Poraba 8,3 l/100km Največja hitrost 180 km/h Cena 47.600 (44.100 akcijska cena) eur
Plusi
  • prostorna notranjost (zadnja klop, prtljažnik)
  • voznikova ergonomija
  • preprost izklop varnostnih opozoril
  • učinkovit štirikolesni pogon
  • bogata oprema
Minusi
  • povprečna ločljivost kamer
  • poraba goriva (avtocesta)

Ko prebiraš Nissanove oznake in kratice X-Trail N-Trek e-Power e-4orce, si kar težko predstavljaš neustrašnega terenskega raziskovalca, zasnovanega za premagovanje najzahtevnejših poti. Oziroma za vozilo, ki bi se lahko znašlo celo v kakšnem načrtu von der Leyen za ponovno oborožitev Evrope. V resnici pa gre za znani Nissanov SUV, ki združuje elektrificiran pogon in štirikolesni pogon ter bo večino svojega časa predvidoma preživel na asfaltu. Ter si privoščil občasen pobeg na makadam – a bolj zato, ker je v tisti smeri odlična razgledna točka za objavo na Instagramu.

Terenska eleganca

NISSAN X-TRAIL 01Nissanovo športno uporabno klasiko poznamo skozi štiri generacijska nadaljevanja že kar nekaj časa. V četrt stoletja obstoja se je X-Trail prelevil iz škatlastega ter dokaj robustnega cestnega terenca v sodobno oblikovanega križanca ter se dodobra prilagodil sodobnim trendom. Z aktualno generacijo pa je naredil še korak dlje, saj se ga je dotaknila čarobna palica elektrifikacije.

Eden najbolj popularnih križancev na zemeljski obli je bil v lanskem letu deležen tudi dodatka terensko-avanturističnega lišpa, ki naj bi bila namenjen – tako japonski proizvajalec –  najbolj pustolovskim in drznim družinam. Oziroma vsem tistim, ki se s svojim vozilom občasno znajdejo tam, kamor si ne upajo zapeljati niti Googlovi Street View avtomobili.

Verzija N-Trek se od ostalih razlikuje po temni maski V-Motion (v osnovi je kromirana), črnih zunanjih ogledalih in vzdolžnih strešnih nosilcih ter posebnih 18-palčnih platiščih. Robusten videz najbolj avanturističnega X-Traila pa obenem poudarjata še malce bolj trpežna odbijača v posebni sivi barvi (Gunmetal) z integriranimi meglenkami. Cestni terenec, ki s svojim možatim videzom daje vtis, da je pripravljen na osvajanje divjine, kljub temu, da bo morda glavnino svojega življenja preživel na poti med službo, osnovno šolo in supermarketom.

NISSAN X-TRAIL 14Kdor pa bo v X-Trailu N-Trek vseeno prepoznal kot primernega sopotnika za pobeg v naravo, bo še kako vesel vodoodpornega oblazinjenja na sedežih, gumijastih tepihov ter obojestranske podloge v prtljažniku, ki so precej enostavni za čiščenje. Verjetno pa v vozilu, ki stane skorajda 50 tisočakov, kljub temu ne boste prevažali ravnokar ustreljene divjadi ali celo gozdarske opreme z motorno žago. Prej kakšne sila modne športne rekvizite ali opremo za kampiranje, ki jih boste brez težav pospravili v njegov 575-litrski prtljažni prostor. Ob tem se lahko slednji pohvali še z več kot zadovoljivo prilagodljivostjo in praktičnostjo (odlagalni predali, predelne police, dvojno dno, vzdolžno pomična zadnja klop). Odličen družinski sopotnik!

Popelje vas iz mesta

Pri znamki Nissan smo že nekaj let vajeni, da imajo v ponudbi avtomobilske modele, ki jih poganja inovativni hibridni sistem e-Power, pri katerih bencinski motor skrbi izključno za proizvodnjo elektrike. Bencinski 1,5-litrski trivaljnik s spremenljivim kompresijskim razmerjem (spreminjajoča dolžina giba batov glede na voznikove zahteve), nikdar ne poganja koles, temveč ima le vlogo generatorja električne energije ter polni baterijo. Termični motor z največjo močjo sicer vedno deluje v optimalnem območju vrtljajev, kar prinaša boljšo učinkovitost ter posledično razveseljuje z manjšimi izpusti.

NISSAN X-TRAIL 23Baterija kapacitete 2,1 kWh pri verziji z napisom e-4orce napaja dva elektromotorja, enega na sprednji osi (204 KM) ter drugega na zadnji (136 KM), zaradi česar se lahko – prav razmišljate – tako motoriziran X-Trail pohvali s štirikolesnim pogonom. Omenjena elektromotorja, ki ponujata skupaj 213 »konjev« sistemske moči, sicer lahko kar 10.000-krat na sekundo prilagodita svojo moč glede na razpoložljivi oprijem, pri čemer ima voznik na voljo še pet različnih prednastavljenih voznih programov (vrtljivi gumb na sredinski konzoli med sedežema).

In kako se izkaže v praksi? Presenetljivo učinkovito, saj je omenjeni 4×4 pogon zelo odziven ter se hipno odziva na spremenjene vozne razmere. Sicer ne smete pričakovati kakšnih vragolij v stilu neuničljivega Land Cruiserja ali celo Jimnyja, a ste lahko prepričani, da vas bo prepeljal precej dlje, kot bi si to sploh upali s tako dragim vozilom. Iskreno rečeno: do vašega najljubšega smučišča v Dolomitih ter do apartmaja v Dalmaciji, kamor vodi »traktorska« kamnita potka, vas bo prepeljal brez večjih naporov. Jagrom, logarjem in visokogorskim kmetovalcem pa morda vseeno priporočam kaj bolj kleno robustnega.

Vozna izkušnja je sicer precej blizu tisti v povsem električnih avtomobilih, saj elektromotorja poskrbita, da ni nobenega zamika pri prenosu navora. Pospeševanje je dokaj hipno in zvezno (le ne pričakujte brutalnih sunkov vseh 213 naelektrenih konjev), je pa povsem neslišne vožnje kaj hitro konec – 2,1 kWh baterija pač ne more delati čudežev. Ob vklopu malega bencinskega agregata je prisotnega kar nekaj brenčanja, ki pa ni nadležno, zvočna izolacija kabine je solidna.

NISSAN X-TRAIL 17Pohvalo si ob tem zasluži zelo učinkovita rekuperacija (opcija vožnje z enim pedalom), malce manj pa poraba goriva, ki ni nič kaj »hibridna«. Tokrat se je namreč ustavila pri dobrih 8 litrih in bi znala še malce narasti med avtocestnimi preganjanji, kar je vsekakor preveč. Japonska konkurenca, ki je s časom postala sinonim za hibridizacijo, zna to le bolje.

Nissanova svetovna prodajna uspešnica obenem ne ponuja izjemnih voznih lastnosti, saj bi lahko podvozje za odtenek bolje požiralo ostre neravnine na makadamu (v drugih razmerah je dovolj udoben), volanski mehanizem pa pokazal malce več komunikavijskih veščin. Nekateri rivali so v tem elementu bolj talentirani.

Ni le za okras

NISSAN X-TRAIL 03Najbolj avanturistična verzija X-Traila v ponudbi je kot pohodna jakna sredi mesta. Deluje, kot da bi lahko sledil potem, ki jih je nekdaj začrtal Julius Kugy, a boste večino časa z njim vozili po mestnih ulicah, občasno pa vas bo popeljal v naravo. V notranjosti ponuja dovolj prostora za radožive otroke, psa z blatnimi tačkami, pa tudi za taščo in njene komentarje o vaši vožnji. Obenem se lahko pohvali s solidno voznikovo ergonomijo ter ravno pravim deležem fizičnih tipk v sicer digitaliziranem okolju.

Tako opremljen in motoriziran X-Trail res ni poceni, a ponuja nekoliko drugačno izkušnjo kot bližnja konkurenca. Še posebej zaradi svoje terenske narave, ki vas s svojo robustnostjo in zmogljivostmi lahko popelje iz mestnega vrveža na vikend izlet, kjer bo dokazal, da ni zgolj lep.

Tekst in foto: Urban Acman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Precej zanimiva kombinacija bencinskega trivaljnega motorja za proizvodnjo elektrike, ki se shranjuje v 2,1 kilovatni bateriji, ter dveh elektromotorjev na vsaki osi še vedno velja za eno bolj nenavadnih v avtomobilskem svetu. Precej podobni občutki v vožnji kot pri polnih baterijsko-električnih vozilih, vseeno pa je hrup 1,5-litrskega generatorja električne energije precej prisoten ob priganjanju.
    8
  • Notranjost
    Simpatično krojen notranji ambient, ki spominja na manjšega Qashqaia, k sreči ni povsem podvržen popolni digitalizaciji (precejšen delež fizičnih gumbov). Zelo prostorna kabina (še posebej zadaj) ter odlično prilagodljiv prtljažnik.
    9
  • Opremljenost
    Najbolj avanturističen X-Trail v ponudbi je zasnovan na opremskem paketu N-Connecta ter prinaša številne bolj ali manj uporabne dodatke (nepremočljivi sedeži, serijska kovinska barva, ogrevan volan, črni strešni nosilci, …). Kdor želi izdatneje opremljen avtomobil, naj preveri še paket Tekna.
    9
  • Vozne lastnosti
    Novi X-Trail sicer ne ponuja presežkov med sebi podobnimi, a obenem niti ne razočara na nobenem področju. Precej spodoben štirikolesni pogon, Nissanov sistem pa ponuja tudi različne načine vožnje (Snow, Offroad, Eco, Sport, Standard).
    8
  • Gospodarnost
    Poraba goriva zna biti ob voznikovi nežni nogi dovolj spodobna in je lahko celo nižja od 7 l/100km. A se zna vse skupaj dodobra sfižiti že na avtocestnem križu, ko naraste za dober liter in pol. Cena avtomobila v rangu najbližje konkurence oziroma celo za odtenek nižja, če upoštevamo podobno motorizacijo in opremo (npr. Toyota RAV4 ali Honda CRV).
    7
  • Zmogljivost
    Zaradi dokaj zveznega podajanja moči voznik nikdar nima občutka, da bi bil hibridni X-Trail pretirano eksploziven, a vseeno pokaže (v načinu Sport) vsaj delček dinamičnega karakterja. Nenazadnje je že zgolj tovarniški podatek o 7-sekundnem pospešku iz mirovanja do stotice dovolj prepričljiv.
    8
  • Sklep
    Nova generacija X-Traila ohranja nekaj terenskega značaja svojega »pradedka«, saj z verzijo N-Trek prinaša več robustnosti in avanturizma. Zanimiv hibridni pogonski sklop naj bi ponujal svojevrstno alternativo umirajočemu dizlu, a ga – roko na srce – žal ne more povsem nadomestiti. Zelo spodoben družinski SUV!
    8.2

Tehnični podatki vozila

baterije 2,1 kWh
cena osnovnega modela (€) 35.500
cena testnega vozila (€) 47.600 (44.100 akcijska cena)
dolžina × širina × višina (mm) 4.680 x 1.840 x 1.720
dovoljena masa vozila (kg) 2.345
emisija CO2 (g/km) 143-152
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 (100.000 km)/12/3
gibna prostornina (cm3) 1.497
kompresija (1:) 14
masa praznega vozila (kg) 1.883
medosna razdalja (mm) 2.705
menjalnik/pogon enostopenjski / štirikolesni
največja hitrost (km/h) 180
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 157/213
največja moč bencinskega motorja (kW/KM pri vrt/min) 116/158 pri 4.600
največja moč elektromotorja (kW/KM pri vrt/min) 150/204 (spredaj) / 100/136 (zadaj)
največji navor (Nm pri vrt/min) 525
največji navor bencinskega motorja (Nm pri vrt/min) 250 pri 2.400-4.400
največji navor elektromotorja (Nm pri vrt/min) 330 (spredaj) / 195 (zadaj)
namestitev motorja spredaj prečno
obračalni krog (m) 11,1
osnovna cena vozila (€) 43.700
pnevmatike 235/60 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 8,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,3-6,7
pospešek 0-100 km/h (s) 7
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 575-1.396
število valjev/ventilov 3/12
vrsta motorja hibrid
vrtina × gib (mm) 84x90,1
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Drugačen, a v pozitivnem smislu