Testi

Je renault laguna 4control res toliko boljša?

Poraba 6,5/11,0/8,1 l/100km Največja hitrost 215 km/h Cena 33.920 eur
Plusi
  • udobno pretikanje menjalnika
  • vodljivost in lega
  • odzivnost
  • ksenonska žarometa
  • opremljenost
  • kakovost izdelave in izbranih materialov
  • usklajenost udobja in dinamike vožnje
  • »enoprstni« sistem zlaganja naslona zadnje klopi
Minusi
  • odzivnost menjalnika
  • razsvetljava armaturne plošče ni povezana z razsvetlavo osrednjega zaslona
  • povratna povednost volana
  • bočna opora naslona prednjih sedežev
  • prostor za glave (strešno okno)
  • težavno nameščanje poklopljenih naslonov zadnje klopi

Priznam, da sem v moji 430.000-kilometrski karieri, trajajoči deset let in pol, uspel voziti že nekaj sto avtomobilov, a med njimi še ni bilo takšnega s štirikolesnim volanom. No z novo laguno, ki sem jo dobil na test se je tudi to končno spremenilo. Test.

Če ne veš, da ga imaš, je zelo verjetno dober

V današnjem svetu medmrežja in obilice podatkov, ki se na njem lahko najde, ste nedvomno prebrali že več zapisov o laguni opremljeni z volanom 4Control. Priznam, tudi sam, ko dobim avto v roke, če ne že prej, malo pobrskam po medmrežju o dotičnem avtu. Večinoma zato, da vem, kaj me čaka v njem in na kaj je vredno biti še posebej pozoren med preizkusom.

No, med preletavanjam podatkov o 4controlu in njegovem delovanju v praksi sem večkrat dobil namig, da gre za sistem, ki je tako zelo dober, da sploh ne veš, da ga imaš vgrajenega v avtu. Roko na srce, v avtomobilih je običajno vedno tako, da pohvalimo sisteme, ki s svojo neopaznostjo, a hkratno učinkovitostjo med delovanjem nase sploh ne opozarjajo. Lep primer tega so recimo v določenih avtomobilih elektronski stabilizacijski sistemi, ki se vklopijo pozno, nežno (beri: komaj zaznavno), a obenem učinkovito. Takšni sistemi vedno, zasluženo, poberejo pohvale ocenjevalcev. Na drugi strani sistemi, ki grobo posežejo v delovanje avta, pa naj si bodo pri tem še tako zelo učinkoviti, niso sprejeti s nekim posebnim navdušenjem ocenjevalca, saj navsezadnje grobo ubijajo užitek v vožnji.

Moj prvi!

Ob bombardiranju javnosti z oglasi prenovljene lagune na vsakem vogalu, mi je bilo samoumevno, da je tudi testni avto opremljen z, resnici na ljubo, laguni edino res omembe vredno posebnostjo. Oborožen s temi podatki sem končno dočakal moj prvi avto opremljen s štirikolesnim volanom. Četudi sem želel čim hitreje preizkusiti štirikolesni volan, mi slabo vreme sprva tega ni dopuščalo v takšni meri kot bi si želel. Zato sem se bil pač »prisiljen« posvetiti tudi ostalim, za mene v tistem času, postranskim zadevam v laguni.

Razdevičenje na obeh straneh

Laguna tretje generacije se je, zaradi razpleta dogodkov, vse do zdaj izmikala mojim rokam. To je pomenilo, da je bilo tokratno srečanje tako zanjo z mano kot zame z njo deviške narave.
Že med prvimi nekaj kilometri sem zaznal, da vzmetenje, ne glede na hitrost vožnje in kakovost cestne podlage pod kolesi, zelo učinkovito prestreza nepravilnosti v cestni podlagi. Iz tega vidika deluje laguna torej kot pravi potovalnik, v katerem so omogočena nenaporna premagovanja kilometrov tudi na večurnih poteh. Za dobro počutje poskrbijo še nadpovprečna kakovost izbranih materialov in zaključne obdelave v notranjosti ter po zaslugi doplačljivega strešnega okna tudi prijetno svetel ambient. Upoštevajoč, da sega strešno okno vse do zadnje klopi tudi tam svetlobe ne bo zmanjkalo.

Jaz prevelik, ali ona premajhna?

Sam se s telesno višino 1,84 metra ne smatram za nadpovprečno visokega, a vendar imam v določenih avtomobilih občutek, da so inženirji pri snovanju notranjosti na mene in meni podobne preprosto pozabili. In laguna je eden takšnih avtomobilov. To, da sedim nekoliko bolj privzdignjeno v avtu me ne moti, saj se tudi v limuzinskih kombijih načeloma dobro počutim. Moti pa me, ko, iz različnih razlogov, tudi pri povsem spuščenem sedežu z glavo »nabijam« v strop. In v laguni, deloma zaradi privzdignjenega položaja sedeža, še bolj pa zaradi vgrajenega strešnega okna in posledično nižjega stropa, je prišlo točno do tega, da nisem mogel sedeti normalno. Da sem imel kolikor toliko dovolj prostora za glavo, sem se moral namreč namestiti malo poševno proti sredini avta, saj sem le tako lahko glavo spravil mimo strešne obloge v nekoliko privzdignjen predel znotraj strešnega okna. Zadeva mimogrede s stališča v višino odmerjenih centimetrov tudi zadaj ni dosti boljša, tako da vam, neodvisno od dodeljenega sedišča v laguni z vgrajenim strešnim oknom, priporočam, če merite v višino več kot 1,80 metra, izogibanje le-te.

Po prvih »ničposebnega« kilometrih, …

No, skozi uvodne kilometre sem med drugim ugotovil tudi, da je možno biti s tako motorizirano laguno med najhitrejšimi na cesti in da samodejni menjalnik zagotavlja nadvse udobno pretikanje. Že tekom uvodnih kilometrov pa me je zmotilo tudi menjalnikovo skromno zanašanje na motorni navor, saj je tudi ob nežnejših pospeševanjih pogosto pretaknil prestavo ali celo dve navzdol. Ker pretirano pogostega pretikanja prestav ne maram, saj vzbuja občutek živčnosti vožnje, sem po uvodnem delu testa veliko večino preostalih testnih kilometrov prevozil v ročnem režimu pretikanja, kjer se je laguna venomer obnašala točno tako kot je meni »sedlo«. No, sčasoma se je vendarle tudi vreme umirilo in ceste za silo posušile, tako da sem se končno lahko zapodil med ovinke.

končno med ovinke

Tam sem takoj opazil zgledno malo prečnega nagibanja karoserije, kar je nakazovalo na dobro uravnoteženost med dinamiko in že prej omenjenim udobjem vožnje. Ta predstava  o laguni se je dodatno utrdila, ko sem ugotovil, da je njena meja zdrsa postavljena, tudi z zimskimi pnevmatikami, presenetljivo visoko na hitrostni lestvici in da me podvozje na moje pretiravanje opozori s predvidljivim in vedno obvladljivim podkrmarjenjem. Presenetljivo dobri sta tudi njeni stabilnost in odzivnost, ki sta mi vlivala občutek, da imam avto vedno pod nadzorom. Ob vsem tem sem pogrešil samo več povratne povednosti volana, sicer pa se mi je laguna 4control kot celota zdela zelo dovršen izdelek, ki ima v svojem razredu po tej plati le malo enakovrednih tekmecev.

Teorija o 4controlu pravi, da pri hitrostih nad 60 km/h izboljšuje vozno dinamiko in stabilnost vožnje, pod to mejo pa nadgradi lagunino okretnost. Za preizkus slednje sem izkoristil ravno pravšnjo lokacijo v bližini doma, saj tam svoj zasebni avto, ki se mimogrede uvršča en avtomobilski razred višje kot laguna, polkrožno obrnem v enem »šusu«, njegova kolesa pa se pri tem vozijo po skrajnih robovih podlage. No, laguna se je kljub pričakovanju, da se zaradi vgrajenega 4controla obračalni krog zmanjša, ponašala z nič kaj pretresljivo manjšim radijem polkrožnega obračanja, kar me je malo zmedlo, a ob poznavanju sodobnih podobno velikih avtomobilov s katerimi opravim enak preizkus, sem si mislil, da je razlika v praksi z in brez 4controla pač manjša kot nakazujejo številke o obračalnem krogu na papirju (10,80 metra s 4controlom proti 12,05 metra serijske lagune).

In potem presenečenje

V zadnji tretjini testa je bil na vrsti moj običajni podrobnejši pregled »skrite« vsebine avta in šok. Ob pogledu pod dno prtljažnika sem namreč tam našel nadomestno kolo. Tega po vseh pravilih tam ne bi smelo biti, saj sem med mojo prvo teoretično analizo avta ugotovil, da je ob vgrajenem štirikolesnem volanu nadomestno kolo nadomeščeno s kitom za krpanje pnevmatik. Inženirji so namreč votlino za nadomestno kolo deloma izkoristili za namestitev nekaterih elementov sistema 4Control.

Na moje veliko presenečenje sem torej ugotovil, da testna laguna pravzaprav ni bila opremljena s štirikolesnim volanom. To pomeni, da je »ničposebnega« obračalni krog z razlogom takšen kakršen je. Pomeni tudi, da kupcu ni treba posebej doplačati, za vse zgoraj pohvaljene reči, saj je laguni visoka raven dinamike vožnje očitno vcepljena že v osnovni DNK in pravzaprav sploh ne rabi štirikolesnega volana … ali pač. Je pa res, da me zdaj res zanima, kako se laguna z dodatkom 4control pelje? No, upam samo, da mi na ta odgovor ne bo treba čakati še nadaljnih 400 in več tisoč kilometrov.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dovolj zmogljiv motor in zanesljiv samodejni menjalnik, ki pa se premalo zanaša na motorni navor.
    8
  • Notranjost
    Kakovostna in všečno oblikovana. Z vgrajenim strešnim oknom postane hitro utesnjena za glave.
    8
  • Opremljenost
    Bose&Design z nekaterimi doplačili poskrbi poleg akustičnega tudi za vse ostale oblike razvajanja potnikov.
    10
  • Vozne lastnosti
    Udoben, stabilen in dobro vodljiv avto, s podpovprečno povratno komunikativnim volanom.
    9
  • Gospodarnost
    Poraba je samodejnim menjalnikom sprejemljiva. Cena je visoka, a glede na količino opreme in »konj« ne tudi previsoka.
    7
  • Zmogljivost
    S 173 »konji« je z lahkoto med prvimi na cesti.
    8
  • Sklep
    Laguna pravzaprav ne rabi 4Control volana, da bi bila zelo dinamičen avto.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 33.920
dolžina × širina × višina (mm) 4803 × 1811 × 1473
dovoljena masa vozila (kg) 2107
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 leta ali 150.000 km/12 let/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1995
kompresija (1:) 16,0
masa praznega vozila (kg) 1595
medosna razdalja (mm) 2758
menjalnik/pogon 6-stopenjski samodejni/spredaj
največja hitrost (km/h) 215
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 127 (173) pri 3750
največji navor (Nm pri vrt/min) 360 pri 2000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 12,05
osnovna cena vozila (€) 28.990
pnevmatike 215/50 R 17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,5/11,0/8,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,2/5,2/6,3
pospešek 0-100 km/h (s) 9,8
prostornina posode za gorivo (l) 66
prostornina prtljažnika (l) 508-1593
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 84,0 × 90,0
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

18 komentarjev za "Je renault laguna 4control res toliko boljša?"


demirko
14 leta 1 mesec nazaj

Moje mnenje.
Vozim jo dobri 2 leti 90.000 km ( različico GT). Vožnja je res nekaj posebnega, posebno pri visokih hitrostih.Je pa to spet elektronika. Bi si upal trditi, da je včasih “zablodila – 3x dosedaj. Ima pa eno odzivno funkcijo, ki meni ni logična – se pa izrazi, ko je za nekoga , ki spremlja dogajanje na cesti, najmanj potrebno.
Tako bi rekel: če bi vozili po predpisih se tega ne rabi – sicer pa na testih ne vozite po predpisih, kajne?

mmavsar
14 leta 1 mesec nazaj

Dobr test!

a_sist
14 leta 1 mesec nazaj

..no .. ker je mihaing omenil svojo (spoštovanja vredno 🙂 ) kravo.. sem šel malo gledat na carfolio..

njgov ‘zastavonoša’ 🙂 ima 12,2m link .. http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=29018
npr. MB S500 iste generacije ima 11,7m, S500L (z večjo medosno razdaljo) ima 12,1m http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=92697 . Tako da zastavonoša ni ravno pred konkurenco 🙂 …laguna 1 iz istega časa ima 10,8m http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=39347 .. kar sploh ni OGROMNO, ampak popolnoma ok.

..je pa ta podatek zelo zanemarjen. pri zelo malo avtomobilih je sploh vpisan.. pri novejših ga ni pri nobenem… sem pa malo brskal po testih na tem forumu.. in dobil še nekaj obračalnih krogov… in sicer C5 – 12m (v komentarjih ni nihče omenjal OGROMEN rajdni krog 🙂 ), S60 11,3m, Mazda6 11,8, BMW 320d 11m, MB e350 11,3m. izstopata na zadnji pogon gnana, kar je po svoje logično… očitno se je pa rajdni krog na splošno skozi leta povečal. Najbrž zaradi širših gum in manj prostora zaradi izolacije in varnosti.

to ni ‘napad’ na nikogar 🙂 .. le malo preveč časa sem imel 😉

aja.. nisem lastnik renaulta, niti nimam delnic nikjer 😉

Bucko99
14 leta 1 mesec nazaj

Kaj ima ta Lagun apogon na vsa šriri kolesa ? 😮 –> ” saj sem med mojo prvo teoretično analizo avta ugotovil, da je ob vgrajenem štirikolesnem pogonu nadomestno kolo nadomeščeno s kitom za krpanje pnevmatik” ?

 
Citroën C5 eHDi – S spodobnim menjalnikom bi bil odličen
Ford fiesta 1,6 TDCi econetic – Tudi varčevanje nekaj stane