Testi

Hyundai ix35 2.0 CRDi HP 4WD Avt. Premium

Poraba 6,8/8,6/10,8 l/100km Največja hitrost 195 km/h Cena 32.490 eur
Plusi
  • motor
  • menjalnik
  • splošna uporabnost notranjosti
  • popolnost opremljenosti
  • svetilnost žarometov (halogen)
  • cena glede na konkurenco
  • poraba goriva glede na zmogljivosti
Minusi
  • zunanji ogledali z velikim »slepim« zornim kotom
  • razsvetljava za osrednji zaslon in armaturno ploščo se uravnavata ločeno
  • ni tipal za pomoč pri parkiranju spredaj
  • povratna povednost volana
  • ura (v osrednjem zaslonu) ni vedno vidna
  • dostopnost/namestitev stikala potovalnega računalnika

Skoraj neverjetno se nam zdi, kakšne razvojne korake naprej so naredili Hyundaievi modeli zadnjih nekaj let. Več kot očiten dokaz, da Korejci še zdaleč ne capljajo za Evropejci, temveč jih s svojim tempom in razvojem celo malo priganjajo, je sveži ix35. Test.

Ko je Hyundai leta 2001 spravil na trg prvega, v celoti v hiši razvitega cestnega terenca santa feja so z njim sporočali konkurenci, da je treba na hyundaie v prihodnosti resno računati. Kasneje je sicer sledil še bolj »hardcore« terenec Terracan, a široki populaciji in resnejšemu nabiranju strank je bil namenjen manjši tuscon. Takratni modeli so prepričali kupce predvsem s privlačnim razmerjem med ceno in »količino« avta, ki so ga dobili v zameno za odšteto vsoto, toda s prihodom novega tipa označevanja modelov in vpeljavo tako imenovanega »tekočega oblikovanja« postajajo hyundaii privlačni tudi očem in drugim čutilom. Ali če se izrazimo malo drugače. Hyundai namerava z novimi modeli pridobiti v svoje prodajne salone tudi tiste kupce, ki avtomobila ne kupujejo zgolj iz racionalnega vidika temveč tudi iz čustvenega. Pa jim bo to uspelo?

Prostornejši …

Na zunaj je ix35 v primerjavi s tusconom sicer dobil pet milimetrov v dolžino in deset v medosju, a je tudi izgubil centimeter v širino ter šest v skupno višino karoserije. Kljub temu novinec v kabini deluje bolj prostorno, saj voznik in sovoznik, če odštejemo zaradi vgrajenega strešnega okna zmerno omejen prostor za glave, ne bosta dobila občutka utesnjenosti. Podobno je tudi zadaj v dolžino in širino odmerjenih centimetrov dovolj, v višino pa se bodo preko 1,8 metra visoki posamezniki trkali z glavo v strop. Navzkrižna kontrola stanja v iixu brez vgrajenega strešnega okna je razkrila, da je stanje zadaj identično, spredaj pa imata voznik in sovoznik tudi za glavi vedno dovolj prostora. Iz tega razloga, če ste višje rasti, pred nakupom pozornost na tem področju med testno vožnjo ne bo odveč.

Za sedeži je napredek pri prostornosti tudi občuten, saj prtljažnik že v osnovni postavitvi ponuja v uporabo kar 591 litrov, medtem ko jih je predhodnik podpovprečnih 325. Podiranje naslona zadnje klopi poveča prtljažnik na skupno največ 1436 litrov, kar je skoraj enkrat več kot pri tusconu. Res pa je, da je pri tusconu dno skupnega prtljažnika ravno, pri ix35 pa se hrbtišče poklopljenega naslona klopi glede na dno osnovega prtljažnika rahlo vzpenja.

… in všečnejši

Ne, tukaj ne bomo razpredali o oblikovni všečnosti novinčevega »tekočega oblikovanja«. Raje se bomo posvetili pogonski tehniki, ki ob v testnem primerku vgrajeni najmočnejši motorizaciji, ki jo ix35 trenutno ponuja, naredi iz njega res všečen paket avta.

135 kW in 392 Nm

Ja res je, zaenkrat je 135 kilovatov (184 konjskih moči) in 392 njutenmetrov (383 v primeru ročnega menjalnika) največ, kar si je v ix35 možno zamisliti. Glede na zapisane številke smo od iixa veliko pričakovali, a tudi dobili. Motor, ki prepriča s kultiviranostjo in odzivnostjo, namreč ne glede na vozne okoliščine prepriča s prožnostjo in razpoložljivo močjo. Samodejni menjalnik, ki je mimogrede v celoti hišni izdelek, postreže z dobrim udobjem in kultiviranostjo pretikanja. Njegova hidravlična sklopka je nadgrajena s premostitveno funkcijo, ki v določenih okoliščinah togo zveže vstopno in izstopno stran sklopke ter tako ugodno vpliva na porabo goriva in vozne lastnosti avta. Pohvalno pri tem je, da krmilna pamet menjalnika sklopki pogosto in razmeroma kmalu ukaže se togo povezati. Skupaj z na dolgo preračunanimi šestimi prestavami se to v praski odraža v ugodnejši porabi goriva ter, po potrebi, poskočnejši in odzivnejši vožnji.

Hoče prepričati, da je terenec …

Hyundai to počne tako, da je med tehnične podatke uvrstil terenske lastnosti avta, kot so vstopni in izstopni kot (24,2 ° in 26,9 °), dopustni kot prečnega nagiba (45 °), dopustna velikost prehodnega kota (17 °), največji možni kot vzpenjanja (44,19 °) in celo dopustno globino vode (50 cm), skozi katero zmore broditi.

… a je bolj cestni kot terenec

Toda, glede na to, da računa tudi sam Hyundai prodati največ dvokolesno gnanih iixov in da se tudi sicer večina tovrstnih avtomobilov vozi po asfaltu, tudi pri ix35 ne gre pričakovati, da ga bomo srečali na resnično odročnih in neurejenih terenih … prej na kakšnih urejenih gozdnih makadamskih poteh, recimo na poti do počitniških hišic.
Poleg dejstva, da v njegovem pogonskem sklopu ni nikakršnih mehanskih zapor diferencialov ali reduktorjev, je tudi njegovo s štirimi posamično vodenimi obesami zasnovano in naravnano predvsem na vožnjo po urejenih cestah. Vzmetenje ponuja še sprejemljiv kompromis med udobjem in voznimi lastnostmi, saj je po eni strani prečnega nagibanja karoserije malo, da potniki ne bodo dobili občutka morske bolezni, a je tudi stresanja avta pri vožnji čez kratke neravnine, deloma tudi zaradi najbolj nizkopresečnih pnevmatik v ponudbi na 18-palčnih platiščih, več kot bi si želeli. Avto se na ukaze z volana dobro odziva, žal pa peša na področju povratne komunikativnosti volana, saj zaradi zelo močne servoojačitve skozi volanski mehanizem praktično nič o dogajanju pod prednjimi kolesi ne pride do voznika.

Za konec

Torej, ali bo Korejcem uspelo z novimi modeli razširiti nabor svojih kupcev še s tistimi, ki avtomobila ne kupujejo zgolj iz racionalnega vidika temveč tudi iz čustvenega? Kot je med drugim tudi na preizkušeni ix35-tki razvidno, so hyundaii današnjega dne oblikovno dosti manj medli kot še do nedavnega, da ponujajo tudi zelo zmogljive in tehnično napredne pogonske sklope in da na spisku dodatne opreme niso samo kovinska barva in radijski sprejemnik s štirimi zvočniki, temveč tudi bolj napredne ter dražje postavke. Upoštevajoč vse to, ne vidimo zadržkov, da jim veliki met ne bi uspel.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    V vseh pogledih napreden in zmogljiv pogonski sklop.
    9
  • Notranjost
    Napredek glede na predhodnika je očiten v vseh pogledih.
    9
  • Opremljenost
    Ob najbogatejšem paketu opreme je imel še nekaj doplačil.
    10
  • Vozne lastnosti
    Četudi obljublja terenske zmogljivosti, zares sodi na urejen asfalt.
    8
  • Gospodarnost
    Ni več tako zelo poceni, a glede na konkurenco je še vedno očitno cenejši.
    8
  • Zmogljivost
    Upraviči naziv \"najzmogljivejši motor v ponudbi ix35-ke\".
    9
  • Sklep
    Dovolj dober, da upravičeno cilja na kupce toyot, volkswagnov in podobnih.
    8.8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 32.490
dolžina × širina × višina (mm) 4330 × 1820 × 1670
dovoljena masa vozila (kg) 2140
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 5 let/12 let
gibna prostornina (cm3) 1995
kompresija (1:) 16,0
masa praznega vozila (kg) 1787
medosna razdalja (mm) 2640
menjalnik/pogon 6-stopenjski samodejni/priklopljivi štirikolesni
največja hitrost (km/h) 195
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 135 (184) pri 4000
največji navor (Nm pri vrt/min) 392 pri 1800-2500
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,6
osnovna cena vozila (€) 30.190
pnevmatike 228/55 R 18
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,8/8,6/10,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 9,1/6,1/7,2
pospešek 0-100 km/h (s) 9,8
prostornina posode za gorivo (l) 58
prostornina prtljažnika (l) 591-1436
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Volkswagen Caddy 1.9 TDI DSG Life Style Edition
BMW X5 xDrive 40d