se menjalniki. Pri i20 na srečo ni več tako, saj njegov ročni petstopenjski menjalnik postreže z zadovoljivo natančnim mehanizmom, ki omogoča tudi prijetno mehko pretikanje. Sicer to še vedno ni vrhunski izdelek, a v primerjavi s predhodniki je napredek očiten. Malce več skromnosti pa bi pričakovali pri povprečni porabi goriva, ki je na testu dosegla 8,5 litra na 100 prevoženih kilometrov.

Ne pretrd, ne premehek

Pri nastavitvi podvozja svojega malčka so pri Hyundaiju ubrali nekakšno sprednjo pot. Njegovo vzmetenje je namreč dovolj mehko, da zadovoljivo blaži udarce pri vožnji čez neravnine, obenem pa tudi dovolj čvrsto, da ne dovoli neprijetnega zibanja karoserije pri hitrejši vožnji. S servo ojačevalnikom močno podprti volanski mehanizem se dobro izkaže v mestu, saj je sukanje volanskega obroča prijetno lahko in omogoča enostavne manevre. Njegovo delovanje pa ni tako prepričljivo na odprtih cestah, kjer pri večjih hitrostih skopari s povratnimi informacijami.

Ostane le še peščica doplačil

Za tiste, ki imajo radi bogato opremljen avtomobil in se ne želijo preveč ukvarjati z doplačili, bo prava izbira ravno paket Style, ki med drugim vključuje zavorni sistem ABS, elektronski sistem za nadzor stabilnosti ESP, štiri varnostne blazine in varnostni zavesi, električni pomik stekel spredaj in zadaj, električni pomik zunanjih ogledal, potovalni računalnik, avtoradio s CD predvajalnikom, ki podpira tudi datoteke v zapisu mp3, priključka AUX in USB za zunanje predvajalnike glasbe, z usnjem prevlečena volanski obroč in prestavno ročico, samodejno klimatsko napravo, alarmno napravo in 15-palčna platišča iz lahke litine. Tako na spisku dodatne opreme ostane le še peščica dodatkov kot so samodejni menjalnik, dvobarvno ali usnjeno oblazinjenje, strešno okno in tipala za pomoč pri parkiranju zadaj.

Za konec

Čeprav na prvi pogled morda ni tako očitno, kmalu ugotovimo, da je i20 precej napredoval v primerjavi s simpatičnim, a že priletnim getzom. Pravzaprav ponuja vse to, kar je ponujal že njegov starejši bratec, le da to počne na nekoliko bolj resen oziroma bolj odrasel način. Tekmece napada z vse bolj evropskim izgledom, bogato opremoter ssicer ne več tako zelo ugodno, a še vedno konkurenčno ceno.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Soliden motor in precej izboljšan menjalnik.
    7
  • Notranjost
    Prostorna in sodobno oblikovana, zmoti le kakovost določenih materialov.
    7
  • Opremljenost
    Pri bogati zelo bogati opremi pogrešamo tempomat (tudi pri dolačilih).
    8
  • Vozne lastnosti
    Zadovolji povprečnega nezahtevnega uporabnika.
    7
  • Gospodarnost
    Ob ugodni nakupni ceni zmoti razmeroma visoka poraba goriva.
    7
  • Zmogljivost
    Dovolj za vsakodenevno uporabo.
    7
  • Sklep
    Soliden avtomobil, ki diha za ovratnik uveljavljenim konkurentom.
    7.2

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 12.490
cena testnega vozila (€) 12.661
dolžina × širina × višina (mm) 3.940 × 1.710  1.490
dovoljena masa vozila (kg) 1.565
garancija (splošna/prerjavenje) 3 leta ali 100.000 km/10 let
gibna prostornina (cm3) 1.396
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 1.125
medosna razdalja (mm) 2.525
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 180
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 74 (101) pri 5.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 137 pri 4.200
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,4
pnevmatike 185/60 R 15, 5,5 J×15
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,0/9,8/8,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,7/7,2/5,6
pospešek 0-100 km/h (s) 11,6
prostornina posode za gorivo (l) 45
prostornina prtljažnika (l) 295 - 1.060
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 77,0 × 75,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

18 komentarjev za "Hyundai i20 1,4 CVVT Style"


dct
15 leta 9 meseci nazaj

Sedeži so čvrsti, a ne bi rekel, da so pretrdi. Na daljših vožnjah so trši sedeži načeloma še bolj udobni.

E91
15 leta 9 meseci nazaj

Jest bi samo prašu če mi lahko poveste kakši so se vam zdeli sedeži? Meni so se zdeli obupno trdi napram tistim v getzu. Kot da bi sedel na kakšni klopci v parku. Sicer sem z njim naredil samo 10km, zato me zanima na kakšni daljši vožnji kako se obnesejo. Drugače pa glede samega avtomobila, če bi sedaj menjal getza bi se sigurno odločil za i20. Še vedno dobiš precej več za dokaj ugodno ceno. Morem rečt, da Hyundai/Kia zadnje čase res presenečata s super avti.

Templar
15 leta 9 meseci nazaj

Res ne vem kje in kako se vi vozite ampak jaz imam do nekje pol litra več od normirane kombinirane porabe(kar ustreza režimu vožnje ki ga delam) pa še to s prižgano klimo. Pa to niso podatki iz potovalnega računalnika…

dct
15 leta 9 meseci nazaj

Skoraj nihče ne uspe doseči normirane porabe, ki je izmerjena praktično v laboratorijskih pogojih. Pri novinarskih testih so možna določena odstopanja navzgor, ker se preizkuša avto v vseh pogojih. Normiorana poraba v praksi pomeni najmanj, kolikor lahko avto porabi. Ljudje, s katerimi imam jaz opravka, imajo vsi višjo porabo od normirane (ne govorim o novinarjih). Naj ti dam primer: meni je honda civic 1,8 na testu porabil 8,3 litra in lahko bi ga brez težav spravil pod 8 in to se mi ne zdi veliko. Tudi i20 bi brez težav spravil pod 8, ampak še vedno je to relativno veliko. Vse avte vozim-o na podoben način in se trudimo dobit čimbolj realno sliko.

Templar
15 leta 10 meseci nazaj

@DCT
Nekak preveč očitno je da ljudje dosegajo normirane vrednosti porabe na praktično vseh avtomobilih, če jih vozijo v skladu s predpisi, zdravo pametjo in vzamejo okvir kritično oceno testnega kroga(mestna, primestna kombinirana), ki so ga naredili oz. relacij, ki jih delajo. Tistim, ki avtomobile testirajo za te teste po pravilu to NE uspe v 99% primerih. Zakaj je temu tako?

 
Peugeot 107 1.0 Style
Citroen C3 1,4 16v Start&stop Airdream