Na začetku je bil prestižni S coupe. Šlo je za velikega, luksuznega kupeja, zasnovanega na osnovi Mercedesovega največjega razreda S. Konec devetdesetih so ga z novo generacijo preimenovali v povsem svoj razred, imenovan CL. Uradno se je rodil segment prestižnih kupejev in Mercedes je oral ledino. To ni bilo dovolj. Na salonu se je začel pojavljati konceptni vision CLS – štirivratni kupe, ki je zapolnil vrzel med modeli CLK, CL in SL.
Prav ste prebrali, dvoje vrat ni več prepoznavni znak kupejev. Pri Mercedesu so rekli, naj bodo štiri. In spet bili prvi. Uspel jim je oblikovno edinstven, neverjetno skladen in eleganten avtomobil. Pravzaprav je tako zanimiv, da imajo vse večje znamke v svojih razvojnih oddelkih že pripravljene risbe podobnih štirivratinh kupejev. CLS je nizek, dolg in že sama oblika je »hitra in tekoča«. Napihjeni blatniki spominjajo na superšportnike, spuščajoč zadek z dvema izpuhoma pa nas spominja na retro dizajn. Nedvomno k prepoznavnosti pripomore ekstravagantna angleška »racing green« zelena kovinska barva, ki je zelo redka med poplavo monotone pločevine, in pa seveda 18-palčna platišča z zimskimi pnevmatikami širine 245 mm.
Dizelski agregati v takšnih avtomobilih so bili pred kratkim prepovedani, tabu tema. Mercedes je spet prestopil mejo. V svoj nišni avtomobil, v luksuzni kupe, so si drznili vgraditi dizelski motor in sicer trilitrski turbodizel s 165 kilovati. Da ne bo pomote, uspelo jim je mojstrsko, CLS je namreč tako protihrupno zatesnjen in izpušni sistem prefinjeno nastavljen, da je dizelski zvok in tresenje pozabljeno. Motor se prav lepo zavrti in iz izpušnih loncev spusti šestvaljni grgrajoč zvok. V prostem teku skoraj neslišno prede. Nekateri se bodo še zmeraj zmrdovali nad zmogljiovstjo. Neupravičeno. 1,8 tone težek avtomobil zmore s tem motorjem pospešiti do 100 km/h v zavidiljivih 7,0 sekunde in doseči končno hitrost 246 km/h. Povprečna poraba na testu se je gibala okoli zmernih 10 litrov na 100 km. Skeptike lahko zmoti le še cena.
Odlična aerodinamika in odlična sedemstopenjska avtomatika v obliki 7G-tronica naredita vožnjo čisti užitek. Po nekaj 100 prevoženih kilometrih v enem kosu s CLS-om izstopite spočiti in pričnete se spraševati, zakaj niso tako tihi in mirni vsi avtomobili, zakaj vsi avtomatski menjalniki ne prestavljajo tako »brezstopenjsko« mirno, svilnato, mehko kot Mercedesov 7G.
K dobremu počutju zagotovo pripomore vožnja na zračni blazini. Pnevmatsko vzmetenje Airmatic deluje odlično in nikoli plavajoče. Po potrebi lahko avtomobil tudi dvignemo. Prav tako se mercedes samodejno spusti pri višji hitrosti. S CLS-om se je skoraj nespodobno voziti športno in ga priganjat v visoke obrate, a tudi v športni poziciji se znajde odlično. Utrdimo lahko amortizerje, menjalnik preklopimo v način »Sport« in eleganca se spremeni v divjaka. Menjalnik motorju več ne pusti počitka in ga drži v višjih vrtljajih. Prestavljanje postane surovejše. Sedež nas zna udariti po hrbtu. Dizelsko grgranje postane tuljenje. CLS postane športnik, kljub manjku konjenice na papirju. In najpomebneje: kupejevski hibrid se tudi ustavi suvereno in široke pnevmatike zagrizejo v asfalt. Oči na srečo ostanejo v jamicah.
A hkrati je CLS luksuzna limuzina. Prostora je za štiri potnike, ki se bodo vozili v prvem razredu, če le ne bodo previsoki. Vrata so kratka in vstopanje bo spet dolginom malce oteženo. Tudi sedenje je nizko in nasplošno je avtomobil prej utesnjen kot super prostoren. Notranji dizajn potnike objame, tudi zadaj. In tako sta zadnja sedeža prav tako fizično razmejena s sredinsko konzolo. V njej se skrivajo predalčki in držala ter celo dvopodročna klimatska naprava, ki je manj napredna kot tista spredaj. Potnikom zadaj se utegne zgoditi, da bodo s koleni odpirali predalček na vratih.
Odveč je pisati, da je v avtomobilu bila skoraj vsa oprema, ki jo premore domišljija. Električno nastavljivo je prav vse s spominsko funkcijo, gretje sedežev je tudi zadaj in napredni command APS premore navigacijo. Zamera commandu gre samo na račun tipk in kompliciranosti, saj poleg avtomobila dobite dve debeli bukvi – ena za sam avtomobil in ena za command. Zagotovo bodo nove generacije teh vmesnikov bolj prijazne uporabnikom. Ob vseh pametnih sistemih nam je uspelo izprazniti akumulator. Igranje z meglenkami je botrovalo, da smo pozabili izklopiti sicer avtomatske dnevne luči. V osmih urah se je akumulator tako izpraznil, da je odpovedalo celo daljinsko odklepanje. CLS-a smo potem prižgali na kable in postopoma je elektronika začela priklapljati sisteme (prvo radio, klimatska naprava, nato prednja stekla, zadnja itd). Po 30-ih minutah je avto bil “postavljen”, začeli so greti tudi sedeži. Zanimiva in nenavadna izkušnja.
Kvaliteta izdelave in materialov je na nivoju te prestižne znamke. Celotna notranjost je oblečena v napa usnje, tudi armaturka. Vonj po usnju in svetleč les dišita po luksuzu. Šivi so vidni, natančni in dajejo videz manufakture. Merilniki za volanom imajo belo osvetlitev, tipke nežno oranžno in vsepovsod je polno mikavne ambientalne svetlobe. Dobra kombinacija tipk, dobra postavitev vseh sistemov, ergonomsko premišljeno. In kot včasih radi rečemo, če si vozil 20 let stari mercedes, ti bo tudi v novem vse domače in znano. No, skoraj. Osebno mi pri notranjosti ni bila všeč le barva – bordo rdeča.
V CLS-u se potniki počutijo zelo varno. Predvsem na račun konstrukcije. Visoki boki in majhne steklene površine dajo občutek potovanja v oklepniku. Mišljeno v dobrem pomenu. Aktivna in pasivna varnost je pri Mercedesu na najvišjem možnem nivoju in je samoumevna. Pri parkiranju bo pomagal še sistem Parktronic, ponoči pa bodo dan delali biksenonski žarometi z aktivnim sledenjem snopa svetlobe, ki imajo tudi povečan domet.
Za konec se seveda ustavimo pri ceni. Mercedes CLS 320 CDI se prične pri 66.920 € in ko se tako sprehajamo po seznamu dodatne opreme, ki jo je imel naš »zelenec«, ugotovimo, da vse, kar smo opisali in naredi mercedes pravzaprav mercedes, spada pod dodatno opremo. Obvezno je torej potrebno pripraviti evre, jih doplačati še vsaj 20.000 in si preprosto privoščiti. Testirani model tako stane 86.270 €. In na koncu me znanec še »zasekira«, zakaj CLS nima dvoje vrat. Ker potem ne bi bil CLS, mu odgovorim. Mercedes Benz CLS uradno.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen