Testi

Levji kralj

Poraba 5,5/11,9/9,0 l/100km Največja hitrost 235 km/h Cena 34.260 eur
Plusi
  • izgled
  • motorne zmogljivosti
  • menjalnik
  • poraba goriva
  • lega na cesti
  • komunikativen volan
  • zvok motorja
  • lahko upravljiv multimedijski sistem
  • detajli na karoseriji in v kabini
Minusi
  • prostornost na zadnji klopi
  • slaba zvočna izolacija zadnjih kolotekov
  • zaradi širokih zimskih pnevmatik občutljivost na globoke kolesnice
  • športni naravi vožnje nedorasel oprijem naslonskega dela prednjih sedežev
  • ob dežju manjka brisalec zadnjega stekla

Pravzaprav srečo smo imeli, da smo v tistih nekaj suhih in nič sneženih dneh decembra preizkusili najmočnejšo različico RCZ-ja, ki občutno bolj kot že preizkušeni vstopni bencinski model ponuja zares veliko užitkov v vožnji. Test.

Avtomobil je atraktiven, ni kaj …

Zdi se, da zapeljivi obliki ni moč kaj dodati, da bo še bolj opazna, a Peugeotu je uspelo. A o tem ob koncu odstavka. Oblika izstopa, je smela mešanica skoraj organskih oblikovnih rešitev, le sprednji del, »konfekcijski« se zdi, da je brez presežkov. Vedno znova je užitek ogledovati številne podrobnosti – sivo poudarjen lok kabine, drzno streho in zadnje steklo, t. i. dvojni mehurček, ki poleg oblike prida nekaj dodatnih milimetrov notranjosti, pa v zadek vozila integriran usmerjevalnik zraka, ki se samodejno, ali na željo voznika, dviguje in povečuje pritisk vozila k tlom. Kaj je torej Peugeotu uspelo, tako za zraven, se vprašate? To, da je le z novo grafiko platišč, mimogrede tudi zimske pnevmatike so bile 19-palčne, na novo začinil že tako atraktivno obliko.

Športno utesnjena notranjost

Kot smo že v prvem testu RCZ-ja ugotavljali, je notranjost zasnovana športno, je atraktivna, a tudi tesna – priznati je treba, namenjena je le dvema. Enako navdušujejo v celoti v usnje odeta armaturna plošča, obloge vrat ter električno nastavljivi sedeži. Všečen je, na vrhu sredinske konzole nameščen, pogrezljiv zaslon, prestižna se zdi, čeprav je v vozilu, ki se spogleduje s športnostjo, manj na mestu analogna ura francoske znamke Bell & Ross. Tudi tokrat hvalimo lahkotno upravljanje in zelo dobro preglednost merilnikov.

Sprednja sedeža ponujata vrsto nastavitev ter sorazmerno dovolj prostora, obliki primerno ga je najmanj v višino. Če se zdi sedalo sprednjih sedežev, sploh pri športni vožnji še takšno, da ponuja dovolj bočnega oprijema, naslonjalo včasih le premalo drži hrbet voznika in sopotnika. Takrat moti tudi sorazmerno velik volanski obroč. Hvalimo v aluminij odete stopalke, grajamo pa skromno vidljivost, najbolj vstran.

Zelo dolga vrata, ki otežujejo vstopanje na ozkih parkiriščih, lajšajo dostop do zadnje klopi. Tja je težko priti, ne samo zaradi nizke strehe, temveč tudi zaradi skromnega pomika sprednjih sedežev, podvig pa odsvetujejo vsem nad 160 centimetrov v višino. Prostora praktično ni, udobja zaradi skoraj pokončno postavljenega naslona zadnje klopi tudi ne. Klop raje izkoristimo kot dodaten odlagalni prostor. Je pa prostor za prtljago moč pridobiti tudi tako, da sicer plitek, a sorazmerno dolg prtljažnik, ki v osnovi sprejme 321 litrov prtljage, povečamo s podiranjem naslonjala.

Za najmočnejši model je še več serijsko, čeprav je paket en sam …

Le en paket opreme, namenjen modelu, je radodaren, tako z opremo za varnost kot za prestiž in udobje, pri najmočnejši različici pa je že serijsko bogatejši še za zadnje zavorne kolute večjega premera. Doplačilo, v testnem primeru, v višini slabih pet evrskih tisočakov pomeni odličen multimedijski sistem z JBL ozvočenjem, 19-palčna platišča, usnjeno oblazinjenje ter ksenonske žaromete, ki svetijo v ovinek. Vsa doplačila se zdijo smiselna, tudi cena, tako le-teh kot skupna, pa ne pretirana.

Najmočnejši motor je edini pravi …

Čeprav je moč izbirati med tremi motorji, menimo, da je močnejši »bencinec« edina prava izbira. Kljub le 1,6-litra prostornine ponuja »zdravih« 200 »konjev« in 275 Nm navora v širokem območju vrtenja. Že zagon, ko z zvokom kljub skromni prostornini jasno opozarja, da nanj »gre računati«, je navdušujoč. Morda zaradi velike specifične moči (125 KM/liter prostornine) lahko ob speljevanju ter ob pretikanju v drugo prestavo pri zelo nizkih vrtljajih včasih »cuka«, sicer pa navdušuje v vseh pogledih. Pospeški so zelo dobri, elastičnost zaradi kratko preračunanega šeststopenjskega menjalnika tudi v najvišjih prestavah odlična, pri nekaterih »turbo« motorjih značilnega zamika pri podajanju moči tukaj ni, zato so vmesna pospeševanja ne glede na prestavo suverena.
Vsakič znova je užitek opazovati hitenje merilnika vrtljajev proti in tudi v rdeče polje daleč čez 6.000 vrt/min, ko res, da z »umetno« pomočjo dobljenim (odločno športnim) zvokom, navdušuje in daje suveren občutek. Pohvalimo še nadpovprečno natančnost menjalnika, ki si kljub (zdravi) trdoti pomika »zasluži« zelo visoko oceno. Motor je kljub zmogljivostim zapovrh varčen. Poraba lahko ob velikih zahtevah res poskoči proti 15 litrov na sto kilometrov, a hitro odpeljano testno povprečje se je »ustavilo« pri zmernih devetih litrih.

V vožnji

Ta je športno neposredna, če je moč s tem opisati dobro odzivnost in natančnost volanskega mehanizma, suvereno lego v zavojih kljub veliki moči motorja – lahek prenos moči na cesto ter športno trdo vzmetenje in blaženje, ki dopušča veliko »vragolij« med ovinki. Vstopne hitrosti so lahko zelo velike, zaviranja zelo pozna – zavore se tudi ob resnih zahtevah »ne utrudijo« – pa bo avtomobil še vedno ostal uravnotežen, z dodajanjem ali odvzemanjem volana ga bo moč suvereno voditi v in na izhodu iz ovinka, že v zavoju pa bomo lahko, če ta ni zares »počasen«, zgodaj dodali »poln plin«. ESP, čeprav ga je moč izklopiti, lahko ostaja tudi vklopljen, saj dolgo ne posega v delovanje mehanike in dopušča manjše, nenevarne zdrse preko vseh koles pa še ko se aktivira, deluje odločno, a nežno hkrati. V zares dinamični vožnji moti skromen bočni oprijem zgornjega dela telesa, takrat ne moti, pri počasni vožnji in v mestu, le (pre)odločno, v smeri trdote naravnano vzmetenje in blaženje. To skoraj ne dopušča bočnih in prečnih nagibov ter vedno ponuja natančne informacije, po kakšni podlagi vozimo. Včasih, sploh na avtocestah – nizkopresečne pnevmatike pa to le še potencirajo, trpi smerna stabilnost, takrat ni nič kaj nizek niti hrup v kabini.

Pod črto

Preizkušeni paket je odlična mešanica zdravo-razumske športnosti, odličnih voznih lastnosti, suverene lege na cesti, prepričljive zunanjosti ter »doraslega« motorja primernih zmogljivosti. Bogata oprema in pozorna ureditev notranjosti se zdita dva velika dodatna bonusa. Da je vse skupaj dosegljivo za zmerno ceno in da motor še »zmerno pije«, pa je že smetana na kavo …

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kultiviran, zmogljiv turbomotor in natančen šeststopenjski menjalnik.
    9
  • Notranjost
    Dovolj prostora spredaj, (pre)malo zadaj, veliko pozornosti do podrobnosti, kakovostni materiali.
    9
  • Opremljenost
    Tudi razvajenim, sploh z nekaj doplačili, manjka le redko kaj.
    9
  • Vozne lastnosti
    Odlična lega na cesti, komunikativen volan, učinkovit, a ne pre-restriktiven ESP, trdo vzmetenje, občutljiva smerna stabilnost.
    9
  • Gospodarnost
    Glede na zmogljivosti ugodna cena, zelo zmerna poraba goriva.
    9
  • Zmogljivost
    Edini pravi motor za RCZ - zmogljiv, z veseljem do vrtenja, dobri pospeški in elastičnost, navdušujoč zvok.
    9
  • Sklep
    Zelo resen konkurent vsem primerljivim "kupejem".
    9

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 34.260
dolžina × širina × višina (mm) 4.287 x 1.845 x 1.362
dovoljena masa vozila (kg) 1.780
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 leta/12 let/3 leta/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.598
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 1.372
medosna razdalja (mm) 2.596
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 235
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 147 (200) pri 5.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 275 pri 1.700
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,6
osnovna cena vozila (€) 29.500
pnevmatike 235/40 R19 7,5 J x 19
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,5/11,9/9,0
poraba goriva po ECE (l/100 km) 9,1/5,6/6,9
pospešek 0-100 km/h (s) 7,5
prostornina posode za gorivo (l) 60
prostornina prtljažnika (l) 321-639
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 77,0 x 85,6
zavore spredaj/zadaj ventilirani koluti/koluti
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

13 komentarjev za "Levji kralj"


Hren
14 leta 4 meseci nazaj

Za vozit kar ok, pa tudi oblika zunaj, ostalo pogreb. Posebno notranjost, volan itak, skoraj enak kot v mojem 2002 letnik.

mropc
14 leta 4 meseci nazaj

cenejši je za 9.000e od tts a. http://www.avtomobilizem.com/?p=13447
navam no. tale rcz se tko nekaj čudno smejčka, pa tudi volan je estetcko kot ostali peugeoti okoli leta 2000

vojkostar
14 leta 4 meseci nazaj

je res da je kot tt mogoče še mal lepši. predvsem pa cenejši 🙂

Viktor
14 leta 4 meseci nazaj

Kopija audija tts če se mene praša… pa moj k**** je poraba 5,5, še 1.4 TDI oz 1.6 TDI imajo večjo porabo pri novih avtomobilih…

mropc
14 leta 4 meseci nazaj

tudi mene zmoti volan. takega so imeli peugeoti 10let pa še več nazaj ….

 
Lancia Delta 1.8 Di Turbojet Platino
Škoda superb kot poslovnež in družinski član